• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بیماریهای مهم » درمان آرتروز گردن و علائم هشدار دهنده آرتروز
  کد خبر : 1855770

  درمان آرتروز گردن و علائم هشدار دهنده آرتروز

  در ۷۵ درصد موارد، آرتروز در ناحیه گردن بروز می کند. خشکی گردن، سرگیجه و سردردهای پشت سر جزو زنگ خطرهایی برای ابتلا به این بیماری محسوب می شوند. در این مطلب بیشتر در خصوص این مشکل که باعث تخریب غضروف مفاصل ناحیه ی شانه می شود صحبت می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

  درمان آرتروز گردن و علائم هشدار دهنده آرتروزReviewed by Aryan on Apr 17Rating:
  آرتروز گردن

  آرتروز گردن

   

  درد، سوزش و صدای مهره های گردن
  در ابتدای بروز مشکل آرتروز گردن، دردهایی در این ناحیه احساس می شود.

  این درد زیاد نیست و با ماساژ پشت گردن از بین می رود. به خاطر اینکه عضلات این قسمت با ماساژ دادن گرم شده و درد تسکین پیدا می کند.
  اما با این حال گردن درد اولین نشانه ی احتمال ساییدگی پیش از موعد غضروف مفاصل است. در موارد دیگر، درد سریعا زیاد و شدید می شود.
  افرادی که دچار این مشکل می شوند، درد در ناحیه ی گردن را مانند ضربه کارد، سوزش و گاهی احساس سر و صدایی مانند خرد ریزه ی شن در گردن توصیف می کنند.

   

  بی حسی بین شانه و انگشت ها
  زمانی که غضروف مفاصل در اثر آرتروز دچار ساییدگی می شود، بدن با تولید استخوان از خود مراقبت می کند. این وضعیت یعنی پیدایش خارهای استخوانی در لبه ی مهره ها را «استئوفیت» می گویند که امکان دارد روی هر کدام از مهره های پشت بروز کند.
  اگر استئوفیت به طور جانبی روی یکی از مهره های گردن رشد کند امکان اینکه یکی از عصب ها را تحت الشعاع قرار داده و باعث بروز علائم بیماری های نوروپاتی (اختلال درعملکرد اعصاب محیطی بدن) شود، بالا می رود.
  در این صورت علائمی مانند درد، سوزش یا بی حسی در منطقه ی بین شانه تا نوک انگشت ها بروز می کند.

   

  سفت و خشک شدن گردن هنگام چرخاندن سر
  آرتروز گردن به دلیل از بین رفتن تدریجی غضروف مفاصل بروز می کند. هر چه این تخریب بیشتر شود، بیماری بیشتر احساس سفتی در ناحیه ی گردن خواهد کرد. امروزه هیچ جایگزینی برای غضروف تخریب شده وجود ندارد.
  در نتیجه لازم است که به فکر پیشگیری از این تخریب باشید. در ابتدای سایش و تخریب غضروفی و ابتلا به آرتروز گردن، سفتی گردن در حرکات چرخشی گردن از چپ به راست و بالعکس احساس می شود. سپس این حالت در خم و راست کردن گردن نیز ایجاد می شود.

  میگرن های پشت سر
  میگرن و سردردهایی که به طور رایج بروز می کنند نیز می توانند از علائم آرتروز گردن باشند.
  در حالت کلی، این سردردها زمانی که بیماری در ناحیه ی مهره های بالا یعنی در دومین عصب گردن باشد ایجاد می شوند.
  در این صورت سردردهایی در پشت گردن ایجاد شده و به سمت پشت جمجمه و بالا انتشار می یابند.
  علاوه بر سردرد، امکان دارد بیمار دچار گوش درد شده و احساس کند در چشم هایش شن وجود دارد.

