• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , یادداشت » نقش زنان شاغل در دفاع از حقوق زنان
  کد خبر : 1860382

  نقش زنان شاغل در دفاع از حقوق زنان

  یاسر میرزایی

  نقش زنان شاغل در دفاع از حقوق زنانReviewed by Aryan on Sep 22Rating:

  زنان و تاکسی

  یاسر میرزایی در پیج فیس بوک خود نوشت :

  من مسیر مینی‌سیتی تا مترو گلبرگ را که بخشی از مسیر طولانی خانه تا محل کار است، هر روز با تاکسی طی می‌کنم. در میان رانندگان تاکسی این خط، یک زن هم هست. روز چهارشنبه دیدم زنی دیگر نیز به جمع رانندگان تاکسی این مسیر اضافه شده است.
  گمان نمی‌کنم این زن‌ها درکی از حقوق زنان در معنای تبلیغاتی‌اش داشته باشند. احتمالا در ازدواجشان حق طلاق نداشته‌اند و مهریه‌شان عندالمطالبه نیست و هیچ کدام از چندین شرط ضمن ازدواج را هم شوهرانشان برایشان امضا نکرده‌اند. باز هم احتمالا، این ‌زنها از کار که به خانه برمی‌گردند تازه باید پخت و پز و تمیزکاری کنند و اگر بچه‌ای هم در کار باشد، بچه‌داری. باز هم احتمالا این زن‌ها هیچ وقت به رفتن به ورزشگاه فکر نکرده‌اند و احتمالا به ذهنشان حتی خطور هم نکرده است که زن‌ها هم حق دارند تماشاچی مسابقات ورزشی باشند.
  اما این زن‌ها برای کار کردن، در کنار مردان می‌جنگند. به عینه دیده‌ام که زن راننده‌ی تاکسی برای حق تقدمش دعوا راه‌ انداخته است. به عینه دیده‌ام که رانندگی‌اش را مسافران مسخره‌ کرده‌اند و او کنار نکشیده. به عینه دیده‌ام که زن‌های مسافر، گاهی نگاه‌های تحقیرآمیز به او کرده‌اند و او خم به ابرو نیاورده. به عینه دیده‌ام که برخی مردان مسافر، بی‌خود و بی‌جهت سر کمی کند رفتن یا کمی آن سو تر ایستادن غر زده‌اند و او نشنیده گرفته.
  زن‌های راننده‌ی تاکسی یا هر زن دیگری که در این جامعه دارد سعی می‌کند گلیم‌اش را از آب بیرون بکشد، بی‌آن‌که درکی از مبارزه برای حقوق زنان داشته باشد، در صفوف مقدم این جبهه در حال جنگیدن است. او به دنبال حقوقی ملموس‌تر، ضروری‌تر و هم‌بسته‌تر با زیست روزانه‌اش است. حقوقی که از قضا اصلا آن‌قدر جذاب نیست که موج تبلیغاتی حقوق زنان را با خود همراه کند.
  من اما به این ‫#‏زنان‬ امیدوارترم. اگر حقوق زنان را در ایران، آینده‌ای باشد، از قبل تلاش‌های این چنین زنانی است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.