• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 1858876

  هارپ چیست ؟

  عادتمان است که با وقوع هر حادثه‌ای، به جای جست‌وجوی دلیل و عوامل پدیدآورنده این حوادث یا چاره‌جویی برای پیشگیری از زیان‌ها و خسارت‌های جانی و مالی حوادث آینده، فقط به دنبال مقصر بگردیم. دنبال مقصر می‌گردیم تا همه تقصیرها و کوتاهی‌ها را به گردن او بیندازیم. بعد که تقصیرها را گردن آن بینوا انداختیم، خیالمان راحت می‌شود و وجدانمان آرام می‌گیرد و می‌رویم پی کار و زندگی‌مان تا حادثه‌ای دیگر روی دهد.

  هارپ چیست ؟Reviewed by Aryan on Aug 2Rating:

  هارپ

  اما جالب آنکه در چند سال اخیر، دیدگاه‌‌های شبه‌علمی هم به کمک این رفتار ما آمده است. ما همیشه در جست‌وجوی اهریمن زشت‌خویی بودیم که شبه‌علم آن را به ما معرفی کرده بود: هارپ. هارپ برای ما هیولای دیوسیرتی است که همه کاری از او ساخته است، از سیل و زلزله و توفان گرفته تا گرد و غبار و… .

   با گذشت چند روز از وقوع سیل در مناطق شمالی کشور و درگذشت چند نفر از هموطنانمان، برخی یک‌بار دیگر پای هارپ را به میان کشیدند. گفتنی است هارپ مجموعه‌ای از تجهیزات و امکانات پژوهشی است که در سال‌١٩٩٣ برای بررسی و پژوهش درباره لایه یونوسفر با استفاده از امواج رادیویی تأسیس شد. اما برخی بر این باورند که تحقیقات برای بررسی و تحقیق درباره لایه یونوسفر و مطالعات معادن زیرزمینی با استفاده از امواج رادیویی، تنها پوششی برای پژوهش‌های نظامی و انجام فعالیت‌های خرابکارانه در دیگر کشورهاست. به باور آنها، هارپ در واقع «پروژه‌ای با تکنولوژی جنگ ستارگان» است که به منظور کامل‌کردن یک سلاح جدید، پایه‌گذاری شده است. به باور آنها اشیای نورانی عجیبی‌ که ‌گاهی در آسمان ایران مشاهده می‌شود، در اثر فعالیت‌های هارپ پدید می‌آیند، عامل زلزله‌های اخیر آذربایجان و بم و شمال و جنوب کشور نیز همان هارپ است، به همین دلیل هم دولت‌های غربی، زلزله آذربایجان را بایکوت و از انتشار اخبار مربوط به آن جلوگیری می‌کنند. اینکه دریاچه ارومیه خشک می‌شود و کسی کاری نمی‌کند، یا هر از گاهی، برخی شهرهای مختلف کشور ما دچار غبار و توفان ریزگردها می‌شود، زیر سر هارپ است. با توجه به وقوع بسیاری از بلایای طبیعی در کشور ما، هر از گاهی چنین اخباری در جامعه شایع می‌شود، به‌ویژه اینکه در سال‌های اخیر با گسترش و افزایش شبکه‌های اجتماعی، تولید چنین اخباری، زیاد و سرعت انتشار آنها بیشتر شده است. در این صفحه اهداف پروژه هارپ را بررسی و در ادامه نظر منتقدان این طرح را بازخوانی می‌کنیم.

