• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , محیط زیست » سربی که سلامتی مردم قم را ذوب می‌کند
  کد خبر : 1888824

  سربی که سلامتی مردم قم را ذوب می‌کند

  سربی که سلامتی مردم قم را ذوب می‌کندReviewed by Iranvij-1 on Aug 4Rating: انتشار سرب بصورت ذرات معلق در هوا،یکی از چالش های جدی در استان قم محسوب می شود که می طلبد با چاره اندیشی لازم،از قربانی شدن و ذبح سلامت عمومی در این خطه از کشور جلوگیری شود. استان قم به تنهایی نیمی…

  سربی که سلامتی مردم قم را ذوب می‌کندReviewed by Iranvij-1 on Aug 4Rating:

  انتشار سرب بصورت ذرات معلق در هوا،یکی از چالش های جدی در استان قم محسوب می شود که می طلبد با چاره اندیشی لازم،از قربانی شدن و ذبح سلامت عمومی در این خطه از کشور جلوگیری شود.

  ۱۵

  استان قم به تنهایی نیمی از کارخانه ها و مراکز ذوب سرب را در خود جای داده و به این میزان باید افزود واردات ۷۰ درصد از باتری صادراتی دیگر کشورها به ایران را که به سمت استان سرازیر می شوند.

  بر اساس گزارشات منتشر شده،چراغ سبز برخی از مسئولان قم منجر به افزایش روزافزون واردات به این استان شده و از سوی دیگر متاسفانه همچنان آمار متقاضیان راه اندازی واحدهای ذوب سرب نیز رو به افزایش است.

  آنچنان که آمار و اعداد و ارقام منعکس شده در رسانه ها و جرایدی همچون روزنامه همشهرری نشان می دهد، میزان باتری بازیافتی مورد نیاز کشور،۱۰۰ هزار تن در سال است که نیمی از آن باید با واردات تامین شود و این در حالی است که ۱۷۰ هزار تن یعنی قریب به دو برابر کل نیاز کشور در این استان تامین می شود.

  *واحدهای ذوب سرب غیر مجاز معضلی جدی در استان قم

  یکی از اصلی ترین چالش های استان قم معطوف به واحدهای ذوب سرب می شود و دامنه این فعالیت ها به میزانی است که قریب به ۲۰۰ واحد غیر مجاز مرتبط با این فعالیت ها(ذوب سرب)در اسفند ماه سال گذشته تخریب شد.

  آنچنان که فرماندار قم عنوان داشته،واحدهای ذوب سرب مجاز نیز موظف و مکلف به تامین و رعایت استاندارد های زیست محیطی هستند،در غیر اینصورت با تعطیلی مواجه خواهند شد.

  البته همچنان برخی واحدهای ذوب سرب غیر مجاز در این خطه از کشور فعال هستند و ظاهرا تاکنون تخریب های انجام شده نیز نتوانسته مانع از فعالیت چنین واحدهایی شود.

  برخی از این واحدها عنوان ریخته گری را بر خود اطلاق می کنند و بعضا تعدادی از این مراکز در مجاورت کارخانه های تولید مواد غذایی،دامداری ها و برخی از مناطق حاشیه ای شهر قرار گرفته اندکه فعالیت در این محدوده ها خطری بالقوه محسوب می شود و در واقع امر سلامت عمومی را تهدید و به چالش می کشد.

  عمق نگرانی در خصوص چنین واحدهایی به ماهیت فعالیت آنها باز می گردد.

  کوره ها با بازیافت باتری های فرسوده که از کشورهای همجوار آسیانه میانه به اطراف قم حمل می شود و یا با استحصال خاک سرب ،بدون لحاظ کردن ضوابط و قواعد زیست محیطی به تولید شمش مبادرت می ورزند.

  بر اساس ارزیابی های کارشناسان،دو درصد از میزان سربی که تولید می شود به عنوان ذرات معلق از دهانه خروجی کوره های فاقد فیلتر متصاعد می شود.

  با یک حساب سرانگشتی اگر هر یک از این کوره ها هر شب حداقل یک تن سرب تولید کنند،هر کوره مرکزی است برای انتشار حداقل ۲۰ کیلوگریم ذرات سرب در طول یک شب که با احتساب مجموع کوره های فعال در این حوزه به اعداد و ارقام بسیار وحشتناک و نگران کننده ای می رسیم.

  *وقتی سرعت جایگزین کوره ها بر سرعت تخریب فزونی می گیرد

  سید رحمان دانیالی،مدیرکل اداره حفاظت از محیط زیست استان قم بر ضرورت کنترل و رصد فعالیت واحدهای ذوب سرب تاکید می کند و آنچنان که وی اظهار داشته،مجموعه محیط زیست این استان با جدیت تلاش می کند با لحاظ کردن بازرسی ها و پایش های مستمر روند فعالیتی واحدهای ذوب سرب را زیر ذره بین نظارتی خود قرار دهد.

  وی با انتقاد از مسئولان ذیربط فعال در سنوات گذشته در این استان می گوید:متاسفانه در سال های گذشته،استقرار واحد ها و کوره های ذوب سرب بسیار بدون ضابطه و قواعد و استانداردهای زیست محیطی در این استان فعال شده اند و حتی برخی از مسئولان به تشویق انها نیز همت گماردند.

  حال پس از گذشت سالها،واحدهای مذکور به چالشی جدی برای سلامت زیست محیطی این استان تبدیل شده اند و سرعت جایگزینی آن به میزانی است که بعضا بر میزان تخریب ها فزونی می گیرد.

  با چنین اوصافی می طلبد یک گروه تحقیقاتی مستقل و توانمند با مطالعه میزان سرب موجود،واحدهای فعال و مضرات و تبعات این فعالیت ها را مورد واکاوی دقیق قرار دهد تا ارتباط احتمالی میان چنین فعالیت هایی با میزان بیماری های شایع در میان مردم این استان مورد بررسی گیرد،شاید نتایج این تحقیقات مطالبه ای عمومی را در میان ساکنان این استان ایجاد کند که به حصول نتایج سازنده تری منتهی شود.

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.