• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » برداشت گاز از پارس جنوبی به روزانه ۴۳۰ میلیون مترمکعب رسید
  کد خبر : 1888726

  برداشت گاز از پارس جنوبی به روزانه ۴۳۰ میلیون مترمکعب رسید

  برداشت گاز از پارس جنوبی به روزانه ۴۳۰ میلیون مترمکعب رسیدReviewed by Aryan♥ on Aug 3Rating: جانشین مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اولویت وزارت نفت در بهره برداری از فازهای میدان گازی پارس جنوبی گفت: برداشت گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی از ۲۵۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۰ به…

  برداشت گاز از پارس جنوبی به روزانه ۴۳۰ میلیون مترمکعب رسیدReviewed by Aryan♥ on Aug 3Rating:

  ۶۹۸۷۷۵_۳۱۰

  جانشین مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اولویت وزارت نفت در بهره برداری از فازهای میدان گازی پارس جنوبی گفت: برداشت گاز ایران از میدان گازی پارس جنوبی از ۲۵۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۰ به ۴۳۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

   فرخ علیخانی، مجری طرحهای توسعه میدان گازی پارس جنوبی، در خصوص شرایط نصب سکو  تصریح کرد: این سکو در شرایطی کاملا ایمن و بدون بروز حادثه نصب شد به نحوی که می توان گفت رعایت ایمنی به یکی از فرهنگ‌های شرکت نفت وگاز تبدیل شده است.

  وی سکوی ۱۸B را بیست و دومین سکوی نصب شده در میدان گازی پارس جنوبی اعلام کرد و افزود: امیدواریم پس از راه اندازی این سکو که یک بازه زمانی چهارماهه را برای آن در نظر گرفتیم، در آذرماه بتوانیم برداشت گاز از آن را شروع کنیم.

  جانشین مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با اشاره به تعریف ۲۴ فاز برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی، گفت: با تکمیل و راه اندازی همه این فازها روزانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب گاز معادل ۲۹ میلیارد فوت مکعب گاز به شبکه سراسری تزریق می شود.

  وی میزان برداشت فعلی گاز از پارس جنوبی را ۴۳۰ میلیون مترمکعب در روز اعلام کرد و افزود: با نصب و راه اندازی ۶ سکوی پارس جنوبی تا پایان امسال، ظرفیت برداشت ایران از این میدان مشترک به ۵۳۰ تا ۵۴۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد.

  *تعداد سکوی نصب شده در پارس جنوبی به ۲۵ می رسد

  مجری طرحهای توسعه میدان گازی پارس جنوبی، تعداد سکوهای پارس جنوبی هنگام تکمیل همه فازها را ۴۰ سکو اعلام کرد و ادامه داد: با نصب ۶ سکوی گفته شده تا پایان امسال، تعداد سکوهای نصب شده در میدان گازی پارس جنوبی به عدد ۲۵ افزایش می یابد و امیدواریم ۱۵ سکوی باقیمانده نیز طی دوسال آینده نصب شوند.

  علیخانی فرایند توسعه میدان مشترک پارس جنوبی از ۲ منظر قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی و توان فازها مورد بررسی قرار داد و گفت: براساس توان فازها، می توان آنها را به سه ناحیه تقسیم کرد که ناحیه نخست فازهایی هستند که در ناحیه مرزی تر نسبت به سایر فازها قرار گرفته اند مانند فازهای ۱۲، ۱۵و۱۶، ۱۷ و ۱۸، ناحیه دوم فازهایی هستند که در ناحیه میانی قرار گرفته اند همچون فازهای ۶،۷،۸ و ۲۰ و۲۱ و ناحیه سوم هم فازهایی اند که در داخلی ترین ناحیه قرار گرفته و شامل فازهای ۱۳،۱۴، ۲۲،۲۳ و ۲۴ می شود.

  جانشین مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس اولویت نخست توسعه فازها را تمرکز بر ناحیه مرزی دانست و افزود: توسعه ناحیه های دوم و سوم نیز در اولویتهای بعدی قرار دارد، براین اساس اولویت تامین سرمایه، کالا و سایر فعالیتها با فازهای مرزی است.

  وی ادامه داد: البته این سیاستگذاری بدان معنا نیست که برای توسعه سایر فازها برنامه ریزی صورت نگرفته بلکه توسعه آنها نیز صورت می گرفت.

