• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , برگزیده » کمک‌ ۱۲۴میلیارد دلاری آمریکا به اسرائیل
  کد خبر : 1872318

  بیشترین کمک خارجی به بزرگترین تروریسم دولتی؛

  کمک‌ ۱۲۴میلیارد دلاری آمریکا به اسرائیل

  کمک‌ ۱۲۴میلیارد دلاری آمریکا به اسرائیلReviewed by حمید عبدالرحمن on Jun 30Rating:  به گزارش ایران ویج، از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، اسرائیل بزرگترین دریافت‌کننده کمک‌های نظامی از ایالات متحده بوده است. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های کنگره آمریکا، کمک‌های نظامی آمریکا به اسرائیل برابر با ۵۳ درصد تمامی کمک‌های نظامی خارجی این کشور است. در…

  کمک‌ ۱۲۴میلیارد دلاری آمریکا به اسرائیلReviewed by حمید عبدالرحمن on Jun 30Rating:

   به گزارش ایران ویج، از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون، اسرائیل بزرگترین دریافت‌کننده کمک‌های نظامی از ایالات متحده بوده است. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های کنگره آمریکا، کمک‌های نظامی آمریکا به اسرائیل برابر با ۵۳ درصد تمامی کمک‌های نظامی خارجی این کشور است. در واقع این کمک‌های نظامی، هم‌اکنون برابر با یک پنجم بودجه نظامی رژیم صهیونیستی است. حدود سه‌چهارم این کمک‌ها (۷۴ درصد) صرف خرید تجهیزات نظامی از شرکت‌های آمریکایی شده و از مابقی آن نیز برای خرید تجهیزات جنگی از شرکت‌های مستقر در فلسطین اشغالی استفاده شده است.
  ۱۳۹۵۰۴۰۹۱۷۵۶۱۵۹۸۸۰۳۴۹۷۴
  سابقه کمک‌های ایالات متحده به رژیم صهیونیستی به سال ۱۹۴۹ باز می‌گردد که دولت آمریکا وامی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار را از بانک صادرات و واردات این کشور به تل‌آویو اختصاص داد. در واقع برای دو دهه آتی پس از آن، کمک‌های ایالات متحده به این رژیم کم و بیش متعادل بود و اغلب به صورت وام ارائه می‌شد. در آن زمان، حامی اصلی اسرائیل فرانسه بود که تجهیزات و فناوری نظامی پیشرفته را در اختیار این رژیم قرار می‌داد.

  اولین خرید نظامی عمده اسرائیل از آمریکا در سال ۱۹۶۲ انجام شد که موشک‌های ضدهوایی هاوک را از آمریکا خریداری کرد. در سال ۱۹۶۸، یکسال پس از جنگ شش روزه، دولت لیندون جانسون با حمایت کنگره قرارداد فروش جنگنده‌های اف۴ فانتوم را به اسرائیل تصویب کرد و به این ترتیب تعهد آمریکا به حفظ برتری کیفی ارتش اسرائیل آغاز شد.

  اما کمک‌های عمده آمریکا به اسرائیل پس از جنگ‌های اعراب با اسرائیل در اواخر دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ آغاز شد. در این دوران کنگره متعهد به تقویت توان نظامی و اقتصادی اسرائیل از طریق افزایش کمک‌های خارجی ارائه شده به تل‌آویو شد.

  طی سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۰، میانگین کمک سالانه آمریکا به اسرائیل به ۱۰۲ میلیون دلار افزایش یافت؛ همچنین میانگین وام‌های ارائه شده آمریکا به این رژیم برای خرید تجهیزات نظامی نیز حدود ۴۷ درصد رشد یافت.

  در سال ۱۹۷۱ بود که کنگره برای اولین بار از طریق قانونگذاری، مصوبه‌ای را برای اختصاص مقدار معینی کمک به اسرائیل تصویب کرد. در سال ۱۹۷۴، پس از اینکه آمریکا جای فرانسه را به عنوان حامی اصلی اسرائیل گرفت، تل‌آویو به بزرگترین دریافت‌کننده کمک‌های خارجی واشنگتن تبدیل شد.

