• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار گردشگری , توریسم و گردشگری » کشف گور دست جمعی ۹ زن در خلخال
  کد خبر : 1870072

  کشف گور دست جمعی ۹ زن در خلخال

  کشف گور دست جمعی ۹ زن در خلخالReviewed by Iranvij-1 on Jun 23Rating: در پی کشف گور دست جمعی ۹ زن در خلخال، بررسی‌های علمی و باستانی به منظور رمزگشایی از علت مرگ و قدمت این گور در حال انجام است. «کریم حاجی‌زاده» مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل، با اشاره به کشف گور دسته‌جمعی جسد…

  کشف گور دست جمعی ۹ زن در خلخالReviewed by Iranvij-1 on Jun 23Rating:

  ۵۴

  در پی کشف گور دست جمعی ۹ زن در خلخال، بررسی‌های علمی و باستانی به منظور رمزگشایی از علت مرگ و قدمت این گور در حال انجام است.
  «کریم حاجی‌زاده» مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل، با اشاره به کشف گور دسته‌جمعی جسد ۹ زن در شهر کلور از توابع شهرستان خلخال طی هفته گذشته گفت که مطالعه برای کشف دلیل مرگ این اجساد ادامه دارد.
  وی افزود که بررسی‌های اولیه‌ی این اکتشاف نشان می‌دهد که گور دسته‌جمعی گور تاریخی نیست و متعلق به دوره‌ی معاصر است.
  مدیرکل میراث فرهنگی استان در خصوص ابهاماتی در مرگ این ۹ زن و احتمال دفن شدن بر اثر یک حادثه افزود که اینکه گفته می‌شود گور دسته‌جمعی متعلق به دوره‌ی معاصر است می‌تواند تا ۳۰۰ سال اخیر را در برگیرد.
  به گفته‌ی حاجی‌زاده تا ۳۰۰ سال از جمله دوره زند و قاجار دوره معاصر محسوب می‌شود و به این معنی نیست که دوره معاصر به ۲۰ یا ۵۰ سال قبل بازگردد.
  وی با تأکید به اینکه در برداشت اولیه این گور به عنوان یک گور موقت برای انتقال اجساد برآورد شده است، گفت که این به این معنی نیست که احتمال وقوع یک حادثه از جمله جنایت، جنگ یا بیماری منتفی باشد.
  مدیرکل میراث فرهنگی استان تأکید کرد که ما به دو پژوهشگاه حفاظت و مرمت و باستان‌شناسی نامه‌نگاری داشتیم تا مورد اول حفاظت از دخمه و مورد دوم حفاظت از اسکلت‌ها را بر عهده بگیرند.
  حاجی‌زاده بیان کرد که قرار است نمایندگان این دو پژوهشگاه به محل مراجعه کنند و به لحاظ سال‌یابی و علت فوت این گور دسته‌جمعی مورد بررسی قرار گیرد.
  وی معتقد است بررسی‌های علمی دلیل مرگ عادی یا غیرعادی را مشخص خواهد ساخت و حتی اگر بر اثر حادثه یا جنگ ضربه‌ای به پیکره‌ی این افراد وارد شده از طریق استخوان آن‌ها قابل شناسایی است.

  منبع : کجارو

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)



  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.