• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » رییس کانون وکلا : ۷۰ درصد از جمعیت کشورمان مرتکب جرم نگهداری و استفاده از ماهواره هستند
  کد خبر : 1858245

  در نشست حقوق ملت از قانون اساسی بنیاد امید ایرانیان؛

  رییس کانون وکلا : ۷۰ درصد از جمعیت کشورمان مرتکب جرم نگهداری و استفاده از ماهواره هستند

  رییس کانون وکلا : ۷۰ درصد از جمعیت کشورمان مرتکب جرم نگهداری و استفاده از ماهواره هستندReviewed by Aryan on Jun 21Rating: به گزارش روابط عمومی بنیاد امید ایرانیان ، رییس کانون وکلا تأکید کرد: یکی از سرداران سپاه گفته بود که نباید با آنتن‌های ماهواره برخورد کرد و این جای خوشحالی دارد زیرا بیش…

  رییس کانون وکلا : ۷۰ درصد از جمعیت کشورمان مرتکب جرم نگهداری و استفاده از ماهواره هستندReviewed by Aryan on Jun 21Rating:

  نجفی توانا

  به گزارش روابط عمومی بنیاد امید ایرانیان ، رییس کانون وکلا تأکید کرد: یکی از سرداران سپاه گفته بود که نباید با آنتن‌های ماهواره برخورد کرد و این جای خوشحالی دارد زیرا بیش از ۷۰ درصد از جمعیت کشورمان مرتکب جرم نگهداری و استفاده از ماهواره هستند. اما ای کاهش قانون‌گذار کشورمان می‌گفت که این قانون یعنی جرم بودن نگهداری و استفاده از ماهواره از امروز لغو است.

  ابتدا نجفی توانا از برگزارکنندگان این نشست تشکر کرد و در ادامه افزود: حقوق ملت حقوقی‌است که باید در چارچوب میثاق مصوب بین ملت و حاکمیت به آن احترام گذاشته شود تا خود به‌عنوان حاکم مشروعیت پیدا کنیم.

  تصویب قوانین فرمایشی هیچ نتیجه‌ای جز مرگ قانون در بر نخواهد داشت

   او به نکات سید محمد هاشمی اشاره کرد و گفت: مصوبات مجلس باید در چارچوب قانون اساسی تصویب شود. تصویب قوانین فرمایشی و بی‌توجه به عینیت‌گرایی صرفاً بر اساس ذهنیت هیچ نتیجه‌ای جز مرگ زودرس آن قانون در بر نخواهد داشت و فراموش نکنید قانون ناشی از ذهنیت گرایی پاسخگوی نیازها نخواهد بود درنتیجه هزینه‌بر ملت و حاکمیت تحمیل خواهد شد.

  جامعه موفق جامعه‌ای است که حاکمیت حقوق ملت را تأمین کرده باشد

  این استاد دانشگاه به حقوق و تکالیف تعریف‌شده‌ در قانون اساسی را امری مهم دانست و در ادامه افزود: حقوق ملت، دولت یا حاکمیت، زمانی است که حاکمیت از مردم می‌تواند تقاضای اجرای تکلیف و احترام به آن را کند که خود حقوق ملت را رعایت کرده باشد. وقتی کار، مسکن، آزادی زمینه ازدواج، بهداشت، آموزش و… فراهم نشود بستر قانون پذیری در مردم ایجاد نخواهد شد زیرا جامعه موفق جامعه‌ای خواهد بود که حاکمیت حقوق ملت را تأمین کرده باشد و بعد، از ملت قانون‌گرایی را مطالبه کند.

  قانون اساسی قانون مادر است

  نجفی توانا به فرآیند تصویب قانون آیین دادرسی اشاره و تأکید کرد: جالب است بدانید این قانون در سال ۱۳۸۵ تقدیم مجلس شده و حدود ۸ سال فرایند تصویب را طی کرده و با هزاران مشکل آن‌هم توسط کمیسیون قضایی مجلس تصویب‌شده است یعنی زمانی که قانون تصویب می‌شود یک سال مهلت می‌خواهند که آن را مورد تغییر و اصلاح قرار دهند و حالا چه خروجی و نتیجه‌ای حاصل خواهد شد معلوم نیست؟!! زیرا من مطلع نیستم که چند روز آینده چه قانونی تحت عنوان آیین دادرسی کیفری عرضه خواهد شد؟!

