• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » واکنش‌ها نامه خاتمی به رهبر
  کد خبر : 1853244

  واکنش‌ها نامه خاتمی به رهبر

  واکنش‌ها نامه خاتمی به رهبر Reviewed by Aryan on Sep 15Rating:   نامه سيدمحمد خاتمي به رهبر انقلاب و دعاي سلامتي وي براي ايشان اگرچه در مناسبات سياسي و در ميان چهره هاي روحاني کشور مي‌تواند امري بسيار معمولي و طبيعي باشد اما در ميان شخصيت‌هاي سياسي بازخوردهاي متفاوتي داشته و اين بازخوردها کماکان ادامه…

  واکنش‌ها نامه خاتمی به رهبر Reviewed by Aryan on Sep 15Rating:

   

  خاتمی و رهبر

  نامه سيدمحمد خاتمي به رهبر انقلاب و دعاي سلامتي وي براي ايشان اگرچه در مناسبات سياسي و در ميان چهره هاي روحاني کشور مي‌تواند امري بسيار معمولي و طبيعي باشد اما در ميان شخصيت‌هاي سياسي بازخوردهاي متفاوتي داشته و اين بازخوردها کماکان ادامه دارد.

  بسياري از سايت‌هاي خبري اصولگرا به عنوان رقباي سياسي اصلاحات، از اين نامه به عنوان مسير بازگشت شخصيت ارشد اصلاح طلبان به سپهر رسمي سياست کشور ياد کرده‌اند وبرخي نيز با بي اعتمادي به اين نامه نگاري، آن را فرصتي دوباره براي بازسازي «فتنه» قلمداد کرده‌اند. گو اين که نامه خاتمي به رهبر انقلاب و آرزو و دعاي سلامتي براي ايشان همزمان طيف بزرگي از انتقادهاي اصولگرايان به اصلاحات را تعديل کرده و تاحدي موجب فروکش کردن فوران تخريب‌هاي تندروها نيز شده است.اگرچه در اين ميان برخي نيز با زبان کنايه به اين نامه نگاري خاتمي نگاه کرده‌اند اما آنچه مسلم است، خالي شدن دست مدعيان تقابل شخص اول اصلاحات در ايران با رهبر انقلاب اسلامي است. زيرا پيش از اين بسياري از تندروها با هجمه تبليغاتي عليه «سيد خندان» وي را تا حد يک جاسوس آمريکايي و دشمن داخلي شماره يک رهبر انقلاب اسلامي و خارج از نظام توصيف کرده بودند در حالي که اين شانتاژهاي غيراخلاقي رسانه‌اي نه تنها کمترين سهمي از واقعيت نداشت بلکه به صورت غيرمستقيم مي‌توانست موجب تضعيف بنيادهاي امنيتي و سياسي نظام شود زيرا کمتر کسي مي‌تواند از رييس جمهور يک کشور براي همان کشور دشمن بتراشد.

  در اين باره لازم است تاکيد شود که تحليل‌ها نامه نگاري به منظور دعاي سلامتي براي رهبر انقلاب، از سوي يک چهره سياسي در شرايطي قابل تحليل است که بتوان همه جوانب امر را بررسي کرد.به گفته يکي از کارشناسان رسانه‌اي: تحليل نامه نگاري خاتمي را بايد در کنار تحليل عدم نامه‌نگاري بررسي کرد. به اين معني که اگر خاتمي نامه نمي‌نوشت چه اتفاقي مي‌افتاد، در واقع در صورت عدم نامه نگاري، مشخص بود که بسياري از منتقدان و رقباي وي و طيف اصلاحات با برجسته کردن اين موضوع سعي در القاي شکاف اعتقادي و بنيادي ميان اصلاح طلبان و نظام مي‌کردند. چه بسا که پيش از اين نيز بارها و بارها اين برچسب از سوي اصولگرايان تندرو به اصلاح طلبان زده شده است.اين کارشناس رسانه‌اي تاکيد کرد: از اين رو نبايد مسايل را طوري تحليل کرد که از آن براي طيف رقيب چوب دو سر نجس ساخت. زيرا اين امر مخالف و متناقض با روح «جذب حداکثري و دفع حداقلي» است.با اين وجود برخي از چهره‌هاي اصولگرا اين نامه را سياسي خوانده و آن را يک بازي سياسي براي بازگشت به قدرت تلقي کرده‌اند. يکي از اعضاي ارشد حزب موتلفه اسلامي از اين جمله است و با «يکي از سران فتنه» خواندن سيد محمد خاتمي، از منظر اصولگرايي سنتي و به عنوان رقيب سنتي اصلاح طلبان، به تحليل نگارش اين نامه پرداخته است.
  اصلاح طلبان مي‌خواهد خودشان را بر نظام تحميل کنند
  اين عضو حزب موتلفه گفت: هدف نامه‌نگاري خاتمي به رهبري براي بازسازي موقعيت اصلاح‌طلبان در انتخابات آينده است و اصلا‌ح‌طلبان با مهندسي کردن افکار عمومي جامعه و رسانه‌اي کردن اينگونه نامه‌ها سعي مي‌کنند خودشان را بر نظام تحميل کنند.حميدرضا ترقي ادامه داد: اصلاح طلبان در طي يکسال فعاليت دولت يازدهم استراتژي عادي سازي فتنه و بازگشت سران فتنه به عرصه سياسي کشور را با روش‌هاي گوناگون دنبال کردند و عليرغم اينکه طي مصوبه شوراي عالي امنيت ملي کشور اخبار اين افراد نبايد در راس روزنامه‌ها و صفحه اول آنها باشد تا آرامش مورد نياز جامعه بعد از فتنه تامين شود؛ متاسفانه روزنامه‌هاي اصلاح‌طلب برخلاف اين مصوبه در طي اين يکسال تلاش کردند که بازگشت اين چهره‌ها را در عرصه سياسي کشور عادي کنند و با شيب ملايمي دوباره اين افراد را در عرصه تاثيرگذاري بازگردانند.

