• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بین الملل , مطالب برگزیده سایت » دلیل بودن وزیر خارجه عربستان در مذاکرات هسته ای چیست ؟
  کد خبر : 1853609

  دلیل بودن وزیر خارجه عربستان در مذاکرات هسته ای چیست ؟

  تلاش سعود الفیصل وزیر خارجه بیمار عربستان برای جلوگیری از دستیابی به یک توافق هسته ای جامع میان ایران و۵+۱ در وین بیش از نفس مذاکرات، توجه رسانه های غربی را جلب کرد.

  دلیل بودن وزیر خارجه عربستان در مذاکرات هسته ای چیست ؟Reviewed by Aryan on Nov 24Rating:

  فیسل

  حرکت سعود الفیصل با عصا و با قامتی خمیده و نفس نفس زنان در پایتخت های فرانسه، روسیه و اتریش برای لابی سازی علیه ایران دستمایه تمسخر رسانه های جهانی شده است.

  گفته می شود وزیر خارجه بیمار و پیر عربستان پیشنهاد پرداخت کمک چند ده میلیارد دلاری به فرانسه و روسیه داد تا از شکل گیری یک توافق جامع با ایران جلوگیری کند.

  عربستان نیز یک خط تلفن امن با تل آویو برقرار کرده تا به صورتی دو جانبه امکانات دو رژیم را برای جریان سازی علیه فعالیتهای هسته ای صلح آمیز ایران ایجاد کند.

  عربستان هزینه مالی این جریان سازی را تقبل کرده در حالی که رهبران رژیم صهیونیستی از نفوذ سیاسی خود در غرب و آمریکا برای ایجاد یک جبهه مشترک علیه جمهوری اسلامی استفاده کرده اند.

  امضاء یک توافقنامه میان ایران و ۵+۱ هر چند هم جزئی باشد در حقیقت شکست سیاسی بزرگی برای رژیم آل سعود و رژیم صهیونیستی تلقی می شود.

  سوالی که اینک مطرح است این است که چرا رژیم آل سعود از دستیابی ایران و۵+۱ به یک توافق جامع به شدت نگران است؟

  بررسی تحلیلی سیاست های رژیم آل سعود نشان می دهد که این رژیم در طول ۳۵ سال گذشته تمام امکانات سیاسی و مالی خود را برای جلوگیری از نفوذ منطقه ای و جهانی ایران به کار گرفته است

  وزیر خارجه عربستان

  نگاه طایفه ای عربستان به نقش انسانی ایران در منطقه سبب شده که رژیم آل سعود در یک جبهه در کنار رژیم اسرائیل علیه مقاومت اسلامی فلسطین و لبنان قرار گیرد.

  کمک ۱۸۰ میلیارد دلاری عربستان و برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج قارس به رزیم سابق عراق در طول جنگ تحمیلی علیه ایران در چارچوب سیاست ستیزه جویانه ریاض علیه تهران قابل تجزیه وتحلیل است.

  شکل گیری داعش و جبهه النصره در سوریه و تقویت جریان های تکفیری در سوریه ، عراق و لبنان برآیند تفکرات رژیم وهابی آل سعود است که از نفوذ شیعیان در منطقه به شدت احساس نگرانی می کند.

  در واقع عربستان حاضر است تا مدیریت خاورمیانه دراختیار رژیم صهیونیستی قرار گیرد، اما ایران هیچگونه نقشی در شکل گیری سیاست های منطقه ای نداشته باشد.

  این امر در چارچوب تعهد تاریخی آل سعود به انگلیس مبنی بر اینکه این رژیم در هر حال ملزم به حفظ منافع یهودیان در خاورمیانه است قابل ارزیابی است.

  به همین دلیل هر گونه موفقیت سیاسی و حتی اقتصادی برای ایران در داخل و خارج نوعا با واکنش منفی رژیم آل سعود که خود را رقیب سیاسی ایران می داند مواجه خواهد شد.

  افزایش تولید و صادرات نفت عربستان که منجر به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد برایند موفقیت دولت یازدهم برای مهار نسبی تورم در کشور است.

  لذا عربستان با اینکه جایگاه سیاسی بالایی برای غرب و آمریکا به شمار نمی رود اما کشورهای غربی برای رسیدن به اهداف منطقه ای خود معمولا از عربستان در حد” عابر بانک” استفاده می کنند.

  کمک ۳۶ میلیارد دلاری عربستان و قطر به داعش و جبهه النصره وارتش موسوم به آزاد سوریه در طول ۴۲ ماهی که از بحران سوریه می گذرد قطعا به دستور آمریکا وغرب صورت گرفته این در حالی است که عربستان و قطر هیچگونه بهره سیاسی مناسبی از این کمک مالی به گروهک های تروریستی نخواهند برد.

  لذا در صورتی که ایران و ۵+۱ به یک توافق قابل قبولی در وین برسند، بیش از اینکه این توافق یک پیروزی برای ایران تلقی شود به شکست جبهه سعودی-  اسرائیلی منجر خواهد شد.

  قطعا در چنین صورتی بیهوده بودن عصای سحر آمیز شیخ سیاست خارجی رژیم آل سعود ثابت خواهد شد و نشان می دهد که غرب درصدد یارگیری جدیدی در منطقه برآمده و عربستان در سیاست خارجی آمریکا و غرب دیگر محلی از اعراب نخواهد داشت.

  منبع : مهر نیوز

  منبع: خبرگزاری مهر
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.