• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » دانشگاه » اعلام نتایج نقل و انتقال دانشجویان در هفته اول شهریور
  کد خبر : 1856536

  اعلام نتایج نقل و انتقال دانشجویان در هفته اول شهریور

  معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان،از اعلام نتایج نقل و انتقال دانشجویان در هفته اول شهریور خبرداد.

  اعلام نتایج نقل و انتقال دانشجویان در هفته اول شهریورReviewed by حمید عبدالرحمن on Apr 28Rating:

  ۵۴

  به گزارش ایران ویج به نقل از  ایسنا، صدیقی در نشست خبری در مورد مهلت نقل و انتقال دانشجویی در سال ۹۴ توضیح داد: مهلت ثبت‌نام نقل و انتقالات در سال ۹۴ از ابتدای اردیبهشت‌ماه آغاز شده و دانشجویان می‌توانند با وارد شدن به سایت مربوطه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. بررسی دانشگاه مبداء از اول خردادماه تا ۱۵ تیر و دانشگاه مقصد از ۱۵ تا پایان مرداد است و نتایج نهایتا در هفته اول شهریور اعلام می‌شود.

  معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه ۸۴۵ میهمان و نقل و انتقالات در حوزه دانشجویان شاهد و ایثارگر ثبت شده است، افزود: تعداد کانون‌های علمی و فرهنگی شاهد و ایثارگر به ۶۱ رسید کار این کانون‌ها تقویت علمی و فرهنگی دانشجویان شاهد و ایثارگر به منظور حفظ یاد و خاطره شهدا در دانشگاه‌ها است. به طور کلی از تعداد ۶۳ هزار و۸۳۰ دانشجوی شاهد و ایثارگر، ۷۰۰۰ دانشجو د این کانون‌ها فعال هستند. ۲۸ هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر در دوره‌های روزانه و شبانه و مابقی آنها در دانشگاه‌های پیام نور، علمی و کاربردی و فنی و حرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند.

  وی با اشاره به حوزه دانشجویان غیرایرانی گفت: سیاست وزارت علوم در سال‌های اخیر توسعه پذیرش دانشجوی غیرایرانی به هدف بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها در تعامل ارتباطات فرهنگی با کشورهای مختلف است.

  وی با بیان اینکه در سال ۹۳، ۱۱۳۳ بورسیه جدید غیرایرانی به دانشگاه‌های کشور وارد شدند، گفت: همچنین ۳۰۰۰ دانشجوی غیربورسیه به دانشگاه‌ها وارد شدند که این رقم نسبت به سال ۹۲، ۵۰ درصد رشد داشته است و امیدواریم این رشد در سال ۹۴ نیز ادامه داشته باشد.

  معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، ادامه داد: در مورد آمار دانشجویان غیرایرانی باید گفت ۵۰ درصد این دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی، ۳۰ درصد در رشته‌های فنی و مهندسی، ۱۷ درصد در رشته‌های علوم پزشکی و پایه و ۳ درصد در رشته‌های هنر مشغول به تحصیل هستند. ۵۰۹ نفر این دانشجویان در مقطع کارشناسی، ۳۵۸ نفر در مقطع کارشناسی ارشد، ۱۲۷ نفر در مقطع دکتری و در حوزه‌های علوم پزشکی، ۳۴ نفر در مقطع کارشناسی، ۳ نفر در مقطع ارشد، ۱۳۸ نفر در مقطع دکترای عمومی و ۴۳ نفر در مقطع دکترای تخصصی مشغول به تحصیل هستند.

  برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان خارجی همزمان با مبعث

  صدیقی ادامه داد: به طور کلی بیش از ۲۱ هزار دانشجوی غیرایرانی از ۱۰۲ کشور به صورت بورسیه و غیربورسیه مشغول به تحصیل هستند. جشن فارغ‌التحصیلی این دانشجویان در سال جاری و در روز مبعث پیامبر اکرم (ص) در دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد.

