• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » فضای مبارک پسابرجام نباید دستخوش اختلافات جناحی شود
  کد خبر : 1866357

  فضای مبارک پسابرجام نباید دستخوش اختلافات جناحی شود

  فضای مبارک پسابرجام نباید دستخوش اختلافات جناحی شودReviewed by حمید عبدالرحمن on Jun 12Rating: به گزارش ایران ویج، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان جهت ارائه گزارشی از سرمایه گذاری های خارجی در فضای پسابرجام در صحن علنی مجلس حضور یافت. وی فضای آرام پسابرجام را ناشی…

  فضای مبارک پسابرجام نباید دستخوش اختلافات جناحی شودReviewed by حمید عبدالرحمن on Jun 12Rating:

  به گزارش ایران ویج، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان جهت ارائه گزارشی از سرمایه گذاری های خارجی در فضای پسابرجام در صحن علنی مجلس حضور یافت.
  ۱۸۸۳۹۸۶
  وی فضای آرام پسابرجام را ناشی از مقاومت مردم در مقابل تحریم ها و حضور آنها پای صندوق انتخابات خواند و خطاب به نمایندگان گفت: اجازه ندهیم این فضای مبارک دستخوش اختلافات جناحی شود و به خاطر اختلافات جناحی سرمایه گذار داخلی ناامید و سرمایه گذار خارجی هر روز با القائات جدید رو به رو شود.

  ظریف در ابتدای این سخنرانی گفت: اگر مقاومت ملت ایران و لطف مردم و دعای خیر آنها نبود و بالاتر از همه دعای خیر مقام معظم رهبری و هدایت های پدرانه ایشان نبود، رساندن این کار دشوار به سرانجام میسر نمی شود.

  وزیر امور خارجه کشورمان اظهارداشت: ما اعتقاد داریم به دلیل حضور و مقاومت مردم در صحنه، طرف های بین المللی که همواره انقلاب و جمهوری اسلامی را مانعی برای دستیابی به اهداف خود تلقی می کردند، دست از فشار و تهدید برداشتند.

  وی تصریح کرد: حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی، این فرصت را از دشمنان گرفت که تلاش کنند با اعمال فشار، بین حاکمیت و مردم جدایی بیندازند.

  ظریف اظهارداشت: در این فضا توانستیم موانعی که به بهانه فعالیت های هسته ای به ملت ایران تحمیل شده بود برداریم اما این به معنای پایان همه مخالفت ها و بهانه جویی ها در مسیر حرکت جمهوری اسلامی نیست چون ذات کشورهای دیگر تغییر نکرده و ما نیز در حوزه های غیر از موضوعات هسته ای، مذاکره نکرده ایم.

  وزیر امور خارجه کشورمان افزود: مذاکرات ایران و غرب در یک موضوع مشخص و برای رفع بهانه هایی بود که تلاش داشت فضای منفی علیه جمهوری اسلامی در سطح جهانی ایجاد کند اما بدین معنا نیست که همه خصومت ها رفع شده و یا کارشکنی ها کنار گذاشته شده و برخی کشورها از در همکاری با جمهوری اسلامی وارد شده باشند.

  از آغاز مذاکرات تا امروز، هر روز پیگیر حقوق جمهوری اسلامی هستیم

  وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ما باید بر اساس اعتماد به ملت و مقاومت آنها و خداوند و ائمه اطهار تلاش کنیم، گفت: تلاش ما این بود که نگرانی هایمان را در مقابل کسانی که در حال بهانه جویی هستند، کاهش دهیم و از زمان آغاز مذاکرات تا امروز، هر روز به دنبال پیگیری حقوق جمهوری اسلامی بوده و هستیم.

  ظریف در بخش دیگری از سخنان خود در صحن علنی مجلس، به تشریح دستاوردهای برجام پرداخت و گفت: اگر مذاکرات نبود و قرار بود تحریم ها افزوده شود و حتی اگر روند تحریم های گذشته در فروش نفت ایران ادامه می یافت، امروز فروش نفت به کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه رسیده بود و به تدریج به صفر می رسید.

