• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی , مطالب برگزیده سایت » سفارت انگلیس بعد از ۴ سال مجدد باز شد + عکس
  کد خبر : 1859395

  گزارش کامل از گذشته تا امروز

  سفارت انگلیس بعد از ۴ سال مجدد باز شد + عکس

  سفارت انگلیس بعد از ۴ سال مجدد باز شد + عکسReviewed by Aryan on Aug 24Rating:   فلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس روز یکشنبه ضمن بازگشایی سفارت این کشور در تهران، با مقامات ارشد ایران از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه، بیژن زنگنه وزیر نفت و سیف رئیس بانک مرکزی ایران دیدار و گفتگو…

  سفارت انگلیس بعد از ۴ سال مجدد باز شد + عکسReviewed by Aryan on Aug 24Rating:

   سفارت انگلیس

  فلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس روز یکشنبه ضمن بازگشایی سفارت این کشور در تهران، با مقامات ارشد ایران از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه، بیژن زنگنه وزیر نفت و سیف رئیس بانک مرکزی ایران دیدار و گفتگو کرد.

  سفارت انگلیس در سال ۲۰۱۱ و پس از اعتراضاتی که در تهران صورت گرفت، تعطیل شد و سطح روابط دو کشور به پائین‌ترین سطح رسید. با روی کار آمدن دولت جدید در ایران، طرفین به سمت بهبود روابط حرکت کردند و در اولین گام دو طرف در سال ۲۰۱۳ کاردار غیرمقیم تعیین کردند.

  فیلیپ ‌هاموند پس از ورود به تهران در صفحه توییترش نوشت: «وارد تهران شدم. این اولین سفر در سطح وزارت از ‌سال ٢٠٠٣ است و لحظه‌ای تاریخی در روابط انگلستان و ایران»، در این لحظه تاریخی البته هیچ‌کدام از مقامات ایرانی حاضر نبودند. ‌هاموند به داخل سفارت رفت، آن را افتتاح و برای دیدار با محمدجواد ظریف به سمت وزارت خارجه حرکت کرد.

  سفارت ایران در لندن بازگشایی شد
  همزمان سفارت ایران در لندن نیز کار خود را آغاز کرد. در این رابطه محمدحسن حبیب‌الله‌زاده کاردار ایران به ایسنا گفت: ایران در اول اسفند ٩٢ پرچم خود را در سفارت کشورش در لندن برافراشته بود  و درواقع این مراسم اعلام بازگشایی رسمی و فعالیت کامل در ادامه فعالیت‌های بیش از یک‌سال گذشته ماست.
  وی که تاکنون به‌عنوان کاردار غیرمقیم ایران و از امروز به‌عنوان کاردار رسمی ایران فعالیت خود را در سفارت کشورمان در لندن دنبال می‌کند، در ادامه درباره جزییات برگزاری مراسم بازگشایی رسمی سفارت ایران در انگلیس گفت: این مراسم با حضور برخی مقامات انگلیسی ازجمله اعضای پارلمان و وزارت خارجه این کشور، ایرانیان مقیم انگلیس و نهادهای ایرانی حاضر در این کشور و همچنین آقای دانش‌یزدی، معاون وزیر خارجه کشورمان برگزار شد. حبیب‌الله‌زاده درخصوص اظهارات ‌هاموند، وزیر خارجه انگلیس قبل از سفرش به تهران درباره ارتقای سطح کاردار به سفیر طی ماه‌های آینده گفت: فعلا در این خصوص نه توافقی و نه صحبتی شده است و روابط در سطح کاردار توافق شده است.

  با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ، طرفین به سمت بهبود روابط حرکت کردند و در اولین گام دو طرف در سال ۲۰۱۳ کاردار غیرمقیم تعیین کردند.

  پیش از این انتظار می‌رفت که سفارت طرفین اندکی پس از تعیین کاردار از سر گرفته شود، اما برخی موضوعات فنی مانع از این کار شده بود. یکی از این موارد، این بود که کارکنان سفارت انگلیس در سال ۲۰۱۱ پیش از ترک تهران اغلب وسایل ارتباطی و تجهیزات الکترونیکی سفارت را نابود کرده بودند.

  با اتخاذ تصمیم بازگشایی سفارت‌ها، لندن قصد داشت این تجهیزات را نوسازی کند، اما با محدودیت قانونی از سوی ایران برای انتقال تجهیزات مواجه بود. بر اساس قوانین، دیپلمات‌های خارجی نهایتا تا ۱۵ کیلوگرم بار را می‌توانند به ایران وارد کنند.

