• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » خانه و خانواده , گوناگون » کارهایی که والدین باید در اولین روز مدرسه انجام بدهند
  کد خبر : 1860178

  کارهایی که والدین باید در اولین روز مدرسه انجام بدهند

  اولین روز مدرسه برای والدینی که باور نکرده‌اند، فرزندشان بسرعت بزرگ شده است؛ شاید روزی همراه با اشک و آه باشد. با رعایت نکاتی می‌توان روز اول را به روز خنده و شادی تبدیل کرد.

  کارهایی که والدین باید در اولین روز مدرسه انجام بدهندReviewed by Aryan on Sep 17Rating:

  مدرسه دخترانه

  ـ چند بار قبل از شروع سال تحصیلی به مدرسه بروید، حتی اگر فرزندتان در روز ثبت‌نام مدرسه را دیده باشد. صرفا برای عادی‌تر شدن فضا و محیط مدرسه، بهتر است سر بزنید. کادر مدارس اعم از مدیر، معاون و قسمت اداری بیشتر مدارس، معمولا در مدرسه حضور دارند.

  ـ تا حد امکان در مورد مدرسه در منزل گفت‌وگو کنید. در مورد کارهای جالبی که فرزندتان در آنجا انجام خواهد داد، صحبت کنید. تحصیل را به عنوان یک مرحله مثبت معرفی کنید. از جملات تاسف‌آور استفاده نکنید.

  ـ خرید برای لوازم مدرسه را به یک تجربه جالب تبدیل کنید. فهرستی دقیق از لوازمی را که در مدرسه مجاز و مورد انتظار است، تهیه کنید. اجازه دهید فرزندتان انتخاب‌هایی در مورد رنگ کوله‌پشتی یا نوع جا مدادی‌اش داشته باشد.

  ـ پیش از شروع مدرسه برنامه زمانی خواب را شروع کنید. والدین می‌توانند بتدریج زمان‌بندی کنند و از کودک بخواهند صرفا ۵ یا ۱۰ دقیقه، هر شب زودتر آماده خواب شود. کارشناسان امور آموزشی می‌گویند: «۳۰ روز زمان لازم است تا برنامه روزانه‌ای عادی و پایه‌ریزی شود». پس، برای جا افتادن یک برنامه به فرزندتان فرصت دهید و خسته اش نکنید.

  ـ با آشنایی با متون سال اول، شروع مدرسه را تسهیل کنید.

  ـ روز اول جلوی فرزندتان به دلیل جدایی از او قیافه ناراحت نگیرید.

  ـ با فرزندتان در مورد مهارت‌های آموزشی آمادگی مثل نوشتن اسم یا خواندن حروف کار کنید، البته فقط در صورتی که او آماده باشد. کارشناسان روان‌شناسی می‌گویند: شما فرزندتان را بهتر می‌شناسید. الگوی خود کودک را دنبال کنید. الگوی دیگران را برایش اجباری نکنید. تا تمرین‌ها تبدیل به استرس نشود.

  ـ حتما با کودکان کاردستی درست کنید. تا مهارت‌های حرکتی دست کودک تقویت شود. کار با قیچی، نقاشی و خمیر بازی این مهارت را پیشرفت می‌بخشد و تا دست‌های کودک مهارت و سرعت لازم را پیدا کند.

  ـ خود را با آنچه از بچه‌های مهد کودک امروزی انتظار می‌رود یاد بگیرند، آشنا کنید. طی سال‌های اخیر آموزش مدارس تغییر کرده است.

  ـ برای رویارویی با انواع بچه‌ها، در کلاس فرزندتان آماده شوید. متخصصان آموزش کودکان می‌گویند: همه نوع دانش‌آموز در کلاس است. برخی نام خانوادگی‌شان را نمی‌دانند. عده‌ای از سطح کلاس بیشتر می‌دانند و حتی قادر به خواندن و نوشتن هستند. تفاوت‌ها را به رقابت تبدیل نکنید. رشد و تحول در این سن از کودکی به کودک دیگر متغیر است، باید به بچه‌های کوچک‌تر اجازه داد تا با سرعت خودشان رشد کنند.

  ـ درباره حل مساله با فرزندتان کار کنید. برخی بچه‌ها بخوبی با بازی‌های رایانه‌ای رایج آشنا هستند، ولی نمی‌توانند موقع بروز مشکل، فکر کنند. کارشناسان می‌گویند: به فرزندتان فرصت دهید تا به سوالات شما که با چه کسی، چه چیزی، چرا و کجا شروع می‌شود، پاسخ دهند. خرید هفتگی یا روزانه خانه، تجربه یادگیری بسیار خوبی برای این منظور برای آمادگی مدرسه است.

  توجه داشته باشید آمادگی برای مدرسه هدف اصلی کارهای هر روزتان نباشد که مانع بازی کودک شود. ولی صرف زمان برای آشنا کردن کودک با مدرسه و آموزش خودتان، راهی است که تغییرات از خانه تا مدرسه را آسان‌تر خواهد کرد.

  روشنک نوروزی‌پناه

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.