  وزیر امور خارجه کشورمان گفت: فروش نفت در سال ۹۰ به میزان ۲.۵ بشکه بود که در سال ۹۲ به زیر یک میلیون بشکه کاهش یافت و به برکت مقاومت ملت ایران، این روند متوقف شد و امروز تولید و صادرات نفت ایران به بالاتر از ۲ میلیون بشکه رسیده است.

  وی با تاکید بر اینکه باید نعمت حضور و مقاومت ملت ایران را شکر کرد، گفت: چنین تصور نشود که اگر وضعیت قبلی ادامه داشت، امروز شرایط اینگونه بود.

  ظریف تصریح کرد: ما خوشحالیم که پیشرفت ها و دستاوردها به حدی است که دوستان ما ۳ سال گذشته را فراموش کردند و فراموش کردند که چه تحریم ها و فشارهایی به ملت ایران تحمیل می شد اما مردم مقاومت کردند و این فرصت را فراهم کردند که امروز با آرامش و امنیت به سمت پیشرفت و اقتصاد مقاومتی برویم.

  وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از اظهارات خود در تشریح دستاوردهای عملی برجام گفت: حل و فصل پرونده PMD و ابعاد احتمالی نظامی فعالیت های هسته ای، مبانی تحریم ها را از بین برد.

  وی لغو تحریم های اتحادیه اروپا را موجب سرازیر شدن هیئت های خارجی به ایران خواند و گفت: امروز جهان، ایران را محلی امن برای سرمایه گذاری و گردشگری می داند.

  ظریف اظهارداشت: از زمانی که برجام و توافق ژنو اجرا شد یعنی از آذر سال ۹۲ دست کشور برای دستیابی به منابع مالی باز شد. در شرایطی این گشایش ایجاد شد که خزانه کشور پول نقد زیادی نداشت.

  وزیر امور خارجه کشورمان آزادی وجوه مسدود شده ایران را از دیگر دستاوردهای برجام خواند و گفت: ما امروز به منابع مالی خود دسترسی داریم.

  وی ادامه داد: بانکها امروز با جمهوری اسلامی به شکل فزاینده ای ارتباط دارند که این ارتباطات رو به افزایش است البته موانعی وجود دارد که یکی از این موانع موزی گری های بخش دولتی و غیر دولتی آمریکا و دیگری ارتقاء نظام بانکی جهانی است.

  در فضای پسابرجام ۴ هزار و ۱۷۲ LC برای فعالیت های اقتصادی ایران گشوده شده است

  ظریف از گشایش ۴ هزار و ۱۷۲ LC و اعتبار اسنادی پس از تصویب برجام خبر داد و گفت: ۵ میلیارد دلار بدهی یک شرکت اماراتی، ۲ میلیارد دلار بدهی شل و ۶ میلیارد دلار وجوه ایران نزد هند به تدریج به کشور بازگشته است.

  وزیر امور خارجه کشورمان تسویه بدهی نفتی ایران با یونان و سایر کشورها را از دستاوردهای پسابرجام خواند و گفت: این آمار و ارقامی است که دوستان کمتر آن را می شنوند و متاسفانه بیشتر مشکلات را می شنوند. مشکلاتی که سالها افزایش یافته است.

  موانع موجود روانی است/ نباید فضای روانی تشدید شود

  وی با تاکید بر اینکه موانع برای سرمایه گذاری در ایران به شدت کاهش یافته است، گفت: اگر موانعی باقی مانده باشد، بیشتر روانی است. نباید فضای روانی تشدید شود، باید از بین برود.

  ظریف ادامه داد: دشمنان ایران، رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی تمام تلاششان این است که ایران محلی ناامن برای سرمایه گذاری است.

  وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: باید اجازه دهیم دنیا ببیند که ایران امن ترین کشور منطقه برای برقراری ارتباطی معقول نه یک جانبه است.