  گاردین نوشته است که نهایتا پس از آنکه لندن مشاهده کرده است که در حال عقب افتادن از رقبای اروپایی برای حضور در بازارهای ایران است، طرفین بر سر هر دو موضوع به توافق رسیده‌اند. بر این اساس، انگلیس تصمیم گرفته پیش از بازسازی کامل، سفارت را بازگشایی کند. هنوز جزئیات راهکاری که بر سر مسئله ویزاها به دست آمده، جزئیاتی منتشر نشده است.

  به نوشته گاردین، اقامتگاه سفیر و چند ساختمان دیگر سفارت اکنون بازسازی شده است. قرار است در ابتدای فعالیت سفارت گروه کوچکی از دیپلمات‌ها به ریاست آجی شارما که تاکنون کاردار غیرمقیم انگلستان بود، در تهران مستقر شوند. انگلیس سفیر تازه‌ای هم برای اعزام به تهران انتخاب کرده، اما نام وی هنوز اعلام نشده است.

  کنفرانس خبری مشترک نماینده گان وزاری خارجی ایران و انگلیس

  وزیرخارجه انگلیس در کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانی‌اش بازگشایی سفارت این کشور در تهران را اولین قدم در تسهیل روابط دو کشور خواند.
  به گزارش ایسنا، فیلیپ‌هاموند، وزیر خارجه انگلیس در پاسخ به خوشامدگویی ظریف گفت: ‌واقعا خوشحالم که اولین وزیر خارجه انگلیس هستم که پس از ‌سال ٢٠٠٣ به ایران می‌آید.
  او گفت:  از زمان انتخاب حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهوری در ایران ما شاهد بودیم که جو بهتری برای بهبود روابط در بازگشایی سفارت‌ها داشته‌ایم. ایران همواره در منطقه یک، کشور مهم بوده و خواهد بود. گفت‌وگوها میان دو طرف بسیار اهمیت دارد که البته نقش سفارتخانه‌ها در ایجاد زمینه لازم برای گفت‌وگو میان دو کشور بسیار ضروری است.
  وزیر امور خارجه انگلیس ادامه داد:  ما قرار است با ایران روابط اقتصادی گسترده‌ای داشته باشیم. البته در زمینه‌هایی نیز که اختلاف‌نظرات شدیدی داریم می‌توانیم گفت‌وگو کنیم و از کانال‌های جدید ایجاد شده مثل توافق برجام و بازگشایی سفارت دو کشور در زمینه‌هایی مثل مقابله با داعش، مبارزه با قاچاق موادمخدر و افزایش ثبات خاورمیانه همکاری کنیم.

  گفت:  در مورد آسیب‌های وارد شده به سفارت انگلیس در ایران یک سری آسیب‌ها هنوز برطرف نشده است و قطعا در طول زمان ما این آسیب‌ها را برطرف می‌کنیم.
  هاموند در پاسخ به سوالی در مورد نقش ایران در منطقه، گفت: ‌ ایران قدرت بزرگی است و اقتصاد بزرگی دارد. این اقتصاد می‌تواند سریع رشد کند. مردم ایران تحصیلات خوبی نیز دارند.
  وی افزود:  اجازه بدهید که با هم کار کنیم،‌ قدم برداریم و بعد با هم بدویم.
  وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به اهمیت این‌که همه طرف‌ها به تعهدات خود در اجرای برجام متعهد باشند ادامه داد:  اعتماد را می‌توان از طریق اجرای برجام ساخت. روابط تکامل پیدا می‌کند گرچه یک موضوع زمان بر است و زمان خود را می‌طلبد.
  هاموند در مورد بحث برجام و تفاوت نگاه آمریکا و اروپا به برجام گفت: ‌ نظرات ما در ارتباط با این موضوع و توافق کاملا مستقل از آمریکاست. این توافق باعث به وجود آمدن مباحثی در آمریکا و حتی ایران شده است. در کشورهایی مانند انگلیس،‌ آلمان و فرانسه از این توافق استقبال کلی شده است. البته یک صداهایی نیز به‌عنوان مخالف بوده‌اند ولی در کل افکار عمومی از این توافق استقبال کرده است.
  در این مراسم برخی از مقامات وزارت خارجه کشورمان ازجمله مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه و مجید تخت‌روانچی معاون وزیر خارجه،‌ ظریف را همراهی می‌کردند.

