• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » ترین ها و رکوردهای جهانی گینس » عظیم‌ترین زلزله‌های یک دهه اخیر دنیا
  کد خبر : 1856580

  عظیم‌ترین زلزله‌های یک دهه اخیر دنیا

  عظیم‌ترین زلزله‌های یک دهه اخیر دنیاReviewed by Aryan on Apr 28Rating: چند روزی بیشتر از زمین‌لرزه نپال نمی‌گذرد و هر روز آمار مرگ‌ومیر ناشی از آن افزایش می‌یابد و بیانگر فاجعه انسانی دیگری بر تن زمین است. ولی این زلزله اولین‌بار نیست و آخرین مرتبه‌ای نخواهد بود که چنین خاطره تلخی را به یادگار می‌گذارد…

  عظیم‌ترین زلزله‌های یک دهه اخیر دنیاReviewed by Aryan on Apr 28Rating:

  زلزله

  چند روزی بیشتر از زمین‌لرزه نپال نمی‌گذرد و هر روز آمار مرگ‌ومیر ناشی از آن افزایش می‌یابد و بیانگر فاجعه انسانی دیگری بر تن زمین است. ولی این زلزله اولین‌بار نیست و آخرین مرتبه‌ای نخواهد بود که چنین خاطره تلخی را به یادگار می‌گذارد و تاکنون حوادث طبیعی مشابه در ابعاد گسترده‌تر نیز در طول تاریخ رخ داده است. اما اگر کمی نزدیک‌تر بیاییم می‌توان به یک دهه قبل نگاهی کرد و بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌های دنیا را مرور کرد که صدها هزار نفر را به کام مرگ کشانده و برخی لقب مرگ‌بارترین زلزله‌های قرن را به خود اختصاص داده‌اند.

  تازه‌ترین زمین‌لرزه‌ای که رخ داد، زلزله نپال بود که ۲۵ آوریل با شدت ۸/ ۷ ریشتر این کشور را لرزاند و تا لحظه تنظیم این گزارش بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ نفر جان باخته‌اند و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که آمار کشته‌شده‌ها ممکن است به ۱۰ هزار نفر هم برسد. با وجود لرزش رشته‌‌کوه‌های هیمالیا و قله اورست، ۱۰ نفر از کوهنوردان نیز کشته شدند. ولی در این میان، آمار مرگ‌ومیر تنها به نپال ختم نمی‌شود و شماری از تلفات به کشورهای همجوار ازقبیل هندوستان، تبت، بنگلادش و چین مربوط می‌شود.

  زمین‌لرزه چین که در سوم آگوست ۲۰۱۴ با ۲/ ۶ ریشتر رخ داد با ۷۰۰ کشته نام خود را در تاریخ شدیدترین زلزله‌های یک دهه اخیر دنیا به ثبت رساند. شدت این زمین‌لرزه به حدی بود که علاوه‌بر چین، نواحی دوردست کوهستان‌های جنوب غربی چین را نیز تحت تاثیر قرار داد. در این زمین‌لزره بیش از ۱۲ هزار منزل مسکونی ویران و حدود دوهزار نفر مجروح شدند. این زمین‌لرزه ۱۴ سال قبل در این کشور رخ داد و بسیاری را بی‌خانمان و آواره کرد.

  زلزله

  زمین‌لرزه ۷/۷ ریشتری پاکستان در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۳ از دیگر فجایع انسانی یک دهه اخیر به شمار می‌رود که لرزه‌های آن حتی تا نواحی جنوب غربی بلوچستان نیز احساس شد. در این زلزله حدود ۸۲۵ نفر جان باختند و شمار زیادی از منازل مسکونی به ویرانه تبدیل شدند. این در حالی است که در یکی از شهرهای پاکستان، تقریبا تمام ۳۵۰ منزل مسکونی موجود در روستا با خارک یکسان شد.

  یکی دیگر از مرگبارترین زمین‌لرزه‌های یک دهه اخیر، زلزله ۱۱ مارس ۲۰۱۱ ژاپن بود که ۱۸ هزار کشته و مفقود به‌جا گذاشت. این زلزله با شدت ۹ ریشتر سواحل ژاپن را درنوردید و در ادامه تبدیل به سونامی عظیمی شد که در برخی نقاط تا ۲۷ متر ارتفاع داشت. بعد از گذشت چند سال از وقوع سونامی ژاپن، همچنان ۲۶۰۰ نفر در فهرست نفرات مفقودشده قرار دارند. این زمین‌لرزه و سونامی، عظیم‌ترین و مهلک‌ترین زلزله تاریخ ژاپن به شمار می‌رود.

  زمین‌لرزه ۸/۸ ریشتری شیلی در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۱۰ سواحل این کشور را درنوردید و به دلیل شدت بالای لرزش‌ها حدود ۵/ ۱ میلیون از ساکنان این کشور تحت تاثیر خسارت‌ها و ویرانی‌های آن قرار گرفتند. در خلال این فاجعه، حدود ۵۰۰ هزار منزل مسکونی به‌شدت آسیب دید و برخی نیز با خاک یکسان شدند. شدت بالای این زمین‌لرزه مقدمه‌ای برای شروع یک سونامی در یکی از جزایر شیلی شد که درنهایت مرگ چندین نفر را به دنبال داشت.

  از شدیدترین زمین‌لرزه‌های یک دهه اخیر می‌توان به زلزله هاییتی اشاره کرد که در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰ رخ داد و با ۷ ریشتر در فهرست مرگبارترین زمین‌لرزه‌های تاریخ قرار گرفت. شدت این لرزه‌ها به حدی بود که حدود ۳۱۶ کشته و ۵/ ۱ میلیون بی‌خانمان بر جای گذاشت. در حال حاضر بعد از گذشت پنج سال از این واقعه تلخ، شمار زیادی از ساکنان نواحی زلزله‌زده در کمپ‌های مجهز به چادرهای امداد زندگی می‌کنند.

  زلزله

  زمین‌لرزه ۵/ ۷ ریشتری اندونزی در ۳۰ سپتامبر ۲۰۰۹ از مهلک‌ترین زلزله‌های این کشور به شمار می‌رود. به دنبال این لرزش‌ها حدود هزار و ۱۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. گزارش‌ها حاکی از آن است که کانون زمین‌لرزه از دریا آغاز شد و به سمت «سوماترا»، از جزایر بزرگ اندونزی کشیده شد. آمارها نشان می‌دهد بیشترین آمار مرگ‌ومیر ناشی از این زمین‌لرزه در منطقه «پادانگ» به ثبت رسیده که بیش از ۵۰۰ ساختمان با تخریب‌های شدیدی مواجه شدند.

  علاوه‌بر این، در ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ نیز زمین‌لرزه‌ای با شدت ۱/ ۹ ریشتر اندونزی و نواحی جزیره سوماترا را لرزاند و در ادامه سونامی عظیمی رخ داد که طول امواج آن در برخی نقاط به ۶ متر می‌رسید. این حادثه لقب قدرتمندترین زلزله اندونزی را طی ۴۰ سال قبل ثبت کرد و علاوه‌بر اندونزی، برخی کشورهای همجوار آسیایی را نیز درنوردید که آسیب‌های زیادی را به بار آورد. در خلال این زمین‌لرزه حدود ۲۳۰ هزار نفر جان باختند که یکی از مرگبارترین زلزله‌های تاریخ اندونزی به شمار می‌رود.

  منبع: ندا اظهری
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.