  نباید بلندگوی تبلیغات گروه های مخالف ایران باشیم

  وی تصریح کرد: ما نباید بلندگوی تبلیغات گروه های مخالف ایران باشیم. باید به بانکهایی که به ایران آمده اند قوت قلب بدهیم، نه اینکه القاء کنیم شما به یک محیط پرخطر وارد شده اید که هر روز امکان دارد تحریم هایی اعمال شود.

  ظریف با تاکید بر اینکه امروز باید از همه توان خود برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم، گفت: بیمه های صادراتی برقرار شده و مشکلات ما با همه بیمه های صادراتی حل و فصل شده است.

  وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به خطوط اعتباری که توسط کشورهای مختلف در اختیار جمهوری اسلامی قرار گرفته است، گفت: دولت برای استفاده از این خطوط اعتباری با وسواس عمل می کند تا تعهدات جدید و بیجا ایجاد نشود و اولویت های ایران در مسیر ایجاد تعهدات جدید بررسی و اعمال شود.

  ۴۰ میلیارد دلار خطوط اعتباری در اختیار جمهوری اسلامی قرار گرفته است

  وی تصریح کرد: ۴۰ میلیارد دلار منابع اعتباری جدید بازشده است.

  ظریف اظهارداشت: از ابتدای تاریخ ایران، تنها ۶۰ توافق حمایت از سرمایه گذاری خارجی داشته ایم که از این تعداد ۷ توافق در ۵ ماه اخیر منعقد شده است. اینها واقعیت هایی است که باید به رخ دنیا بکشیم.

  وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برقراری بیمه نفتکش ها، گفت: در حوزه انرژی قصد داشتند تحریم هایی فلج کننده اعمال کنند تا صادرات نفت ایران را قطع کرده و بازارها را به دست معاندین جمهوری اسلامی بدهند. همانطور که در سالهای اخیر، دولت سعودی بازارهای نفتی ما را بلعید.

  وی با بیان اینکه شرکتهای معتبر بین المللی به سمت ایران سرازیر شده اند، گفت: پیش از این اگر در نمایشگاهی به سمت غرفه این شرکتها می رفتیم، اعلام می کردند که ما نمی توانیم در ایران سرمایه گذاری کنیم یا حتی شرکت مایکروسافت اعلام کرد من حتی اجازه صحبت کردن با شما را ندارم.

  ظریف تصریح کرد: امروز این ما هستیم که بین شرکت ها رقابت ایجاد کردیم و آنها نمی توانند برای ما تعیین تکلیف کنند.

  وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در شرایط عادی، مذاکرات انتقال و اجرای یک قرارداد چند میلیاردی سالها طول می کشد. قرارداد فولاد مبارکه ۵ سال مذاکره اش به طول انجامید اما ما توانستیم در ظرف ۵ ماه بسیاری از این قراردادها را به جای خوبی برسانیم.

  وی با بیان اینکه نباید موانع و شیطنت ها را فراموش کرد، گفت: قرارمان نبود که اختلافات اصولیمان را با دیگران حل کنیم. نه قصد مذاکره در این حوزه ها و نه آمادگی آن را داشتیم. لذا آن حوزه ها، حوزه های اختلافی ما باقی خواهند ماند. ما با حفظ مبانی و اصول انقلاب قصد داشتیم جلوی بهانه تراشی ها را بگیریم.

  ظریف تصریح کرد: قرارمان این بود که مداخلات غیر قانونی آمریکائی ها را حل کنیم.

  وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امروز به جای اینکه وزارت خارجه آمریکا با قلدری در مورد تشدید تحریم ها حرف بزند، می گوید تلاش می کنیم تحریم ها را برداریم. این دستاورد بزرگی است.

  وی خطاب به نمایندگان تصریح کرد: این دستاورد حاصل خون شهدا و تلاش و مقاومت مردم است و باید از آن به عنوان پایگاهی برای اعمال فشار بیشتر به بدخواهان استفاده کرد.

  منبع: مهر

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.