  این وکیل پایه‌یک دادگستری گفت: در بحث حقوق ملت باید به نکاتی اشاره‌کنم برای اینکه قانون اساسی قانون مادر است و مهم‌ترین بخش‌های آن را می‌توان از اصول ۱۹ تا ۴۲ که مربوط به حقوق ملت است یادکرد که اگر این حقوق و اصول تأمین شود قطعاً جرائم در کشور به یک‌دهم کاهش پیدا خواهد کرد.

  جنبه راهبردی قوانین ماهوی از بین خواهد رفت

  او به نقش و اهمیت آیین دادرسی اشاره و در ادامه توضیح داد: یکی از قوانینی که در ماهیت وارد نمی‌شود اما به جهت شکلی بسیار مهم است قانون آیین دادرسی کیفری است زیرا ضمانت اجرای فرایند یک داوری عادلانه را ارائه می‌کند درهرحال اگر این قانون نباشد آن جنبه راهبردی قوانین ماهوی از بین خواهد رفت. ضمن اینکه قانون جدید جنبه‌های مثبت فراوانی دارد که بسیاری از آن‌ها از قوانین کشور فرانسه الهام گرفته‌شده است که این جای خوشحالی دارد.

  نجفی توانا فقدان توجه به مقتضیات برون‌گرایی را یکی از ایرادهای مهم و کلی در قانون جدید دانست و افزود: گفته‌شده مجازات جایگزین؛ ترک اعتیاد، عدم معاشرت، بازداشت خانگی و… اما سؤال اینجاست سارقی که خانه ندارد یا کسی که شرایط ترک اعتیاد را ندارد چه کند؟

  باسیل جمعیت کیفری مواجه شدیم

  او گفت: اجرای قانون آیین دادرسی کیفری متضمن بسترهای فراوانی است و باید آن شرایط فراهم شود و تا آنجایی که بنده اطلاع دارم آیین‌نامه این موضوع در شرف انجام است اما شرایط و ابزارهای کار آن را خبر ندارم! همچنین با برخی مقامات در خصوص این قضیه صحبت کردم اما هنوز برخی از ابعاد این موضوع ازجمله بحث آموزش، تشکیلات و… انجام نشده‌است.

  ۷۰ درصد از جمعیت کشورمان مرتکب جرم نگهداری و استفاده از ماهواره هستند

  رییس کانون وکلای دادگستری مرکز تأکید کرد: ای‌کاش به دادستان اجازه داده می‌شد تا اقتضای تعقیب هم به‌عنوان حق در اختیار او قرار می‌گرفت زیرا این اقدام باعث می‌شود تا باسیل جمعیت کیفری مواجه نشویم و سرانه کیفری کشورمان در مقایسه با دیگر کشورها جزء بالاترین‌ها نباشد.

  او به یکی از سخنان سرداران سپاه در خصوص آنتن‌های ماهواره اشاره کرد و گفت: اخیرا یکی از سرداران سپاه گفته بود که نباید با آنتن‌های ماهواره برخورد کرد و این جای خوشحالی دارد زیرا بیش از ۷۰ درصد از جمعیت کشورمان مرتکب جرم نگهداری و استفاده از ماهواره هستند. اما ای کاهش قانون‌گذار کشورمان می‌گفت که این قانون یعنی جرم بودن نگهداری و استفاده از ماهواره از امروز لغو است.

  نباید برائت و حیثیت افراد را زیر سؤال برد

  نجفی توانا اصل ۲۴ قانون اساسی مربوط به نشریات و مطبوعات در بیان مطالب تأکید دارد: برخی اوقات مشاهده می‌شود که عکس و نام فلان متهم در روزنامه و جراید منتشرشده یا برخی از مسئولان قضایی هم در این زمینه وارد می‌شوند و می‌گویند؛ الف– ت را دستگیر یا مجازات کردیم. اما قانون می‌گوید تا زمانی که حکم قطعی و لازم‌الاجرا نشده‌است نباید برائت و حیثیت افراد را زیر سؤال برد. زیرا حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از احکام در مرحله تجدیدنظر نقض می‌شود.

