• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار گردشگری , توریسم و گردشگری » بازسازی سرباز هخامنشی تخت جمشید به روش ۲۵۰۰ سال پیش آغاز شد
  کد خبر : 1870202

  بازسازی سرباز هخامنشی تخت جمشید به روش ۲۵۰۰ سال پیش آغاز شد

  بازسازی سرباز هخامنشی تخت جمشید به روش ۲۵۰۰ سال پیش آغاز شدReviewed by Aryan♥ on Jun 23Rating: پروژه‌ی بازسازی یکی از نقوش برجسته‌ی هخامنشی به روش ۲۵۰۰  سال قبل در تخت جمشید آغاز شده است. «شهرام رهبر» مدیر داخلی مجموعه‌ی جهانی تخت جمشید، با بیان اینکه بازسازی یکی از نقوش هخامنشی به ابعاد ۳۰ در…

  بازسازی سرباز هخامنشی تخت جمشید به روش ۲۵۰۰ سال پیش آغاز شدReviewed by Aryan♥ on Jun 23Rating:

  ۴df488dd-1265-413e-8919-79eb951138e0

  پروژه‌ی بازسازی یکی از نقوش برجسته‌ی هخامنشی به روش ۲۵۰۰  سال قبل در تخت جمشید آغاز شده است.

  «شهرام رهبر» مدیر داخلی مجموعه‌ی جهانی تخت جمشید، با بیان اینکه بازسازی یکی از نقوش هخامنشی به ابعاد ۳۰ در ۵۰ سانتی‌متر با ابزار آهنی در حال بازسازی است، گفت:

  هم‌اینک بازسازی این نقش برجسته توسط یکی از متخصصین سنگ‌تراش پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در حال انجام است که طبق برنامه‌ریزی‌ها تا چند روز آینده به پایان می‌رسد.

  رهبر در ادامه به اهداف اجرایی این پروژه اشاره کرد و افزود که شناسایی دقیق ابزار مورد استفاده هخامنشیان برای ساخت، تراش و صیقل‌دادن نقوش و مدت زمان احتمالی که صرف ساخت این نقوش می‌شود از جمله اهداف بازسازی این نقوش سنگی است.

  مسئول کارگاه بازسازی نقش برجسته‌ی هخامنشی با تاکید بر اینکه هدف از اجرای این طرح، کپی‌کاری نقوش نیست، گفت که هدف ما در واقع شناسایی روش ساخت این نقوش و رسیدن به یک جواب منطقی و اصولی است.

  رهبر در ادامه افزود که نیم‌تنه یکی از سربازان هخامنشی که در مجموعه‌ی جهانی تخت جمشید وجود دارد انتخاب شده و تمامی ابعاد، نقوش و جزئیات آن در نظر گرفته شده و سنگ‌تراش با دقت کامل به تراش سنگ می‌پردازد.

  وی با بیان اینکه پروژه از نیمه‌ی فروردین‌ماه امسال آغاز شده، بیان کرد که به زودی این پروژه به پایان می‌رسد و دستاوردهای آن در قالب یک مقاله منتشر خواهد شد. نکته‌ی قابل توجه در ساخت این نقش برجسته، استفاده نکردن از تجهیزات به روز است. به طور مثال سنگ‌تراش جهت الگوگیری از نقش برجسته باید مسافت کارگاه تا نقش برجسته را طی کند بدون آنکه برای حک کردن نقوش از کپی کردن بر روی کاغذ استفاده کند.

  رهبر در ادامه افزود که هم‌اکنون این پروژه در کارگاه روباز مجموعه جهانی تخت جمشید در حال اجراست و گردشگران می‌توانند از نزدیک با نحوه‌ی تراش این سنگ آشنا شوند.

  امروزه نقش‌های زیادی از سربازان هخامنشی در مجموعه‌ی جهانی تخت جمشید برجا مانده که می‌توان به ارتش جاویدان هخامنشی، سرباز پارسی سبدی در دست دارد، سربازان هخامنشی، سرباز پارسی با نیزه و تیرکمان، سنگ‌نگاره‌ی سربازان هخامنشی بر دیواره‌ی کاخ تچر، سربازان جاویدان در پلکان شرقی آپادانا، سربازان مادی و هخامنشی، سربازان مادی و پارسی در پارسه برای متمایز کردن پارسی‌ها و مادی‌ها به کلاه و لباس و نقش سربازان نیزه‌دار پارسی را در این مجموعه دید.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.