• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » شاخص کل بورس ۲۹ واحد بالا رفت/پیش بینی ثبات در بازار سرمایه
  کد خبر : 1868343

  شاخص کل بورس ۲۹ واحد بالا رفت/پیش بینی ثبات در بازار سرمایه

  شاخص کل بورس ۲۹ واحد بالا رفت/پیش بینی ثبات در بازار سرمایهReviewed by Aryan♥ on Jun 18Rating: روند نزولی بورس که هفته گذشته تشدید شد در معاملات امروز(شنبه) متوقف شده و شاخص کل پس از چند روز ریزش، با ۲۹ واحد رشد به ۷۳ هزار و ۹۰۶ واحد رسید. در معاملات امروز بیش از ۶۲۸…

  شاخص کل بورس ۲۹ واحد بالا رفت/پیش بینی ثبات در بازار سرمایهReviewed by Aryan♥ on Jun 18Rating:

  ۳۱۲۴۲۵

  روند نزولی بورس که هفته گذشته تشدید شد در معاملات امروز(شنبه) متوقف شده و شاخص کل پس از چند روز ریزش، با ۲۹ واحد رشد به ۷۳ هزار و ۹۰۶ واحد رسید.

  در معاملات امروز بیش از ۶۲۸ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش یک هزار و ۴۳۲ میلیارد ریال در ۴۱ هزار و ۶۹۱ نوبت، دادوستد شد.

  نمادهای رمپنا، وغدیر، بترانس و وپاسار سهم اصلی را در رشد شاخص داشتند، اما نمادهای فولاد، شبریز و فارس با افت خود، مانع اوج گیری شاخص شدند.
  همه نمادهای اصلی بازار سرمایه در معاملات امروز به جز شاخص بازار دوم، مثبت بودند، و بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۱۰ واحد، شاخص کل (هم وزن) دو واحد، شاخص قیمت (هم وزن) دو واحد، شاخص آزاد شناور ۱۱۹ واحد و شاخص بازار اول ۵۶ واحد افزایش یافتند، و تنها شاخص بازار دوم به میزان ۱۴۶ واحد افت کرد.
  بیشترین رشد در بازار امروز به حق تقدم کویرتایر، حق تقدم توریستی و رفاهی آبادگران، سرمایه گذاری اعتبار ایران، ریخته گری تراکتورسازی ایران و توسعه شهری توس گستر تعلق داشت.
  حق تقدم بیمه ملت، فراوری مواد معدنی ایران، پالایش نفت تبریز، کارخانجات قند قزوین و سپنتا نیز با بیشترین کاهش قیمت مواجه شدند.

  ** دادوستد ۴۱۵ میلیون اوراق بهادار در فرابورس
  به گزارش فرابورس ایران، در معاملات امروز، ۴۱۴ میلیون و ۸۶۰ هزار ورقه بهادار به ارزش ۸۵۱ میلیارد و ۷۷۰ میلیون ریال در ۲۱ هزار و ۱۵۳ نوبت معامله شد.
  بیشترین حجم معاملات امروز فرابورس مربوط به خرید و فروش ۲۲ میلیون و ۵۷۰ هزار سهم بانک دی و بیشترین ارزش معاملات در اختیار پالایش نفت تهران با رقم ۶۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال بود؛ همچنین بانک دی، پالایش نفت تهران و لاوان پربیننده‌ترین نمادهای امروز بودند.
  امروز آیفکس (شاخص فرابورس) با افت و خیز همراه بود و در پایان با افت بیش از سه واحدی، عدد ۷۷۳.۹۴ را نمایش داد و نماد هلدینگ خاورمیانه، ذوب آهن اصفهان و پتروشیمی مارون بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.
  بیشترین افزایش قیمت در نخستین روز هفته به سهام شرکت‌های فرآوری زغال سنگ پروده طبس، بیمه سامان و فولاد آلیاژی یزد اختصاص یافت و در مقابل، بیشترین افت قیمت نصیب شرکت‌های نیرو سرمایه، سرمایه‌گذاری مسکن پردیس و بیمه کوثر شد.
  بازار اول شاهد خرید و فروش ۲۵ میلیون و ۵۶۰ هزار اوراق بهادار به ارزش ۵۱ میلیارد ریال بود و در بازار دوم ۷۹ میلیون اوراق بهادار به ارزش ۲۱۵ میلیارد ریال معامله شد.
  بالاترین حجم و ارزش معاملات صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) مربوط به صندوق سرمایه‌گذاری آرمان آتی کوثر با معامله یک میلیون و ۷۱۰ هزار سهم به ارزش ۱۸ میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریال بود و پس از آن صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان و آسام بیشترین حجم معامله را داشتند.
  علاوه بر این، بیشترین حجم معاملات در اوراق با درآمد ثابت مربوط به داد و ستد بیش از ۱۲۱ هزار ورقه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا۳» بود؛ ضمن آنکه در مجموع، ۱۲۷ میلیارد ریال معامله در چهار نماد اسناد خزانه اسلامی انجام شد.
  همچنین، هر برگه حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در محدوده ۸۵۳ تا ۸۸۷ هزار ریال معامله شد و بیشترین افزایش قیمت اوراق مربوط به نماد آذرماه ۹۴ بود.
  امروز نمادهای معاملاتی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان و بیمه میهن پس از ارائه اطلاعات واقعی بازگشایی شد و در پایان معاملات هم، نماد معاملاتی شرکت آهن و فولاد ارفع برای برگزاری مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام و نماد معاملاتی شرکت تولید برق عسلویه مپنا جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز دوشنبه متوقف شد.

