• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » روز جهانی زمین پاک گرامی باد
  کد خبر : 1856142

  روز جهانی زمین پاک گرامی باد

  روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار میشود و به همه مردم یادآوری میکند که نباید سیاره خود «زمین» را فراموش کنند.

  روز جهانی زمین پاک گرامی بادReviewed by Aryan on Apr 22Rating:

  تاریخچه این مناسبت به سال ۱۹۶۹ و زمانی باز می گردد که «جان مک مونل» ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح نمود.

  روز جهانی زمین پاک

  یوتانت دبیر کل وقت سازمان ملل (۱۹۶۲- ۱۹۷۱) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد.

  اما ایرانیان باستان نیز به نوعی پیشگام در برگزاری و گرامیداشت این روز بوده اند. مطابق سالنمای ایران باستان، سومین روز اردیبهشت از سالنمای زرتشتیان و دوم اردیبهشت از تاریخ هجری شمسی مطابق با جشن اردیبهشتگان یا گلستان جشن میباشد.

  نیالودن چهار گوهر «آب ، باد ، خاک و آتش» یعنی آلوده نکردن محیط زیست و پاک نگهداشتن آن و همچنین پاک نگه داشتن تن و جامه و پاکی روان از ویژگیهای این جشن میباشد.

  این جشن را میتوان جشن محیط زیست دانست که به نوعی با روز زمین پاک مرتبط میشود.

  در ایران هم زمان با دیگر کشورهایی جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا میشود و نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده‌ است.

  دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در پیامی به مناسبت روز بین المللی زمین پاک خواستار ایجاد آینده ای پایدار و انعطاف پذیرهم برای “مادر زمین” و هم برای تمامی آنانی که هنوز از غافله توسعه عقب مانده اند شد.

  در بخشی از این پیام آمده است: واژه «مادر» قدرتی شگرف در بردارد. خاطره زنانی را یادآور می شود که به ما حیات بخشیدند، ما را به عنوان کودک پرورش داده و کمک کردند به آنچه امروز هستیم تبدیل شویم. زمین مادری نهایی است، سیاره ای بی مانند که از زمان های بسیار دور، از حیات به هزاران گونه حمایت کرده است. به عنوان انسان، باید به نیاز فوری برای مراقبت های مادرانه بیشتر بپردازیم. تا هنگامی که زنده هستیم به هوا، آب، خاک حاصلخیز و هدایای بی شماری که این سیاره به خوبی در خود جای داده نیاز داریم.

  بشریت در طول ۵۰۰۰ سالی که از تمدن مدونش می گذرد و البته در طول این ۳۰۰ سال اخیر با کره زمین رفتار خوبی نداشته است.

  آلودگی خاک، انباشت زباله ، آلودگی آب امحای جنگلها و انباشتن فضا از گازهای گلخانه ای همگی تاثیراتی است که بشر بر کره خاک گذاشته است.

  تاریخچه این مناسبت به سال ۱۹۶۹ و زمانی باز می‌گردد که جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.

  یوتانت دبیر کل سازمان ملل (۱۹۶۲- ۱۹۷۱) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد.

  در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده‌است.
  اما نشریه نشنال‌جئوگرافیک برای داشتن زمینی پاک نکاتی را پیشنهاد کرده است :

  – در استفاده از کاغذ صرفه جویی کنید و سعی کنید کارهایتان را بدون استفاده از کاغذ انجام دهید.
  – در ساخت و انبوه شدن جنگل‌ها شما هم کمک کنید. کاشت هر نهال می‌تواند سال‌های سال هم خاطره خوشی برای شما و هم کمکی به محیط زیستتان باشد.
  – در محل کارتان هم به سبز بودن زمین فکر کنید. از مدیر بخش خود بخواهید که برنامه‌ای ترتیب دهد که کاغذ کمتری مصرف شده و اسراف نشود. برای نوشتن از هر دو روی کاغذ استفاده کنید.
  – اگر به سفر رفتن فکر می‌کنید حتما سفر با قطار را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که دی اکسید کربنی که قطارها برای زمین تولید می‌کنند ۴ تا ۱۵ درصد کمتر از هواپیماهاست. پس قطار را فراموش نکنید.
  – در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. اصراف در آب می‌تواند به ضرر زمین تمام شود. هنگام دوش گرفتن زمان مشخصی را در نظر بگیرید و دقایق طولانی بی‌دلیل زیر دوش نمانید و آب را بی علت باز نگذارید.
  – در محله خود جستجو کنید. می‌توانید از همین هفته به محله خود بروید و کمی کنکاش کرده و ببینید که سوپرمارکت‌ها و دیگر مغازه‌ها چطور زباله تولید می‌کنند و چقدر می‌توان به آنها نکات مفیدی را گوشزد کرد.
  اگر رودخانه‌ای نزدیک محل سکونت شماست آن را زیر نظر بگیرید و راه‌هایی برای تمیز نگه‌داشتن آن به همسایه‌ها پیشنهاد کنید.
  در نهایت بهترین راه کمک به زمین می‌تواند لذت بردن از آن باشد. از خانه بیرون بروید و انگیزه خود را برای نجات این محیط زیبا بیشتر کنید.

