• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 1859875

  اپک (APEC)

  به سازمانی اقتصادی که متشکل از ۲۱کشور منطقه آسیا و اقیانوس آرام است، اپک (سازمان همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه)گفته می‌شود.

  اپک (APEC)Reviewed by Aryan on Sep 9Rating:
  اپک
  تکوین اپک به شرایط خاص اواخر دهه ۱۹۸۰برمی‌گردد.اتحادیه اروپا سعی داشت به “اتحادیه گمرکی”و تشکیل “بازار واحد اروپایی”قدرت بدهد؛ کانادا و ایالات متحده امریکا در مورد گسترش منطقه آزاد تجاری به‌شکل نفتا با یکدیگر مذاکره می‌کردند و همزمان مذاکرات “دور اروگوئه”فعّال شد.در این ایام، اقتصادهای آسیایی احساس می‌کردند که از وجود پیمان تجاری منطقه‌ای در دوره‌ای که نظام تجاری چندجانبه به‌عنوان یک تهدید جدی شکست خورده است، محروم مانده‌اند.همچنین استرالیا نگران آن بود که از بدنه منطقه‌ای آسیا که مالزی آن‌را پیشنهاد داده بود، دور مانده است.
  در ژانویه ۱۹۸۹بای هاوک نخست وزیر وقت استرالیا خواستار همکاری اقتصادی مؤثرتر منطقه آسیا-اقیانوسیه (اقیانوس آرام) شد. به‌دنبال آن، در کانبرا پایتخت استرالیا وزرای خارجه کشورهای استرالیا، کانادا، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، فیلیپین، اندونزی، مالزی، تایلند، سنگاپور، برونئی دارالسلام و زلاندنو جمع شده و سازمان همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (Asia–Pacific Economic Cooperation) را که به اپک معروف است، تأسیس کردند. دبیرخانه و مقرّ این سازمان در شهر سنگاپور پایتخت این کشور قرار دارد و سران اپک در اجلاس سالیانه این سازمان، مطابق رسوم ملی کشور میزبان لباس می‌پوشند.
  اپک (APEC)یکی از عمده سازمان‌های منطقه‌ای است؛ که تجارت آزاد را به‌شدت ترویج کرد و دارای سریع‌ترین رشد اقتصادی در بین تمام پیمان‌های منطقه‌ای جهان است؛ به‌عبارتی، قدرتمندترین از لحاظ اقتصادی و وسیع‌ترین از لحاظ جغرافیایی است.جمعیّت ساکن در کشورهای عضو اپک بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر است.
  اعضای اپک

  بیشتر کشورهای نوار ساحلی اقیانوس آرام، جزو اعضای این سازمان هستند، به جز:

  • کلمبیا و اکوادور در آمریکای جنوبی
  • شش کشور آمریکای مرکزی که عبارتند از گوآتمالا، السالوادور، نیکاراگوآ، هندوراس، کاستاریکا و پاناما.
  • کامبوج، هندوستان، تیمور شرقی، ماکائو و کره شمالی در آسیا
  • جزایر اقیانوس آرام، همچون فیجی، تونگا، ساموآ، وانواتو، توالو و پالائو
  • اما فرانسه، با داشتن قلمروهای خارجی (جزایر) پولینزی فرانسه، والیس و فوتونا و کالدونیای جدید در اقیانوس آرام حضور دارد.

  جمهوری خلق چین تنها علاقه‌مند به حضور سرزمین اصلی چین در این اجلاس بوده‌است، زیرا هنگ کنگ، و ماکائو به عنوان کشورهایی با اقتصادهای مجزا فرض می‌شوند. هنگ کنگ در سال ۱۹۹۱ به اپک پیوست در حالی که مستعمره بریتانیا بود. در سال ۱۹۹۷، هنگ کنگ به یک منطقه ویژه اداری جمهوری خلق چین تبدیل شده و «هنگ کنگ چین» نام گرفت.

  در اثر فشار از سوی جمهوری خلق چین، جمهوری تایوان، اجازه ندارد هیچ یک از نامهای جمهوری چین یا تایوان را به خود بدهد بلکه در این سازمان باید با نام چین تایپه به آن اشاره نمود. رئیس جمهور چین مجاز نیست در «اجلاس سالانه سران اقتصادی اپک» شرکت نماید و باید مقام سطح وزارتخانه در امور اقتصادی را به عنوان نماینده این کشور به این اجلاس اعزام نماید.