  وی در ادامه با تاکید بر اینکه سیاست سازمان این است که تعداد بورسیه‌ها را به ۱۵۰۰ نفر برساند، افزود: هدف ما این است که در این حوزه رشد ۵۰ درصدی داشته باشیم و با تلاش دانشگاه‌ها تعداد دانشجویان غیربورسیه خارجی را از ۳۰۰۰ نفر به ۵۰۰۰ نفر برسانیم. به همین دلیل برای جذب دانشجویان غیرایرانی توسط دانشگاه‌ها تشویقی در نظر گرفته‌ایم و به ازای هر درصد دانشجوی غیربورس، تعدادی دانشجوی بورسیه پذیرفته می‌شوند که هزینه آنها را سازمان امور دانشجویان تقبل می‌کند.

  مشاور وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، با بیان اینکه هنوز برای پذیرش دانشجویان در رشته خاصی هدف‌گذاری نکرده‌ایم، افزود: در طول روند پذیرش دانشجویان غیرایرانی بررسی خواهیم کرد و در رشته‌هایی که پذیرش در آنها کمتر است، دانشجوی بیشتری پذیرش می‌کنیم.

  صدیقی در ادامه با اشاره به بحث انتقال دانشجویان از خارج به داخل کشور گفت: ۱۱۲ نفر در سال گذشته از طریق شورای پذیرش منتقل شدند و تعدادی هم مستقیما برای انتقال به دانشگاه‌ها مراجعه کردند که آماری از آنها در دست نیست. در سال ۹۳، ۲۰ هزار درخواست نقل و انتقال در سایت ثبت شد که از این تعداد ۷۸۰۰ نفر موفق به دریافت پذیرش یا نقل و انتقال شدند.

  پیش بینی افزایش سرانه فضای ورزشی سرپوشیده دانشجویان به حداقل ۱.۵ متر

  صدیقی در ادامه به بحث ورزش دانشجویان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته دوازدهمین المپیاد دانشجویی دختر و پسر در ۹ رشته برادران و ۸ رشته خواهران با حضور ۴۵۰۰ ورزشکار و مربی برگزار شد. همچنین سرانه ورزشی دانشجویان به ۰.۹۸ متر مربع فضاهای سرپوشیده رسید که با احتساب فضاهای باز، ۱.۲۴ متر مربع است.

  وی ادامه داد: مساحت فضاهای سرپوشیده در دانشگاه‌ها ۶۰۰ هزار متر مربع است که از آنجایی که این سرانه فقط براساس دانشجویان روزانه است، نیاز بیشتری وجود دارد. برهمین اساس در افق برنامه ششم تعبیه شده است که فضای سرپوشیده ورزشی دانشجویان به حداقل ۱.۵ متر مربع برسد.

  معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: در سال ۹۳ رشته کاراته دختران و پسران موفق به کسب مقام نایب‌قهرمانی دانشجویان شدند. همچنین فوتسال پسران در مسابقات جهانی اسپانیا موفق به کسب مقام چهارم شد. همچنین در این سال موفق به کسب مجوز حضور تیم ملی دانشجویان دختر در رشته کاراته با پوشش اسلامی شدیم که همین امر زمینه‌ساز کسب مقام نایب‌قهرمانی آنها شد.

  برگزاری اولین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان در تابستان امسال

  معاون وزیر علوم در ادامه در مورد برنامه‌های سازمان امور دانشجویان در حوزه ورزش دانشجویان در سال ۹۴ گفت: اولین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان در دو بخش دختران و پسران در تابستان امسال برگزار می‌شود. همچنین تیم‌های دانشجویی در هشت رشته ورزشی به بیست‌وهشتمین یونیورسیاد ورزشی دانشجویی در کره‌جنوبی اعزام خواهند شد. امیدواریم سند چشم‌انداز توسعه ورزشی دانشجویان با تاکید بر ورزش همگانی در سال ۹۴ به جمع‌بندی برسد.