  نشست خبری

  ظریف:این آغازی مجدد برای دو کشور است
  وزیر خارجه ایران نیز در این نشست خبری با تأکید بر این‌که ایران و انگلیس وارد مرحله جدیدی از روابط براساس احترام متقابل شده‌اند با اشاره به بازگشایی مجدد سفارت دو کشور اظهار کرد: این یک شروع مجدد برای روابط دو کشور است.
  او ادامه داد: دیدگاه‌های متفاوتی بین دو کشور در مورد برخی از موضوعات وجود دارد که این اختلاف‌نظرها را می‌شود از طریق گفت‌وگو و تعامل و رسیدن به درک مشترک به پیش برد و به روش بهتری برای برخورد با این اختلاف‌نظرها رسید.
  ظریف تصریح کرد: ما می‌توانیم اختلاف‌نظرات موجود را با انگلستان از طریق دستیابی به درک مشترک و گفت‌وگو رفع کنیم و البته در صورتی که توافق برجام از سوی همه اعضای آن به درستی انجام شود در آینده روابط نیز بهبود خواهد یافت.
  وی افزود:  البته ما با انگلستان اشتراک نظر برای مبارزه با داعش و تروریسم، ایجاد ثبات در منطقه و همکاری‌های اقتصادی داریم و در مورد برخی مسائل منطقه‌ای نیز نیاز به گفت‌وگو داریم.
  وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد:  در مورد مسائل دیگری نیز که اختلاف نظر داریم مثل حقوق بشر باید گفت‌وگو کنیم. روابط ایران با اتحادیه اروپا که انگلستان نیز عضو مهم آن است گسترش خواهد یافت.  ظریف ضمن خوشامدگویی به فیلیپ‌هاموند گفت:  گفت‌وگوهایی که در مدت دو‌سال گذشته در مذاکرات برجام با‌ هاموند داشته‌ایم به ما فرصتی برای بهبود روابط داده است.
  وی در ادامه در پاسخ به سوال یک خبرنگار انگلیسی مبنی بر این‌که امروز شاهد بازگشایی سفارت لندن در تهران بودیم، آیا امکان دارد در آینده نزدیک سفارت آمریکا در تهران باز شود؟ خاطرنشان کرد:  ما از قبل با انگلیس روابط سیاسی داشتیم و این روابط مدتی با دشواری روبه‌رو بود ولی امروز با بازگشایی مجدد سفارت دو کشور در تهران و لندن به وضع قبل برگشتیم. اما وضع ما با ایالات متحده آمریکا متفاوت است و مردم ایران نسبت به سیاست‌های آمریکا نگرانی‌های قابل توجهی دارند.  ظریف در بخشی از صحبت‌هایش در این راستا با اشاره به روش و سیاست‌های غیرمعقولی که بعضا از سوی آمریکا در مورد ایران به کار گرفته شده است، گفت:  ‌نیاز به تغییر در آمریکاست و وضع متفاوت است. درواقع وضع ما در مورد آمریکا با وضع سایر کشورهایی که مدتی روابط‌مان با آنها دچار دشواری شده بود و حالا پس از مدتی به حالت قبل برمی‌گردد متفاوت است.

  حواشی

  * در مراسم بازگشایی سفارت انگلستان به روی خبرنگاران ایرانی و سایر خبرنگاران رسانه‌های خارجی مستقر در تهران بسته است و تنها گزارشگران شبکه دولتی بی‌بی‌سی اجازه پوشش خبری و تصویری این مراسم را دارند.

  *حضور خبرنگاران مقابل سفارت بریتانیا در تهران همزمان با سفر هموند به تهران و بازگشایی این سفارت

  *به همراه وزیر خارجه انگلیس هم ۵ خبرنگار از رسانه‌های رویترز، بی‌بی‌سی، گاردین و بلومبرگ آمده بودند. این خبرنگاران تنها افرادی رسانه‌ای بودند که صبح در مراسم بازگشایی با خیالی آسوده خبر مراسم بازگشایی را پوشش دادند و حتی عکسهایی را از داخل سفارت توئیت کردند.

  *پس از پایان کنفرانس خبری، آقای ظریف و هاموند به جای اینکه از مسیری که آمده بودند برگردند، از کنار خبرنگاران عبور کردند که این باعث هول شدن خبرنگاران و تلاش برای گرفتن فیلم و عکس از این صحنه شد. زمین خوردن یا بر هم خوردن تعادل برخی عکاسان یا خبرنگاران به واسطه جابجایی ناگهانی، در این شرایط هم امری معمول و قابل انتظار است.