  عضویت در اپک
  سه معیار تأیید پذیرش عضویت در اپک وجود دارد:
  ۱-      کشور متقاضی باید در کنار اقیانوس آرام باشد؛
  ۲-      ارتباطات نزدیکی با اعضای پذیرفته‌شده اتحادیه داشته باشد؛
  ۳-      هدف آزادسازی تجاری تا سال ۲۰۲۰ را بپذیرد.
  اهداف اپک
  ۱.حفظ رشد و توسعه کالاهای تولیدی ملت‌های منطقه و درنتیجه رشد و توسعه اقتصاد جهانی؛
  ۲.ارتقای درآمد اقتصادی منطقه و جهان؛ که از ارتباط متقابل اقتصادی از جمله جریان آزاد کالا، خدمات، سرمایه و فناوری حاصل می‌شود؛
  ۳. توسعه و تقویت سیستم تجارت آزاد چندجانبه به‌نفع اقتصاد منطقه و اقتصاد کشورهای دیگر؛
  ۴.کاهش موانع تجاری برای کالاها و خدمات و سرمایه‌گذاری بین اعضا؛ هماهنگ با اصول گات و بدون آسیب رساندن با دیگر کشورها.
  کلیه فعالیت‌های اپک بر محور این اهداف می‌چرخد.
  تشکیلات اپک
  اپک از یک دبیرخانه و سه نشست (اجلاس) تشکیل می‌شود:
  ۱. دبیرخانه؛ در فوریه ۱۹۹۳ دبیرخانه اپک به‌طور رسمی شروع به‌کار کرد و میزبانی، مقر و ساختمان آن‌را هم سنگاپور پذیرفت. ارائه خدمات فنّی، عملیاتی و مشورتی به اعضا و مجامع اپک در زمینه آسان و هماهنگ کردن مدیریت و اداره آن، وظیفه اصلی دبیرخانه است. دبیرکل اپک از میان مدیران اقتصادی کشورهای عضو برای یک سال انتخاب می‌شود.
  ۲.نشست سران؛ عالی‌ترین سطح در نمودار سازمانی اپک نشست سران کشورهای عضو است؛ که همه‌ساله در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود.
  ۳.نشست وزیران؛ وزرای اپک در حقیقت بین مصوّبات، تصمیمات سران و فعالیت‌های مقامات عالی‌رتبه رسمی، نقش رابط و انتقال‌دهنده اطلاعات، اسناد و یا پیشنهادهای بین این‌دو را برعهده دارند.
  ۴.نشست مقامات ارشد (SOM)؛ این نشست به‌طور منظم پیش از نشست وزیران برگزار می‌شود و این مقامات، پیشنهادهایی را براساس دستورالعمل‌ها و مذاکرات انجام‌شده در کمیته‌ها و گروه‌ها برای نشست وزیران آماده می‌کنند.
  این سازمان دارای سه ناظر رسمی است که عبارتند از:
  ۱)      دبیرخانه آ سه آن؛
  ۲)      شورای همکاری اقتصادی اقیانوسیه (PECC)؛
  ۳)      دبیرخانه مجمع‌الجزایر اقیانوسیه (PIF).
  کمیته‌ها و گروه‌های کاری
  سازمان همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه پنج کمیته و گروه کاری تخصصی دارد؛ که عبارتند از:
  ۱.گروه کارشناسان همکاری فنون کشاورزی (ATC)؛ تأسیس این گروه کاری، در نشست رسمی اپک در اکتبر ۱۹۹۶مورد توافق اعضا قرار گرفت.هدف از ایجاد آن، توسعه همکاری در زمینه‌های حفاظت و بهره‌گیری مناسب از منابع ژنتیک نباتات وجانوران، مطالعه و بررسی کاربرد بیوتکنولوژیکی کشاورزی، بازاریابی، فرآوری، توزیع محصولات کشاورزی و آموزش و انتقال فن‌آوری کشاورزی است.
  ۲.کمیته بودجه و تشریفات اداری (BAC)؛ این کمیته، به‌منظور ارائه مشاوره به مقام‌های ارشد اپک در زمینه امور بودجه، مسائل اداری و مدیریتی در سال ۱۹۹۳تأسیس شد؛ که بودجه عملیاتی اپک برای کمیته‌ها و گروه‌های کاری را بررسی و ارزیابی می‌کند و به بررسی و ارزیابی اقتصادی طرح‌های گروه‌ها می‌پردازد.
  ۳.کمیته بازرگانی و سرمایه گذاری (CTI)؛ بر مبنای بیانیه اجلاس وزیران اپک در سیاتل آمریکا در سال ۱۹۹۳، کمیته بازرگانی و سرمایه‌گذاری اپک موجودیت پیدا کرد.هدف از ایجاد این کمیته، تدارک تسهیلات لازم برای توسعه مناسبات تجاری و آزادسازی فضای سرمایه‌گذاری در بین کشورهای عضو بوده است.
  ۴.کمیته اقتصادی (EC)؛ بر مبنای تصمیمات اتخاذ شده در نشست نوامبر ۱۹۹۴و به منظور بررسی روندهای اقتصادی در کشورهای منطقه آسیا –اقیانوسیه، کمیته اقتصادی اپک تأسیس شد.این کمیته اهدافی مانند ارزیابی ظرفیت های اقتصادی و بررسی روندهای اقتصادی کشورهای عضو را دنبال می کند.
  ۵.گروه سیاست‌گذاری برای شرکت‌های کوچک و متوسط؛ این گروه کاری در نشست لوس‌بانوس (فیلیپین)در سپتامبر ۱۹۹۶برای بازبینی فعالیت‌های شرکت‌های کوچک و متوسط کشورهای عضو اپک، به توافق اعضا رسید و مقرر شد که مرکز اپک برای مبادله فنّی و آموزش برای شرکت‌های کوچک و متوسط تأسیس گردد.
  ۶.سایر گروه‌های کاری؛ شیلات، انرژی، توسعه منابع انسانی، فناوری و علوم صنعتی، حفظ و نگهداری از منابع طبیعی دریایی، ارتباطات و اطلاعات از راه دور، توسعه تجارت، حمل و نقل و همکاری فنّی-کشاورزی سایر گروه‌های کاری اپک را تشکیل می‌دهند.
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.