  تحقق صددرصدی مطالبات صندوق رفاه در سال ۹۳

  صدیقی در ادامه با اشاره به فعالیت صندوق رفاه دانشجویان اظهار کرد: در سال ۹۳ شاهد نظم خوب اداری در صندوق رفاه بودیم. در این سال ۳۴۰ میلیارد تومان تسلیحات دانشجویی به شکل‌های مختلف وام تحصیلی، وام مسکن و غیره به دانشگاه‌ها ابلاغ شد. همچنین اعطای وام دانشجویان دکتری در نیمسال دوم سال ۹۳ آغاز شد و تا پایان سال حدود ۹۰۰ نفر از آن استفاده کردند. اعطای این وام علی‌رغم اینکه اعتبارات دولتی صندوق رشد نداشته است در سال ۹۴ ادامه دارد.

  احتمال ابلاغ دستورالعمل خوابگاه‌های غیردولتی در سال تحصیلی جدید

  وی با بیان اینکه دستورالعمل خوابگاه‌های غیردولتی و شیوه‌نامه اجرایی و انضباطی آن تهیه و تدوین شده است، افزود: این دستورالعمل به وزیر ارائه شد و احتمالاً در آغاز سال تحصیلی ابلاغ می‌شود.

  رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: درآمد صندوق از راه بازگشت وام‌ها در سال ۹۳ صددرصد تحقق یافت و ۱۸۰ میلیارد تومان به صندوق بازگشت و در سال ۹۴ به جد به دنبال بازگرداندن وام‌ها هستیم تا بتوانیم به دانشجویان جدید وام اعطا کنیم. همچنین در سال ۹۴ برای تبدیل یارانه تغذیه به تسهیلات آماده می‌شویم. اکنون این یارانه گرفته شده و دیگر بازگردانده نمی‌شود. این طرح از سال ۹۵ اجرا خواهد شد.

  برگزاری ۳۶ هزار کارگاه و برنامه در حوزه دفتر مشاوره

  صدیقی در ادامه از برگزاری ۳۶ هزار کارگاه و برنامه در حوزه دفتر مشاوره خبر داد و گفت: اکنون ۴۲۰ هزار نفر از دانشجویان تحت پوشش دفاتر مشاوره قرار دارند. همچنین در سال ۹۳، دو میلیون انتشارات بین مراکز مختلف مشاوره توزیع شد.

  وی در مورد اولویت‌های مراکز مشاوره در سال ۹۴ توضیح داد: اجرای برنامه کشوری ارتقای مهارت‌های مشاوره‌ای و درمانگری شاغلین در مراکز مشاوره، اجرای کشوری مقیاس سیمای زندگی روانی اجتماعی دانشجویان، طرح انطباق‌پذیری مسیر شغلی و تحصیلی دانشجویان از جمله اولویت‌های مراکز مشاوره در سال ۹۴ است. همچنین تفاهم‌نامه‌ای با وزارت بهداشت برای پیشگیری از ایدز به امضا رسیده که طبق این توافق‌نامه به مسؤلین دفاتر مشاوره آموزش‌های پیشگیری از ایدز داده می‌شود تا آنها این آموزش‌ها را به دانشجویان ارائه کنند.

  معاون وزیر علوم در ادامه با اشاره به بحث ارزش‌یابی و اداره کل فارغ‌التحصیلان اظهار کرد: ۳۸۰۷ مدرک فارغ‌التحصیل دانشجویان خارج از کشور ارزیابی شد که ۳۱ درصد آن مربوط به فارغ‌التحصیلان دکتری، ۴۷ درصد آن مربوط به فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و ۲۲ درصد آن مربوط به فارغ‌التحصیلان کارشناسی و کاردانی بود و طبق بررسی‌های انجام‌شده، بیشترین فارغ‌التحصیلان به ترتیب از کشورهای مالزی، هند، انگلستان، آمریکا، کانادا و غیره بودند.

  صدیقی از مکانیزه‌شدن فرآیند ارائه مدرک دانش‌آموختگان خبر داد و گفت: سیاست‌های سازمان در دو سال اخیر این بود که تا جایی که ممکن است مراجعات حضوری را به حداقل برساند بر همین اساس مراجعه ارباب رجوع حضوری حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است که امیدواریم به حداقل برسد.

