• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار » آخرین اخبار از مذاکرات 5+1 / کنفرانس خبری ظریف در ژنو
  کد خبر : 1850797

  آخرین اخبار از مذاکرات 5+1 / کنفرانس خبری ظریف در ژنو

  آخرین اخبار از مذاکرات 5+1 / کنفرانس خبری ظریف در ژنوReviewed by Aryan on Jun 20Rating: مذاکرات هسته ای  محمد جواد ظریف پس از پایان پنجمین دور مذاکرات ایران و 1+5 در وین در نشست خبری در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: مذاکرات این دور بسیار فشرده بود و هنوز هم ادامه دارد.وی افزود: دیشب همکاران…

  آخرین اخبار از مذاکرات 5+1 / کنفرانس خبری ظریف در ژنوReviewed by Aryan on Jun 20Rating:

  ظریف

  مذاکرات هسته ای 

  محمد جواد ظریف پس از پایان پنجمین دور مذاکرات ایران و 1+5 در وین در نشست خبری در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: مذاکرات این دور بسیار فشرده بود و هنوز هم ادامه دارد.

  وی افزود: دیشب همکاران تا یک و نیم بامداد مشغول بودند و از امروز صبح هم رایزنی‌ها ادامه داشته و یک دور بنده با خانم اشتون دیدار داشتم و اکنون هم با معاون خانم اشتون همکاران ما بر روی مقدمه کار می‌کنند.

  هنوز نمی‌توانیم بگوییم متنی وجود دارد

  ظریف گفت: ما در این دور بر روی نگارش کار کردیم. ولی هنوز نمی‌توانیم بگوییم متنی وجود دارد . در برخی مسایل هم درباره محتوان و هم نحوه نگارش اختلاف نظر است. فعلا درباره عنوان توافق داریم هم‌چنین درباره یک چارچوب کلی و بخش زیادی از مقدمه اختلاف اساسی نیست اما درباره محتوا و نحوه نگارش اختلاف‌نظر است.

  طرف مقابل هنوز برای یک مذاکره جدی بر اساس واقعیات وارد کار نشده است

  وی گفت: با توجه به عمر موضوع هسته‌ای طبیعی است و توقع داشتیم که کار دشوار باشد. احساس من این است که طرف مقابل هنوز برای یک مذاکره جدی بر اساس واقعیات وارد کار نشده است. البته این طبیعی است که مذاکره‌کنندگان مسایل را برای جلسات آخر بگذارند و این هم طبیعی است.

  وزیر خارجه گفت: نیاز است به جای تکرار مواضع به روش‌های حل موضوع برسیم.

  وزیر خارجه کشورمان اظهار کرد : بر اساس سیاست‌هایمان و آن‌چه در برنامه اقدام مشترک در ژنو توافق کردیم راه‌حل‌هایی پیشنهاد شد که باید هم‌زمان نگرانی‌های برخی کشورها رفع شود و ایران برنامه صلح‌آمیز هستةای خود را داشته باشد. پیشنهادهایی ما مخصوصا در مرحله نهایی داشتیم که به طور جدی در استانبول ارایه شد،‌ بیش از آنکه مواضع باشد راه ‌حل هایی است که هم حقوق ایران حفظ شود و هم اگر نگرانی است آنها برطرف شود.

  سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ما جای ندارد

  وی تاکید کرد: سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ما جای ندارد و حذف این سلاح‌ها از بهترین راه‌ها برای ایجاد آرامش در دنیاست و کشورهای هسته‌ای که ما با آنها مذاکره‌ می‌کنیم باید سلاح‌ها را از بین ببرند.