  میانگین کمک‌های ایالات متحده آمریکا به اسرائیل از سال ۱۹۷۱ تاکنون حدود ۲.۶ میلیارد دلار بوده است که دو سوم آن را کمک‌های نظامی تشکیل داده است.

  کمک‌های آمریکا به اسرائیل طی سال‌های گذشته سیر صعودی داشته است. برای مثال ایالات متحده از سال ۱۹۸۷ تا اوایل هزاره جدید میلادی، به طور میانگین سالانه مبلغ ۱.۸ میلیارد دلار را در چارچوب «فروش نظامی خارجی» و «تأمین مالی نظامی خارجی» و بودجه تحقیق و توسعه به اسرائیل اختصاص داده است.

  همچنین براساس تفاهم‌نامه‌ای که در سال  ۲۰۰۱ و در پایان دورن زمامداری بیل کلینتون بین دو طرف امضا شد، کمک‌های نظامی ارائه شده از سوی آمریکا از سالانه ۱.۸ میلیارد دلار به ۲.۴ میلیارد دلار افزایش یافت، در حالی که توافق شد تا برنامه کمک ۱.۲ میلیارد دلاری اقتصادی آمریکا به این رژیم کنار گذاشته شود.

  اما ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۷ و در دوران زمامداری جورج بوش پسر، با انعقاد توافقی با نخست‌وزیر وقت اسرائیل، ایهود باراک، متعهد شد که طی ۱۰ سال حجم کمک‌های واشنگتن به اسرائیل را با بیش از ۲۵ درصد افزایش به سالانه ۳ میلیارد دلار و مجموعا ۳۰ میلیارد دلار (طی ۱۰ سال) برساند.

  برخی تحلیلگران اعلام کرده‌اند که این افزایش مبلغ کمک‌های نظامی آمریکا به اسرائیل برای تأمین توازن نیروی جنگی اسرائیل در برابر دولت‌های عربی است که در آن زمان سفارش خرید تجهیزاتی نظامی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار را به آمریکا ارائه کرده بودند. در واقع جورج بوش پسر، در اواخر دوران زمامداری خود به نخست‌وزیر اسرائیل وعده داد که ایالات متحده متعهد به حفظ «برتری کیفی» نیروی نظامی اسرائیل در مقابل سایر کشورهای منطقه است.

  نکته جالب توجه این است که در سال ۱۹۹۱ و با تصویب کنگره، اسرائیل کمک سالانه دریافتی از آمریکا را ابتدای هر سال به صورت تمام و کمال دریافت می‌کند و به این ترتیب دولت آمریکا برای پرداخت یکجای این مبلغ در ابتدای سال مالی خود مجبور به قرض کردن پول از منابع خارجی است. این در حالی است که کمک‌های خارجی ایالات متحده به کشورهای دیگر به صورت فصلی و در انتهای هر فصل پرداخت می‌شود.
  ۱۳۹۵۰۴۰۹۱۶۳۵۵۹۳۱۴۸۰۳۴۵۲۱۰
  همچنین بررسی اسناد و گزارش‌های مرکز تحقیقات کنگره ایالات متحده نشان می‌دهد که بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵، آمریکا طرف اصلی اکثر قریب به اتفاق توافقات فروش سلاح به اسرائیل بوده است، به گونه‌ای که از ۹.۵ میلیارد دلار توافقات صورت گرفته اسرائیل با طرف‌های خارجی، ۹.۱ میلیارد دلار آن با آمریکا بوده است.

  نیروی هوایی ارتش اسرائیل نیز به لطف مساعدت‌های ویژه ایالات متحده، دارای بزرگتری ناوگان جنگنده‌های اف۱۶ در جهان پس از آمریکا است. این رژیم هم‌اکنون ۳۴۳ فروند جنگنده اف۱۶ در انواع مختلف آن را در اختیار دارد. نیروی هوایی اسرائیل علاوه بر این جنگنده‌ها، تعداد ۸۳ فروند جنگنده اف۱۵ را نیز در اختیار دارد.