  وی از تغییر در انتخاب دانشجویان نمونه در سال ۹۳ خبر داد و گفت: در گذشته روال انتخاب دانشجوی نمونه به این صورت بود که دانشجویان با مراجعه به سایت خوداظهاری می‌کردند و دانشگاه‌ها کمتر در این امر دخالت داشتند بنابراین در خروجی‌های دانشجویان نمونه مشاهده می‌شد که حضور دانشگاه‌های اصلی و بزرگ کشور کمتر است. به همین دلیل اکنون دانشجویان ابتدا در سطح دانشگاه نمونه می‌شوند و بعد از طرف دانشگاه به وزارتخانه اعلام خواهند شد. مراسم دانشجویان نمونه در خرداد یا تیرماه برگزار خواهد شد. تاکنون اسامی ۱۲۰۰ دانشجو از طریق دانشگاه‌ها اعلام شده است.

  معاون وزیر علوم در مورد دلیل تغییر روند انتخاب دانشجوی نمونه توضیح داد: از آنجا که خود دانشجویان باید خوداظهاری می‌کردند گمان می‌کردند که در اولویت قرار ندارند. به همین دلیل برای انتخابات شرکت نمی‌کردند اما اکنون دانشگاه‌ها دانشجویان را از نظر آموزشی، پژوهشی و فرهنگی بررسی کرده و پس از امتیازدهی آنها را به وزارت علوم معرفی می‌کنند.

  صدیقی در ادامه با بیان اینکه در حوزه بورس داخل در سال ۹۳ نزدیک به ۶۰ حکم جدید صادر شد، افزود: بسیاری از این بورسیه‌ها تعهدات دوره قبل بود اکنون کنترل‌های علمی و مصاحبه‌ها انجام شده و مجموعه دانشجویان انتخاب شده، دانشجویان سطح بالایی هستند.

  اعلام نتایج نهایی آزمون دکترا تا شهریورماه

  وی در مورد بورس خارج نیز اظهار کرد: در سال ۹۳، ۲۸ حکم بورس به خارج وجود داشت که در شهریور سال ۹۳، ۱۵ نفر از دانشجویان از طریق آزمون پذیرفته شدند و اکنون مشغول کارهای قبل از اعزام خود هستند. لازم به ذکر است که همه این افراد رتبه‌های اول تا چهارم مقطع دکتری هستند که متوسط معدل کارشناسی آنها ۱۶.۷ و متوسط معدل کارشناسی ارشد آنها ۱۷.۷ است.

  رئیس سازمان امور دانشجویان در مورد کنکور دکترا نیز توضیح داد: انتخاب رشته این کنکور که در اواخر سال گذشته انجام شد صورت گرفته و ۱۰۰ ظرفیت جدید در خارج از کشور و طبق رشته‌هایی که نقش‌های توسعه علمی کشور به آن نیاز دارد، ایجاد شده است. نتایج انتخاب رشته این آزمون تا شهریورماه اعلام می‌شود.

  صدیقی ادامه داد: به موازات اینکه بورس خارج کم می‌شود فرصت مطالعاتی بیشتر می‌شود. در سال ۹۳، ۸۰۹ دانشجوی دکتری داخل از امکان فرصت مطالعاتی استفاده کردند که ۷۱۶ نفر آنها به خارج رفته و ۹۳ نفر آنها در داخل کشور از این فرصت بهره بردند. این فرصت تا امسال ۵۰ درصد افزایش یافته و هدف این است که تعداد این دانشجویان از ۸۰۹ نفر به ۱۲۰۰ نفر برسد.

  وی در مورد تسهیلات ارزی توضیح داد: در سال گذشته ۲۶ هزار دانشجوی خارج از کشور از تسهیلات ارزی استفاده کردند.

  کاهش تعداد بورس‌های داخل کشور

  معاون وزیر علوم با تاکید بر اینکه تعداد بورس‌های داخل کاهش می‌یابد، گفت: اکنون دانشگاه‌ها کمتر به دانشجوی بورسیه نیاز دارند زیرا جمعیت قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان دکتری، در واقع بیش از ۱۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دکتری آماده استخدام در دانشگاه‌ها هستند. به طور کلی ظرفیت جدید برای بورس داخل کمتر از ۲۰۰ نفر است.

  منبع: ایسنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.