• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پزشکی , مطالب برگزیده سایت » تفاوت هزینه‌های درمانی بیمارستان‌های خصوصی و دولتی در تهران
  کد خبر : 1856571

  رادیولوژی بیمارستان خصوصی ٣ میلیون تومان بیمارستان های دولتی ٣٠٠ هزار تومان

  تفاوت هزینه‌های درمانی بیمارستان‌های خصوصی و دولتی در تهران

  این از عجایب شهری مانند تهران است که اگر فردی برای درمان بیماری خود به ١٠ مرکز درمانی خصوصی مراجعه کند قطعا با ١٠نرخ متفاوت برای درمان مواجه خواهد شد. هزینه‌های بستری، ویزیت پزشک، داروها، تجهیزات، مواد مصرفی، حق‌الزحمه جراحی، اتاق‌عمل، آزمایشگاه، رادیولوژی، عکسبرداری، هزینه همراه بیمار، استفاده از خدماتی چون اینترنت، تلویزیون، اتاق اختصاصی، سوئیت بیمارستانی و مواردی از این دست از بیمارستانی به بیمارستان دیگر متفاوت است.

  تفاوت هزینه‌های درمانی بیمارستان‌های خصوصی و دولتی در تهرانReviewed by Aryan on Apr 28Rating:

  بیمارستان دولتی و شخصی

  رعایت نشدن تعرفه‌های مشخص در بیمارستان‌های خصوصی همواره یکی از مشکلات حوزه درمان به‌ویژه در شهرهای بزرگی مانند تهران است.

  از گذشته‌های دور بیمارستان‌های خصوصی به دلیل ارایه خدمات درمانی و هتلینگ بهتر نسبت به همتایان دولتی خود همواره مورد توجه اقشار نسبتا متمول جامعه قرار داشته است. افت چشمگیر کیفیت خدمات درمانی ارایه‌شده در مراکز دولتی، برخورد نامناسب با مراجعین و کمبود پزشکان و جراحان متخصص، در کنار حاشیه‌های به‌وجود آمده برای بیمارستان‌های دولتی باعث شد که در دهه گذشته گزینه اول شهرنشینان برای مراجعه به مراکز درمانی، بیمارستان‌های خصوصی باشد. با توجه به این تغییر الگو و افزایش تقاضا در این بخش، ساخت و بهره‌برداری از بیمارستان خصوصی در شهرهای بزرگ روند رو‌به‌رشدی به خود گرفت اما همزمان با این رشد نظارت بر نحوه خدمات ارایه‌شده و دریافت هزینه‌ها در این مراکز روز‌به‌روز ضعیف‌تر شد تا جایی که اوایل دهه ٩٠ اختلاف قیمت بیمارستان‌های دولتی با مراکز خصوصی در بعضی از خدمات به بیش از ۶برابر رسید.

  در کنار این افزایش قیمت بی‌ضابطه بیمارستان‌های خصوصی که دیگر سود بیشتر جزو اهداف‌شان شده بود، برخی از اخبار و گزارشات منتشر‌شده درخصوص سهل‌انگاری‌ها و اتفاقات نادر پزشکی، اعتماد مردم را نسبت به کیفیت برخی از بیمارستان‌های خصوصی به طرز چشمگیری کاهش داد. اما با آغاز طرح تحول نظام سلامت در مراکز درمانی دولتی شرایط به‌نحو مطلوبی تغییر کرد. کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم در کنار ارتقای کیفیت خدمات‌درمانی ارایه‌شده در بیمارستان‌های دولتی باعث شد اعتماد سلب‌شده از بیمارستان‌های دولتی جای خود را به رضایتمندی مردم از خدمات ارایه‌شده به‌دلیل کاهش چشمگیر هزینه‌ها بدهد. به‌طوری که براساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی مسئولان وزارت بهداشت، میانگین میزان پرداختی برای شهرنشینان به زیر ٨‌درصد و این رقم برای روستاییان به کمتر از ۶‌درصد کل هزینه‌های درمانی رسیده است. با اینکه طبق آمارهای منتشرشده ازسوی وزارت بهداشت بیش از ٨٠‌درصد بستری‌ها مربوط به بیمارستان‌های دولتی است ولی نمی‌توان به این بهانه وضعیت نابسامان و آشفته بیمارستان‌های خصوصی را به‌ویژه در دریافت هزینه از بیماران نادیده گرفت.