  قانون پذیری نیاز به سرمایه اجتماعی دارد

  این استاد دانشگاه در ادامه افزود: قانون پذیری به یک سرمایه لازمی تحت عنوان سرمایه اجتماعی نیاز دارد و زمانی که سرمایه و حیثیت اجتماعی از افراد سلب شود قانون‌گریزی برای آن‌ها عادی خواهد شد البته این نکته در مورد افراد و جرائم بزرگ مخصوصاً فسادهای اقتصادی که فلان مسئولان که درآمدش زیاد نبوده یک‌دفعه تبدیل به برج‌ساز و یک شخص میلیاردر شده است اجرا شود نه برای جرائم کوچک و افراد عادی که به‌طور اتفاقی مرتکب جرم‌های کوچک‌شده‌اند.

  اعتبار بانک‌ها از بین می‌رود

  او گفت: اصل ۲۵ قانون اساسی به بحث فاش و ضبط کردن مکالمات تلفنی صراحت دارد و ماده ۱۲۵ قانون جدید می‌گوید درصورتی‌که اجازه داده‌ شود و… درصورتی‌که این اجازه خطرناک است ضمن اینکه ماده ۵۱ در مورد حساب‌های بانکی صراحت دارد و برای اولین بار این مجوز داده‌شده که به حساب‌های بانکی افراد ورود پیدا کنند درحالی‌که این اقدام نابودی اعتبار بانک‌ها را در پی خواهد داشت.

  این حقوقدان  دادخواهی را طبق اصل ۳۴ قانون اساسی حق مسلم افراد دانست و گفت: یک نظام دادرسی عادلانه، منصفانه و شجاعانه نظام است که همه در برابر قانون مساوی باشند زیرا این قضیه به نفع حاکمیت و ملت خواهد بود.

  آینه‌گر نقش تو بنمود راست// خودشکن، آینه شکستن خطاست

  نجفی توانا در ادامه تأکید کرد: ماده ۱۲۸ سابق حق داشتن وکیل را پیش‌بینی کرده بود اما یک ادبیاتی تحت عنوان بعد از ختم تحقیقات داشت که برخی از دادیارها و بازپرس‌ها تصور می‌کردند که به‌محض ختم تحقیقات به وکیل اجازه ورود و شرکت در بیان مطالب بدهند درحالی‌که آن موقع وکیل چه‌کاری می‌توانست انجام دهد؟! زیرا پرونده تحقیقات بسته‌شده بود! ضمن اینکه آخرین دفاع در امور کیفری به‌منزله قبول حداقل ۶۰ درصد از مقبولیت دفاع مطروح است.

  این وکیل پایه‌یک دادگستری بیان کرد: چرا از شرکت وکلا در بحث تحقیقات ترس دارید.؟! چرا وکیل را مورد هجمه قرار می‌دهند؟! درحالی‌که وکلا آیینه شما هستند و هرگونه رفتار قضایی در این آیینه منعکس می‌شود به قول شاعر؛ آینه‌گر نقش تو بنمود راست// خودشکن، آینه شکستن خطاست. یک قاضی هنرمند، قاضی است که اجازه می‌دهد وکیل از دو زاویه قضیه را به چالش بکشد و او با تجمیع داده‌های مترتب به این دفاعیات حرف آخر را بزند. زیرا با این کار تمام زوایا روشن خواهد شد.

  ماده ۴۸ خطرناک است

  او در ادامه به نکات مثبت و منفی قانون جدید اشاره کرد و گفت: در ماده ۱۹۰ گفته‌شده وکیل می‌تواند از ابتدا و انتها تحقیقات شرکت کند اما متأسفانه در تبصره ماده ۴۸ اشاره به برخی جرائم ازجمله امنیت دارد که وکیل تا یک هفته نمی‌تواند در امر تحقیقات وارد شود درحالی‌که شخص متهم در ابتدای امر تحقیقات نیاز به وکیل دارد نه بعد از یک هفته. ضمن اینکه اصل ۳۵ قانون اساسی و ماده ۱۹۰ آیین دادرسی کیفری صراحت به حضور وکیل دارد پس چگونه ورود و شرکت وکیل را محدود می‌کنید؟! امیدوارم شورای نگهبان به این موضوع رسیدگی کند و این قضیه در ماده ۴۸ بسیار خطرناک است.