  نگاهی به مأموریت‌های علمی پروژه «هارپ»

  هارپ یک پروژه پژوهشی با نام «برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا» (High Frequency Active Auroral Research Program یا به اختصار HAARP)، است که در سال‌١٩٩٣ برای بررسی و پژوهش درباره لایه یونوسفر با استفاده از امواج رادیویی تأسیس شد. این تأسیسات را نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، دانشگاه آلاسکا در فیربنکس و نزدیک به ١۵ دانشگاه آمریکایی دیگر مشترکا اداره و از داده‌های آن استفاده می‌‌کنند. این سیستم درحال‌حاضر از یک مجموعه آنتن‌های مخصوص شامل ١٨٠ آنتن آلومینیومی به ارتفاع ٢٣,۵ متر تشکیل شده که در زمین پهناوری به مساحت ٢٣ هزار مترمربع در آلاسکا نصب شده‌ است. این آنتن‌ها، امواج مافوق کوتاه تولید کرده و به یونوسفر می‌فرستند. دانشمندان با استفاده از هارپ، تغییراتی را در یونوسفر (دورترین و ناشناخته‌ترین بخش جو زمین) ایجاد و به‌این‌ترتیب، امکان بررسی آن را فراهم می‌کنند و آن را به‌صورت یک آزمایشگاه طبیعی درمی‌آورند. هارپ برای انجام این کار، از رادارهای خود امواج رادیویی فرکانس بالا منتشر می‌کند. بخشی از این امواج در ارتفاع صد تا ٣۵٠ کیلومتری از سطح زمین جذب شده و باعث افزایش شتاب الکترون‌ها در آن منطقه و در نتیجه گرم‌شدن یونوسفر می‌شود.

  هارپ در دوران جنگ سرد و با این هدف راه‌اندازی شد که روش‌هایی را برای ارتباط با زیردریایی‌های مجهز به سلاح اتمی کشف کند. این زیردریایی‌ها در آن زمان اهمیت استراتژیکی فراوانی داشتند، چراکه اصل «تضمین نابودی متقابل» در جنگ اتمی را محقق می‌کردند. اما حتی از قبل از ساخت این پروژه، شایعات فراوانی در مورد هدف و کاربردهای آن منتشر شد. تئوری‌های توطئه گوناگونی در مورد آن مطرح شد، از انتشار پرتوهای مرگ گرفته تا کنترل ذهن را به آن نسبت دادند. تکمیل هارپ حدود دو دهه طول کشیده و ٢۵٠میلیون دلار هزینه‌های ساخت و عملیاتی آن بوده‌ است. پروژه هارپ در اصل برای تسهیل ارتباطات زیردریایی‌های مجهز به سلاح اتمی طراحی شد. در زمان جنگ سرد زیردریایی‌هایی سوخت هسته‌ای مجهز به موشک‌های دارای کلاهک اتمی آمریکا و شوروی در آب‌های عمیق حرکت کرده و یک بازی پیچیده پنهان‌شدن از همدیگر و جست‌وجو و یافتن یکدیگر را به راه انداخته بودند. آنها با رفتن به زیر آب خود را مخفی می‌کردند تا شناسایی نشوند اما با این کار، امکان ارتباط با آنها کم می‌شد. یکی از راه‌حل‌هایی که برای این مشکل پیشنهاد شد استفاده از الکتروجت‌ها بود. یعنی انتشار ذرات باردار در یونوسفر مانند یک آنتن واقعی عمل کرده و امکان فرستادن پیام به زیردریایی‌ها را فراهم می‌کند. 


  وقتی در اواسط دهه‌١٩٨٠ این فرضیه به‌طور آزمایشگاهی ثابت شد، تلاش برای ساخت تأسیساتی به این منظور هم آغاز شد. در آن زمان نیروی هوایی آمریکا می‌خواست سایت‌های راداری را که وظیفه‌شان رهگیری بمب‌افکن‌های شوروی بود، برچیند. یکی از این تأسیسات در گاکونا قرار داشت که مکان ایده‌آلی برای ساخت تأسیسات هارپ بود. نیروی دریایی هم می‌توانست در این مرکز امواج را بررسی کند، علاوه بر این یک گرم‌کننده یونوسفری هم برای دانشمندان فراهم می‌شد. با وجود این، حتی پیش از آغاز ساخت هارپ بحث‌هایی در مورد اینکه چنین تأسیساتی برای چه منظور ساخته و استفاده خواهد شد، درگرفت. «تد استیونس»، سناتور وقت آلاسکا، در یک کنفرانس خبری در سال‌١٩٩٠ گفت با این تأسیسات می‌توان انرژی شفق شمالی را به زمین آورد و مشکل کمبود انرژی زمین را حل کرد که ادعای او با موجی از تمسخر همراه شد.

