• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » یادداشت » خواص‌مان هم تحمل نقد ندارند
  کد خبر : 1859307

  خواص‌مان هم تحمل نقد ندارند

  افسر افشارنادری

  خواص‌مان هم تحمل نقد ندارندReviewed by Aryan on Aug 20Rating:

  دموکراسی یعنی تحمل نقد دیگران. یعنی این‌که هرکدام بپذیریم اشتباه می‌کنیم. یعنی بپذیریم که دیگران حق دارند این اشتباه را نقد کنند. چون در جامعه ما دموکراسی به مفهومی که در کشورهای اروپایی حاکم است، شکل نگرفته، به همین دلیل هم تحمل نداریم چیزی خلاف نظر خودمان بشنویم. این معضل تنها مخصوص مقامات و مسئولان و مدیران مملکتی نیست. نخبگان و هنرمندان و فرهیختگان ما هم به این درد دچار هستند. درباره ماجرایی که اخیرا در مورد این سریال تلویزیونی (تنهایی لیلا) راه افتاده هم به نظرم تنها راه‌حل، ترتیب دادن مناظره‌هایی در تلویزیون است.

  صداوسیما باید مناظره‌هایی برگزار کند که در آن منتقد در برابر فرد مورد نقد، قرار گیرد و بحث و گفت‌وگو کند. این مناظره‌ها باید پیش چشم مردم باشد تا مردم دلایل دو طرف را بشنوند و با توجه به صحبت‌های طرفین، قضاوت کنند. این تنها کاری است که به نظرم می‌تواند جلوی چنین کارهایی را بگیرد و ما را به سمت استقرار دموکراسی در ذهن جامعه پیش ببرد. ما باید به جایی برسیم که بدانیم هر کاری می‌کنیم، چشم‌هایی نظاره‌گرمان هستند و به آنها حق بدهیم که ما را نقد کنند. باید به جایی برسیم که یقین کنیم اگر نقد نشویم، نمی‌توانیم جلو برویم و به سمت پیشرفت گام برداریم. اگر نخبگان با هم به گفت‌وگو و مناظره بنشینند، این فرهنگ به مردم هم منتقل می‌شود و آنها می‌توانند با توجه به اطلاعاتی که رد و بدل می‌شود، خودشان در مورد بحث پیش رو داوری کنند.

  متاسفانه همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم، این معضل مختص به یک قشر یا گروه نیست؛ از مقامات و مسئولان تا نخبگان و فرهنگیان و مردم عادی، به این بیماری دچار هستیم. این‌که تحمل شنیدن نقد نداریم درحالی‌که باید بدانیم تنها با نقد است که می‌توانیم خودمان را اصلاح کنیم. اصولا کسی که از نقد ناراحت می‌شود، معنی و مفهوم نقد را نفهمیده است. متاسفانه نخبگان ما هم در این زمینه کم از عوام ندارند. این هم معلول یک فرآیند تاریخی است که در این کشور جریان داشته و هنوز هم دارد. به قول ملک‌الشعرای بهار در آن شعر که جایی می‌گوید «داد از دست عوام» و جایی دیگر، «داد از دست خواص». رسانه‌ها می‌توانند کمک کنند که این آگاهی بالا برود. یعنی این مفهوم را به جامعه تزریق کنند که تحمل نقدپذیری به اصلاح رفتار و مسیر کمک می‌کند. رسانه‌ها باید آگاهی جامعه را بالا ببرند و خودشان هم به این مفهوم یقین پیدا کنند که همه ما انسانیم و تنها با نقد است که می‌توانیم راه درست را بیابیم و پی بگیریم.

  منبع: روزنامه شهروند
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.