  پاک ترین شهر های دنیا که به زمین پاک می اندیشند

  جدول زیر نشان دهنده پاک ترین شهرهای دنیاست که به زمین و پاک نگاه داشتن آن بها می دهند هر چند که نباید فراموش کرد زمین پاک یک پروژه جهانی است.

  این شهرها البته به جز آگاهی و کمک شهروندان از یک برنامه ریزی دقیق و هدفمند در کنترل زباله استفاده از انرژی های پاک ، کنترل و حفظ و اشاعه فضای سبز و بالاخره در همکاری با ان جی او های کمک به پاسداشت حیات در زمین سرآمدند و هر کدام از این شهرها توانسته اند در حفظ استانداردهای زمین پاک و در هر کدام از شاخص ها رتبه بالای کسب کنند

  ردیف شهر کشور
  ۱ ونکوور کانادا
  ۲ کیپ تاون آفریقای جنوبی
  ۳ هلسینکی فنلاند
  ۴ آدلاید استرالیا
  ۵ دالاس آمریکا
  ۶ کپنهاگن دانمارک
  ۷ پورتلند آمریکا
  ۸ اسلو نروژ
  ۹ فرایبورگ آلمان
  ۱۰ زرمات سوئیس

  تلاشهای ایران

  درایران با روی کار امدن دولت جدید و ایجاد فصل نوین در همکاری دولت با نهادهای حمایت از محیط زیست اقدامات روبه جلو و مثبتی در حرکت به سوی زمین پاک برداشته شده است .
  گرچه فقر فرهنگی مردم علی الخصوص شهر نشینان در پاسداشت محیط زیست بسیار دامنه دار است اما اقداماتی نظیر حرکت به سمت استفاده از انرژی های نوین و پاک و حذف بنزین پتروشیمی ، برنامه ریزی برای تفکیک زباله که از طرف شهرداری ها نیز دنبال می شود و بالاخره استمداد از بزرگان نظام و تایید آنان برای جلوگیری از جنگل خواری از جمله این اقدامات است که می تواند جایگاه از دست رفته ایران در شاخصه های محیط زیستی را بازگرداند و آن را در سالیان دیگر ارتقا دهد.
  زباله و کنترل آن در جهان

   

  معمولا کشورهای صنعتی دارای بالاترین نرخ در تولید زباله هستند چرا که تولید و مصرف کالا در این کشورها بالاست اما نکته اساسی که از شاخصه های توسعه نیز هست در صد بازیافت وفرهنگ مدیریت زباله است در جداول زیر بر اساس آمارهای سازمان ملل بیشترین تولید کنندگان زباله و موفق ترین بازیافت کنندگان زباله طبقه بندی شده اند.

  آمار وزنی تولید زباله در ایران ۴۵ هزار تن در روز است که فقط ۷درصد تفکیک از مبدا می شود  ایران در مقام بالایی در تولید زباله قرار می گیرد در حالی که در بازیافت آن مقام چندان مهمی نداریم.

  این یعنی انباشت زباله در محیط زیست که متاسفانه با کمی دقت می توان نشانه های آن را در طبیعت ایران بسیار دید.

  کشورهای زیر دارای بالاترین درصد وزنی تولید زباله هستند

   

  ردیف کشور تولید زباله(میلیون تن)
  ۱ آمریکا ۲۵۴
  ۲ روسیه ۲۰۷
  ۳ ژاپن ۵۲.۳۶
  ۴ آلمان ۴۸.۸۴
  ۵ انگلیس ۳۴.۸۴
  ۶ مکزیک ۳۲.۱۷
  ۷ فرانسه ۳۲
  ۸ ایتالیا ۲۹.۷۴
  ۹ اسپانیا ۲۶.۳۴
  ۱۰ ترکیه ۲۵.۹۹

  این هم جدول مدیریت زباله و بازیافت

  ریف کشور درصد بازیافت
  ۱ سوئیس ۵۲%
  ۲ اطریش ۴۹.۷%
  ۳ آلمان ۴۸%
  ۴ هلند ۴۶%
  ۵ نروژ ۴۰%
  ۶ سوئد ۳۴%
  ۷ آمریکا ۳۱.۵%
  ۸ دانمارک ۳۰.۴%
  ۹ بلژیک ۳۰.۱%
  ۱۰ فنلاند ۳۰%

  در ادامه برخی تصاویر مربوط به مشکلات که ما انسان ها برای کره زمین ایجاد کردیم را مشاهده میکنید دوست داریم نظرات شما را پس از دیدن این تصاویر بدانیم 

  زمین ۰۲ ۰۳ ۰۶ لاستیک و زمین ۰۸ ۰۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۳۰ ۳۱ ۳۲ ۳۳ ۳۴ ۳۵ ۳۶ ۳۷ ۳۸ ۳۹ ۴۰ ۴۱ ۴۲ ۴۳ ۴۴ ۴۵

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.