• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , سیاسی » برنامه ایران برای ساخت بمب هسته‌ای تایید شد
  کد خبر : 1869065

  برنامه ایران برای ساخت بمب هسته‌ای تایید شد

  برنامه ایران برای ساخت بمب هسته‌ای تایید شدReviewed by Aryan♥ on Jun 21Rating: «ایرانی ها بر روی ساخت سلاح هسته ای کار می کرده اند و بازرسان آژانس نمی توانند تایید کنند که ایران فعالیت غیر قانونی خود در زمینه تسلیحات هسته ای را متوقف کرده است یا خیر.» به گزارش ایران ویج، دو روز…

  برنامه ایران برای ساخت بمب هسته‌ای تایید شدReviewed by Aryan♥ on Jun 21Rating:
  ۵۸۹۷۰۹۱۲۴۳۵۲
  «ایرانی ها بر روی ساخت سلاح هسته ای کار می کرده اند و بازرسان آژانس نمی توانند تایید کنند که ایران فعالیت غیر قانونی خود در زمینه تسلیحات هسته ای را متوقف کرده است یا خیر.»
  به گزارش ایران ویج، دو روز پیش روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال (WSJ) با انتشار گزارشی از پیدا شدن “سر نخ” هایی جدید در رابطه با سابقه برنامه هسته ای ایران سخن به میان آورده و مدعی شد که ذرات کشف شده اورانیوم که در نمونه‌برداری سال گذشته در سایت نظامی پارچین کشف شده است “احتمالا” مرتبط با فعالیت‌های ایران در گذشته برای ساخت سلاح هسته‌ای بوده و با اظهارات مقامات ایرانی در تناقض است.

  اتهاماتی که وال استریت ژورنال تحت عنوان “سرنخ” و “احتمال” علیه ایران مطرح کرده بود به سرعت به سوژه ای برای مانور دیگر رسانه های آمریکایی علیه ایران تبدیل شد. در همین راستا پایگاه آمریکایی “پاور لاین” (Power Line) با انتشار گزارشی تحت عنوان “برنامه ایران برای ساخت تسلیحات هسته ای تایید شد”، ضمن قطعی عنوان کردن این موضوع به انتقاد از دولت اوباما پرداخته و مدعی است ایران تمامی راه ها برای ادامه تحقیقات را مسدود کرده است.

  در این گزارش آمده است: «زمانی که اوباما توافق هسته ای را اعلام می کرد گفت که “به خاطر این توافق بازرسان به هر مکان مشکوکی دسترسی خواهند داشت. اگر بخواهم ساده بگویم یعنی آژانس بین المللی انرژی اتمی به هرجایی که ضروری باشد، دسترسی خواهد داشت. این ترتیباب دائمی است و آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین به توافقی رسید تا به آن دسترسی مورد نیاز را برای کامل کردن تحقیق درباره ابعاد نظامی احتمالی گذشته برنامه هسته‌ای ایران بدهد.”

  اما اکنون روشن شده است که این ادعاها حقیقت ندارد. دولت اوباما اکنون اعتراف کرده است که بر اساس گزارش ماه دسامبر آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران در تاسیسات نظامی پارچین فعالیت هایی مربوط به تسلیحات هسته ای انجام داده است. اما شواهد به دست آمده کم تر از آن است که بتوان تشخیص داد ایرانی ها در حال انجام چه نوع فعالیتی بوده اند و فقط می توان گفت که آن ها بر روی تسلیحات هسته ای کار می کرده اند؛ اما آژانس نمی تواند در این زمینه به صورت دقیق تحقیق کرده و ابراز نظر نماید.»

  در ادامه این گزارش آمده است: «علت این موضوع آن است که آمریکا به عنوان بخشی از توافق هسته ای پذیرفته است که درخواست های بلند مدت خود برای روشن شدن سابقه کار ایران بر روی تسلیحات هسته ای (یا همان PMD) را کنار بگذارد. از سوی دیگر به ایرانی ها اجازه داده شد که از دسترسی آژانس به دانشمندان هسته ای خود جلوگیری کنند، خودشان تاسیسات پارچین را بازرسی کرده و از خاک محل های از پیش تعیین شده این تاسیسات نمونه هایی در اختیار آژانس قرار دهند.

  این برای تصمیم گیری آژانس کافی نبوده است. به طول معمول اگر آژانس بین المللی انرژی هسته ای شواهد کافی در رابطه با فعالیت احتمالی برای ساخت بمب هسته ای را به دست نیاورد، باز گشته و شواهدی بیشتری جمع آوری می نماید. اما توافق هسته ای مانع از بازرسی های بیشتر توسط آژانس است.»

  این پایگاه آمریکایی در انتهای گزارش خود آورده است: «بنابراین ایرانی ها بر روی ساخت سلاح هسته ای کار می کرده اند و آژانس نمی داند که دقیقا چه کاری در حال انجام بوده است؛ توافق نیز ایرانیان را مجبور به شفاف سازی در این زمینه نمی نماید و در نتیجه راستی آزمایی توافق هسته ای نیز ممکن نیست. به عبارت دیگر بازرسان آژانس نمی توانند تایید کنند که ایران فعالیت غیر قانونی خود در زمینه تسلیحات هسته ای را متوقف کرده است یا خیر؛ چرا که آن ها نمی دانند ایران در حال انجام چه نوع فعالیت غیرقانونی بوده است و هیچ پایه ای برای کار وجود ندارد.»

  گفتنی است “بهروز کمالوندی” سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به این گزارش ها اعلام کرد که موضوع ابعاد نظامی احتمالی (PMD) بعد از بازدید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی و نمونه‌برداری‌های انجام شده و سپس گزارشی که مدیرکل به شورای حکام ارائه کرد برای همیشه بسته شده است و انتشار برخی مطالب از این دست با اغراض سیاسی از سوی برخی رسانه‌های آمریکایی و بین المللی تغییری در این مساله که پرونده PMD بسته شده است ایجاد نمی‌کند.

  کمالوندی در پاسخ به این پرسش که طرح چنین مسایلی در مقطع کنونی که ایران نسبت به وجود برخی موانع بر سر راه لغو تحریم‌ها انتقاد دارد چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟ گفت: موضوع ابعاد نظامی احتمالی از ابتدا سیاسی بود و در روند طرح پرونده هسته‌ای به آن ابعاد حقوقی دادند اما به لحاظ حقوقی با اقدامات فنی و حقوقی و سیاسی که در چارچوب مذاکرات هسته‌ای انجام شد، این موضوع نیز خاتمه یافت.

  وی با تاکید بر این‌که پرونده  PMD از سوی آژانس رسیدگی شده است و در عمل خط بطلانی بر آن کشیده شده است افزود: طرح دوباره این مساله از سوی طرف‌های مقابل با اغراض سیاسی است اما دیگر ظرفیت گذشته را ندارد که بخواهند از طرح آن سوءاستفاده سیاسی کنند و به نوعی «آب در هاون کوبیدن» است.

  ۴sd4sd554ds sd5ss4d
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.