  پسر یک نماینده دیگر آلاسکا هم گفت هارپ درواقع یک سیستم دفاع موشکی است. به گفته «نیکلاس پاپادولوس»، از مؤسسان هارپ، این اشتباه‌ها به این دلیل روی داد که یکی از مشاوران شرکت سازنده هارپ قابلیت‌های احتمالی بسیار عجیبی را در مورد این اختراع به ثبت رسانده بود. برای مثال اینکه از تکنولوژی مشابه هارپ می‌توان به‌عنوان یک سپر دفاعی برای تبدیل گاز طبیعی به میکروویو استفاده کرد که می‌توانند موشک‌های شوروی را سرنگون کنند. به گفته «پاپادوپولوس»، این ادعا حتی در گروه مشورتی دفاعی جیسون مورد بررسی قرار گرفت و درنهایت به‌عنوان «چرندیات» کنار گذاشته شد. با فروپاشی شوروی اهمیت ارتباط با زیردریایی‌ها کاهش یافت و حامیان تأسیس هارپ کاربردهای دیگری را برای این پروژه مطرح کردند تا توجیهی برای ادامه ساخت آن باشد. برای مثال پیشنهاد شد در مورد قابلیت امواج برای نقشه‌نگاری سنگرهای زیرزمینی دشمن مانند سنگرهایی که کره‌شمالی از آن استفاده می‌کند، مطالعه شود. در سال‌٢٠٠٢ نیز پیشنهاد شد امکان استفاده از تأسیسات هارپ برای مقابله با تأثیرات منفی یک انفجار اتمی در ارتفاع بالای جو زمین، بررسی شود. چنین انفجاری با آزادکردن الکترون‌های با انرژی بالا، ماهواره‌های نزدیک به زمین را در خطر قرار می‌دهد. یک سناریوی عجیب این است که اگر کشوری در جریان یک بلبشوی نظامی، موشکی با کلاهک اتمی شلیک کند که در ١٢٠ کیلومتری زمین منفجر شود، اتمسفر پر از الکترون‌های زیانباری می‌شود که در طول چند روز سیستم الکترونیکی تمام ماهواره‌های نزدیک به زمین را از بین می‌برند و چندصد ‌میلیارد دلار خسارت به بار می‌آورند.

  در چنین حالتی آیا با انتشار امواج رادیویی می‌توان این الکترون‌ها را از اتمسفر خارج کرد یا نه. به گفته مدیربرنامه هارپ، با توجه به کمبود داده‌ها در این حوزه، هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید آیا چنین کاری ممکن است یا خیر هنوز هیچ مشاهده یا آزمایش عملی‌ای در این زمینه انجام نشده است. یک گروه از دانشمندان نیوزیلندی هم در مقاله‌ای در سال‌٢٠٠۶ نوشتند هر نوع تلاش برای از بین‌بردن آثار رادیواکتیو انفجار اتمی در جو، به اختلال بیشتر در سیستم‌های ارتباطی و ناوبری منجر می‌شود. برخی نیز معتقدند مقابله با انفجار اتمی در جو کاری غیرواقعی است. «فیلیپ کویل»، از مدیران سابق آزمایشگاه لایومور و از آزمایش‌کنندگان ارشد سلاح‌ها در دوره «بیل کلینتون»، می‌گوید: «به عقیده من تحقیقات علمی برای فهم بهتر از یونوسفر، تلاشی باارزش است، اما کسی نمی‌داند چه میزان انرژی برای انتقال الکترون‌ها لازم است یا تزریق چنین انرژی عظیمی چه تغییراتی در یونوسفر ایجاد خواهد کرد».

