• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » بسیج امکانات وزارت کشور برای حل معضل ریزگردها/ تهیه پیش‌نویس سند امنیت زنان و کودکان
  کد خبر : 1855290

  بسیج امکانات وزارت کشور برای حل معضل ریزگردها/ تهیه پیش‌نویس سند امنیت زنان و کودکان

  سخنگوی وزارت کشور با اشاره به دستور وزیر کشور به رییس ستاد مدیریت بحران برای حل مساله ریزگردها در استان خوزستان گفت: آقای نجار رییس ستاد مدیریت بحران کشور از سوی وزیر کشور مامور شده‌اند که ضمن تشکیل جلسه مدیریت بحران و رفتن به استان خوزستان از همه امکانات و ظرفیت‌های وزارت کشور برای حل مشکل ریزگردها استفاده کنند.

  بسیج امکانات وزارت کشور برای حل معضل ریزگردها/ تهیه پیش‌نویس سند امنیت زنان و کودکانReviewed by حمید عبدالرحمن on Feb 18Rating:

  ۱۱

  به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسینعلی امیری در نشست خبری صبح امروز چهارشنبه، با اشاره به ورود ریزگردها به عنوان میهمان ناخوانده به برخی از استان‌های کشور از جمله خوزستان، کرمانشاه و بخشی از استان‌های ایلام و بوشهر گفت: موضوع ریزگردها موضوعی است که در یک بستر زمانی ۱۵ ساله اتفاق افتاده است که هم منشاء داخلی دارد و هم برخی منشاءهای خارجی باعث بروز این معضل در استان‌های جنوبی کشور شده است.

  وی افزود: این ریزگردها باعث شد برق بخش‌های زیادی از استان ایلام قطع شود که خوشبختانه با پیگیری‌های استانداری، این مشکل در حال حاضر حل شده است. در استان خوزستان نیز شاهد حضور و مراجعه مردم به استانداری بودیم که ضمن برحق بودن خواسته‌های مردم با گفتمانی که توسط مسئولان استانداری انجام شد، به صورت منطقی مردم مراجعه کننده به استانداری قانع شدند.

  سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: ورود ریزگردها به استان خوزستان حادثه تلخی است؛ چراکه مردم شریف این استان سهم زیادی در مدیریت هشت سال دفاع مقدس داشتنه‌اند و امروز با این پدیده طبیعی دچار مشکلات و معضلات زیادی شده‌اند.

  قائم‌مقام وزیر کشور ادامه داد: جنال آقای نجار به عنوان رییس ستاد مدیریت بحران کشور از سوی وزیر کشور مامور شده‌اند به استان خوزستان بروند و از همه امکانات وزارت کشور برای حل این مشکل استفاده کنند. البته سازمان مدیریت بحران به تنهایی نمی‌تواند این مساله را حل کند، چراکه این سازمان تنها می‌تواند گزارش وقوع بحران در کشور را تهیه کند و تامین بودجه مقابله با بحران‌ها توسط سازمان برنامه و بودجه تامین می‌شود.

  وی با تاکید بر ابراز نگرانی همه مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط درخصوص بروز این مشکل گفت: امیدواریم با همکاری بیشتر دستگاه‌های ذی‌ربط و همتی که در کشور برای رفع این مشکل به وجود آمده بتوانیم این موضوع را هرچه زودتر حل کنیم. البته باید با این موضوع به صورت منطقی و واقع‌بینانه مقابله کنیم.

  امیری تاکید کرد: نباید از این موضوع و پدیده طبیعی استفاده سیاسی شود. قطعا مسئولان نظام همت جدی برای رفع این مشکل دارند؛ اما باید این مساله با یک همکاری در سطح دستگاه‌های مختلف مورد حل و فصل قرار گیرد.

  مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در دستور کار وزارت کشور

  سخنگوی وزارت کشور با اشاره به همت وزارت کشور برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز که موجب بروز مشکلاتی از جمله بحث حاشیه‌نشینی می‌شود، افزود: بحث حاشیه‌نشینی از مسائلی است که گریبان شهرهای کشور را گرفته و موجب بروز بزهکاری و ناامنی‌هایی در سطح کشور شده است. وزیر کشور در حاشیه بازدید از چند کلانشهر با وضعیت بسیار نابسامان این مناطق و مشکلات و معضلات موجود در این مناطق از جمله خرید و فروش موادمخدر و وسایل مسروقه از نزدیک آشنا شده‌اند.

  وی ادامه داد: جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز به دلیل تصرف غیرقانونی در اموال عمومی، با هماهنگی و همکاری مناسب میان دستگاه‌های مربوطه به ویژه قوه قضاییه در دستور کار وزارت کشور قرار گرفته، برهمین اساس آزادسازی اراضی تصرفی و ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم شهرها به صورت جدی توسط وزارت کشور مورد پیگیری قرارمی‌گیرد.

  امیری با اشاره به حساسیت ویژه نسبت به استان تهران درخصوص مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز و تصرف اراضی عمومی گفت: از شش ماهه دوم سال ۹۲ تا پایان آذرماه سال جاری، ۲۶۱۶ حکم تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز و بیش از ۱۱۰۰ هکتار از اراضی زراعی و ملی در استان تهران اجرایی شده است.

  سخنگوی وزارت کشور در ادامه به واگذاری ۴۸۰۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک و سنگین خدمات شهری به شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور در هفته جاری اشاره کرد و گفت: این ۴۸۰۰ دستگاه در هفته جاری با حضور معاون عمرانی وزارت کشور و توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به ذینفعان تحویل داده شد. این کار در شش سال گذشته بی‌نظیر بود و هر شهرداری و دهیاری حداقل یک دستگاه ماشین در حوزه خدمات شهری به ویژه در مناطق محروم تحویل داده شد.