  نمونه‌برداری ٨ میلیونی
  هزینه‌های دریافتی در بیمارستان‌های خصوصی در بعضی از مواقع به‌قدری بالاست که گاهی مردم برای پرداخت آن مجبورند زندگی خود را به حراج بگذارند تا ازپس مخارج این بیمارستان‌ها برآیند، این اولین جمله‌ای بود که بر زبانش جاری شد. پسر جوانی که در سالن انتظار یکی از بیمارستان‌های خصوصی در خیابان مطهری تهران نشسته بود. ‌هادی با اینکه ٢ماهی می شود که فهمیده پدرش تومورمغزی بدخیمی دارد ولی هنوز در شوک است و در نگاهش نگرانی موج می‌زند. او که برای نمونه‌برداری از تومورمغزی پدرش به این بیمارستان مراجعه کرده است به «شهروند» گفت: «بیماری پدر من به گفته پزشکان متخصص، نمونه نادری از تومورمغزی است، به همین دلیل مجبور شدیم برای ادامه درمان به این بیمارستان بیاییم.»

  هادی با بیان اینکه تاکنون رقمی بالغ‌بر ٢٠میلیون تومان هزینه درمان پدرش شده است، گفت: « او ابتدا در یک بیمارستان دولتی بستری شد ولی با توجه به تشخیص پزشکان باید نمونه‌برداری بیوپسی از تومور انجام شود که امکان آن در بیمارستان‌های دولتی وجود نداشت، به همین دلیل و با توصیه پزشک معالج پدرم به این بیمارستان آمدیم. به ما گفتند که فقط یک متخصص در این بیمارستان قادر است این کار را انجام دهد.»
  او ادامه داد: «رسیدگی و انجام مراحل درمانی پدرم در این بیمارستان نسبتا خوب انجام شده ولی برای کوچکترین کاری باید هزینه را به حسابداری پرداخت کنی. اینجا حتی برای یک شب بستری، پول مسواک، حوله و دمپایی را از ما می‌گیرند. الان ٢شب است که پدرم در این بیمارستان بستری است، به جز نمونه‌برداری که با تخفیف پزشک ٨میلیون تومان هزینه دارد، هزینه هرشب بستری نیز ۶٠٠‌هزار تومان است که با سایر هزینه‌ها فکر می‌کنم به شبی ٨٠٠‌هزار تومان برسد ولی کل پولی که از ما در بیمارستان دولتی بابت ٣هفته بستری، رادیوتراپی و شیمی درمانی گرفتند، بیشتر از ٢میلیون تومان نشد.»