  طرف‌داران تئوری توطئه هارپ چه می‌گویند؟
  روژه هارپ برنامه‌ای تحقیقاتی است که با هدف بررسی رفتارهای یونوسفر طراحی شده اما مدت‌های مدیدی است که علاقه‌مندان تئوری توطئه آن را به‌عنوان سلاحی مخوف و مرگبار معرفی می‌کنند. مطابق نظر طرفداران این نظریه، آمریکایی‌ها می‌توانند با تاباندن انرژی به این لایه، در هر جایی از کره زمین که بخواهند سیل، توفان، خشکسالی، زلزله، رعدوبرق و… ایجاد می‌کنند و گاهی حتی تغییرات اقلیم را توطئه محافل مخفی می‌دانند که به کمک هارپ در حال انجام است. ازجمله مشهورترین نظریات توطئه در این زمینه می‌توان به گزارش روزنامه پراودا در روسیه و نیز اظهارات «هوگو چاوز» در سال‌٢٠١٠ اشاره کرد که در آن مدعی شدند آمریکا با این تأسیسات، زلزله هاییتی را پدید آورد. پرس‌تی‌وی نیز گزارش یک وب‌سایت ونزوئلایی را به نقل از منبعی روسی با عنوان ناوگان شمالی روسیه به‌عنوان یک گزارش تأییدنشده نقل کرد که نیروی دریایی آمریکا قصد داشته با استفاده از پروژه هارپ زلزله‌ای را در ایران ایجاد کند که «اشتباها هاییتی مورد اصابت امواج زلزله‌ساز آن قرار گرفت».
  در این گزارش به تئوری‌های توطئه متعدد دیگری که در مورد هارپ مطرح شده از جمله ارتباط آن با زلزله سیچوان در چین و زلزله ۶,۵ ریشتری کالیفرنیا اشاره کرده بود. این در حالی است که تأسیسات هارپ، تأسیساتی منحصربه‌فرد و یگانه نیست بلکه مشابه چنین تأسیساتی در دیگر کشورهای جهان نیز وجود دارد. برای مثال، اتحادیه اروپا در نروژ و روسیه در نیژنی نووگورود نیز تأسیسات مشابهی دارند که در حال فعالیت بوده و جالب آنکه از هارپ هم پرقدرت‌تر هستند. به‌گفته روزنامه روسی پراودا در سال ‌٢٠٠۵، «در حالی‌که سیاست‌مداران روسی درباره پروژه هارپ کماکان ابراز وحشت می‌کنند، اما به این نکته کاملا بی‌توجهند که روسیه تأسیسات همانندی در ١۵٠کیلومتری شمال نیژنی نووگورود دارد که قدرتش مشابه تأسیسات هارپ است و مدت‌هاست که دانشمندان روس از آنها استفاده می‌کنند».
  ناباوران چه می‌گویند؟

  بسیار پیش می‌آید که افراد برای توصیف برخی از نظریه‌ها درباره چگونگی و دلایل پدیدآمدن یک پدیده، از عبارت تئوری توطئه یا توهم توطئه استفاده می‌کنند اما به‌راستی تئوری توطئه یا توهم توطئه به چه معناست؟  طرفداران تئوری توطئه بر این باورند که رویدادهای کنونی یا تاریخی، نتیجه نقشه مخفیانه گروهی دسیسه‌گر و عموما قدرتمند است. به بیان دیگر برای تفسیر یک پدیده علمی، سیاسی، تاریخی و… یک تفسیر رسمی وجود دارد که کارشناسان آن حوزه ارائه می‌دهند اما طرفداران نظریه توطئه، این تفسیر رسمی را نمی‌پذیرند یعنی شکل ظاهری و رسمی رویدادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را باور نمی‌کنند.