  به گزارش نسيم عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه در ادامه گفت: به نظر مي‌رسد که اصلاح‌طلبان براي بازگشت به قدرت و پيدا کردن پايگاه اجتماعي در داخل جامعه نيازمند مطرح کردن اين چهره‌ها و زنده کردن آنها در کشور هستند و از آنجايي که مقام معظم رهبري تا به حال هيچ روي خوشي به فتنه و فتنه‌گران نشان نداده‌اند و بر ظلمي که اين افراد در حق نظام روا داشتند تاکيد کردند، متاسفانه عوامل فتنه هم هنوز اقرار و اعتراف به اشتباهات گذشته خودشان نکرده‌اند.در همين راستا محسن رهامي نيز گفته است: «اين نامه آرزوي سلامتي و بهبودي براي مقام معظم رهبري بود. اعضاي مجمع روحانيون از مبارزين پيش از انقلاب و پس از انقلاب بوده اند، همه اعضا از دوستان شخص مقام رهبري بوده اند و هستند و ارتباط نزديکي با ايشان دارند. طبيعي است مجمع روحانيون مبارز به واسطه سابقه و عقبه اي که در نظام جمهوري اسلامي دارد، همواره در کنار امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري بوده است. همه اعضاي مجمع به خاطر سلامتي رهبر خوشحال بوديم به به خاطر اينکه خطر رفع شده و مشکلي به وجود نيامده، چه در منابر و چه مساجد خوشحالي کرديم. اين نامه نه از طرف شوراي مشورتي آقاي خاتمي بلکه از طرف مجمع روحانيون نوشته شد.»اما از سوي ديگر، بسياري از چهره‌هاي سياسي از جمله شخصيت‌هاي نزديک به اصلاح طلبان اين نامه‌نگاري را امري معمولي و در راستاي رابطه دوستانه و اعتقادي اصلاح طلبان و رهبر انقلاب توصيف کرده‌اند.
  دوستي و رفاقت ديرينه با رهبر انقلاب
  عضو ارشد مجمع روحانيون مبارز به پيام نو گفت: «سابقه دوستي و رفاقت و ارتباط‌هاي قبلي مجمع روحانيون مبارز با مقام معظم رهبري بسيار بيشتر از آن چيزي است که ديگران بخواهند فضاي آلوده اي ايجاد کنند و اين نامه را با تحليل‌هاي نادرست روبرو کنند. اعضاي مجمع روحانيون قبل از انقلاب با مقام معظم رهبري آشنايي داشتند و سابقه همکاري داشته اند. در زمان حيات امام در خدمت حضرت امام؛ و بعد از حيات امام در خدمت مقام معظم رهبري بوده اندلذا دعا کردن براي سلامتي ايشان و دعا کردن براي بهبودي کامل مقام رهبري، امري طبيعي و معمولي بوده است و مورد اتفاق تمام احاد ملت است.»
  هرگز تقابلي ميان خاتمي و رهبري نبوده است
  رهامي در پاسخ به اين سوال که الگوي روابط آقاي خاتمي با رهبر انقلاب چگونه است و چرا عده‌اي همواره در پي تخريب اين رابطه هستند، گفت: «شخص آقاي خاتمي همواره در کنار مقام معظم رهبري بوده اند و هرگز تقابلي وجود نداشته و ندارد. به صورت موردي هم ملاقات‌هايي با اعضاي مجمع روحانيون وجود داشته است. پيش از عيد آقايان موسوي لاري و مجيد انصاري از طرف مجمع روحانيون مبارز با مقام معظم رهبري ملاقات کرده‌اند. به جز اين ملاقات‌ها در موارد مختلف بنا به ضرورت پيغام‌هايي ارسال شده است. چه آقاي خاتمي و چه ديگر اعضاي مجمع روحانيون از مجموعه داخل نظام هستند و تقابلي وجود نداشته و نخواهد داشت. اما طبيعي است در اداره کشور نقطه نظرهاي مختلفي وجود دارد و گاهي پيش مي‌آيد اين نقطه نظرات مورد قبول مقام رهبري نباشد که امري بسيار طبيعي است و مجمع روحانيون هم همواره به نظر رهبري احترام گذاشته اند و خلاف آن را انجام نداده‌اند. اين مسائل در اداره کشور بسيار معمولي است.»
  استقبال مردمي از نامه خاتمي
  نکته قابل توجه ديگر در حاشيه‌نگاري نامه خاتمي به رهبر انقلاب، بررسي واکنش‌هاي مردمي به ويژه در فضاي مجازي و شکه‌هاي اجتماعي است.استقبال بسيار گسترده مخاطبان اين شبکه‌ها از اين نامه و «پست»‌ها، «کامنت»ها و «لايک»‌هاي متعددي که در انعکاس نامه خاتمي همراه با عکس‌هاي مشترک رييس جمهور اسبق و رهبر انقلاب منتشر شد نشان دهنده ارتباط ژرف و همدلي قابل توجه پايگاه اجتماعي اصلاح طلبان با رهبري انقلاب اسلامي است.نگاهي کوتاه به اين شبکه‌هاي اجتماعي نشان مي‌دهد که کمتر کسي از ايرانيان عضو اين شبکه‌ها در داخل کشور نسبت به اين نامه بي واکنش بوده و قريب به اتفاق اين کاربران با استقبال از نامه خاتمي، آن را لازمه ارتباط منطقي، دوستانه و صحيح در قبال رهبر انقلاب اسلامي توصيف کرده‌اند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲)  • مرتضی خاکپور