  برای توافق و تفاهم آمدیم و نیاز هم به اتلاف وقت نداریم

  در طرف مقابل تلاش برای مواضع زیاده‌خواهانه وجود دارد

  ظریف تاکید کرد: در طرف مقابل ما هنوز احساس می‌کنیم تلاش برای مواضع زیاده‌خواهانه وجود دارد و فکر می کنم طرف های ما باید از مواضع خود صرف‌نظر کنند . ما از ابتدا حرف منطقی زدیم و بر اساس حقوق بین‌الملل حرف می‌زنیم. ما برای توافق و تفاهم آمدیم و نیاز هم به اتلاف وقت نداریم. ما با اطمینان خاطر و اعتماد به نفس مذاکره می‌کنیم با حفظ حقوق ملت ایران.

  نزدیک به 10 ساعت به طور منسجم روی متن کار شده


  وی گفت: نزدیک به 10 ساعت به طور منسجم روی متن کار کردند دو طرف، البته این به غیر از صدها ساعت بحث و بررسی داخلی در هر یک از طرف‌هاست.

  دیدگاه‌های ما منطقی است

  وزیر خارجه گفت: الان دو طرف این امکان را دارند که به دیدگاه‌های دو طرف که بر روی کاغذ آمده بیشتر فکر کنند و دیدگاه‌های ما منطقی است و امیدواریم برای آنها هم به همین سمت برود.

  تا زمانی که مذاکرات مفید و نیاز باشد ادامه می‌دهیم

  ظریف گفت: از 2 جولای( 11 تیرماه) به وین می‌آییم و تا زمانی که مذاکرات مفید و نیاز باشد ادامه می‌دهیم تا به نتیجه برسیم و امیدواریم با واقع‌بینی طرف مقابل مواجه شویم.

  آژانس یک بار دیگر پایبندی ایران به تعهداتش را اعلام کرد


  وی با اشاره به گزارش ماهانه آژانس گفت که آژانس یک بار دیگر پایبندی ایران به تعهداتش را اعلام کرد.

  نیازهای عملی‌مان را به طور شفاف ارایه کردیم

  وزیر خارجه کشورمان گفت: نیازهای عملی‌مان را به طور شفاف ارایه کردیم و گفتیم که مجموعه فعالیت‌های هسته‌ای مان در مسیر مشخص حرکت می‌کند که نشان دهنده حقانیت و حسن‌نیت ایران است.

  دیدگاه‌های افراطی مطرح شدکه اصلا نباید در مذاکرات جای داشته باشند

  همه تاسیسات ایران برای تولید سوخت بوشهر تعریف می‌شوند

  وی افزود: همه تاسیسات ایران برای تولید سوخت بوشهر تعریف می‌شوند. این که به چه شکل و با چه سرعتی در این روند حرکت کنیم در مذاکرات بحث شده است. البته دیدگاه‌های افراطی در مذاکرات مطرح شده است که اصلا نباید در مذاکرات جای داشته باشند.

  باید طبق توافق ژنو همه تحریم‌ها برداشته شود

  ظریف در پاسخ به این که درباره لغو دائمی تحریم‌ها در مذاکرات چه گفته شد و چه شنیده شد با توجه به حضور ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد: ما با دولت‌ها صحبت می‌کنیم در عرصه روابط بین‌الملل. از نظر ما به عنوان یک موضوع مذاکره مهم نیست که آمریکایی‌ها چگونه می‌خواهند با مساله تحریم‌ها برخورد کرده و آنها را رفع کنند؛ این مشکل آنهاست. اگر دولت آمریکا تعهدی را می‌دهد و توافقی را انجام می‌دهد باید به آن عمل کند و باید طبق توافق ژنو همه تحریم‌ها برداشته شود.

  متن توافق بیش‌تر از کلمات پرانتز دارد

  امیدوارم به برکت ماه رمضان همه سر عقل بیایند

  وی افزود: البته با آقای برنز در این‌باره صحبت نشد اما او هم می‌داند برای رسیدن به توافق باید تحریم‌ها رفع شود.

  وی درباره مهم‌ترین اختلاف‌نظرها و پرانتز‌های متن گفت: این متن شاید بیش‌تر از کلمات پرانتز دارد. امیدواریم تا دو هفته دیگر به برکت ماه رمضان همه سر عقل بیایند و با واقع‌بینی وارد شوند. 

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.