  تئوری توطئه در شکل حاد خود، بیانگر این است که تمامی بدبختی‌های عالم، نتیجه اعمال گروهی از افراد، گروه‌ها یا دولت‌های پرنفوذ و معمولا پنهان است. به بیان دیگر، طرفداران این نظریه بر این باورند که در پس تمام حوادث خوب و بد این دنیا، گروه‌های کوچک و تیزهوشی قرار دارند که امکانات سیاسی، مالی، نظامی، روانی و علمی زیادی در اختیار دارند و می‌توانند سمت‌وسوی رویدادها را آن‌گونه که خود مایلند، تعیین کنند و درعین‌حال، انگیزه‌ها و فرایندهای واقعی این رویدادها را از دید مردم عادی مخفی نگاه دارند و درنهایت اسباب و عوامل غیرمرتبطی را به‌عنوان انگیزه‌ها و فرایندهای این رویدادها به مردم بی‌خبر، بقبولانند.
  برخی به‌شدت به تئوری توطئه علاقه‌مند هستند، در مقابل بعضی رویدادهای حاکم بر عالم را پیچیده‌تر از آن می‌دانند که ذهن و قدرت یک گروه بتواند آن را طراحی و مدیریت کند. البته باید در نظر داشت که در برخی موارد، تئوری‌های توطئه اجزای حقیقی و درست هم دارند، اما گاهی هم غلوشده واقعیت هستند، اما معمولا آمیزه و مخلوطی از گزاره‌های درست و نادرست هستند که از آنها نتیجه‌گیری نادرست می‌شود.
  گفتنی است نظریه توطئه یا توهم توطئه، بیشتر در مورد موضوعات سیاسی، تاریخی، اجتماعی و اقتصادی و مانند آن کاربرد دارد اما پیش آمده که پای چنین دیدگاهی به موضوعات علمی و فناورانه هم کشیده شده است. برای مثال روزگاری، رقابت سخت و شدیدی بین آمریکا و شوروی در زمینه فناوری فضایی در جریان بود و هر کشوری دوست داشت خود را در این زمینه پیشگام نشان دهد. به بیان دیگر، دستیابی به موفقیت‌های فضایی برای هر دو کشور بسیار مهم و حیثیتی بود. به هر روی، درنهایت این آمریکا بود که توانست با برنامه آپولو به ماه سفر کند و برنده رقابت فتح ماه شود. گزارشی از این موفقیت از تلویزیون پخش شد و ‌میلیون‌ها نفر نیز آن را تماشا کردند اما طرفداران نظریه توطئه بر این باورند که آمریکا هیچ‌گاه نتوانست به ماه سفر کند اما برای آنکه اقتدارش را حفظ کند، نمایشی را در استودیوهای فیلم‌سازی ترتیب داد و وانمود کرد فضانوردانش توانستند به ماه سفر کنند. تولید و عرضه داروی تالیدومید و سپس جمع‌آوری آن از بازار، فرصتی دیگر برای عرض اندام نظریه توطئه فراهم آورد. داروی تالیدومید را پزشکان برای پیشگیری از تهوع صبحگاهی زنان باردار تجویز می‌کردند اما بعدها مشخص شد که مصرف این دارو باعث تولد کودکانی معلول می‌شود. طرفداران نظریه توطئه بر این باورند که تولیدکنندگان این دارو از ابتدا هم اثرات نامطلوب این داروها را می‌دانستند و از عمد این دارو را تولید کردند. همان‌گونه که گفتیم نظریه توطئه در حوزه‌های سیاست و اجتماع کاربرد دارد اما می‌بینیم این نظریه زمانی به حوزه علم وارد می‌شود که این حوادث نیز پس‌زمینه سیاسی داشته باشند.