  رادیولوژی ٣ میلیون تومان
  زن مسنی کمی آن طرف‌تر که در یک دستش تعدادی کاغذ و عکس‌های رادیولوژی و در دست دیگرش تسبیح است، درباره علت مراجعه به این بیمارستان به «شهروند» گفت: «بیماری شوهرم از یک زخم کوچک ساده در شست پا شروع شد. با مراجعه به پزشکان مختلف تشخیص‌ها متفاوت بود ولی زخم روز‌به‌روز بزرگتر می‌شد، سرانجام به ما گفتند برای تشخیص دقیق باید از پای همسرم نوعی تصویربرداری خاص انجام شود که هر بیمارستانی آن را ندارد؛ پس از پرس‌وجو فهمیدیم که بیمارستان خصوصی[… ] این کار را انجام می‌دهد، به همین دلیل به این بیمارستان آمدیم.» خانم زاهدی با گلایه از هزینه بالای عکسبرداری در این بیمارستان گفت: «بیمارستان برای انجام این کار از ما ٣میلیون تومان می‌گیرد، درحالی که همین عکسبرداری در بیمارستان دولتی کمتر از ٣٠٠‌هزار تومان می‌شود. اول به بیمارستان دولتی که این دستگاه را داشت، رفتیم ولی به ما برای ٢ماه آینده وقت دادند که با توجه به وخامت حال همسرم و توصیه پزشکان برای آغاز سریع درمان، مجبور شدیم به این بیمارستان مراجعه و این هزینه سنگین را پرداخت کنیم. من و همسرم هردو بازنشسته اداره دارایی هستیم، با این حقوق بخورو‌نمیر تهیه کردن این پول برای ما خیلی مشکل بود.» او ادامه داد: «بعد از چند هفته رفت‌و‌آمد، پزشکان علت زخم را گرفتگی عروق به دلیل غلظت بالای خون و کشیدن سیگار تشخیص دادند. اگر بیماری همسرم زودتر تشخیص داده می‌شد دیگر نیازی به صرف این همه هزینه، زمان و رفت‌و‌آمد نبود.»
  اما هرچقدر درمان در بیمارستان‌های خصوصی هزینه داشته باشد، بیمارستان‌های دولتی با آغاز طرح تحول نظام سلامت کاهش چشمگیری در دریافت هزینه از بیماران داشته‌اند، به طوری که اکنون میزان هزینه پرداختی در شهرها به کمتر از ٨‌درصد رسیده است. موضوعی که توانسته رضایتمندی‌ها را افزایش دهد، البته این کاهش هزینه، شلوغی و ازدحام مراجعین در این مراکز را نیز درپی داشته است که بی‌تردید این موضوع تاثیر منفی بر خدمات ارایه‌شده خواهد داشت.

  جراحی شکستگی ۴۵٠‌هزار تومان
  پدری که برای عمل جراحی پسرش به یکی از بیمارستان‌های دولتی در حوالی میدان بهارستان تهران مراجعه کرده است، با ابراز رضایت از کاهش هزینه پرداختی در این بیمارستان به «شهروند» گفت: «٢روز پیش پسرم هنگام بازی زمین خورد و پایش شکست، بلافاصله به این بیمارستان مراجعه کردیم، پس از معاینه به ما گفتند که ساق پای او از ٢جا شکسته و باید جراحی شود، البته به دلیل نبود تخت خالی یک روز در اورژانس معطل ماندیم‌ ولی از دیروز پسرم در بخش بستری شده و فردا هم نوبت عمل دارد.»  او ادامه داد: «با اطلاعاتی که از حسابداری بیمارستان گرفته‌ام باید چیزی در حدود ۴٠٠‌هزار تومان بابت جراحی و بستری پرداخت کنم، البته هزینه تهیه پلاتین جدا محاسبه می‌شود ولی بازهم نسبت به هزینه‌های بیمارستان‌های خصوصی بسیار مناسب است. چند ماه پیش پسر برادرم برای عمل شکستگی آرنج در یک بیمارستان خصوصی ١٠میلیون تومان پرداخت کرد.»
  اشرفی درپاسخ به این سوال که از کیفیت خدمات ارایه‌شده در این بیمارستان رضایت دارد یا نه، به «شهروند» گفت: «پزشکان هر روز پسرم را ویزیت می کنند، پرستاران نیز به‌موقع اقدامات لازم را انجام می دهند حتی برای انجام مقدمات عمل نیز من کار خاصی انجام ندادم، در مجموع از نحوه برخورد رضایت کامل دارم. ولی شلوغی اینجا، کمی انجام کارها را با تاخیر مواجه می‌کند.»