   خدایا

   خدایاااااااااااااااااااااااااااا

   خدا

   چرا گفتی به مدافعان دین و وطن نان ندهند ؟!

   چرا گفتی جانباز دفاع مقدس را 5 % جانبازی بدهند ؟!

   چرا گفتی به جانباز 5% چیزی ندهند ؟!

   چرا گفتی جانباز 5 % ؛ که این همه زمین و ثروت ایران را که آزاد کرد به خودش چیزی ندهند ؟!

   چرا گفتی جانباز 5 % باید در فقر و تنگدستی زندگی کند ؟!

   چرا گفتی جانباز فقط باید کارمند باشد تا جانبازیش قبول شود ؟!

   چرا نگفتی وقتی اجنی به وطن تجاوز کردند و کشور را اشغال کرد : مردم داوطلبانه به کمک مردم

   و ارتش و نظامیان بشتابند : و در جنگ مجروح شوند : رزمندگان جانباز 5 % می شوند و از همه حقوق

   و معیشت محروم می شوند . ؟! چرا نگفتی رزمندگان جانباز 5 % ؛ هم ایثارگرند و مانند نظامیان به

   حقوق و معیشت برای گذران زندگی نیاز دارند ؟!

   چرا نگفتی رزمندگان جانبازان 5 % دفاع مقدس که اسلام را و ایران را و مردمش را و ثروتش را که

   نجات داد : نباید فقیر و گرسنه و بی سر پناه بماند . ؟!

   چرا گفتی جانباز 5 % ایران را و مردمش را و دینش را ؛ از حمله دشمن بعثی نجات دهند ؟!

   چرا نگفتی حقوق و مسکن و معیشت حق النٌاس جانباز 5 % است ؟!

   چرا نگفتی جانباز 5 % برای زنده ماندن به نان نیاز دارد ؟!

   خدا

   خدایااااااااااااااااااااا

   خودت بداد جانبازان 5 % برس ؟!

   خداااااااااااااااااااااااا

   http://khakpour-m.blogfa.com

  • نام...

   کاش همچین نامه ای نمیفرستاد

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.