  نبود ارتباط بین «هارپ» و زلزله‌های ایران

  هارپ، یک فناوری است که در آمریکای‌شمالی مورد استفاده است، ولی با این فناوری نمی‌توان زلزله‌های مهمی مانند زلزله بوشهر در ٩ آوریل ٢٠١٣ یا زلزله سراوان در ١۶ آوریل ٢٠١٣ ایجاد کرد. چون مثلا زلزله سراوان در ژرفای ۶٣ کیلومتری رخ داده و هیچ بشری در هیچ‌ کجا نتوانسته است پدیده‌ای طبیعی در این ژرفا را تحریک کند یا بر آن اثر بگذارد. اثر بشر از طریق هارپ یا فناوری‌های دیگر معمولا بر پدیده‌هایی است که در سطح زمین یا نزدیک آن رخ می‌دهند و بنابراین اغراق در این مسئله به شبه‌علم و طرح مسائل غیرعلمی و باورهای غیرواقع‌بینانه می‌انجامد. علاوه بر این، باید تأکید کرد پدیده‌ای مانند زلزله‌ها از نظر اندازه و مکانیسم امروزه توسط ده‌ها، صدها و گاه‌ هزاران ایستگاه لرزه‌نگاری در جهان ثبت و رصد می‌شوند و این‌طور نیست که کسی بتواند با نظریه‌های خیالی آنها را توضیح دهد. این زلزله‌ها قابل بررسی، مطالعه، توضیح و تشریح دقیق هستند و نباید نه در مورد زلزله‌ها و نه در هیچ پدیده دیگری در جهان واقع، به‌دنبال خیال و شبه‌علم برای تشریع آنها برویم. وقتی داده و اندازه‌گیری و رصد علمی امکانپذیر است، چرا باید به‌دنبال شبه‌علم و نظریه‌های خیالی باشیم.

  * مهدی زارع – عضو هیأت‌علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  سوءاستفاده از واژه‌های علمی

  پروژه هارپ یک پروژه علمی برای بررسی جو زمین است. یکی از نشانه‌های شبه‌علم، وام گرفتن واژه‌های علمی و بعد سوءاستفاده از آنها در راستای اهداف خود است. هارپ یک سیستم تولیدکننده پرتوهای فروسرخ یا مادون قرمز دارد، مثل همانی که در کنترل‌های تلویزیون هست. منتها انرژی آن بیشتر است. هارپ پرتوهای فروسرخ را به لایه‌های مختلف جو می‌تاباند و آنها را در مقیاس بسیار کوچکی برانگیخته یا تحریک می‌کند یا قلقلک می‌دهد. آشکارسازهای دیگری تغییرات جو در رابطه با این برانگیختگی را اندازه می‌گیرند. دانشمندان با بررسی این داده‌ها، به ماهیت جو و ساختار آن پی‌می‌برند. افرادی که هارپ را مسبب زلزله و تغییرات جوی می‌دانند، هیچ‌گاه زحمت یک محاسبه ساده را به خود نداده‌اند که چه میزان انرژی برای ایجاد چنین پدیده‌هایی لازم است؟ آنها از واژه انرژی استفاده می‌کنند اما مفهوم واقعی آن را نمی‌دانند! شاید یک انفجار عظیم اتمی بتواند تغییراتی در لایه‌های زمین ایجاد کند که منجر به زلزله شود، اما چطور آشفته‌کردن بخش کوچکی از جو که انرژی و اثر آن بسیاربسیار کمتر از بادهای طبیعی و توفان‌های فصلی است، می‌تواند باعث وقوع زلزله شود؟

  محدثه عظیم‌لو

  پژوهشگر میهمان دانشگاه تورنتو

  پروسه تئوری توطئه در دنیای فناوری

  بیشتر ما با مفهوم سیاسی تئوری توطئه آشنا هستیم اما اکنون می‌خواهیم مثال‌هایی از رواج این نظریه را در دنیای فناوری مطرح کنیم. در این متن، ١٠ مثال از تئوری توطئه در حوزه فناوری بیان می‌شود. پیش از ادامه بحث تأکید می‌کنیم برخی موارد، مثل شماره ٩ (موتور حرکت دائمی) آشکارا ناقض قوانین فیزیک هستند، هر ذهنی می‌تواند مورد هفت (ضبط صدا و تصویر توسط تلویزیون) را رد کند، اما مورد شماره دو، (ممانعت شرکت‌های نفت و گاز از عرضه خودروهای الکتریکی) به همین سادگی‌ها قابل ردشدن نیست. مورد شماره یک (ابداع فیس‌بوک توسط CIA) به‌صورتی که مطرح شده، درست نیست اما باید دانست این روزها سازمان‌های امنیتی معتبر جهان، کلیه حلقه‌های ارتباطی را پایش می‌کنند. آنها از رصد شبکه‌های اجتماعی هم برای ممانعت از حرکات برهم‌زننده امنیت ملی کشورهای خود و هم برای داده‌‌کاوی و در یک کلام برآورد برایند افکار و باورها و گرایش‌های جوامع مختلف استفاده می‌کنند.