  *رعایت مسائل ایمنی سرلوحه فعالیتهای پارس جنوبی

  علیخانی با بیان که ظرفیت برداشت از میدان گازی پارس جنوبی از سال ۹۰ تاکنون از ۲۵۰ میلیون مترمکعب به ۴۳۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است، گفت: در شرایطی ظرفیت برداشت از این میدان مشترک گازی افزایش یافته که ایران در شرایط سخت بین المللی وتحریمهای ظالمانه قرار داشت.

  مجری طرحهای توسعه میدان گازی پارس جنوبی تصریح کرد: شرکت نفت و گاز پارس توسعه صحیح و سریع طرحهای توسعه میدان پارس جنوبی را هدف اصلی خود قرار داده است، در این راه ما پیمانکاران را همکار و همراه خود می دانیم و فعالیتهای خود را با محور ایمن انجام می دهیم.

  وی در این باره توضیح داد: در واقع درشرایطی سرعت توسعه در میدان گازی پارس جنوبی ۲ برابر شده که رعایت مسائل ایمنی در اولویت فعالیت ما قرار گرفته است.

  علیخانی با اشاره به برخورد شناور سنگاپوری با جکت فاز ۱۳ در سالهای گذشته، افزود: چنانچه مسائل ایمنی از سوی ما رعایت نمی شد، این برخورد می توانست به فاجعه بزرگی در میدان گازی پارس جنوبی تبدیل شود.

  جانشین مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس ادامه داد: در سال ۹۳ هم ۶ سکوی پارس جنوبی نصب شد، همه مراحل نصب و راه اندازی با ایمنی بالا انجام شد ضمن این که روزانه ۱۸۰۰ نیروی انسانی جابجا می شد که هیچ حادثه ای برای این تعداد نیروی انسانی رخ نداد و این امر جای خوشحالی دارد.

  وی افزود: ایران هم اکنون در طراحی، ساخت و راه اندازی سکوها بالاترین استانداردها را رعایت می کند و با بالاتر رفتن تجربه مان در اجرای پروژه ها، استانداردهایمان نیز ارتقا یافته است.

  *تزریق ۹,۵ میلیارد مترمکعب گاز از فازهای ۱۷ و ۱۸ به شبکه سراسری

  مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی از تزریق ۹,۵ میلیارد مترمکعب گاز شیرین از این فازها به شبکه سراسری و درآمدزایی ۱.۵ میلیارد دلاری از دیماه ۹۳ تا مرداد امسال خبر داد.

  حسن بویری، در محل نصب سکوی ۱۸B پارس جنوبی در خلیج فارس و در جمع خبرنگاران با بیان این که طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ شامل ۲ مرحله است، افزود: مرحله نخست، شامل راه اندازی ۲ سکو، پالایشگاه و حفاری ۲۲ حلقه چاه بود که این مهم دیماه ۱۳۹۳ انجام شد.

  بویری افزود: از دیماه ۹۳ تا مرداد امسال، با اجرای بخش نخست این  طرح تزریق ۹,۵ میلیارد مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری، تولید حدود ۶ میلیون بشکه میعانات گازی و صادرات ۴ میلیون بشکه از آن، ۸۲ هزار تن اتان، ۸۶ هزار تن بوتان و ۱۳۵ هزار تن پروپان محقق شده است که درآمدزایی ۱.۵ میلیارد دلاری را برای کشور به همراه داشت.

  وی بخش دوم طرح توسعه این فازها را شامل راه اندازی سکوهای ۱۷B و ۱۸B اعلام کرد و گفت: با راه اندازی کل طرح فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی ۵۶ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت برداشت گاز ایران از میدان پارس جنوبی اضافه می شود که امیدواریم تا بهمن ماه این مهم عملیاتی شود.

  *پالایشگاه فازهای ۱۷ و ۱۸ با ظرفیت کامل در مدار است

  مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی با بیان این که هم اکنون بخش پالایشگاهی این فاز با ظرفیت کامل در مدار است، تصریح کرد: هم اکنون هر چهار ردیف تصفیه گاز پالایشگاه در حال تولید هستند. ردیفهای سوم و چهارم گاز خود را از دریا و از سوی سکوهای  ۱۷A و ۱۸A دریافت می کنند. ردیفهای اول و دوم هم تا زمانی که سکوهای ۱۷B و ۱۸B راه اندازی شوند گاز خود را از فازهای ۶ تا ۸ پارس جنوبی دریافت می کنند.

  وی با بیان این که فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی از چهارسکوی تولیدی هریک با ظرفیت برداشت ۱۴ میلیون مترمکعب گاز تشکیل شده است، اظهارکرد: ۲ سکوی ۱۷A و ۱۸A دیماه ۹۳ وارد مدار شدند و اینک سکوی ۱۸B با ظرفیت برداشت ۱۴ میلیون مترمکعب گاز در روز از طریق ۱۱ حلقه چاه این سکو نصب شد.

  فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی از جمله فازهای اولویت دار برای بهره برداری بودند با این حال ساخت سکوهای ۱۷B و ۱۸B از برنامه زمان بندی عقب بود، از سوی دیگر ساخت سکوهای فاز ۱۴ که از اولویت برخوردار نبود نیز جلوتر از ساخت پالایشگاه بود، بنابراین در اسفندماه ۹۳  با تمهید وزارت نفت بنا شد ۲ سکوی فاز ۱۴ که دارای تشابه مهندسی با فازهای ۱۷ و ۱۸ بودند، جابجا شوند.

  بویری با اشاره به جابجایی سکوها تصریح کرد: با انجام تغییرات جزئی بر روی سکوهای جایگزین شده فاز ۱۴ با فازهای ۱۷ و ۱۸ و عملکرد خوب شرکت ایزوایکو ساخته شد.

  *سکوی ۱۸B آذرماه امسال راه اندازی می شود

  بویری با بیان این که برای ساخت سکوی ۱۸B حدود ۹ میلیون نفر ساعت در بازه زمانی ۱۸ ماه تلاش کرده اند، گفت: این سکو در یارد ایزوایکو در بندرعباس با وزن ۲ هزار و ۳۰۰ تن ساخته شده است که پیش بینی می شود در آذرماه امسال راه اندازی شود.

  مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی افزود: همه فعالیتهای مربوط به مدیریت، مهندسی و اجرای ساخت و نصب سکوی ۱۸B از سوی متخصصان داخلی انجام شده است.

  بویری تعداد چاههای سکوی ۱۸B را ۱۱ حلقه اعلام کرد و گفت: متراژ حفاری انجام شده در این یازده حلقه ۴۵ هزار متر بوده و متوسط عمق حفاری هر چاه نیز چهار ماه است که از سوی یکی از پیمانکاران بخش داخلی انجام شده است.

  وی مدت زمان حفاری ۱۱ حلقه چاه سکوی ۱۸B را ۳۱ ماه اعلام کرد و افزود: هم اکنون عملیات حفاری این چاهها به پایان رسیده است. چاهها نیز تست شده و آماده عملیاتی شدن هستند.

  *سکوی ۱۷B پایان شهریور امسال بارگیری می شود

  بویری پیشرفت بخش ساخت سکوی ۱۷B را ۸۸ درصد و پیش راه اندازی آن را ۴۰ درصد اعلام و تصریح کرد: براساس برنامه زمان بندی، ۳۰ شهریور امسال این سکو نیز از یارد بندرعباس بارگیری شده و تا نیمه مهر در دریا نصب می شود.

  مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده سکوی ۱۷B نیز اواخر بهمن راه اندازی خواهد شد. ضمن این که حفاری ۱۱ حلقه این سکو نیز از پیشرفت ۹۹ درصدی برخوردار است.

  *نخستین واحد گوگردزدایی ۳۰ مهر وارد مدار می شود

  بویری از وارد مدار شدن نخستین واحد گوگردزدایی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در ۳۰ مهر خبرداد و افزود: همچنین در زمینه افزایش استانداردهای زیست محیطی فعالیتهایی شامل تصفیه آب پسماند پالایشگاه و جلوگیری از سوزاندان گازهای اسیدی در دستور کار است.

  وی افزود: اصلاحاتی که از سوی سازمان محیط زیست برای ارتقای استانداردها در بخش پالایشگاه به شرکت نفت وگاز پارس ابلاغ شده بود به پیمانکار ارجاع شد و آنها هم اکنون در حال انجام این اصلاحات هستند.

  مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی با اشاره به اجرای برجام و تسهیل در واردات برخی از اقلام مورد نیاز توسعه این طرح ادامه داد: برخی از اقلام مانند توربینها و توربوکمپرسورها که به طور عمده ساخت شرکتهای اروپایی بودند به دلیل تحریمها تحویل نشدند که خوشبختانه پس از اجرای برجام همه تجهیزات تحویل شده است.

  بویری گفت: عمده تجهیزات تحویل شده ساخت زیمنس بودند که از اردیبهشت تحویل آنها که شامل ۶ دستگاه توربوکمپرسور می شود انجام شده و هم اکنون تجهیزات در حال نصب هستند.

  با اجرای فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی برداشت می شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.