• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » افزایش شانس موفقیت در استخراج لخته‌های خونی مرگبار مغز با رگ مصنوعی دانشمند ایرانی
  کد خبر : 1855933

  افزایش شانس موفقیت در استخراج لخته‌های خونی مرگبار مغز با رگ مصنوعی دانشمند ایرانی

  دانشمند ایرانی با همکاری محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو یک رگ مصنوعی تولید کرده‌ است که می‌تواند برای بررسی کاربرد و همچنین تاثیرات دستگاه‌های مورد استفاده جهت استخراج لخته‌های خونی مرگبار از مغز مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

  افزایش شانس موفقیت در استخراج لخته‌های خونی مرگبار مغز با رگ مصنوعی دانشمند ایرانیReviewed by حمید عبدالرحمن on Apr 20Rating:

  ۹۲

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، رگ مصنوعی می‌تواند کاربردهای چشمگیری برای توسعه فناوری‌های اندوواسکولار (درمان داخل رگی مغز) از جمله کاهش نیاز به مدل‌های حیوانی برای آزمایش دستگاه‌ها یا رویکردهای جدید در آینده داشته باشد.

  دکتر آرش خالصی، رییس بخش جراحی اعصاب اندوواسکولار و رییس بخش جراحی مراقبت‌های نوروکریتیکال در بخش سلامت دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو و سرپرست این تحقیقات اظهار کرد: این دستاورد بسیار نویدبخش است؛ مدل مصنوعی می‌تواند یک جایگزین کاربردی مقیاس‌پذیر و فیزیولوژیکی را برای فناوری‌های موجود ارائه کند.

  برای مثال،در درمان بیماری‌های مغزی‌عروقی که گروهی از اختلالات عملکرد مرتبط با عرضه خون به مغز را پوشش می‌دهند، پزشکان در برخی موارد خاص باید از روش ترومبکتومی اندوواسکولار استفاده کنند که طی آن، آمبولی یا لخته خون بطور مکانیکی حذف می‌شود.

  خالصی یادآور شد: نرخ ترومبکتومی اندووسکولار در حال افزایش است، اما رویکردی که به طور معمول شامل ارسال یک کاتتر به محل انسداد و استفاده از یکی از چندین دستگاه موجود در بازار برای حذف لخته است، می‌تواند ارتقاء یابد.

  تحلیل‌های پیش‌بالینی کنونی از روشهای درمانی یا دستگاه‌های جدید، یا به شیشه آزمایشگاهی و لوله آزمایش که به تقلید از همتایان زیستی‌شان می‌پردازند، محدود می‌شود یا به استفاده از مدل‌های حیوانی.

  این درحالیست که به گفته خالصی، هر دو روش از نقاط ضعف چشمگیری برخوردارند.

  محققان یک پلت‌فرم جدید آزمایشگاهی سلول زنده تولید کرده‌اند که به توصیف بصری مستقیم آثار و الگوهای آسیب به سلول‌های اندوتلیال می‌پردازند.

  آنها دستگاه‌های بازیابی لخته مختلفی را آزمایش کرده و تاثیرات پس از حذف لخته را بررسی کردند.

  خالصی اظهار کرد: ما دریافتیم که پلت‌فرم آزمایشگاهی به توصیف و تعیین وضوح بالای الگوها و زمان آسیب سلول‌های اندوتلیال با استفاده از دستگاه‌های ترومبکتومی و قطرهای رگ می‌پردازد.

  این دستگاه‌ها هر کدام تاثیر متفاوتی را نمایش داده‌اند.

  محققان متعاقبا یافته‌های آزمایشگاهی خود را در بدن موجود زنده معتبر کردند.

  این یافته‌ها در مجله Stroke منتشر شده است.

  منبع: ایسنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.