   

  سرگیجه در حین حرکت های شدید
  در حالت کلی سرگیجه جزو علائم اصلی آرتروز گردن محسوب نمی شود. این علامت بسیار نادر است، اما می تواند در نتیجه تشکیل اوستئوفیت یا همان خارهای استخوانی لبه ی مهره ها بروز کند.
  این زائده های استخوانی در اثر تخریب غضروف ایجاد می شوند. اوستئوفیت ها در حالت رشد می توانند تا عروق مهره ها را نیز درگیر کنند.
  در این صورت زمانی که فرد جنب و جوش افراطی و زیاد دارد احساس سرگیجه می کند، به خاطر اینکه این مسئله باعث افزایش فشار خون بیمار می شود.

   

  مشکل در بلع غذا
  در آرتروز گردن پیشرفته، بیمار دچار مشکلاتی مانند مشکل در بلع غذا نیز می شود. این مسئله در نتیجه ی اوستئوفیت (پیدایش خارهای استخوانی در لبه ی مهره ها) بروز می کند.
  در صورت پیشرفت بیماری، رشد استخوان های زاید در ناحیه ی بالای گردن باعث بسته شدن راه عبور غذا خواهند شد و مشکل بلع غذا پیش می آید.

   

  پیشگیری از بروز آرتروز گردن
  برای پیشگیری از بروز آرتروز گردن، در گام اول به باری که حمل می کنید دقت داشته باشید.
  نباید کیف یا بارهای سنگین را روی یک دوش بیاندازید، چون این کار باعث به هم زدن تعادل بدن شده و برای گردن مشکل ایجاد می کند. در واقع تحمل وزن زیاد باعث بروز درد، فشار عضلانی و تورتیکولیز یا همان کجی گردن می شود.
  علاوه بر این توصیه می کنیم از خوابیدن روی بالش های بلند بپرهیزید. این مسئله باعث بروز فشار در ناحیه ی مهره های گردن می شود.
  از قرار گرفتن طولانی مدت در یک حالت و همچنین از قرار دادن بدن در وضعیت هایی که می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی در گردن شود (بخصوص در حالت خواب که مدت زمان طولانی بدن در یک وضعیت قرار می گیرد) بپرهیزید.
  توصیه می شود از بالشت های استاندارد و مناسب برای خوابیدن استفاده کنید.
  افرادی که مجبور به انجام فعالیت های جسمی زیاد هستند، باید تا حد امکان از انجام حرکات ناگهانی، تند و شدید بپرهیزند، چون این حرکات شدید، مهره های گردن را تحت فشار قرار می دهد.
  برای پیشگیری از آرتروز گردن، ورزش هایی مانند ایروبیک، ورزش های کششی و جلسات ریلکسیشن توصیه می شود.

  در حین ورزش حواستان به حرکات باشد و همیشه گردن را صاف نگه دارید. از استرس و فشارهای روحی بپرهیزید.

