• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » علمی و فضایی » مدل فضاپیمای سرنشین دار و ماهواره مخابراتی ایران به نمایش در آمد
  کد خبر : 1855261

  مدل فضاپیمای سرنشین دار و ماهواره مخابراتی ایران به نمایش در آمد

  جدیدترین دستاوردها و طرح‌های فضایی محققان و متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران با حضور رئیس جمهور در نمایشگاه فناوری فضایی تجلی اقتدار ملی ارائه شد.

  مدل فضاپیمای سرنشین دار و ماهواره مخابراتی ایران به نمایش در آمدReviewed by حمید عبدالرحمن on Feb 17Rating:

  ۳۷

  به گزارش خبرنگار فناوری ایسنا، مدل ماک آپ فضاپیمای E1 از پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی، مدل فضایی ماهواره SRISAT از پژوهشکده سامانه‌های ماهواره و پروژه پین پولر از پژوهشکده رانشگرهای فضایی از جمله دستاوردها و فناوری‌های فضایی جدید مجموعه پژوهشگاه فضایی ایران در نمایشگاه فناوری فضایی است که در روز سه شنبه، ۲۸ بهمن ماه در نمایشگاه فناوری فضایی عرضه شد.

  مدل ماک آپ فضاپیمایE1

  پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی پژوهشگاه فضایی ایران در نمایشگاه فناوری فضایی علاوه بر دستاوردهای پیشین خود شامل کاوشگرهای پژوهش، پیشگام، کاوشگرهای ۴، ۲ و ۱ و تجهیزات مرتبط به این کاوشگرها، مدل ماک آپ فضاپیمای E1 خود را نیز عرضه کرد.

  فضاپیمای سرنشین‌دار E1 فضاپیمایی علمی پژوهشی است که به منظور توسعه فناوری و کسب دانش فنی با در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به فضانورد در محدوده ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتری سطح زمین و بازگشت سالم آن طراحی، ساخت، آزمایش، مونتاژ، یکپارچه و پرتاب می‌شود. بر اساس مطالعات انجام‌ شده و با توجه به الزامات اعزام انسان به فضا و لزوم دستیابی به قابلیت اطمینان مناسب، چند پرتاب فضایی از خانواده فضاپیمای کلاس E تا قبل از اعزام فضانورد به فضا لازم خواهد بود.

  مدل فضایی ماهواره SRISAT

  ماهواره SRI SAT یک ماهواره تحقیقاتی – مخابراتی با قابلیت ارسال و دریافت پیام کوتاه در ایستگاه‌های زمینی است و به منظور آزمون در مدار المان‌های پشتیبانی که در ماهواره‌های آینده سازمان فضایی ایران به کار گرفته خواهند شد، در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.

  این ماهواره در تطابق با قیود جرمی و ابعادی پرتابگر سفیر ب ۱ در مدت زمان کوتاهی طراحی و ساخته شده و سابقه قبلی ندارد و ماموریت‌های آن در راستای دستیابی به فناوری طراحی، ساخت، آزمون و سازگاری با پرتابگر برای اولین بار در کشور مطرح شده است که در قالب یک ماهواره تحقیقاتی- مخابراتی پیاده‌سازی خواهد شد. این ماهواره نسبت به ماهواره‌های قبلی کشور تقریبا در تمامی زیر سیستم‌ها، ارتقای فنی دارد.

  پژوهشکده سامانه‌های ماهواره همچنین در این نمایشگاه دستاوردهایی چون مدل مهندسی ماهواره ناهید، تجهیزات و سخت‌افزارهای تولید شده توسط زیرسیستم‌ها و نمونه پنل‌های خورشیدی گالیومی این ماهواره را ارائه کرد.

  پروژه پین پولرغیرانفجاری

  پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران همچنین، پروژه‌ پین پولر غیر انفجاری را در نمایشگاه فناوری فضایی ارائه داد.