  وی ادامه داد: این کار در رابطه با افزایش توان شهرداری‌ها در حوزه خدمات شهری کار بسیار مفید و موثری بود. ضمن اینکه تمام این ماشین‌آلات تولید داخل بوده و در آنها از محصولات داخلی استفاده شده است.

  تهیه پیش‌نویس سند امنیت زنان و کودکان

  امیری با اشاره به برگزاری نمایشگاه جامع مدیریت شهری که از دوم تا پنجم اسفندماه در محل نمایشگاه‌های دائمی شهر تهران برگزار می‌شود، گفت: این نمایشگاه با حضور شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور و با موضوع به نمایش گذاشتن توانمندی‌های این شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در حوزه‌های بهداشت شهری، حمل و نقل ترافیک و پسماند در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید و آشنایی مردم و متخصصان با فعالیت‌های شهرداری‌ها برگزار می‌شود.

  قائم مقام وزیر کشور ادامه داد: خوشبختانه در حوزه زنان به همت خانم فرهمندپور پیش‌نویس سند امنیت زنان و کودکان با مشارکت دستگاه‌های ذی‌ربط به اتمام رسید و برای اظهارنظر نهایی به معاونت امور زنان ریاست جمهوری ارسال شده است.

  وی با اشاره به همایش استانداران سراسر کشور که در هفته جاری برگزار شد، گفت: این همایش و هم‌اندیشی به صورت مرتب در وزارت کشور تشکیل می‌شود و در جلسه اخیر وزیر نیرو با حضور در جلسه، مصرف صحیح منابع آبی کشور را مورد تاکید قرارداد و بر لزوم فرهنگسازی در این حوزه به استانداران سراسر کشور تاکید کرد.

  سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: در حال حاضر آب‌های زیرزمینی کشور به شدت در سال‌های اخیر مورد استفاده قرار گرفته و باید توجه داشته باشیم که هرچه استفاده از این منابع زیرزمینی بیشتر شود، موجب بروز مشکلاتی در سطح شهرها می‌شود. وزیر نیرو در این جلسه درخصوص مصرف درست آب شرب و آب بخش کشاورزی هشدار داده و تاکید کردند که مردم باید بدانند که در منطقه کم آبی قرار گرفته‌ایم و اگر به صورت صحیح از منابع آبی استفاده نشود، در آینده نزدیک مشکلات اساسی برای کشور به وجود می‌آید. ایشان همچنین از استانداران درخواست کردند که شورای آب استان‌ها را هرچه زودتر تشکیل دهند و تصمیمات مناسب در این حوزه را اتخاذ کنند.

  موادمخدر ؛ دومین عامل مرگ و میر ایرانی‌ها

  امیری در ادامه با اشاره به حضور جزینی قائم مقام ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: آقای جزینی در این جلسه گزارش مناسبی در این حوزه به استانداران ارائه و تاکید کردند که در حال حاضر ۷۰ درصد تریاک دنیا از افغانستان تامین می‌شود و این کشور مرز طولانی با ایران اسلامی دارد و این یک تهدید جدی محسوب می‌شود.

  وی ادامه داد: موادمخدر در حال حاضر سومین تهدید بشری محسوب می‌شود و در کشور ما نیز موادمخدر دومین عامل مرگ و میر عنوان شده است.

  سخنگوی وزارت کشور با اشاره به گزارش قائم مقام ستاد مبارزه با موادمخدر در جلسه استانداران سراسر کشور، گفت: امروز متاسفانه شاهد استفاده موادمخدر در جمعیت دانش‌آموزی و دانشجویی کشور هستیم که لازم است خانواده‌ها مراقبت‌های بیشتری را درخصوص فرزندان خود لحاظ کنند. همچنین در این جلسه استانداران درخواست کردند وزارت امور خارجه درخصوص مبارزه با قاچاق موادمخدر از کشور افغانستان به ایران وارد مذاکره و تعامل با این کشور شود.

  تشکیل جلسه مدیریت بحران با حضور وزیر کشور باموضوع ریزگردها در هفته آینده

  امیری در پاسخ به این سوال که آیا وزیر کشور برای حل معضل ریزگردها سفری به عراق خواهند داشت، گفت: وزیر کشور سفری به عراق در برنامه کاری خود ندارند و در حال حاضر نیز معاون اول رییس جمهور با تعدادی از معاونان خود در کشور عراق هستند که به نظر بنده یکی از حوزه‌های گفت‌وگو قطعا موضوع ریزگردها است.

  سخنگوی وزارت کشور ادامه داد: سازمان مدیریت بحران به عنوان یکی از دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت کشور بودجه‌ای برای مقابله با بحران‌ها در اختیار ندارد و بودجه مقابله با بحران‌ها توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تامین می‌شود. باید به این نکته توجه کنیم که مقابله با ریزگردها به دستگاه‌های مختلفی از جمله محیط زیست و وزارت بهداشت نیز مربوط می‌شود و بخشی از کار نیز باید توسط وزارت کشور پیگیری شود اما وزارت کشور از تمام امکانات خود برای حل این مشکل استفاده می‌کند. در هفته آینده نیز وزیر کشور جلسه اصلی مدیریت بحران را تشکیل می‌دهد و در این جلسه اقدامات و برنامه‌ریزی‌های سازمان مختلف در حوزه مقابله با ریزگردها مورد بحث قرار می‌گیرد.

  منبع: ایسنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.