  درمان ارتروز گردن با طب سنتی
  خانم های خانه‌دار که به هنگام انجام کارها منزل سر خود را به سمت پایین به مدت طولانی نگه‌می‌دارند در معرض ابتلا به آرتروز گردن قرار دارند. زمان بروز آرتروز گردن بعد از ۴۰سالگی است و این در حالی است که درصورت رعایت نکردن نکات ایمنی در فعالیت‌های روزانه، سن ابتلا به آرتروز گردن کاهش می‌یابد. خم نگه‌داشتن سر به طرف پایین در طول روز به‌مدت طولانی باعث ایجاد فشار به مهره‌های گردن و دیسک بین مهره‌ها می شود و آرتروز گردن را ایجاد می نماید. خانم ها به هنگام کار باید سطح کار خود را بالاآورده تا مجبور به خم کردن سر و گردن نباشند.گردن، گذرگاه عصب‌های حسی بسیار مهم است که به سر و صورت ختم می‌شوند. ستون فقرات در گردن شامل ۷ مهره است که قابل حرکت هستند و این امکان را به ما می‌دهند که گردن خود را به اطراف بگردانیم.گردن به‌ دلیل نرمی و قابلیت انحنا به آسانی می‌تواند در مواقع زمین خوردگی یا تصادف صدمه ببیند و چون گردن ایستگاهی برای گذشتن رگ‌های مهم و حساس به سر و مغز است،  لذا آسیب گردن سبب قطع جریان خون و مشکلات حسی می‌شود.
  علل درد آرتروز گردن متعدد است که بیشترین و مهم‌ترین آن با  برخی مشاغل در  ارتباط است.  در اشخاصی که مرتب رانندگی می‌کنند مانند رانندگان کامیون،  اتوبوس امکان ابتلا به آرتروز گردن بیشتر است. برخی افراد که با ماشین‌های سنگین حرکت می‌کنند یا مجبور به بلند کردن بارهای سنگین هستند و با حرکت شدید و محکم شانه‌ها این عمل را انجام می‌دهند ممکن است دچار کوفتگی ماهیچه‌های گردن و آرتروز گردن شوند. سائیدگی و پوسیدگی، پوکی استخوان‌ها در سنین بالا و وجود آرتروز گردن که تعداد زیادی افراد دچار آن هستند، سبب ازبین رفتن فاصله بین استخوان‌ها می شود و گردن درد ایجاد می شود.  ورزش غلط،  به‌کار بردن متکاهای سفت و بالش‌های بزرگ وحرکت شدید سر و گردن به طرف جلو از جمله عوامل ایجادکننده آرتروز گردن می باشند.متخصصان  طب فیزیکی وتوانبخشی می گویند: افسردگی برخی افراد، گرفتاری‌های شغلی، تغذیه نامناسب،  عدم‌استفاده از میوه و سبزی و لبنیات به اندازه کافی، کمبود فسفر، کلسیم و ویتامین‌های گوناگون در بدن، ورزش نکردن، بیماری‌های مفصلی و آرتروزهای منجر به گردن ‌درد نیز مانند سایر بیماری‌های استخوان رو به افزایش است.زنان خانه‌دار برای پیشگیری از ابتلا به این عارضه هر یک ربع ساعت باید یک‌بار به گردن استراحت دهند.
  موارد زیر را به دقت ۴۰ تا ۱۲۰روز انجام دهید تا به درمان آرتروز گردن برسید:
  الف) برای درمان آرتروز گردن ، روغن بادام تلخ روزی ۲ مرتبه روی گردن بمالید.هر بار ۱۵ دقیقهصبر کنیدتا روغن جذب شود سپس لباس بپوشید.
  ب) برای درمان آرتروز گردن ۱۴ روز بعد از روغن مالی بادکش کتف را شروع کنید. یک شب درمیان ۲۱ مرحله انجام دهید.
  ج) میل باستانی ۴۰ تا ۷۰ حرکت در روز می تواند شما را در درمان آرتروز گردن یاری رساند .
  د) برای درمان آرتروز گردن ، سرکه سیب را با چند قطره الکل سفید و در قطره روغن زیتون ده دقیقه به کتف و گردن ماساژدهید. و بعد کوهان شتر و زنجبیل را با هم ماساژدهید و گردن بند طبی ببندید و گردن را همواره صاف نگه دارید و اگر اهل مطالعه هستید از سینه های زاویه دار استفاده کنید و هر بیست دقیقه از پشت میز بیرون آمده و در رانندگی هم هر یک ساعت توقف کرده و یک مقدار جابجایی و حرکت داده و بعد ادامه کار، چون کار بر سلامتی واجب نیست تا جایی که حتی خداوند در قرآن برای راحتی و سلامتی، روزه ی مسافر و نماز مسافر را هم کم می کند و دستور عدم اجرا صادر می کند لحظه ای فکر کنید به کجا می شتابید. تفاوت در دقایقی بیش نیست ولی دنیای سلامتی روح و جنس به همراه دارد و اصولاً ما مسافر سلامتی باید باشیم درعرض حرکت نمی کنیم. در عرض حرکت می کنیم. می گویند عرض، نه طول سفر آزمایشی؛ زندگی، نه مسافر مریضی؛ و نگرانی همه چیز در مسخّر این انسان نهاده شده در یک کلمه که آن سلامتی روح و جسم او را در بر می گیرد.
  ————————–
  مطالعه کردن و آرتروز گردن

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.