  پین‌پولرها از جمله سخت‌افزارهای پرکاربرد در حوزه مکانیزم فضایی است که به دو دسته کلی انفجاری و غیرانفجاری تقسیم‌بندی می‌شوند. از عمده کاربردهای کلیدی پین‌پولر می‌توان به مکانیزم رهایش آرایه‌های خورشیدی، آنتن‌های ارتباطی، جدایش طبقات ماهواره‌بر، اتصال مخزن ذخیره سوخت، کلاهک ماهواره و … اشاره کرد.

  این پژوهشکده همچنین دستاوردهای پیشین خود همچون چرخ عکس‌العملی، بوم گرادیان جاذبه و موتور الکترونیکی یونی را برای عرضه به نمایشگاه آورده بود.

  پژوهشکده مواد و انرژی پژوهشگاه فضایی ایران نیز در این نمایشگاه دو دستاورد جدید، محصول پایلوت سایز کوچک پانل‌های خورشیدی و نمونه هسته سوراخ‌دار فضایی را ارائه داده بود.

  محصول پایلوت سایز کوچک پانل‌های خورشیدی قابل کاربرد در سامانه‌های فضایی بویژه برای تأمین توان ماهواره ناهید بوسیله پانل خورشیدی از جنس گالیوم آرسناید با بازده حدود ۳۰ درصد طراحی شده است.

  هسته‌های سوراخدار فضایی نیز به منظور ایجاد مسیر گذر هوای محبوس در هسته ساختارهای ساندویچی به کار رفته در سازه ماهواره‌ها و یا تخلیه گاز به وجود آمده در اثر گاز روی مواد به کار رفته در هسته و جلوگیری از گسست این ساختار‌ها طراحی شده است.

  پژوهشکده مواد و انرژی پژوهشگاه فضایی ایران علاوه بر این دو محصول جدید، دستاوردهایی چون نمونه پانل ساندویچی لانه زنبوری، مدل مهندسی ماژول خورشیدی ماهواره مکعبی، نمونه تست‌های مکانیکی انجام شده بر ساختارهای ساندویچی لانه زنبوری و نمونه پانل اینسرت گذاری شده را در نمایشگاه فناوری فضایی ارائه کرده بود.

  بر اساس این گزارش، دو پژوهشکده دیگر مجموعه پژوهشگاه فضایی ایران نیز با محصولات و دستاوردهای متنوعی به این نمایشگاه آمده بودند.

  پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی با محصولاتی همچون موتورهای کاوش، بلوک انتقال مداری، کلکسیونی از پیشرانه‌های طراحی و ساخته شده با قابلیت کاربرد در سامانه‌های حمل و نقل فضایی، موتور هیبرید در این نمایشگاه شرکت کرده بود.

  وظیفه بلوک انتقال مداری این است که ماهواره را از مدار پایین (۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر) تا مدار زمین آهنگ (۳۶۰۰۰ کیلومتر) منتقل کند.

  موتور هیبرید ترکیبی از موتورهای سوخت جامد و موتورهای سوخت مایع است که عمدتا مزایای هر دو را دارد و عاری از معایب آن دو است.

  پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران با محصولاتی همچون پروژه طراحی، بهینه‌سازی و ساخت سیستم تنظیم دما برای استفاده در لباس فضانوردان، پروژه غذای فضانورد، باتری‌های لیتیومی و نقره و رادار دهانه مصنوعی (سار) در این نمایشگاه حاضر شده بود.

  گروه پژوهشی علوم و کاربردهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران نیز پروژه‌های ارزشمند و کاربردی چون سامانه پایش محصول برنج با استفاده از فناوری سنجش از دور ماهواره‌ای و سامانه ماهواره پایش حریق را در این نمایشگاه ارائه کرده بود.

  نمایشگاه فناوری فضایی تجلی اقتدار ملی، در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برای ارائه محصولات و طرح‌های پژوهشی در حوزه علوم و فناوری‌های فضایی با مشارکت مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی فعال کشور در این عرصه برگزار شده است.

  انتهای پیام

  نمایشگاه دستاوردهای هوا و فضا

  بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه دستاوردهای هوا و فضا
  منبع: ایسنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.