• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » حرف های ناطق در جمع فعالین رسانه درباره / زنان / رفع حصر / مذاکرات هسته ای و حضورش در انتخابات
  کد خبر : 1858866

  حرف های ناطق در جمع فعالین رسانه درباره / زنان / رفع حصر / مذاکرات هسته ای و حضورش در انتخابات

  حرف های ناطق در جمع فعالین رسانه درباره / زنان / رفع حصر / مذاکرات هسته ای و حضورش در انتخاباتReviewed by Aryan on Aug 2Rating: «علی‌اکبر ناطق‌‌نوری» در دیدار برخی از مدیران سایت‌های خبری و دانشجویان ارشد و دکترای علوم سیاسی در پاسخ به سؤالی درباره تصمیم‌گیری در زمینه رفع حصر گفت: «تصمیم‌گیری درباره…

  حرف های ناطق در جمع فعالین رسانه درباره / زنان / رفع حصر / مذاکرات هسته ای و حضورش در انتخاباتReviewed by Aryan on Aug 2Rating:

  «علی‌اکبر ناطق‌‌نوری» در دیدار برخی از مدیران سایت‌های خبری و دانشجویان ارشد و دکترای علوم سیاسی در پاسخ به سؤالی درباره تصمیم‌گیری در زمینه رفع حصر گفت: «تصمیم‌گیری درباره مسئله حصر و رفع آن تنها در حوزه اختیارات مقامات عالی نظام است و برحسب منافع ملی و خط قرمزها تعیین می‌شود؛ بنابراین نه آقای روحانی و نه هیچ‌کس دیگری توانایی ورود و تصمیم‌گیری در خصوص این موضوع را ندارند. رهبری بارها درباره مسائل داخلی خط قرمزهای خود را مشخص کرده است؛ بنابراین این مسئله با گفتن و توصیه حل نخواهد شد. بلکه اگر مقامات عالی مصلحت بدانند و تشخیص بدهند، مسئله حل خواهد شد».او همچنین درباره موضع‌گیری مقام معظم رهبری نسبت به گروه‌های سیاسی، گفت:

  «مقام معظم رهبری هیچ حساسیتی روی گروه‌های سیاسی ندارند. در دولت آقای روحانی هم وزیری از حزب مشارکت  یا مسئولی از حزب کارگزاران فعالیت می‌کنند، ایشان روی جناح‌ها بحثی ندارند اما در مسئله فتنه که تعریف خودشان را دارند خط قرمز‌هایی را مطرح می‌کنند. خط قرمز هم یعنی چراغ قرمز پس نباید از آن عبور کرد». ناطق در پاسخ به سؤالی درباره حضور در انتخابات و نتیجه آن گفت: «من از ابتدا در درون جریان‌های سیاسی کشور حضور داشتم و کاربلد این کار هستم؛ بنابراین معتقدم در شرایط فعلی نه اصلاح‌طلبان و نه اصولگرایان معتدل برنامه مشخصی برای انتخابات نداشته و ندارند.

  زمانی که بنده مسئولیت داشتم، یک‌سال‌ونیم مانده به انتخابات اجاق انتخابات را روشن می‌کردیم و شش‌ماه مانده به انتخابات، کاندیداها را نیز اعلام می‌کردیم. همه گروه‌ها برای مشورت سراغ من می‌آیند و من به آنها گفته‌ام سلانه سلانه می‌روید، این طور نمی‌شود؛ این در حالی است که من شنیده‌ام و از نشانه‌هایش هم مشخص است که برخی جریان‌های تندرو و افراطی که من آنها را قبول ندارم، در برخی گروه‌های سیاسی با برنامه‌ریزی منسجم‌تری می‌خواهند در انتخابات مجلس آتی شرکت کنند». «ناطق‌نوری» درباره حضور زنان در انتخابات هم گفت: معتقدم زنان باید در تمام عرصه‌ها حضور داشته باشند منتها باید خودشان هم تلاش کنند. من در مجلس پنجم درباره تصویب قانون حضور قاضی زن در دادسراها تلاش کردم اما نکته مهمی که وجود دارد این است که چند در صد از زنانی که امروز در مجلس حضور پیدا کرده‌اند، در جهت احقاق  حقوق زنان تلاش کرده‌اند؟ 


  او در ادامه درباره توافق هسته‌ای گفت: «من مانند انتخابات ریاست‌جمهوری در گذشته برحسب ظاهر به‌عنوان یک جریان مطرح نبودم؛ اما به‌عنوان شخص خودم آنچه را باید انجام می‌دادم در حالت چراغ خاموش انجام دادم. البته صراحتا هم می‌گفتم کاندیدای من کیست. در ادامه هرجا هم لازم بود از دولت حمایت کردم. راجع‌به مسائل هسته‌ای هم من از اول قسمت پر لیوان را دیدم و نسبت به نتیجه و دستاورد مذاکرات کاملا خوشبین بودم». او افزود: «من به این دلیل نسبت به نتیجه دو سال مذاکره خوشبین بودم؛ چون خود آمریکایی‌ها درواقع به‌دنبال مذاکره بودند. همان‌طور که گفته شده بود آمریکایی‌ها در اواخر دولت قبل از طریق پادشاه عمان پیام فرستاده بودند که آماده و خواستار مذاکره هستند». او افزود: «این مذاکرات از همان ابتدا سه ضلع داشت؛ یک ضلع رؤسا، یک ضلع مذاکره‌کنندگان و یک ضلع مخالفان یا منتقدان.

