• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , سیاسی » نظر ولایتی درباره حرف های این روز های جلیلی چه بود ؟
  کد خبر : 1859837

  ولايتي: نظرات جليلي نتيجه بررسي خودش است

  نظر ولایتی درباره حرف های این روز های جلیلی چه بود ؟

  مناظرات انتخاباتی خرداد ٩٢ ایران دو چهره اصلی داشت. یکی حسن روحانی که نظرها را به خود جلب کرده بود و یکی علی اکبر ولایتی. کاندیدای اصولگرایی که با آرامش خاصی در این مناظره حضور می‌یافت. با این حال علی اکبر ولایتی در همین مناظره‌ها با انتقادات بی‌شمارش از سعید جلیلی ورق را برگرداند.

  نظر ولایتی درباره حرف های این روز های جلیلی چه بود ؟Reviewed by Aryan on Sep 9Rating:

  جلیلی و ولایتی مناظره

  او در پاسخ به سعید جلیلی که گفته بود در متن برجام حداقل از ١٠٠ حق مسلم ایران چشم‌پوشی شده است، گفت: «نظرات وی نتیجه بررسی خودشان است.» ولایتی البته نکته دیگری هم گفت: «بالاخره گروهی که در مجلس تشکیل شده برای بررسی دقیق و سرفرصت برای همین موضوع است. این حق مجلس است که این کار را انجام دهد وامیدواریم در نهایت به نتیجه‌ای برسند که به نفع جمهوری اسلامی ایران باشد. بدون تردید نمایندگان مردم در امری که مربوط به تعهدات جمهوری اسلامی در قضیه هسته‌ای مربوط می‌شود، ذیحق هستند.»

  انتقادات ریشه‌ای ولایتی از جلیلی

  مناظرات انتخاباتی خرداد ٩٢ ایران دو چهره اصلی داشت. یکی حسن روحانی که نظرها را به خود جلب کرده بود و یکی علی اکبر ولایتی. کاندیدای اصولگرایی که با آرامش خاصی در این مناظره حضور می‌یافت. با این حال علی اکبر ولایتی در همین مناظره‌ها با انتقادات بی‌شمارش از سعید جلیلی ورق را برگرداند. مناظره‌ها حالا جذاب شده بود. اوج انتقادهای علی اکبر ولایتی به رقیب دیپلماتیکش در سومین مناظره انتخاباتی بود. آنجایی که خطاب به جلیلی گفت: «دیپلماسی این نیست که در کشورهای دیگر خطابه بخوانند و مطالبی را که در کنفرانس مطبوعاتی می‌گفتید را اینجا هم بگویید! اینکه می‌گویید الان وضعیت با ٢٠ سال پیش فرق کرده، باید بگویم که قبل از اینکه قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران صادر شود، سارکوزی از من دعوت کرد که به پاریس بروم و با او مذاکره کنم. با رییس‌جمهور صحبت کردم و ایشان گفتند برو. من آنجا راجع به عدد سانتریفیوژها و اینکه غنی‌سازی تعلیق نشود، با سارکوزی به توافق رسیدیم و قرار شد مذاکرات با آقای «لویت» ظرف مدت یک هفته ادامه یابد. بعد هم سارکوزی گفت من می‌خواهم به ایران بیایم و دست رهبر ملت بزرگ ایران را بفشارم. من این توافقات را به کشور آوردم اما کار متوقف شد!» وی اما از مذاکرات جلیلی در آلماتی هم گفت. مذاکراتی که از نگاه ولایتی جلیلی در آن کم‌کاری کرده بود. چشم در چشم سعید جلیلی گفت: «در آخرین مذاکرات آلماتی پیشنهاداتی شد که می‌شد بر اساس آن پیش رفت، اما آقای جلیلی آن را نپذیرفته است. آنها در مذاکرات آلماتی گفته‌اند که اگر غنی‌سازی را کند و فردو را کند کنید، ما سه تحریم را بر می‌داریم. این به شهادت معاون وزارت خارجه است که در مذکرات بوده، ولی شما گفته‌اید که کل تحریم را‌بردارید که نشان می‌دهد نمی‌خواهید کار را پیش ببرید. مثل این است که جنس صد‌تومانی را به کسی بخواهند بفروشند و او بگوید این را به من دو تومان می‌دهی! خب فروشنده می‌گوید اگر خریدار نیستی چرا به اینجا آمده‌ای؟ با مذاکره گام به گام و به تدریج است که مسائل حل می‌شود.» ولایتی خطاب به جلیلی ادامه داد« دیپلماسی این نیست که در داخل کشور بگوییم ما اصولگراییم و انعطاف نداریم. دیپلماسی، خشونت و سرسختی نشان دادن نیست. دیپلماسی تعامل و بده بستان است. نمی‌شود که آنها هرچه ما می‌خواهیم بدهند و ما هیچ کاری نکنیم! دیپلماسی بیانیه صادر کردن پشت تریبون نیست!» این اما پایان ماجرا نبود. هرچند که جلیلی در همین مناظره‌ها در تلاش بود که نشان دهد اطلاعات مرد کهنه‌کار دیپلماسی غلط است اما ولایتی انتقاداتش را ادامه می‌داد. سومین مناظره انتخاباتی که از نگاه بسیاری نیمی از آرای جلیلی را ریخت، با چند جمله مهم علی‌اکبر ولایتی به پایان رسید. آنجایی که او گفت: «دیپلماسی کلاس فلسفه نیست که بگویید منطق ما قوی بود! آنچه مردم می‌بینند این است که شما مسوول مذاکرات هستید و هیچ چیزی حاصل نشده و مدام تحریم‌ها بیشتر شده و به مردم فشار بیشتری آمده است.»

