• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , فرهنگی و هنری , موسیقی » موسیقی مازندران در روسیه طنین انداز می شود
  کد خبر : 1871156

  موسیقی مازندران در روسیه طنین انداز می شود

  موسیقی مازندران در روسیه طنین انداز می شودReviewed by Iranvij-2 on Jun 27Rating:   نوای موسیقی لگن زنی، لالایی خوانی و کارآواهای مازندرانی با حضور دو بانوی هنرمند مازندرانی در جشنواره بین‌المللی چایکوفسکی روسیه طنین‌انداز می‌شود. «جهان حیدری» و «حرمت یوسفی» هنرمندان موسیقی فولکلور مازندران برای شرکت در جشنواره بین‌المللی چایکوفسکی روسیه دعوت شدند تا…

  موسیقی مازندران در روسیه طنین انداز می شودReviewed by Iranvij-2 on Jun 27Rating:

  ۲۴

   

  نوای موسیقی لگن زنی، لالایی خوانی و کارآواهای مازندرانی با حضور دو بانوی هنرمند مازندرانی در جشنواره بین‌المللی چایکوفسکی روسیه طنین‌انداز می‌شود.

  «جهان حیدری» و «حرمت یوسفی» هنرمندان موسیقی فولکلور مازندران برای شرکت در جشنواره بین‌المللی چایکوفسکی روسیه دعوت شدند تا در میان هنرمندان موسیقی کشورهای مختلفی از جهان به اجرای برنامه بپردازند.

  علی حسن نژاد سرپرست گروه موسیقی آیینی زندگی سوادکوه افزود: کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو از حیث تربیت نوابغ موسیقی دنیا از قدرترین مدارس عالی موسیقی در جهان است و این کنسرواتوار هرساله برنامه ویژه و گسترده جهانی درزمینهٔ موسیقی را در مسکو برگزار می‌کند.

  وی عنوان کرد: امسال نیز میزبان تعدادی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی ایران بوده که قرار است با رویکردی پژوهشی بخش‌هایی از موسیقی نواحی ایران را اجرا کنند.

  وی یادآور شد: هفت هنرمند از ایل قشقایی و استان‌های مازندران، گیلان، خراسان و کردستان برای حاضران در این برنامه، بخش‌هایی از موسیقی نواحی ایران را اجرا خواهند کرد.

  حسن نژاد اظهار کرد: هرسال در یک بخش از این جشنواره هنرمندان بومی نقاط مختلف دنیا برای اجرای آواها و نواهای برآمده از محل زندگی خود شرکت می‌کنند و امسال از ایران ۴۹ اثر برای حضور در جشنواره فرستاده شد و درنهایت هفت اثر را داوران کنسرواتوار موسیقی چایکوفسکی انتخاب کردند که از این تعداد دو اثر مربوط به مازندران بود.

  وی افزود: «جهان حیدری» پیش‌تر در جشنواره بین‌المللی «گوسان پارسی» لگن‌نوازی کرده بود، از او در تالار وزارت کشور نیز به‌عنوان مروج ساز لگن به‌عنوان یک ساز بومی قدردانی شد و در چندین جشنواره مانند اقوام ایران‌زمین و عشایر کشور نیز حضور داشت.

  به گفته حسن نژاد: «حرمت یوسفی» هم نوازنده لگن است که سال گذشته در روز بزرگداشت مقام زن از او قدردانی شد. او نیز پیشینه حضور در چندین جشنواره را دارد.

  حسن نژاد از تهیه یک مستند کوتاه هفت‌دقیقه‌ای از زندگی این دو بانوی هنرمند نیز خبر داد و گفت: در این مستند زندگی روزانه این بانوان به‌عنوان نمادی از بانوان بومی مازندران با سبک زندگی اصیل مازندرانی به تصویر کشیده شد و کارهایی از قبیل نشا، امور منزل، دامداری، بچه‌داری و باغداری در این مستند کوتاه دیده می‌شود.

  وی بابیان این‌که هفتم تیر زمان اجرای برنامه این دو بانوی هنرمند مازندرانی در روسیه است، اظهار کرد: در این جشنواره قرار است علاوه بر لگن‌نوازی، برخی از آواها و نواهای بومی مازندران مانند لالایی‌ها و کار آواها توسط این دو بانوی هنرمند اجرا شود.

   لگن یکی از ابزار اصلی زندگی بومی مازندران است که در زمان شادی با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای تغییر کاربری داده و به‌عنوان یک ساز از آن استفاده می‌شد. معمولاً بانوان قدیمی مازندرانی مهارت خوبی در نواختن و اجرای ریتم‌ها با لگن دارند. هنگام نواختن لگن، با قرار دادن یک ظرف کوچک مانند نعلبکی روی لگن، افکت‌هایی نیز به این ساز داده می‌شود.

  لگن که وسیله معمولی زندگی خانواده‌هاست، وقتی در مراسم مختلف به‌عنوان ساز از استفاده می‌شود، در زمره سازهای کوبه‌ای قرار می‌گیرد، چراکه نوازنده باید با دودست به‌صورت ریتمیک لگن را به صدا دربیاورد.

  منبع: مهر
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.