  قیمت‌های مناسب همراه با افزایش کیفیت خدمات
  مرد میانسال دیگری که از باجه حسابداری بیمارستان[…] برمی‌گشت و برگه ترخیص بیمارش را در دست داشت، درباره علت حضورش در این بیمارستان به «شهروند» گفت: «همسرم چند وقتی بود کمردرد شدیدی داشت، به چندین پزشک مراجعه کردیم، در نهایت مشخص شد که دیسک کمر و تنگی کانال نخاع دارد. خیلی نگران بودیم، به چند بیمارستان خصوصی رفتیم، هزینه‌هایی که به ما اعلام می کردند، خیلی بالا بود، از ٢٠میلیون تا ٣۵میلیون تومان، درحالی که به ما می‌گفتند هیچ تضمینی وجود ندارد که مشکل همسرم به‌طور کامل حل شود. تا اینکه به توصیه یکی از اقوام به این بیمارستان آمدیم و پس از انجام معاینات اولیه به ما گفتند، که با یک مرحله جراحی مشکل دیسک و کانال نخاعی حل خواهد شد.»
  رضاپور که از انجام عمل موفقیت‌آمیز همسرش بسیار خوشحال بود و با عجله از این باجه به آن باجه می‌رفت تا کار‌های اداری و مالی همسرش را انجام دهد، درباره هزینه دریافتی بیمارستان گفت: «کل هزینه‌ای که پرداخت کردم، ٢میلیون و ٨۵٠ ‌هزار تومان شد که برای انجام جراحی به این حساسی، رقم ناچیزی است. البته برای من که دبیر آموزش‌وپرورش هستم، پرداخت این مبلغ هم سنگین است ولی در مقایسه با قیمت‌های بیمارستان‌های خصوصی، خیلی ارزان‌تر است. اگر وضعیت در بیمارستان‌های دولتی به همین منوال باشد حتی می‌توان امیدوار بود که هزینه‌ها در بیمارستان‌های خصوصی نیز تعدیل شود.»
  او ادامه داد: «رسیدگی در این بیمارستان درحد قابل قبولی بود، یعنی از آن‌چه فکر می‌کردم خیلی بهتر بود. وقتی صحبت از بیمارستان دولتی می‌شود بسیاری از مردم فکر می‌کنند که این مراکز وضعیت بسیار بدی دارند ولی واقعا از آن چیزی که گفته می‌شود خیلی بهتر است. اما در بعضی موارد محدودیت‌هایی وجود دارد، برای مثال می‌خواستم همراه همسرم به‌عنوان همراه بیمار حضور داشته باشم ولی با توجه به شرایط بیمارستان که اتاق خصوصی خالی نداشت، نتوانستم پیش همسرم بمانم. البته به من گفتند که پرستاران و کارکنان بیمارستان همه کارهای او را انجام می‌دهند و نیازی به حضور همراه نیست ولی من بیشتر به دلیل آرامش فکری خودم دوست داشتم پیش او باشم.»
  در حالی که مجریان طرح تحول نظام سلامت کاهش هزینه‌های درمانی در بیمارستان‌های دولتی را هدف اول خود قرار داده‌اند، وضعیت نگران‌کننده برخی از بیمارستان‌های خصوصی در رعایت‌نکردن تعرفه‌های ابلاغی باعث می‌شود در آینده‌ای نزدیک از اقشار مختلف جامعه به استفاده از خدمات بیمارستان‌های دولتی بیش از پیش متمایل شوند و این به معنای نیاز بیشتر برای توسعه و نوسازی مراکز درمانی دولتی خواهد بود.

  گفت‌وگو با داریوش طاهرخانی، عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور
  پوشش نامناسب بیمه‌های سلامت بیشترین مشکل درمان در بخش خصوصی

  هزینه‌ها در بیمارستان‌های خصوصی همچنان بالاست. این درحالی است که بیمه‌های پایه سلامت تنها براساس تعرفه‌های دولتی عمل می‌کنند و این مردم هستند که باید تفاوت تعرفه‌های دولتی با بخش خصوصی را از جیب پرداخت کنند. رعایت نکردن تعرفه‌های ابلاغی و دریافت هزینه‌های بیشتر در برخی بیمارستان‌های خصوصی نیز بخش دیگری از مشکلات این بخش است، این درحالی است که براساس طرح تحول نظام سلامت باید هزینه‌های پرداختی از جیب مردم تک رقمی شود. هرچند با آغاز طرح تحول نظام سلامت میزان پرداخت هزینه‌ها در بخش دولتی کاهش یافته اما مراکز درمانی بخش خصوصی همچنان بدون هیچ کاهشی در هزینه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند. داریوش طاهرخانی عضو شورای عالی نظام پزشکی است. او درباره طرح تحول نظام سلامت، کاهش هزینه‌های پرداختی در بخش دولتی و بالا بودن هزینه‌های درمانی در بیمارستان‌های خصوصی در گفت‌وگو با«شهروند» توضیح می‌دهد.