  ١- فیس‌بوک را ابتدا CIA ابداع کرده است: ما داوطلبانه انواع داده‌های شخصی‌مان را روی فیس‌بوک می‌گذاریم و CIA هم مرتب این اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند. گفته می‌شود بخشی از سرمایه فیس‌بوک را بخش اطلاعات DARPA (سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا) تأمین کرده است. این تئوری می‌افزاید هدف DARPA جمع‌آوری بیشترین مقدار ممکن داده‌ها از همه افراد جامعه در محلی واحد و به‌صورت مجتمع است. به‌این‌ترتیب، دولت ایالات‌متحده می‌تواند همه فعالیت‌های افراد (از فعالیت اینترنتی و خریدهای آنلاین و اجاره خودرو گرفته تا سوابق پزشکی) را زیرنظر داشته باشد. درواقع نه CIA و نه DARPA در فیس‌بوک سرمایه‌گذاری نکرده‌اند اما بخش سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر CIA یعنی In-Q Tel در سازمان تبلیغاتی به نام Visible Measure سرمایه‌گذاری کرده است. این سازمان، اطلاعاتش را از شبکه‌های اجتماعی به‌دست می‌آورد. پس بله! CIA شما را زیر نظر دارد اما نه مستقیما از طریق فیس‌بوک!
  ۲- شرکت‌های نفت و گاز مانع عرضه خودروهای الکتریکی می‌شوند: اینجا با یک تئوری توطئه روبه‌رو هستیم که در مستند «چه کسی خودروهای برقی را کشت؟» نیز تبلیغ شده است. براساس این تئوری، گروه‌های زیادی (از شرکت‌های نفت و گاز گرفته تا دولت آمریکا) موانعی را بر سر راه توسعه و عرضه خودروهای الکتریکی ایجاد کرده‌اند. گفته می‌شود هدف از این کار، وابسته نگه‌داشتن مردم به نفت و سرپا نگه‌داشتن کسب‌وکارهای مرتبط با آن است.
  ٣- لامپی با طول عمر زیاد ساخته شده، اما به‌عمد در دسترس مصرف‌کنندگان قرار نمی‌گیرد: گفته می‌شود «کارتل فوبوس» عمر لامپ‌ها را به ‌هزار ساعت محدود کرده است و مانع از دسترسی عموم مردم به لامپ‌های با طول عمر بیشتر می‌شود. ‌
  ۴- ارتش هم‌اکنون هم می‌تواند یک ناو جنگی را نامرئی کند: این یک نمونه کلاسیک از تئوری توطئه است. گفته می‌شود ارتش با انجام آزمایش فیلادلفیا، تلاش کرده است به روش‌ها و فنونی برای نامرئی‌کردن ناوهای جنگی دست یابد. گفته می‌شود ارتش در سال ۱۹۳۴ با استفاده از فناوری دگاوسینگ (میدان‌های ضدمغناطیسی) و با از میان‌بردن میدان‌های مغناطیسی در اطراف ناو USS Eldridge، این کشتی را ناپدید کرد! حتی برخی می‌گویند این کشتی به‌صورت یک ابر سبزرنگ درآمده است.
  ۵- دولت در زمینه کنترل ذهن و مسافرت در زمان تحقیق کرده است: پروژه مونتاک در واقع ادامه آزمایش فیلادلفیا است. گفته می‌شود این دولت طی این پروژه، فیزیک‌دانان را آموزش داد و به کمک آنها به بررسی پتانسیل‌های کنترل ذهن و مسافرت در زمان پرداخته است. دولت فدرال در دهه ۱۹۷۰ و طی پروژه‌ای با نام MKUltra مدت کوتاهی را صرف آزمایش تکنیک‌های کنترل ذهن کرد اما این پروژه با شکست روبه‌رو شد.
