• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار گردشگری , توریسم و گردشگری , مطالب برگزیده سایت » شناسنامه میدان بهارستان روی کتیبه سنگی
  کد خبر : 1867431

  شناسنامه میدان بهارستان روی کتیبه سنگی

  شناسنامه میدان بهارستان روی کتیبه سنگیReviewed by Iranvij-1 on Jun 15Rating: شناسنامه میدان بهارستان، یعنی کتیبه‌ای سنگی که همه‌ی خاطرات این میدان را در خود به ثبت رسانده، در جایگاه سابق ایستگاه اتوبوسرانی و مقابل خانه‌‌ی قاجاری متعلق به بانک ملی در ابتدای میدان و روی زمین نصب شد. میدان «بهارستان» به عنوان یکی از…

  شناسنامه میدان بهارستان روی کتیبه سنگیReviewed by Iranvij-1 on Jun 15Rating:

  ۱۹

  شناسنامه میدان بهارستان، یعنی کتیبه‌ای سنگی که همه‌ی خاطرات این میدان را در خود به ثبت رسانده، در جایگاه سابق ایستگاه اتوبوسرانی و مقابل خانه‌‌ی قاجاری متعلق به بانک ملی در ابتدای میدان و روی زمین نصب شد.
  میدان «بهارستان» به عنوان یکی از محله‌های تهران، با فضایی فرهنگی – تاریخی و با ارزش‌های معماری و نفوذی فراتر از محله و حتی شهر تهران، علاوه بر آنکه محل استقرار سه نسل از معماری تهران بوده است، محل رویش تجربه‌ی نووارگی ایرانی در سپهر تحولات اجتماعی و سیاسی و محل استقرار نخستین مجلس شورای ملی است. به همین دلیل مجموعه فضایی میدان بهارستان به مثابه‌ی نخستین عرصه‌ی تبلور فضای عمومی شهری و حضور مطالبه‌گرانه‌ی ملت در تعیین سرنوشت‌شان به شمار می‌آید.
  پیش‌درآمد شکل‌گیری این میدان، از زمان ایجاد جلوخانی برای باغ نگارستان، باغی سلطنتی بیرون از شهر تهران تا پایان دوره ناصرالدین شاه را در بر می‌گیرد. اینجا تفرجگاه اعیان و اشراف و بر سر راه ییلاقات شمال تهران قرار گرفته است. این باغ در زمان فتحعلی‌شاه تاسیس شده و یکی از سه باغ مهم دوران قاجاری است.
  امروزه میدان بهارستان، نخستین جلوه‌گاه اعتراضات مردمی و تجربه‌ی نووارگی ایران معاصر، افزون بر آنکه سه نسل معماری ایران را در دامن خود دارد، پیونددهنده کالبد کتابخانه و موزه‌ی مجلس، مسجد سپهسالار و مدرسه شهید مطهری، موزه‌ی هنرهای ملی، موزه‌ی ابوالحسن صبا، عمارت مسعودیه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و باغ موزه نگارستان است.
  و سرانجام پنج‌شنبه ۲۰ خردادماه، کتیبه‌ی سنگی شامل معرفی رویدادهای مهم میدان بهارستان در ابتدای میدان نصب شد. روی این کتیبه، روزشمار اتفاقات بهارستان حک شده‌اند.

  منبع : ایسنا

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.