• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بهداشت و سلامت , تغذیه » جدیدترین وعده برای آبلیموهای تقلبی
  کد خبر : 1869647

  جدیدترین وعده برای آبلیموهای تقلبی

  جدیدترین وعده برای آبلیموهای تقلبیReviewed by Iranvij-1 on Jun 22Rating: مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت گفت: در ۳ تا ۴‌ماه آینده دستورالعمل تولید آبلیموهای استاندارد و خالص را تدوین کرده و آن را ابلاغ می‌کنیم چون اکنون فقط ۳۰ در صد آبلیموهای موجود طبیعی است.  رستگار گفت:‌ پروانه‌هایی که اکنون برای آبلیموها صادر می‌شود گفته شده…

  جدیدترین وعده برای آبلیموهای تقلبیReviewed by Iranvij-1 on Jun 22Rating:

  ۳۸

  مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت گفت: در ۳ تا ۴‌ماه آینده دستورالعمل تولید آبلیموهای استاندارد و خالص را تدوین کرده و آن را ابلاغ می‌کنیم چون اکنون فقط ۳۰ در صد آبلیموهای موجود طبیعی است.

   رستگار گفت:‌ پروانه‌هایی که اکنون برای آبلیموها صادر می‌شود گفته شده آبلیموهای طبیعی هستند اما در بررسی‌های انجام شده پروانه بهداشتی با محتوای آن نمی‌خواند در نتیجه نیاز به اصلاح کردن دارد.

  وعده جدید این مقام سازمان غذا و دارو در حالی مطرح شده است که رئیس سازمان غذا و دارو ۴‌ماه پیش اعلام کرد ضوابط فوق الذکر را ابلاغ کرده است. دیناروند اسفند گذشته تصریح کرد: ســازمان غذا و دارو منتظر تدوین استاندارد توسط سازمان ملی اســتاندارد نشد و معیارهای فنی و ضوابطش را با نگاه به معیارها، پیشرفت‌ها و یافته‌های جدید دنیا به‌ویژه اروپا اصلاح کرد و آنها را برای عملیاتی شدن به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرد.

  اظهارات اسفند گذشته دیناروند پس از آن صورت گرفت که خبرنگار همشهری در جلسه‌ای با وزیر بهداشت وعده‌های محقق‌نشده رئیس سازمان غذا و دارو را با قاضی‌زاده هاشمی در میان گذاشت. وزیر بهداشت که از ماجرا اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد وعده داد موضوع را پیگیری خواهد کرد.

  چند روز پس از وعده وزیر، سازمان غذا و دارو که تا آن زمان از پاسخ به گزارش‌های همشهری طفره می‌رفت در اطلاعیه‌ای به نقل از رسول دیناروند اعلام کرد با تعیین تکلیف مجوز آبلیموی طبیعی و کنســتانتره، مردم می‌توانند آبلیموی طبیعی با قیمت بالا یا کنستانتره با هزینه کمتر را انتخــاب کنند.

  پیگیری همشهری درباره آبلیموهای تقلبی پس از آن آغاز شد که رئیس ســازمان غذا و دارو ۱۶مهر گذشته وعده داد ظرف یک‌ماه تکلیــف آبلیموهای تقلبی را روشن کند. رسول دیناروند گفته بود که ســازمان تحت مدیریتش به‌دنبال تعریف ۲نوع اســتاندارد است؛ یکی برای آبلیموهای طبیعــی و دیگری بــرای آبلیموهای کنستانتره و ســاختگی تا مردم بتوانند آبلیموی طبیعی را از انواع ساختگی تشخیص دهند. وعده تعیین تکلیف آبلیموها در پی آن مطرح شد که وزیر بهداشت به سازمان غذا و دارو ماموریت داد آب‌های معدنی موجود در بازار را بررســی کند. ســازمان مذکور پس از بررسی حدود ۳۰۰برند آب‌معدنی، محصــولات تولیــدی ۱۳شــرکت آب معدنی را غیربهداشتی دانست و به آنها تذکر داد تا خط تولید خود را اصلاح کنند.

  پس از آن بود که دیناروند وعده یکماهه برای ساماندهی آبلیموها را مطرح کرد. سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد بر سر نظارت بر محصولات غذایی اختــلاف دارند. هریک از این دو ســازمان خود را متولی نظارت بر مواد غذایی می‌دانند. نیره پیروزبخت رئیس سازمان استاندارد می‌گوید که ســازمان تحت امرش استانداردهای سختگیرانه‌ای را برای آبلیمو اعمال می‌کند و ۴بار این اســتانداردها را تغییر داده و هربار سختگیری بیشتری اعمال کرده اســت. رئیس سازمان غذا و دارو از آن سو معتقد است نشان استاندارد علامت سلامت دائمی نیست و وزارت بهداشت باید به‌طور مستمر بر تولید مواد غذایی نظارت کند.

  پیــش از ایــن محمــد میررضوی دبیر سندیکای صنایع کنسرو، ۹۹درصد آبلیموهای موجود در بازار را تقلبی دانســته بود. او گفته بود با ۴لیتر اســید سولفور و گوگرد و بدون اســتفاده از لیمو می‌توان ۱۰تن آبلیموی تقلبی تهیه کرد. مرتضی خدایی رئیس شعبه‌ویژه اداره کل تعزیرات حکومتی تهــران نیز گفته بود طبق آمارها و پرونده‌هایی که دانشگاه‌های علوم پزشکی و استاندارد تشکیل داده‌اند قریب به اتفاق شرکت‌های معروف بدون استفاده از لیمو کالای خود را عرضه می‌کنند و آزمایش‌ها نشان داده که آبلیموی آنها از مواد شیمیایی تشکیل شده است.

  آبلیمو مثل آبمیوه شود
  حسین رستگار: قیمت یک لیتر آبلیموی طبیعی حدود ۴۰تا ۵۰هزار تومان است بنابر این مردم توان خرید این آبلیموها را ممکن است نداشته باشند.‌ ما باید آبلیموها را مثل آبمیوه‌ها تولید کنیم چرا که اکنون آبمیوه ۱۰۰درصد طبیعی داریم آبمیوه نکتار داریم که ۵۰درصد آن طبیعی است و نوشیدنی‌های میوه‌ای که ۳۰درصد آن آب میوه است. فردی که می‌خواهد لیتری ۵۰هزار تومان هزینه کند باید آبلیموی ۱۰۰درصد طبیعی خریداری کند و آن فردی که ارزان‌تر و لیتری ۱۰تا ۱۵هزار تومان می‌تواند خرج کند آبلیمویی می‌خرد که رقیق‌شده و مخلوطی از چیزهای دیگر است.

  مردم ادامه پیگیری را خواستارند
  روزنامه همشهری پس از سررسید وعده رئیس سازمان غذا و دارو درباره تعیین تکلیف آبلیموهای تقلبی، اقدام به انتشار روزشــماری در بالای همین صفحه کرد و پس از آن از مردم در مورد انتشار این روزشمار، نظرسنجی کرد. ۹۶درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی با انتشار روزشمار موافق بودند.

  منبع : خبرگزاری فارس

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.