• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , تلويزيون و صدا سيما , مطالب برگزیده سایت » نقش پدر در سریالهای رسانه ملی تخریب می‌شوند !
  کد خبر : 1851705

  نظر شما چیست ؟

  نقش پدر در سریالهای رسانه ملی تخریب می‌شوند !

  در سال های اخیر سریال های رسانه ی ملی با تخریب نقش «پدر» در خانواده، خواسته یا ناخواسته ضربات مخربی را بر پیکره ی این نهاد اجتماعی وارد آورده است. اشتباهی که در رمضان امسال هم تکرار شد.

  نقش پدر در سریالهای رسانه ملی تخریب می‌شوند !Reviewed by Aryan on Jul 18Rating:

  سریال هفت سنگ

  در حافظه ی تاریخی ملت ایران، پدر همیشه جایگاهی والا داشته است. دین مبین اسلام نیز برای پدر اهمیتی ویژه قائل شده و رضای خدا را در رضای او قرار داده است. نسل های گذشته ی ما پدر را به چشم یک اسطوره می دیدند و آرزوی مانند او شدن را داشتند. به همین دلیل بسیاری از فرزندان، شغل پدر را ادامه می دانند و پدر را الگویی کامل برای تعالی خود می پنداشتند. در نسل های پیش از ما پدر با حضوری مقتدرانه چون کوه، حامی و پشتیبان تک تک اعضای خانواده بود. با حضور پدر مشکلی نبود که حل نشود چرا که با تدبیر ترین فرد خانواده پدر بود.

  اما متأسفانه به مرور زمان و تغییرات ارزشی و نگرشی در سطح جامعه شاهد کم رنگ شدن چنین دیدگاهی نسبت به پدر شده ایم. در این میان رسانه ی ملی به عنوان یک دانشگاه عمومی می تواند در جهت احیای ارزش های اصیل یک خانواده ی مسلمان گام بردارد و در عین دست به تخریب آن بزند.
  تجربه ی سال های اخیر نشان می دهد که رسانه ی ملی تمایلی به تحکیم نقش های موجود در نهاد خانواده به خصوص نقش با اهمیت پدر ندارد. حتی این رسانه دانسته یا نادانسته سعی در تخریب بی رحمانه ی جایگاه پدر در خانواده دارد. با نگاهی به تولیدات رسانه ی ملی در حوزه ی فیلم و سریال می توان این موج تخریبی را در دو دسته تفکیک نمود.

  سریال هفت سنگ

  اول، پدر به عنوان موجودی ساده لوح، خرابکار و آبرو ریز:
  در بیشتر سریال های تلویزیون به خصوص سریال های طنز، پدر ها موجوداتی ساده لوح، خرابکار و آبرو ریز هستند که معمولاً با بی تدبیری خود خانواده را در معرض مشکلات و بحران های مختلفی قرار می دهند. پدرانی که شعور و فهم کافی برای اداره ی یک زندگی را ندارند و معمولاً فرزندانشان نیز روی آن ها حسابی باز نمی کنند. پدرانی که نه تکیه گاهند و نه فداکار بلکه خود نیازمند کمک دیگران هستند. در این بین تمام بار مشکلات خانواده بر روی دوش مادر است. مادری که دائماً خرابکاری های پدر را جبران می کند. به فکر فرزندان خود است و معمولاً از نفهمی و کم هوشی شوهر خود می نالد. تمام فرزندان به سوی او گرایش دارند و او را عقل فعال خانواده می دانند. او را موجودی نجات بخش در مقابل خطراتی می دانند که از جهت پدر، خانواده را تهدید می کند. حتی در برخی از داستان ها پدر تحت فشارهای ناشی از اشتباهات خود از محیط زندگی فرار می کند و مادر تنها به ایستادگی ادامه می دهد تا خانواده را از بحران خارج کند.

