• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , ادبیات , فرهنگی و هنری » حرفه اصلی نویسندگان در کشورمان، نویسندگی نیست
  کد خبر : 1888462

  حرفه اصلی نویسندگان در کشورمان، نویسندگی نیست

  حرفه اصلی نویسندگان در کشورمان، نویسندگی نیستReviewed by Iranvij-2 on Aug 3Rating:   محسن پرویز، نویسنده و منتقد ادبی، با بیان اینکه امرار معاش اهالی ادبیات از راه نگارش و انتشار آثارشان در بین اشخاص مختلف، متفاوت است، اظهار کرد: ممکن است برخی از اهالی ادبیات، حجم فعالیتی که انجام می‌دهند، در حد و اندازه‌ای…

  حرفه اصلی نویسندگان در کشورمان، نویسندگی نیستReviewed by Iranvij-2 on Aug 3Rating:

  ۱۰

   

  محسن پرویز، نویسنده و منتقد ادبی، با بیان اینکه امرار معاش اهالی ادبیات از راه نگارش و انتشار آثارشان در بین اشخاص مختلف، متفاوت است، اظهار کرد: ممکن است برخی از اهالی ادبیات، حجم فعالیتی که انجام می‌دهند، در حد و اندازه‌ای باشد که هزینه‌های زندگیشان را تامین کند و بتوانند از راه نوشتن و شعر گفتن امورشان را بگذرانند. نویسندگان حرفه‌ای به معنای متبحر در امر نوشتن کم نداریم، اما نویسندگان حرفه‌ای که شغل اصلی‌شان نویسندگی و شاعری باشد، تقریبا می‌توانم بگوییم که وجود ندارند و چنین جریانی خیلی دور از ذهن است.

  وی ادامه داد: امرار معاش نویسندگان از راه تولید اثر، به لحاظ تئوری امکان پذیر است و در مقاطعی از زمان که شاهد رونق کتاب بودیم، می‌شد این موضوع را تصور کرد و برخی هم مدعی هستند که شغل دیگری به غیر از نویسندگی ندارند. اما به لحاظ عملی و آنچه که در جامعه اتفاق می‌افتد، نمونه واقعی برای این موضوع سراغ ندارم. گذشتگان و کسانی که نویسندگان قابلی هم بودند، عموما یا کارمند دولت بودند و یا در دوران بازنشستگی و در شرایطی که مختصری در آمد برای امرار معاش داشتند به طور جدی‌تر به موضوع ادبیات پرداخته‌اند.

  این نویسنده کشور خاطرنشان کرد: البته درآمدهایی برای نویسنده و شاعر وجود دارد که مستقیما مربوط به نویسندگی و شعر نیست، اما محصول نویسندگی و شاعری است. مانند اینکه شاعری برای مجلسی دعوت می شود و در آنجا شعرخوانی می‌کند و هدیه ای دریافت می‌کند. اما در مجموع باید گفت گاهی شغل دوم و حتی شغل سوم افراد با استعداد و شعرای خوب کشورمان، نویسندگی و سرایش شعر است.

  وی نویسندگی و به ویژه نوشتن رمان را شغلی تمام وقت دانست و افزود: نمی شود صبح تا بعد از ظهر ذهن انسان درگیر باشد و وظایف شغلی را به درستی انجام دهد و در اوقات فراغت اندک زمان باقی مانده را اثر درخوری در حوزه ادبیات بیافریند. ذهن نویسنده باید به طور تمام وقت درگیر سوژه ها، داستان ها و قهرمانانش باشد تا بتواند اثری قابل توجه را خلق کند.

  وی همچنین گفت: نویسندگان و شاعران الزاما هم نباید فقط مرتبط با حوزه ادبیات فعالیت کنند؛ حضور در صحنه‌های مختلف تجربیاتی ایجاد می‌کند که این تجربیات می‌تواند سرمنشأ تولید اثر باشد. کسانی که در حوزه های دیگر فعالیت می‌کنند در کنار اینکه مشکل زمانی و تنظیم وقت برایشان ایجاد می‌شود، اما در کنار آن می‌توانند صحنه‌ها و موقعیت‌های متفاوتی را تجربه کنند و به همین دلیل ممکن است سوژه یابی برایشان راحت تر باشد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.