• خرید vpn
  • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

    صفحه اصلی » اجتماعی » تماس با ١١٨ و ساعت گویا پولی شد
    کد خبر : 1857075

    تماس با ١١٨ و ساعت گویا پولی شد

    درآمد تازه مخابرات از تماس‌های ١١٨؛ حداقل یک‌میلیون و حداکثر٣٠‌میلیون تومان در روز

    تماس با ١١٨ و ساعت گویا پولی شدReviewed by Aryan on May 11Rating:

    سازمان 118

    درحالی‌که همین ‌سال قبل دریافت هزینه بابت خدمات دستگاه‌های پرداخت الکترونیک میان مردم و رسانه‌ها با مخالفت‌های جدی روبه‌رو شده بود، دیروز در خبری کوتاه اعلام شد که از این پس تماس با ١١٨ یا اطلاعات تلفن برای شهروندان مشمول هزینه خواهد بود. مشابهت این اتفاق از آن جهت بود که هر دو برای خدمات عمومی خواهان هزینه بودند اما در مورد قبلی مخالفت‌های عمومی موضوع را مسکوت کرد اما این‌بار، تصویب و اجرای دریافت هزینه از تماس‌های تلفنی عمومی اعلام شد. «شهروند» برای پیگیری چرایی این رخداد از سخنگوی شرکت مخابرات کشور پیگیری انجام داد و دریافت که علاوه بر١١٨، تماس با شماره ١١٩ یا ساعت گویا نیز هزینه‌بردار شده است. براساس اعلام‌های موجود، درعوض به تعداد شماره‌های ٣ رقمی رایگان چهار شماره دیگر اضافه شده است که این ۴ شماره شامل شماره‌های تماس با وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، هلال‌احمر و بهزیستی خواهد بود.

    دفتر تلفن رایگان نداریم
    داوود زارعیان، سخنگوی شرکت مخابرات کشور دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: درآمد ناشی از تماس با ١١٨ برای مخابرات رقم قابل توجهی نخواهد بود و این ارقام هزینه نگهداری مرکزی مانند ١١٨ را هم جبران نمی‌کند، زیرا علاوه بر هزینه‌های نگهداری در این مرکز، نیروی انسانی قابل توجهی در این بخش مشغول به کار هستند.  او درباره جزییات دقیق هزینه تماس با ١١٨ به «شهروند» توضیح می‌دهد: هر مشترک در ازای تماس با ١١٨ باید هزینه یک دقیقه مکالمه را بپردازد که درحال حاضر این رقم ٣ تومان است و افراد در صورت تماس با کدهای سه رقمی غیررایگان از تلفن ثابت مشمول هزینه مکالمه با تلفن ثابت و در صورت تماس با تلفن همراه مشمول هزینه تماس از تلفن همراه خواهند شد و رقم ثبت شده معادل هزینه مکالمات درون استانی است.  او همچنین در پاسخ به «شهروند» تأکید می‌کند: شهروندان به هیچ عنوان نمی‌توانند به دفتر تلفن رایگان دسترسی داشته باشند زیرا مطابق دستورالعمل سازمان‌های قانونگذار شرکت مخابرات اجازه ندارد دفتر تلفن خود را منتشر کند و تمام محتویات آن را در دسترس عموم قرار دهد.

    تماس با ۴ شماره رایگان بود نه ٢۴ شماره
    درحالی‌که رسانه‌ها لیست ٢۴ ردیفی از شماره تماس‌های سه رقمی مشمول هزینه را منتشر کرده و از مشمول هزینه شدن تماس با این شماره‌های سه رقمی خبر داده‌اند، زارعیان، سخنگوی شرکت مخابرات به «شهروند» می‌گوید: این ٢۴ شماره پیش از این هم مشمول دریافت هزینه بوده‌اند و برخی رسانه‌ها در توضیح خبر مرتکب اشتباه شده‌اند.  سخنگوی شرکت مخابرات همچنین توضیح می‌دهد: از ٢۴ شماره ٣ رقمی منتشر شده در رسانه‌ها تماس با تمامی آنها به جز ١١٨ هزینه‌بردار بوده این درحالی است که براساس مقررات جدید تعداد شماره‌های رایگان سه رقمی از ۴ شماره به ٧ شماره افزایش داشته است. بنا به گفته زارعیان تا پیش از این و براساس پروانه مخابرات تماس با ۴ شماره ١١٠ یا نیروی انتظامی، ١١۵ یا مرکز فوریت‌های پزشکی، ١٢۵ یا آتش‌نشانی و ١١٩ یا ساعت گویا رایگان بوده است اما طبق مقررات جدید از این پس شماره ١١٩ نیز از لیست تماس‌های رایگان خارج شده و به جای آن تماس با شماره‌های ١١٢ یا هلال‌احمر، ١١٣ یا وزارت اطلاعات، ١١۴ یا سپاه پاسداران و ١٢٣ یا سازمان بهزیستی نیز رایگان خواهد بود.

    درآمد تازه مخابرات چقدر است؟
    درآمدزا نبودن این تماس‌ها برای شرکت مخابرات درحالی از سوی سخنگوی این شرکت اعلام شده است که بنا به اعلام محمدرضا بیدخام، معاون تجاری شرکت مخابرات استان تهران، میزان تماس شهروندان تهرانی با ١١٨ ماهانه حدود ٩,۵‌میلیون تماس است که درصورت دریافت هزینه از این میزان تماس، درآمد قابل توجهی تنها از محل تماس تلفنی با ١١٨ نصیب شرکت مخابرات می‌شود. چرا که یک محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد که درآمد مخابرات در بدبینانه‌ترین حالت حداقل یک‌میلیون تومان در هر روز خواهد بود. با این محاسبه که حداقل ٣٠٠‌هزار تماس روزانه با این مرکز را درنظر بگیریم و همه را از تلفن‌های ثابت که کمترین نرخ مکالمه‌ای را دارند (با نرخ ٣ تومانی) در نظر بگیریم. اما در مقابل اگر حداکثر درآمد را بخواهیم برای هر روز محاسبه کنیم با رقم ٣٠‌میلیون تومان مواجه هستیم. در هر روز حداکثر ۵٠٠‌هزار تماس روزانه برقرار با موبایل (به تعرفه ۶٠ تومانی میانگین اعتباری‌ها و دایمی‌ها) خواهد بود. حال اگر نکته دیگر این بحث را در نظر بگیریم که خدمات‌رسانی اطلاعات تلفن یا ١١٨ هم چندان مطلوب نبوده و برخی از تماس‌های وصول شده با اپراتورهای ١١٨ به دلایلی مانند ثبت نشدن شماره تماس یا ارایه شماره نادرست، ناموفق است به بعد دیگر این مشکل‌ها خواهیم رسید. شهروندان ناچار به تماس چندباره با این مرکز می‌شوند و این یعنی هزینه چند باره تماس. با این حساب باید از شرکت مخابرات پرسید آیا با هزینه‌بردار کردن تماس با شماره‌های سه رقمی برای ارایه خدمات مطلوب به شهروندان تضمینی خواهد داد یا این تصمیم جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تنها به اضافه کردن بار هزینه‌ای به مشتریان و خدمات نه چندان مناسب می‌انجامد؟

    دوره های نوروزی عصر شبکه

    مطالب مرتبط

    ویژه های ایران ویج

    دیدگاهها (۰)    ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

    آخرین اخبار و مطالب

    پربحث ترین های هفته

    Sorry. No data so far.