  واکنش وزارت خارجه به آقای مذاکره‌کننده سابق

  حمید بعیدی‌نژاد که یک هفته پیش به دلیل رویکرد سلیقه‌ای رییس کمیسیون ویژه برجام از گفت‌وگوی ویژه خبری هم کنار گذاشته شده بود، نسبت به این اظهارنظر جلیلی واکنش نشان داد. او در این مورد گفت: «حقی وجود داشته باشد هیچ نوشته‌ای نمی‌تواند آن را از بین ببرد. در حقوق بین‌الملل، حقی یا ذاتی است یا در یک معاهده بین‌المللی باید شناسایی شود.» وی افزود: از این منظر، غنی‌سازی محل اختلاف است. ما آن را حق ذاتی خود می‌دانیم ولی غربی‌ها چنین اعتقادی ندارند. یکی از بحث‌های اختلافی در ان پی تی ماده چهار آن است که آیا به موجب آن حق غنی‌سازی به رسمیت شناخته می‌شود یا نه. ما گفته‌ایم اگر نباید غنی‌سازی ایران ادامه پیدا کند مذاکره نمی‌کنیم، با این فرض به مذاکره آمده‌ایم که شما این حق را به رسمیت بشناسید. مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: اما اینکه این حق غنی‌سازی است یا اجرای غنی‌سازی بین ما و آنها محل اختلاف بود. با این حال در برجام و طی تفاهمی سیاسی پذیرفتند که ایران غنی‌سازی را ادامه دهد و تمام حدود آن هم تعریف شده است. بعیدی‌نژاد گفت: در مهم‌ترین shift policy امریکا این حق را پذیرفت. بیل برنز در مذاکرات، به طور شمرده و با تاکید بر هر واژه گفت حاضریم برای نخستین بار غنی‌سازی ایران را بپذیریم اما درباره حدود آن باید صحبت کنیم.

  واکنش در اینستاگرام

  صفحه شخصی سعید جلیلی در اینستاگرام نیز که با انتشار حملات او به برجام به روز شده بود از واکنش کاربران بی‌نصیب نماند. بسیاری، از اظهارات سعید جلیلی انتقاد کردند و در میان ۵٠٠ اظهارنظر منتشر شده زیر پست سعید جلیلی انتقادها بسیار بود. هرچند بودند افرادی که از نگاه سعید جلیلی حمایت می‌کردند اما همه به یک موضوع انتقاد داشتند آن هم سکوت سال‌های قبل جلیلی در مورد اقدامات خودش بود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.