  *با گذشت نزدیک به یک‌سال از آغاز طرح تحول نظام سلامت آیا می‌توان ارزیابی نسبی از روند اجرایی این طرح داشت؟
  بله، یکی از اهداف طرح تحول نظام سلامت، کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم است. بر این اساس در کنار سایر اهداف تعیین‌شده در طرح تحول یکی از محورهایی که بیشتر از سایر بخش‌های طرح بر آن تأکید شد، کاهش هزینه‌های پرداختی بود. ولی صرف نظر از میزان موفقیت در دستیابی به این هدف، باید دقت داشت که در طرح تحول کاهش هزینه پرداختی از جیب مردم در بخش دولتی و خصوصی مدنظر بوده است، درحالی که آنچه عملا اتفاق افتاده کاهش هزینه‌ها در بیمارستان‌های دولتی آن هم فقط در حوزه بستری است.

  *پس به نظر شما این طرح در بخش خصوصی موفق نبوده است؟
  به دلیل اینکه بیمه‌های پایه، ملاک پرداخت را تعرفه‌های دولتی قرار داده‌اند، همیشه مابه‌التفاوت تعرفه‌های دولتی با خصوصی را مردم از جیب پرداخت می‌کنند، در حالی که هیچ جای مقررات حوزه سلامت اشاره‌ای به این موضوع نشده که بیمه‌ها تعرفه‌های دولتی را ملاک عمل خود قرار دهند.

  *درست است، ولی در برخی بیمارستان‌های خصوصی هزینه‌های دریافتی، بسیار بالاتر از تعرفه‌های قانونی است و به نظر می‌رسد که نظارت دقیقی هم در این بخش وجود ندارد.
  مطابق قانون، نظارت به امر درمان تکلیفی است که برعهده وزارت بهداشت و درمان است. ولی همواره شاهد بوده‌ایم که چالش‌های جدی در بخش نظارتی وجود داشته و برخی تخلفات با کشف دیرهنگام خود حتی زیان‌های جبران ناپذیری به بار آورده است. نمونه بارز آن داروی چشمی اوستین بود که خیلی دیر به آن توجه شد. ولی به‌طور کلی در جامعه پزشکی نیز مانند سایر اصناف ممکن است که افراد سودجو و متخلفی باشند، این قبیل افراد در هر لباس و شغلی به چنین اقداماتی مبادرت خواهند کرد و این وظیفه دستگاه‌های نظارتی است که با این متخلفان در هر رتبه و جایگاهی در جامعه پزشکی برخورد کنند. ولی باز تأکید می‌کنم که پوشش نامناسب بیمه‌های پایه سلامت بیشترین سهم را در مشکلات درمان بخش خصوصی دارد.

  *به نکته خوبی اشاره کردید. مقررات حوزه سلامت چه تکالیفی را برعهده بیمه گذاشته است؟
  در مقررات موجود نظام سلامت به صراحت بیان شده که بیمه‌ها باید ٧٠‌درصد هزینه‌های درمان سرپایی و ٩٠‌درصد هزینه‌های بستری را پرداخت کنند. با همین نگاه شورای عالی نظام پزشکی پیشنهادی را به تصویب رساند، که ملاک پرداخت بیمه‌های سلامت، تعرفه‌های بخش خصوصی باشد. این پیشنهاد به شورای عالی بیمه فرستاده شد، اما ظاهرا مورد پذیرش این شورا قرار نگرفت. چرا که در تعرفه پیشنهادی‌ سال ٩۴ به این موضوع اشاره‌ای نشده است. ولی ما همچنان انتظار داریم که اعضای هیأت دولت به‌عنوان مرجع نهایی و تصویب کننده تعرفه، به این موضوع نگاه ویژه‌ای داشته باشند و با مکلف کردن بیمه‌های سلامت به تمکین از قانون و پرداخت سهم شان مطابق تعرفه‌های بخش خصوصی، زمینه آن را فراهم کنند تا سهم مردم از پرداخت هزینه در بیمارستان‌های خصوصی به اعداد و ارقام معقولی برسد.