  ۶- آی‌بی‌ام در پروژه دیپ‌بلو و رقابت با کاسپاروف تقلب کرده است: یک تئوری مدعی است زمانی که ابرکامپیوتر دیپ‌بلو در ماه می ‌سال ۱۹۹۷با قهرمان بزرگ شطرنج دنیا یعنی‌ گری کاسپاروف روبه‌رو شد، آی‌بی‌ام برای برنده‌شدن در این مسابقه تقلب کرده است. بر همین اساس مستندی با عنوان «بازی تمام شد: «کاسپاروف» و ماشین» نیز ساخته شده است.
  ٧- تلویزیون صدا و تصویر شما را ضبط می‌کند: برخی ادعا می‌کنند دوربین‌ها و میکروفون‌هایی را در تلویزیون‌ها یافته‌اند و فکر می‌کنند دولت از این ابزارها برای کنترل شهروندان استفاده می‌کند. تئوری دیگر این است که از سیگنال‌های تلویزیونی برای کنترل ذهن و تبلیغات ناخودآگاه استفاده می‌کنند. البته بد نیست بدانید که گوگل، ورایزون، مایکروسافت و کام‌کست پیش از این پتنت‌هایی را برای سیستم‌هایی که از طریق DVRها به جاسوسی کاربران بپردازند، ثبت کرده‌اند.
  ٨- انرژی رایگان است: بسیاری از مردم مدعی هستند فناوری‌هایی نظیر همجوشی سرد یا ماشین‌هایی که با نیروی باد کار می‌کنند، نه‌تنها به لحاظ تئوری ممکن هستند، بلکه به لحاظ عملی هم پیاده شده‌اند. گفته می‌شود گروه‌های بسیاری (از دولت گرفته تا شرکت‌های تأمین انرژی)، برای جلوگیری از دسترسی مردم به این فناوری‌ها دست‌به‌کار شده‌اند! البته همجوشی سرد پیش از این، مورد آزمایش قرار گرفته و رد شده است.
  ٩- می‌توان با استفاده از آهن‌رباها یک موتور حرکت دائمی ساخت: این دیگر واقعا یک ایده سرِکاری است. آهن‌رباها خاصیت خود را به‌کندی از دست می‌دهند. پس چرا از آنها با چیدمانی خاص برای ساخت یک موتور استفاده نکنیم؟ موتوری که می‌تواند تا زمانی که نیروی آهن‌ربا باقی است، به حرکت خود ادامه دهد. موتوری که تقریبا ابدی است! افراد بسیاری ادعا کرده‌اند موتور حرکت دائمی ساخته‌اند، حتی ویدئو‌هایی از این ابداع‌ها در برخی سایت‌ها عرضه شده است. ماشین‌های حرکت دائمی قوانین فیزیک را نقض می‌کنند. هیچ‌گاه چنین چیزی ممکن نبوده است!
  ١٠- مایکروسافت پیام‌های ضدسامی را در فونت‌های wingding گنجانده است: آیا شما با فونت‌های جالب Wingding و Webding مایکروسافت آشنا هستید؟ این فونت‌ها به ما امکان می‌دهند انواع مختلف نشانه‌ها را با استفاده از صفحه‌کلید تایپ کنیم. برخی فکر می‌کنند این فونت‌ها حاوی پیام‌های نژادپرستانه ضدسامی مربوط به ۱۱ سپتامبر بوده‌اند. تایپ‌کردن NYC (مخفف New York City) با هر دوی این فونت‌ها باعث ظاهرشدن تصاویرهایی خاص می‌شود که گویا با حوادث ١١ سپتامبر ارتباط دارند. همچنین تایپ Q٣٣NYC با فونت Wingding هم هواپیمایی را در حال پرواز به سوی دو برج نشان می‌دهد. Q٣٣ NYC شماره پرواز اولین هواپیمایی بود که به برج‌های دوقلو برخورد کرد.

   

  منبع: روزنامه شرق
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.