• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سازمان‌های بین‌المللی » متروپولیس (Metropolis)
  کد خبر : 1861560

  متروپولیس (Metropolis)

  متروپولیس (Metropolis) یا همان انجمن کلان شهرهای مهم جهان یک موسسه غیردولتی بین‌المللی است که با اهداف غیر انتفاعی و بدون وابستگی سیاسی کار می‌کند.

  متروپولیس (Metropolis)Reviewed by Aryan on Nov 9Rating:

  Metropolis

  مدیریت و مسائل کلان شهرهای جهان در کانون توجهات متروپولیس قرار دارد. این انجمن در عین حال بخشی از سازمان شهرهای متحد و دولت‌های محلی(UCLG) نیز هست.
  انجمن مزبور در سال ۱۹۸۴ به ابتکار شهرداری پاریس بنیان گذاری شده و در سال ۱۹۸۵ در مونترال (کانادا) آغاز به کار کرده است
  هدف اصلی متروپولیس ارتقای توسعه شهری پایدار در شهرهای بزرگ به منظور کیفیت زندگی شهروندان از طریق هدایت شبکه‌جهانی کلان‌شهرها و نظارت بر  مسیر توسعه مناطق کلان‌شهرهای مهم جهان است. 
  ماموریت این انجمن که بیش از 90 عضو دارد، ارتقای همکاری‌های بین‌المللی شهرهای بزرگ است.

   این سازمان که یک تشکل غیردولتی بین‌المللی است تشکلی مابین کلانشهرهای مهم جهان بوده و حوزه اصلی فعالیتش مدیریت کلانشهری است.

  در حال حاضر ۹۰ کلانشهر جهان از جمله شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز در آن عضویت دارند. حوزه آسیایی عمده‌ترین اعضا، متروپلیس را شامل می‌شود و با تعداد ۲۹شهر، حوزه آفریقا با ۲۳شهر، آمریکای لاتین ۱۲شهر، ‌اروپا ۸شهر و آمریکای شمالی ۶شهر در سازمان مذکور عضو هستند.

  ماموریت سازمان جهانی کلانشهر متروپلیس شامل ایجاد همکاری‌ میان شهرها در خصوص مشکلاتی که کلانشهرها با آن مواجهند، معرفی و نمایندگی کلانشهرهای مهم جهان و همکاری با سازمان‌های بین‌المللی، سازمان‌های شهری دیگر و جامعه شهری و تسهیل مبادله دانش در میان شبکه اعضا است.

  سیاست‌های سازمان مذکور در راستای این ماموریت‌ها عبارتند از:
  ۱ – ایجاد ساختارهای مدیریت مشارکتی
  ۲ – بازسازی اقتصاد کلانشهری و تقویت نشاط اقتصادی
  ۳ – تضمین اثبات و سلامت شهری 
  ۴ – توسعه همکاری‌های بین‌المللی‌کلانشهرها با هدف مقابله با چالش‌های مشترک 
  ۵ – حمایت از کثرت گرایی فرهنگی همزمان با تقویت هویت بومی 
  ۶ – شفاف سازی ساختار مدیریت شهری 
  ۷ – تشویق مشارکت نهادهای غیردولتی

  از اهداف اصلی سازمان جهانی متروپلیس مهیا نمودن یک شبکه برای مبادله و همکاری بین اعضا و همکاران، نمایاندن علایق شهرها و ایالت‌های بزرگ در سطح جهانی، افزایش مشارکت با دیگر نهادها و مطرح شدن به عنوان یک سازمان غیر متمرکز است.

  سازمان جهانی کلانشهر متروپلیس هر سه سال یکبار به منظور مشخص نمودن مسیر سازمان، کنگره‌ای بین‌المللی را برگزار می‌کند. در فاصله کنگره‌های سه ساله مذکور، ‌اعضای متروپلیس با سایر شهرهای عضو درباره پروژه‌های بزرگ تحقیقاتی در قالب کمیسیون‌های مختلف کار می‌کنند. در این کمیسیون‌ها پروژه‌های توسعه شهری اجرا شده در کلانشهرها مطرح و معرفی می‌شوند و تجارب حاصله به سایر اعضا منتقل می‌شود.

  سازمان مذکور در سال ۱۹۹۳ اقدام به تهیه و تدوین طرح همکاری‌های فنی به منظور مبادله دانش فنی و تجارب در میان اعضایش نمود. همچنین این سازمان از طریق موسسه آموزشی متروپلیس که در مونترال کاناداست اقدام به آموزش و برگزاری سمینارهای گوناگون می‌کند. این سازمان نخستین دفتر منطقه‌ای خاورمیانه زنان را در مشهد راه‌اندازی کرد.

  این دفتر زیر نظر شبکه بین‌المللی زنان فعالیت می‌کند. ایجاد شبکه تبادل و همکاری بین‌المللی در میان زنان منتخب، مدیران و کارشناسان که در سطح محلی مشارکت دارند، از جمله اهداف راه‌اندازی این دفتر است. تسهیل در امر تبادل تجارب، مطالعه و تحقیق در زمینه بهترین روش‌های مدیریت مطلوب و ایجاد عدالت اجتماعی میان زنان و مردان را از دیگر اهداف ایجاد دفتر متروپلیس زنان می‌توان ذکر کرد.

  شهرداری تهران از سال ۱۹۹۲ به عضویت انجمن کلان شهرهای مهم جهان درآمده و  و شهرهای تهران، مشهد و تبریز عضو این انجمن هستند

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.