  ولی درحال حاضر بیمه‌های پایه، بسیاری از هزینه‌های حوزه بهداشت و درمان رابه صورت کامل پرداخت نمی کنند.
  بله. برای نمونه نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند. اگر این سازمان تکلیفی را که قانون الزام،  ٣٠‌سال پیش به آن محول کرده بود، به درستی انجام می‌داد، اکنون هزینه پرداختی افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در همه بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی به صفر رسیده بود. این موضوع کمک زیادی به تحقق قانون برنامه پنجم، یعنی کاهش هزینه پرداختی به زیر ٣٠‌درصد می‌کرد. از طرف دیگر هم با این اقدام ایران در رتبه‌بندی جهانی در حوزه عدالت در سلامت، جهش قابل ملاحظه‌ای پیدا می کرد.
  *به نظر شما با ادامه طرح تحول نظام سلامت، تکلیف قانونی دولت درخصوص کاهش هزینه‌های درمانی به زیر ٣٠‌درصد محقق خواهد شد؟ با توجه به اینکه برخی صاحب‌نظران در این حوزه کمبود منابع را بزرگترین چالش پیش روی برای ادامه موفقیت‌آمیز این طرح می دانند.

  بر اساس قانون پنجم توسعه دولت‌ها مکلف هستند، هزینه‌های درمانی را به زیر ٣٠‌درصد کاهش دهند. وقتی قانونی در مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رسد و پس از آن تأیید شورای نگهبان را اخذ می‌کند، امکان اجرایی شدن کامل آن وجود دارد. به عبارت دیگر کارشناسان طی مطالعات دقیق وجود منابع کافی برای اجرای آن را تأیید کرده‌اند و اگر کسی بگوید منابع کافی برای اجرای آن وجود ندارد، نظر دو رکن مهم و اساسی نظام را زیر سوال برده است. اگر در‌ سال ٩۴ متولیان و سیاست‌گذاران نظام سلامت و نظام بیمه‌ای کشور به جای پرداختن به حواشی و حفظ جزایر امن خود، با تمکین از قانونی که قانون‌گذار برعهده آنان محول کرده، به سمت مدیریت کارآمد و اقتصادی حرکت کنند، قطعا پرداخت هزینه‌ها از جیب مردم به حد بسیار مطلوبی پایین خواهد آمد.

  یعنی سهم پرداختی مردم به کمتر از اعداد و ارقام اعلام شده خواهد رسید؟
  متأسفانه برخی مدیران با آغاز طرح تحول نظام سلامت با شتابزدگی اعداد و ارقامی را اعلام می‌کنند که هیچ مبنای علمی و دقیقی ندارد. هرچند طرح تحول نظام سلامت احساس خوشایندی را به فضای جامعه منتقل کرد، ولی واقعیت در حوزه درمان با این اعداد و ارقام فاصله دارد. البته من منکر کاهش هزینه‌ها نیستم، ولی برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده در طرح تحول باید بیشتر از این‌ها کار شود. امروز با توجه به پایان‌سال ٩٣ وزارت بهداشت می‌تواند کل هزینه‌های درمانی‌ سال گذشته را جمع‌بندی کرده و سهم دولت، بیمه و میزان پرداختی مردم را به‌طور دقیق مشخص کند.

  منبع: امیرحسین خواجوی - شهروند
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.