  *در فرصت موجود تا شروع کنفرانس خبری، یکی از خبرنگاران انگلیسی تصاویر خود در دوربینش را مرور می‌کرد که مربوط به مراسم بازگشایی و تصاویر داخل سفارت بود. در این میان، توجه او را عکسهایی جلب کرده بود که شعار «مرگ بر انگلیس» داشت. در یکی از تصاویر، بالای تابلوی عکس ملکه شعار «مرگ بر انگلیس» نگاشته شده بود. با اینکه این خبرنگار فارسی بلد نبود ولی بطور کامل مفهوم آن شعار را می‌دانست

  مرگ بر انگلیس

  دلیل بسته شدن سفارت انگلستان چه بود ؟

  نمایندگان مجلس در آبان سال ۱۳۹۰ با رای بالا وزارت امور خارجه ایران را موظف کردند ظرف دو هفته روابط سیاسی با دولت بریتانیا را به سطح کاردار و روابط بازرگانی با این کشور را به حداقل ممکن برساند.

  مصوبه به مرحله اجرا نرسیده بود که جمعی از معترضان اقدام به ورود به سفارت انگلیس در تهران کردند و پرچم بریتانیا را پایین کشیدند. پس از آن دولت انگلیس روابط خود با ایران را به صورت یک‌جانبه قطع، کادر دیپلماتیک خود را به‌طور کامل از ایران خارج کرد و به کارکنان سفارت ایران و دیپلمات‌های ایرانی مهلتی ۴۸ساعته برای ترک خاک انگلیس داد.

  عذرخواهی رسمی وزارت خارجه جمهوری‌اسلامی ایران هم خللی بر عزم «لندن» در قطع رابطه با «تهران» ایجاد نکرد. دوازدهم آذر دیپلمات‌های ایرانی که از انگلیس اخراج شده بودند، به ایران وارد شدند و روابط رسمی ایران و انگلیس برای چهارمین بار طی ۶۰ سال گذشته قطع شود.

  اشغال سفارت انگلیس در سال 1390

  اشغال سفارت انگلیس در سال 1390

  اشغال سفارت انگلیس آذر ۱۳۹۰

  اشغال سفارت انگلیس در سال 1390

  اشغال سفارت انگلیس در سال 1390

  اشغال سفارت انگلیس در سال 1390

  دانشجوی فعال در حمله به سفارت: به اهداف‌مان نرسیدیم
  در همین زمینه سجاد رضایی که دانشجوی فعال در تسخیر سفارت بریتانیا در ‌سال ٩٠ معرفی شده در گفت‌وگو با سایت دیار آفتاب درباره انگیزه‌های حمله به سفارت بریتانیا گفته است: این حرکت فقط به صورت تجمع با حدود ۴٠٠ الی ۵٠٠ نفر و با شعارهایی شروع شد. جلوی سفارت طبق معمول توسط یگان ویژه محافظت می‌شد. بعد از حدود یک ساعت از سردادن شعارهایی علیه استکبار و انگلیس، افرادی که نزدیک‌تر به در بودند از بلوک‌های بتنی عبور کردند و خود را به در رساندند. رضایی گفته است: آن روزها فکر می‌کردیم سفارت انگلیس را برای همیشه بستیم و هیچ‌وقت فکر نمی‌کردیم روزی دوباره بازگشایی شود. او همچنین گفته است: هدف ما تعطیل کردن سفارت انگلیس به‌عنوان لانه جاسوسی شماره ٢ بود ولی متاسفانه آنچه اتفاق افتاد موردنظر ما نبود، به‌طوری که به هدف خود نرسیدیم.

  اما نماینده شهر رشت در گفتگو با روزنامه شهروند نظری دیگر دارد او می‌گوید: حمله به سفارت انگلیس بیش از آن‌که به آن کشور ضربه بزند به خود ما ضربه زد.

  غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت افزود : این کار مغایر کنوانسیون وین بود و خسارت زیادی در سطح جهان به وجهه جمهوری اسلامی وارد کرد. هر اعتراضی را باید از راه قانونی آن طی کنند، نه این‌که به سفارت یک کشور حمله‌ور شوند. به گفته این نماینده مجلس در این مدت خانواده‌هایی که فرزندان‌شان برای تحصیل در انگلیس بوده‌اند یا تجار و بازرگانان دچار زحمت زیادی شدند. او می‌گوید: بسیاری از افراد مجبور بودند برای درمان بیماری خود به انگلیس بروند و پس از تعطیلی سفارت هم هزینه‌های بیشتری باید تقبل می‌کردند و هم دچار زحمت بیشتری شدند.

  منبع: روزنامه شهروند ، فارس ، تابناک و عصر ایران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲)  • فرهاد

   اشتباهی که هنوز یک عده خودسر انجام می دهند.انشاءالله که دیگر تکرار نشود برای هیچ سفارتخانه ای.اگر با کشوری مشکل داریم با زبان دیپلماسی هم می شود حلش کرد تا ضرر زدن به مملکت.

   • احمدنیا

    درود بر تدبیر و اندیشه شما

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.