  طبق اسناد و گزارش‌های مرکز پژوهش‌های کنگره آمریکا، مجموع کمک‌های نظامی آمریکا از سال ۱۹۹۷ تا سال جاری بیش از ۵۰ میلیارد دلار بوده است.
  ۱۳۹۵۰۴۰۹۱۶۵۵۱۱۳۴۸۸۰۳۴۶۲۱۰
  از یک منظر دیگر، اگر کمک‌های آمریکا به اسرائیل در سال ۲۰۱۵ را به صورت سرانه حساب کنیم، هر یک از ساکنان سرزمین‌های اشغالی فلسطین سالانه ۵۰۰ دلار از آمریکا دریافت می‌کنند، این رقم زمانی جلب توجه می‌کند که بدانیم درآمد سرانه ساکنان سرزمین‌های اشغالی در حد کشورهای پیشرفته‌ای مانند کره جنوبی و اسپانیا است.

  با این حال، طبق آنچه که مرکز پژوهش‌های کنگره آمریکا اعلام کرده است، مجموع تمامی کمک‌های واشنگتن به تل‌آویو از زمان ایجاد رژیم صهیونیستی (۱۹۴۹) تاکنون بالغ بر ۱۲۴ میلیارد دلار بوده است. از این مبلغ، بیش از ۷۰ میلیارد دلار به کمک‌های نظامی و بیش از ۳۰ میلیارد نیز به کمک‌های اقتصادی اختصاص داده شده است.

  البته ایالات متحده طی ۲۰ سال اخیر به آهستگی کمک‌های اقتصادی خود به اسرائیل را کاهش داده و حذف کرده است و به صورت گام به گام آن را با افزایش کمک‌های نظامی جایگزین کرده است.
  ۱۳۹۵۰۴۰۹۱۶۰۴۳۵۸۴۱۸۰۳۴۵۰۱۰
  در حالی که مجموع کمک‌های آمریکا طی ۶۷ سال گذشته ۱۲۴ میلیارد دلار بود، حدود ۵۹ میلیارد دلار آن تنها طی ۲۰ سال اخیر به این رژیم اختصاص داده شده است.

  علاوه بر این مساعدت‌ها، ایالات متحده آمریکا در «برنامه دفاع موشکی ایالات متحده – اسرائیل» مشارکت مالی و فنی دارد. برنامه‌ای که هدف آن مقابله با موشک‌ها و راکت‌های کوتاه‌برد حماس و حزب‌الله و موشک‌های میان‌برد و دوربرد بالستیک ایران و سوریه است. سامانه‌های آرو-۱، آرو-۲، «قلاب‌سنگ (فلاخن) داوود» و گند آهنین محصول این برنامه مشترک هستند. ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۵ مبلغ ۶۱۹.۸ میلیون دلار را خرج این برنامه‌ها کرد و قصد دارد که در سال جاری دستکم مبلغی برابر با ۳۷۱ میلیون دلار دیگر را صرف توسعه این سامانه‌ها کند.
  ۱۳۹۵۰۴۰۹۱۶۳۸۳۲۶۲۷۸۰۳۴۵۵۱۰
  فراتر از تمامی کمک‌ها و مبالغ مذکور که به صورت رسمی از سوی دولت ایالات متحده آمریکا به اسرائیل ارائه می‌شود، سالانه بیش از ۱.۵ میلیارد دلار کمک‌های خصوصی آمریکا به سوی رژیم صهیونیستی سرازیر می‌شود که یک میلیارد دلار آن از طریق کمک به خیریه‌هایی که پرداخت مبلغ به آنها، جایگزینی برای مالیات محسوب می‌شود به اسرائیل منتقل می‌شود؛ پول‌هایی که از طریق خیریه‌های یهودی ثبت شده در آمریکا به سرزمین‌های اشغالی منتقل می‌شود. سالانه ۵۰۰ میلیون دلار دیگر نیز از طریق خرید اوراق قرضه صادره شده توسط اسرائیل، به سرزمین‌های اشغالی منتقل می‌شود.

  این مبالغ جدای از وام‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت تجاری ارائه شده از سوی بانک‌های آمریکایی است که طی سالیان اخیر حجم آن‌ها به یک میلیارد دلار در سال رسیده است.

  منبع:خبرگزاری تسنیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.