• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , فرهنگی و هنری , موسیقی » هنرمندی که بی‌دلیل و ناخواسته خاموش شد
  کد خبر : 1888865

  هنرمندی که بی‌دلیل و ناخواسته خاموش شد

  هنرمندی که بی‌دلیل و ناخواسته خاموش شدReviewed by Iranvij-2 on Aug 4Rating: نادرمحمد آهنگربیک، هنرمند خراسانی  گفت: در اوایل ریاست دکتر روحانی طرحی را با نام «نوای صلح جهانی» ارائه کردم، که این طرح از زبان آقای روحانی خطاب به سازمان ملل بود و با این هدف ساخته شد که به دنیا اعلام کنیم ما…

  هنرمندی که بی‌دلیل و ناخواسته خاموش شدReviewed by Iranvij-2 on Aug 4Rating:

  ۴۵

  نادرمحمد آهنگربیک، هنرمند خراسانی  گفت: در اوایل ریاست دکتر روحانی طرحی را با نام «نوای صلح جهانی» ارائه کردم، که این طرح از زبان آقای روحانی خطاب به سازمان ملل بود و با این هدف ساخته شد که به دنیا اعلام کنیم ما ایرانی‌ها طرفدار صلح جهانی هستیم.

  وی افزود: در این راستا با نماینده شهرستان شیروان که رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بود با گویش کرمانجی صحبت کردم و او در پاسخ به من گفتند: «طرح «نوای صلح جهانی» را به وزارت ارشاد تحویل دهید».

  آهنگر بیک تصریح کرد: من هم این طرح را در فروردین سال ۱۳۹۳ به دفتر پیروز ارجمند مدیر سابق دفتر موسیقی ارشاد تحویل دادم ولی در حال حاضر بعد از گذشت بیش از دو سال هنوز هیچ توجهی به طرح ما نشده است.

  این خواننده اظهار داشت: من آهنگی ساخته‌ام با نام «طواف» که ملودی آن از نواحی خراسان بزرگ است، شعر این کار از شاعر بزرگ مان حافظ است، خواننده این کار خودم هستم و علی معلم دامغانی آن را ویرایش کرد.

  این هنرمند بیان کرد: من این کار را برای مومنی شریف (رئیس حوزه هنری) فرستادم و او نیز بعد از شنیدن آهنگ، این اثر را، کاری هنری و سطح بالا دانستند، اما متاسفانه به دلیل نامعلومی این آهنگ هنوز ضبط نشده است.

  این خواننده در پاسخ به این سوال که بخشی‌ها چه کسانی هستند و چه ویژگی هایی دارند گفت: خود ما از بخشی‌های خراسان شمالی هستیم. بخشی‌ها افرادی هستند که خود به ساخت ساز می‌پردازند، پرونده‌بندی و تنظیم می‌کنند، خودشان می‌نوازند و شعر می‌سرایند.

  آهنگر بیک افزود: این گروه توانایی خاصی دارند و بیش از چند هزار بیت را حفظ هستند. هنر بخشی به عنوان چهارمین اثر ملی در یونسکو ثبت شده است. ریشه بخش گری مربوط به ۱۱۰۰ سال پیش و به آقای حکیم محمد فارابی دانشمند و موسیقی دان می رسد.

  خواننده «الله مزار» در ادامه صحبت‌هایش در خصوص سابقه فعالیت‌های خود گفت: من فرزند استاد علی محمد آهنگر بیک از موسیقی دانان سده گذشته خطه خراسان هستم و ۲۰ سال است که فعالیت هنری دارم که شامل هنرهای شعر و ترانه سرایی، نوازندگی، خوانندگی، نقاشی، نقالی، راوی گری و مجری گری است.

  وی افزود: تا این لحظه ۱۱۰ ترانه کرمانجی(گویش خراسان شمالی) که شامل سرودها، ترانه ها، آهنگ های مقامی است را به زبان فارسی ترجمه کرده ام. همچنین ۵۰ آهنگ را در آرشیو صداوسیما، حوزه هنری و وزارت ارشاد ضبط کرده ام.

  این خواننده ابراز کرد: قابل ذکر است که من یک موسیقی دان ریشه‌ای هستم که در ۳۰ هنر تبحر دارم و در سال ۱۳۹۲ بعد از یک سال تلاش در ارشاد ارزیابی شدم و درجه هنری گرفتم.

  نادر محمد تصریح کرد: من تا الان ۵۰ کار تلویزیونی انجام داده‌ام که یکی از آنها قطعه «الله مزار» است که در بزرگداشت مرحوم مرتضی پاشایی اجرا شد که هم به زبان فارسی وهم به زبان کرمانجی اجرا کردم. البته در رادیو نیز فعالیت داشته ام. ۳ هزار بیت شعر حفظ هستم، تا به حال من ۲۱ عدد دوتار با دست خودم ساخته ام، ۱۵ عدد تار ساخته ام و به اروپا فرستاده ام، ۱ عدد دمرتار ساخته ام که همان دوتار است که جنس آن کاملا از آهن است، ۱۰۰۰ آهنگ در این دو دهه خوانده ام.

  وی افزود: در حدود دو سال است که در حضور آقای علی محمد دامغانی در حوزه هنر اندیشه برنامه‌ای با نام «شرح شعر» اجرا می‌کنیم. آخرین کار من نیز در جشنواره اقوام، توضیح حرکات آئینی خراسان و اقوام کرمانج بوده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.