• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » ابداع نخستین قلبی که نمی‌تپد!
  کد خبر : 1855496

  ابداع نخستین قلبی که نمی‌تپد!

  تیمی از دانشمندان دانشگاه کوئینزلند استرالیا با موفقیت اولین قلب بیونیکی بدون تپش جهان را در بدن گوسفندهای زنده و سالم آزمایش کرده‌اند.

  ابداع نخستین قلبی که نمی‌تپد!Reviewed by حمید عبدالرحمن on Mar 15Rating:

  ۳۶

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، قلب یک انسان عادی ۴۲ میلیون بار در سال می‌تپد؛ از این رو اگر آن را با دستگاهی متشکل از چندین بخش متحرک جایگزین کنیم، بسرعت خراب خواهد شد.

  دستگاه BiVACOR که تنها از یک بخش متحرک برای ارسال خون در سراسر بدن بجای پمپاژ کردن آن برخوردار است، در بسیاری از جهات از قلب‌های مصنوعی دیگر که در ۵۰ سال گذشته معرفی شده‌اند، عملکرد بهتری داشته است.

  آزمایشات پیش‌ساخت این دستگاه در بدن گوسفندان نشان داد که این حیوانات تا یک ماه پس از دریافت قلب مکانیکی بخوبی روی تردمیل راه می‌رفتند و کلیه، ‌مغز و سایر اندام آن‌ها نیز از عملکرد خوبی برخوردار بود.

  قلب BiVACOR که به اندازه نیمی از یک بطری آب است، از دیسک چرخانی برخوردار بوده که باله‌هایش توسط دو میدان مغناطیسی معلق مانده‌اند تا هیچگاه چیزی را لمس نکرده و ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ بار در دقیقه بچرخند. این کار، ۱۰ سال به عمر این دستگاه می‌افزاید، زیرا وجود میدان مغناطیسی از اصطکاک و سائیده شدن بخش های دستگاه به یکدیگر جلوگیری می‌کند.

  این دیسک ۲۰ هزار بار در ثانیه برای مسطح چرخیدن آن تنظیم می‌شود. از آنجایی که سمت راست قلب در زمان سرفه، سخت‌تر کار کرده و سمت چپ قلب در زمان ورزش کارکرد بیشتری دارد، این دیسک همچنین ۲۰ بار در ثانیه این تعادل را تنظیم می‌کند.

  محققان مدعی هستند که این دستگاه، اولین گام قانونی در مسیر ساخت یک جایگزین مکانیکی دائمی برای قلب‌های از کار افتاده انسان است.

  کارآزمایی‌های بالینی این قلب در بدن انسان برای سه سال آینده برنامه‌ریزی شده است.

  منبع: ایسنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.