  نجفی توانا در ادامه افزود: در بحث دستگیری افراد که اصل ۳۱ قانون اساسی به آن اشاره دارد و تبصره ماده ۴۵ می‌گوید درصورتی‌که شهروندان کسی را که مرتکب جرم شده باشد و عدم حضور ضابطین را مشاهده کنند و حق اقدام خواهند داشت.!!!! درحالی‌که این موضوع بسیار خطرناک است و ممکن است مردم در خیابان درگیر شوند مگر می‌شود به افراد عادی چنین اجازه‌ای را داد !!؟ وقتی نیروی انتظامی، بسیج، سپاه، ضابطین و… وجود دارند دیگر نیازی به این اجازه نیست.

  قانون آیین دادرسی کیفری جدید دارای جنبه‌های مثبتی‌است

  او به جنبه‌های مثبت قانون آیین دادرسی کیفری اشاره و تأکید کرد: بازداشت موقت، نظارت قضایی، جایگزین‌ها، خدمات عمومی، ماده ۲۴۷ و ماده ۲۵۵ راجع به مطالبه خسارت در مورد بازداشت غیرقانونی،پیش‌بینی دادگاه اطفال یعنی مواد ۳۱۲ تا ۳۱۵، خسارت معنوی ماده ۱۴ و تبصره، حقوق شهروندی ماده ۷، حفظ امنیت شهود و بزه دیده مواد ۹۷، ۱۰۱، ۲۱۴، اصل بی‌طرفی  و استقلال قضات ماده ۳، پلیس اطفال ماده ۳، حفظ اسرار مردم ماده ۱۰۲ و تبصره ۱، ماده ۲۰۳ و ۲۸۶ تشکیل پرونده شخصیت، طبق اصول ۱۹، ۲۰ و ۲۲ قانون اساسی که صحبت از حیثیت و حفاظت از جان و مال، تعرض و … است در قانون آیین دادرسی کیفری موادی مانند ۵۵، ۱۳۹، ۱۴۰ و ۱۴۱ راجع به این بحث‌ها پرداخته است و جالب‌ است بدانید طبق ماده ۱۴۵ برای نخستین بار خسارت تعرض به حقوق اشخاص پیش‌بینی‌شده است که این موضوع یکی از نکات مثبت قانون آیین دادرسی کیفری است اصل ۲۳ قانون اساسی به ممنوعیت تشویش عقیده اشاره‌کرده و در قانون جدید از ماده ۱۹۸ تا ۲۰۳ به این مطلب پرداخته است و به مقامات تکلیف شده که بدون ادله کافی افراد را مورد تعقیب قرار ندهند و فراموش نکنیم که اگر هر یک از ما ۲۴ ساعت بازداشت غیرقانونی شویم هر چه که بخواهند خواهیم گفت بنابراین اینجاست که قانون‌گذار تأکید کرده که بازپرس بدون ادله کافی حق تعقیب ندارد.

  قانون آیین دادرسی کیفری جدید دارای جنبه‌های مثبت است که در این خصوص به قانون‌گذار تبریک می‌گویم اما برخی از مواد این قانون در تعارض با حقوق ملت، قانون اساسی است.

  اجرای علنی مجازات با اصل شخصی بودن تعارض دارد

  رییس کانون وکلای دادگستری مرکز به اجرای علنی مجازات‌ها را با اصل شخص بودن در تعارض دانست و گفت: این موضوع ازنظر روانشناسی، جامعه‌شناسی در تطبیق با حقوق فردی افراد، اصل شخصی بودن مجازات‌ها در تعارض است زیرا شخصی که می‌خواهد مجازات شود گناهکار است نه خانواده او. چرا درملأعام افراد را مجازات می‌کنید؟ این کار باعث ترویج خشونت می‌شود و اثر تنبه نخواهد داشت.

  منبع: بنیاد امید ایرانیان
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.