  ** پیش بینی ثبات در بازار سرمایه در هفته جاری
  بهروز عباس زاده کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره افت وضعیت بازار سرمایه گفت: براساس تجربه گذشته، می توان پیش بینی کرد که در این هفته، بازار سرمایه به ثبات برسد و حتی برای مدتی کوتاه رشد کند اما برای رشد بیشتر شاخص باید در انتظار اخبار و تحولات مثبت اقتصادی و گزارش های مجامع شرکت های بورسی بود.
  وی افزود: هیچ دلیل عمده سیاسی و یا اقتصادی را نمی توان به عنوان عامل اصلی کاهش سنگین شاخص کل بورس در هفته گذشته بیان کرد.
  وی با بیان اینکه از فروردین ماه امسال شاهد خروج نقدینگی از بازار سرمایه بودیم، اضافه کرد: سهامداران به ویژه سهامداران کوتاه مدت، زمانی که مشاهده کردند، شاخص بورس رشد نکرده و سود چندانی نصیب آنها نمی شود، به تدریج از بازار سرمایه خارج شدند.
  این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: بازار بورس، یک بازار راکد نیست بلکه همیشه نوسان دارد و بر اساس اینکه شرایط چگونه باشد، افزایش و یا کاهش خواهد یافت. اکنون نقدینگی خارج شده از بورس، جذب بازار بدهی و یا اوراق مشارکت می شود و در صورت تداوم وضعیت رکود در بورس، نقدینگی بیشتری به سمت این دو بخش جذب خواهد شد.
  عباس زاده با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون در چند مرحله، بورس دچار افت شده است، گفت: افت هفته گذشته بازار سهام نیز طبیعی است، بر اساس عرف، سهامداران مدت زمانی را برای رشد سهام خود در نظر می گیرند و در صورت تحقق نیافتن مطالباتشان، از وضعیت بازار ناامید شده و در صورت افزایش فشار عرضه در بازار، به یکباره عقب کشیده و سهام خود را به فروش می رسانند.
  این کارشناس بازار سرمایه افزود: در دو هفته گذشته، بازار دچار رکود و به تدریج فشار عرضه در حال افزایش بود، در چنین شرایطی، کوچکترین خبر منفی و یا حتی افزایش اندک میزان عرضه و تشکیل صف فروش می تواند باعث ایجاد موج منفی در بازار شود و بنابراین سهامداران به یکباره دچار هیجان منفی و ترس شده و اقدام به فروش سهام کردند.
  عباس زاده ادامه داد: رشد شاخص در روزهای پیش رو می تواند مقداری از افت شاخص در هفته گذشته (در حد ۵۰ تا ۶۰ درصد) را جبران کند، اما به جایگاه ابتدای هفته گذشته بازنمی گردد.
  این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در هفته جاری، بازار سرمایه در انتظار اخبار و تحولات مثبت می نشیند و بر این اساس، گزارش های مجامع شرکت ها و اخبار اقتصادی کشور را رصد می کند، اضافه کرد: در صورت وجود اخبار مثبت، بازار رشد می کند اما در صورت انتشار اخبار منفی و ناخوشایند، احتمالا در دو یا سه هفته آینده، شاخص بورس، دوباره افت می کند.
  مدیر سبدگردانی کارگزاری مشاوران سهام، به مضرات وجود نگاه کوتاه مدت در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: باید به بازار زمان داد تا بتواند خود را اصلاح کند و آماده جهش شود.
  وی اضافه کرد: به دلیل افت اغلب شاخص های بورس درهفته های اخیر، قیمت بیشتر سهام در وضعیت جذاب و مناسبی برای خرید قرار گرفته است؛ البته برای رسیدن به سودآوری باید این سهام را با نگاه بلندمدت خریداری کرد.
  این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر لزوم حرکت طبیعی شاخص گفت: تجربه نشان داده است که هر گونه دخالت برای مدیریت شاخص بورس، تنها تاثیر کوتاه مدت داشته و در نهایت به ضرر بازار سرمایه تمام می شود.
  عباس زاده افزود: بهترین اقدامی که می توان برای بهبود وضعیت بازار در شرایط فعلی انجام داد، شفاف سازی بیشتر اطلاعات شرکت های بورسی است.
  وی درباره انجام معاملات بلوکی برای مدیریت شاخص، اضافه کرد: انجام اینگونه معاملات، سبب دستکاری شاخص شده و باعث می شود که نتوان به درستی وضعیت و روند حرکت شاخص را ارزیابی کرد.
  این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: اگر بازار نیاز به اصلاح (افت پس از رشد سریع قیمت ها) داشته باشد باید اجازه داد که این اتفاق رخ دهد، تا پس از طی اصلاح، دوباره روند معاملات مثبت شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.