  به نظر من هر سه این موارد در ایران به خوبی مدیریت شد. سران بایستی حرف‌ها را از موضع بالا می‌زدند؛ اگر اوباما به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا صحبت‌هایی را مطرح می‌کرد، پاسخ اظهارات خود را از مسئولان کشور و رهبری در طول مذاکرات به خوبی دریافت می‌کرد. ضلع دوم که مذاکره‌کنندگان بودند با دریافت چراغ سبز و مشخص‌شدن خط قرمزها از سوی رهبری انصافا به‌خوبی حرکت کردند. از طرفی من معتقدم ضلع سوم این مثلث که همانا منتقدان هستند باید باشند منتها هتاکی، توهین و افترا نباید در انتقادها نسبت به عملکرد تیم هسته‌ای وجود داشته باشد. هنر تیم مذاکره‌کننده ما این بود که تهدید را تبدیل به فرصت کرد».مؤسس بین‌المجالس کشورهای اسلامی در ادامه درباره بالانبردن توقع مردم از جریان مذاکرات گفت: «البته در جریان اجرای توافق نباید توقع در مردم زیاد شود و مردم فکر کنند اکنون همه یخ‌ها آب شده است و بلافاصله مشکلات اقتصادی مثل اشتغال و غیره حل می‌شود. این اهداف تا به عینیت برسد زمان می‌برد؛ چراکه همان‌طور که آگاهان می‌دانند مسائل و مشکلات کشور بسیار بیشتر از اینهاست». 


  به حق‌الناس توجه شود
  «ناطق‌نوری» درباره راهبرد انتخاباتی جریان‌های سیاسی نیز گفت: «من معتقدم باید به این حرف مقام معظم رهبری که دو سال پیش فرمودند رأی مردم حق‌الناس است، بیشتر توجه شود و این حق‌الناس باید حفظ شود. شما می‌توانید از این کدها بسیار خوب استفاده کنید و با بسترسازی برای شرکت بیشتر مردم تلاش کنید. همچنین دستگاه‌های تصمیم‌گیرنده و شورای نگهبان باید به‌گونه‌ای عمل کنند که همه نیروها در انتخابات حضور پیدا کنند. به‌هرحال باید همه گروه‌های سیاسی توجه داشته باشند که کسی نباید در عرصه انتخابات قهر کند».او همچنین در ادامه درباره حضور خود در عرصه سیاسی کشور گفت: «من هیچ‌گاه از عرصه سیاسی کشور قهر نکرده‌ام و اصلا اهل قهر نیستم، شما روش من را در برخورد با جریان‌های سیاسی در همان دوم خرداد ٧۶ دیده‌اید؛ آن پیام تبریکی که گفتم آبی بود که بر آتش ریخته شد.

  روز بعد از انتخابات هم اعلام کردم که تا دیروز رقابت بود و از امروز رفاقت است. آقای خاتمی هم همواره از مجلس پنجم به‌خوبی یاد می‌کند. اما همچنان بنده در عرصه سیاسی هستم ولی متأسفانه مطلبی که توسط رسانه به‌درستی منعکس نشده بود این بحث است؛ من هیچ‌گاه نگفتم از عرصه سیاسی کشور خارج شده‌ام لکن من از عرصه سیاست‌های اجرائی کشور با تحلیل خودم از همان مجلس پنجم کنار رفتم. من از سال ٧٨ اعلام کردم که دیگر در انتخابات شرکت نمی‌کنم. با این تحلیل که من ٢٠ سال است که در انتخابات و کار اجرائی حضور داشته‌ام اکنون باید فرصت برای حضور جوانان مهیا شود. متاسفانه این بحث باید در کشور ما جا بیفتد که افسوس این‌گونه نشده است. در دنیا رجال سیاسی برای کار سیاسی عمری را تعریف می‌کنند، بعد از اینکه عمر کار سیاسی به پایان رسید آنها به اتاق‌های فکر می‌روند. در آمریکا هنوز از کارتر استفاده می‌شود و او در اتاق فکر حضور دارد ولی ما می‌خواهیم مدام بیاییم تا موتور بسوزانیم این غلط است، باید با فرصتی که فراهم می‌کنیم زمینه حضور جوانان به وجود آید».

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.