  سریال هفت سنگ

  دوم، پدر به عنوان موجودی ناتوان، وابسته و غیر قابل اعتماد:
  در برخی از این سریال ها پدر به عنوان سربار خانواده و ناتوان از تأمین نیازهای خانواده نشان داده می شود. پدری که خانه نشین است و حتی فرزند داری می کند و مادری که شاغل است و بیرون از خانه برای ادامه ی حیات خانواده تلاش می کند. پدری که غیر قابل اعتماد است و  حتی فرزندانش به او اعتماد ندارند و در لحظه ی نیاز به دامن مادر پناه می برند. به بیان بهتر پدر بی اعتبار ترین فرد در خانواده است. پدری که توان کسب درآمد و ایستادن در مقابل طلب کارها را ندارد و تمام فرزندان از او قطع امید کرده اند.
  دو سریال مناسبتی «هفت سنگ» و «مدینه» که هم اکنون به مناسبت ماه مبارک رمضان به ترتیب از شبکه ی سه و شبکه ی یک سیما روی آنتن می رود مصادیق محکمی بر این مدعاست. در هردوی این سریال ها مخاطب با مردانی روبه رو می شود که دارای ویژگی های یاد شده در بالا هستند. سریال هفت سنگ سه نوع پدر را به نمایش می گذارد. اول، پدر زورگو و مستبد که خواسته ای اطرافیان و اعضای خانواده برای او اهمیتی ندارد و فقط به خواسته های خود توجه دارد و مادر در مقابل، به خواسته های فرزند اهمیت می دهد و با او در اوج مهربانی برخورد می کند.

  دوم، پدری که ناتوان و خرابکار است و دائما مادر خانواده مجبور است مراقب خرابکاری های او باشد تا حیات طبیعی خانواده را به خطر نیندازد. سوم، پدری که خانه نشین است و فرزند داری می کند اما مادر خانواده برای کار به بیرون از خانه می رود و تصمیم گیرنده ی نهایی و فرد هوشمند اوست. در سریال مدینه نیز ما شاهد تازه پدری هستیم که فاقد قدرت تصمیم گیری و اقتدار کافی در زندگی است. پدری که تحت تأثیر دیگران به خصوص مادر و مادر خوانده ی خود به تصمیم گیری می پردازد و تعیین کننده ی اصلی در زندگی این این مرد، آنها هستند. مردی که به دلیل اشتباهاتش تمام حیثیت خانواده را از بین برده و در این میان یک ناجی زن «مدینه» در تلاش برای احیای مجدد این خانواده و برگشت به مسیر اصلی است.

  مثال ها درباب تخریب نقش و جایگاه پدر در سریال های تلویزیونی رسانه ی ملی، بسیار زیاد است. سریال هایی همچون چارخونه، متهم گریخت، خانه به دوش و… که در هریک جایگاه پدر به نوعی متزلزل شده است.  با فرض رسانه ی ملی به عنوان یک دانشگاه عمومی باید در نظر داشته باشیم که میزان تأثیر گذاری رسانه در سطح جامعه بسیار بالاست. در نتیجه مدیران رسانه ی ملی و سیاستگذاران این عرصه نباید از جادوی رسانه در هدایت افکار عمومی و شکل دهی به سبک زندگی ایرانی – اسلامی غافل باشند. به راستی جایگاه پدر در سبک زندگی ایرانی – اسلامی چگونه است؟ آیا سریال های تولید شده با چنین جایگاهی هماهنگی دارد یا کاملاً در تضاد است؟ متأسفانه جایگاه «پدر» روز به روز در جامعه ی ما کم رنگ تر می شود و مهمترین عاملی که می تواند مانع از چنین حادثه ای بشود رسانه ی ملی است. موج قهرمان سازی های سال های اخیر بر حول محور زنان و مادران تنها بوده است. این در حالی است که کمتر سریالی را می توان یافت که قهرمان اصلی آن یک پدر باشد.

  منبع: محمد عظیمی - پژوهشگر اجتماعی اکونیوز
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۴)  • نام...

   متاسفانه حتی اگه بخواین این موضوع رو کتمان کنید این روزها ظاهرا حقیقت جامعه همین شده.با این شرایط حاکم که زنها هم مجبورن پا به پای مردا کار کنن مرها هم یکم ترجیح میدن از قبول بسیاری از مسولیتها شونه خالی کنن و این نه تنها بر خلاف میل خانمهاست بلکه باعث بسیاری از مشکلات و طلاق های امروزی شده.

  • ناشناس

   خوبه دارین میگین رسانه ملی! من به نظرم این رسانه بیشتر مافیایی داره اداره میشه؟ معلوم نیست این ضرغامی رو کی میخوان عوض کنن! من یادمه سال 80 من بیشتر پای فیلم های ماه مبارک می نشستم . امسال که اصلا” هیچ کدوم رو ندیدم .

  • نوشین

   همیشه هم متعجبم که همچین پدرایی چطور این خونه زندگی رو فراهم می کنن!

  • آمنه

   میخواهید به نقش پدر بها بدید چرا مادر را تخریب می کنید .شما همیشه این دو را در مقابل هم قرار می دهید . آیا ارزش دادن به یک فرد باید در نظر شما همیشه باید مساوی با گرفتن همان ارزش ها از فرد دیگری باشد ؟

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.