• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » برگی از یک کتاب » راه و روش کتاب خوان شدن چگونه است ؟
  کد خبر : 1850859

  راه و روش کتاب خوان شدن چگونه است ؟

  راه و روش کتاب خوان شدن چگونه است ؟Reviewed by Aryan on Jul 2Rating: سالهاست که هر وقت به من ميگويند چه توصيه هايي براي پيشرفت بيشتر و بهتر داري، من کتاب خواندن را توصيه ميکنم. اخيراً بعضي دوستانم ميگويند که ما ميخواهيم، اما به هزار و يک دليل نميشود. به عنوان آدمي که پانزده…

  راه و روش کتاب خوان شدن چگونه است ؟Reviewed by Aryan on Jul 2Rating:

  نقد کتاب

  سالهاست که هر وقت به من ميگويند چه توصيه هايي براي پيشرفت بيشتر و بهتر داري، من کتاب خواندن را توصيه ميکنم. اخيراً بعضي دوستانم ميگويند که ما ميخواهيم، اما به هزار و يک دليل نميشود. به عنوان آدمي که پانزده سال اخير متوسط روزانه 70 صفحه کتاب را خوانده ام، سعي کردم چند نکته مهم در اين زمينه را اينجا بنويسم: 


  اول اينکه) تلاش کنيد غير از فارسي زبان دومي را هم بدانيد. طبيعي است دست شما در پيدا کردن کتاب مناسب بازتر ميشود. شايد براي کساني که کار فني ميکنند يا فلسفه ميخوانند، زبان آلماني، براي مديريت و اقتصاد زبان انگليسي و براي شيفتگان ادبيات زبان فرانسه گزينه هاي جذابي باشند. البته من در اين مورد صاحب نظر نيستم و اين حرف کاملاً سليقه شخصي من است. دانستن زبان دوم حتي ميزان درک زبان اول را نيز بالا مي برد. اين نکته اي است که سالهاست در روانشناسي اثبات شده است. 


  دوم اينکه) کتابهايي بخوانيد که خوب ترجمه شده باشد. متأسفانه در جامعه ما، ترجمه بسيار سليقه اي است و انسانهاي زيادي را مي بينيد که براي يادگرفتن بهتر زبان، دست به ترجمه کتابها ميزنند. حتماً در زمان خريد يک کتاب، يک صفحه آن را به صورت تصادفي باز کنيد و کامل بخوانيد و اگر ديديد با نگارش راحت نيستيد کتاب را نخريد. حتي اگر مطمئن ترين فرد آن کتاب را به شما توصيه کرده بود. من کاملاً اعتقاد دارم بسياري از ما به خاطر ترجمه هاي بد و ضعيف، کتاب زده شده ايم. 


  سوم اينکه) در شروع کار به سراغ کتابهاي کلاسيک نرويد. مارک تواين زماني گفته بود: «کتابهاي کلاسيک، کتابهايي هستند که هيچکس حوصله ندارد بخواند اما همه آرزو ميکنند که اي کاش آنها را خوانده بودند!». يکي از دوستان من براي شروع کتابخواني رمان «در جستجوي زمان از دست رفته» نوشته مارسل پروست را گرفته بود. آلن دو باتن در مورد اين کتاب ميگويد: خواندن اين کتاب دو پيش نياز دارد: تنهايي کشنده و پاي شکسته! به همين دليل توصيه ميکنم که سراغ ليستهايي شبيه: «100 کتاب يا 00 کتاب يا 22 کتاب يا … که قبل از مرگ بايد خواند نرويد«.


  چهارم اينکه) براي کتابخواني زمان و مکان مشخصي در نظر بگيريد. يک صندلي يا يک پشتي يا يک گوشه اتاق يا داخل مترو يا هر جا که دوست داريد، اما عادت کنيد که زمان و مکان مشخصي وجود داشته باشد و هميشه در آنجا کتاب بخوانيد. به اين شکل ذهن شما شرطي ميشود. هر وقت در آن محل قرار گرفتيد ناخودآگاه، ذهن شما متمرکز ميشود و آماده کتاب خواندن مي شويد. 


  پنجم اينکه) هدفهاي بزرگ نگذاريد. اگر بتوانيد روزي 3 صفحه کتاب بخوانيد و هميشه بخوانيد بهتر از روي 30 صفحه است که گاهي آن را ترک کنيد. اگر هم مدتي روزي سه صفحه خوانديد هيجان زده نشويد و هدف خود را بالا نبريد. بايد سيستم ذهن و زندگي ما به تدريج به سبک جديد عادت کند. 


  فعلاً اينکه) اگر شازده کوچولو نوشته اگزوپري را نخوانده ايد يا قلعه حيوانات جرج اورول را نخوانده ايد، يا اگر دنبال کتاب ساده اي براي فلسفه ميگرديد و دنياي سوفي (نوشته ياستين گوردر) را نخوانده ايد يا اگر «هبوط در کوير» شريعتي را نخوانده ايد شايد بهتر باشد فعلاً از همين ها شروع کنيد و به سراغ کتاب ديگري نرويد.

  منبع: محمد رضا شعبانعلي - ابتکار
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۲)  • مرتضی خاکپور

   خدایا

   خدایاااااااااااااااااااااااااااا

   خدا

   چرا گفتی به مدافعان دین و وطن نان ندهند ؟!

   چرا گفتی جانباز دفاع مقدس را 5 % جانبازی بدهند ؟!

   چرا گفتی به جانباز 5% چیزی ندهند ؟!

   چرا گفتی جانباز 5 % ؛ که این همه زمین و ثروت ایران را که آزاد کرد به خودش چیزی ندهند ؟!

   چرا گفتی جانباز 5 % باید در فقر و تنگدستی زندگی کند ؟!

   چرا گفتی جانباز فقط باید کارمند باشد تا جانبازیش قبول شود ؟!

   چرا نگفتی وقتی اجنی به وطن تجاوز کردند و کشور را اشغال کرد : مردم داوطلبانه به کمک مردم

   و ارتش و نظامیان بشتابند : و در جنگ مجروح شوند : رزمندگان جانباز 5 % می شوند و از همه حقوق

   و معیشت محروم می شوند . ؟! چرا نگفتی رزمندگان جانباز 5 % ؛ هم ایثارگرند و مانند نظامیان به

   حقوق و معیشت برای گذران زندگی نیاز دارند ؟!

   چرا نگفتی رزمندگان جانبازان 5 % دفاع مقدس که اسلام را و ایران را و مردمش را و ثروتش را که

   نجات داد : نباید فقیر و گرسنه و بی سر پناه بماند . ؟!

   چرا گفتی جانباز 5 % ایران را و مردمش را و دینش را ؛ از حمله دشمن بعثی نجات دهند ؟!

   چرا نگفتی حقوق و مسکن و معیشت حق النٌاس جانباز 5 % است ؟!

   چرا نگفتی جانباز 5 % برای زنده ماندن به نان نیاز دارد ؟!

   خدا

   خدایااااااااااااااااااااا

   خودت بداد جانبازان 5 % برس ؟!

   خداااااااااااااااااااااااا

   http://khakpour-m.blogfa.com

  • نسیم

   باسلام و احترام فراوان
   من عضو سایت ایران ویج هستم ولی متاسفانه مدت زیادیه هیچ ایمیلی از اخبار و تصاویر زیبا و مفهومی این سایت دریافت نمیکنم کمکم کنید.خسته نباشید خانواده بزرگ ایران ویج

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.