• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سفارت انگلیس در تهران بازگشایی می‌شود
  کد خبر : 1850709

  سفارت انگلیس در آستانه بازگشایی

  سفارت انگلیس در تهران بازگشایی می‌شود

  سفارت انگلیس در تهران بازگشایی می‌شود Reviewed by Aryan on Jun 18Rating:  هیچ‌کس به یاد نمی‌آورد 70 سال پیش و در بحبوحه جنگ جهانی دوم، استالین، روزولت و چرچیل در سفری مخفیانه به ایران آمدند تا برای اداره جنگ تصمیم بگیرند. روزگاری ظهور هیتلر ایران را کانون تصمیم‌های مهم جهانی کرد. اما امروز نوبت داعش…

  سفارت انگلیس در تهران بازگشایی می‌شود Reviewed by Aryan on Jun 18Rating:

  سفارت انگلیس

   هیچ‌کس به یاد نمی‌آورد 70 سال پیش و در بحبوحه جنگ جهانی دوم، استالین، روزولت و چرچیل در سفری مخفیانه به ایران آمدند تا برای اداره جنگ تصمیم بگیرند. روزگاری ظهور هیتلر ایران را کانون تصمیم‌های مهم جهانی کرد. اما امروز نوبت داعش است تا ایران را محور یک ائتلاف بزرگ علیه تروریسم کند. چند سال قبل نیز در آستانه حمله آمریکا به عراق، نخست‌وزیر انگلیس به تهران آمد و با رئیس‌جمهور وقت، سیدمحمد خاتمی، مذاکره کرد. شاید این‌بار نیز تماس ویلیام هیگ با محمدجواد ظریف مقدمه تحولات بزرگ‌تری باشد.

  ارتقای سطح روابط به کاردار

  رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران روز دوشنبه گفت: ممکن است روابط طرفین به‌زودی به سطح کاردار مقیم ارتقا یابد. جک استراو روز دوشنبه از احتمال مستقر شدن «آجی شارما» کاردار این کشور در تهران خبر داد. آقای شارما از سال گذشته و در پی از سرگیری روابط دیپلماتیک تهران-لندن به‌عنوان کاردار غیرمقیم انگلیس منصوب شده و در این مدت چندین‌بار به ایران سفر کرده است. اظهارات آقای استراو پس از آن بیان شد که «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه در پارلمان این کشور از قریب‌الوقوع بودن تغییر در وضعیت روابط دیپلماتیک دو کشور خبر داد. وی گفت به‌زودی اطلاعیه‌ای در این رابطه صادر می‌کند. اظهارات آقای هیگ گمانه‌زنی‌هایی را در رابطه با احتمال بازگشایی سفارت دو کشور مطرح کرده است. سخنگوی وزارت خارجه انگلیس از تایید یا رد این گمانه‌زنی‌ها خودداری کرد. با این حال، وزیر خارجه اسبق انگلیس می‌گوید: «ممکن است (اطلاعیه هیگ) این باشد که آقای شارما در ایران مقیم شود. بحران عراق نشان می‌دهد که باید هرچه سریعتر روابط خود با دولت ایران را تقویت کنیم. آنها در رابطه با افغانستان متحدان قابل اتکایی بودند و در عراق نیز منافع آنها مانند ما در این است که عراق باثبات باشد.»

  باید در تهران سفارتخانه داشته باشیم

  روز گذشته ویلیام هیگ به پارلمان بریتانیا رفت تا درباره بازگشایی سفارت بریتانیا در ایران به آنان گزارش دهد. سایت فرارو نوشت؛ وزیر خارجه بریتانیا در این سخنرانی به نمایندگان تاکید کرد: زمان برای بازگشایی سفارتخانه در ایران مناسب است. وی در سخنانی تصمیم خود به بازگشایی سفارت این کشور در تهران را اعلام داشت اما گفت که سفارتخانه در ابتدا تنها قادر است خدمات محدودی را ارائه دهد. وزیر خارجه بریتانیا در سخنانی در مجلس عوام این کشور گفت که روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیشرفت در بهبود روابط دو کشور و علاقه مشترک به ادامه حرکت به سوی برقراری روابط دوجانبه را بررسی کرده است. گفته شده بود وضعیت بحرانی عراق و پیشروی نیروهای داعش در این کشور باعث افزایش تماس بین کشورهای غربی و ایران شده است. چند ماه قبل ایران و انگلیس اقدام به معرفی یک کاردار غیرمقیم کردند. ویلیام هیگ در اینباره گفت: در آن زمان گفتم که تصمیم ما به پایان دادن به ترتیبات مربوط به حفاظت رسمی از منافع دو کشور نشانه افزایش اطمینان به امکان رسیدگی مستقیم به روابط با ایران به‌جای ارتباط غیرمستقیم به واسطه سفارتخانه‌های سوئد و عمان است. وزیر خارجه بریتانیا افزود طی چهار ماه گذشته، ارتباط بین دو دولت گسترش یافته و شماری از مقامات بریتانیایی و ایرانی به پایتخت‌های یکدیگر سفر کرده‌اند و تاکید کرد که این سفرها به ما امکان داد تا یک رشته اقدامات را جهت بهبود عملکرد سفارتخانه‌های خود به اجرا بگذاریم. هیگ در گزارش خود به مجلس عوام بیان داشت که «دو موضوع مهم در بررسی بازگشایی سفارتخانه بریتانیا در تهران وجود داشته است. اول کسب اطمینان درمورد امنیت کارمندان سفارت و دوم، برخورداری آنان از شرایط مناسب برای فعالیت عادی بدون مواجهه با موانع و مشکلات.» وی افزود: درهر حال، هرگز تردیدی در این مورد وجود نداشته است که در صورت تحقق شرایط لازم، باید در تهران سفارتخانه داشته باشیم. ویلیام هیگ گفت که ایران کشوری مهم در یک منطقه متلاطم است و داشتن سفارتخانه در سراسر جهان، حتی در شرایط دشوار، ستون اصلی نگرش دیپلماتیک بریتانیا در سطح جهانی است. وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی خود با محمدجواد ظریف در روز شنبه گفت: در این مکالمه نتیجه گرفت که شرایط برای بازگشایی سفارتمان در تهران مناسب است ولی یک رشته ملاحظات اجرایی وجود دارد که باید اول حل و فصل شود و به محض حل و فصل این ملاحظات، در نظر داریم سفارتخانه را نخست با معدودی کارمند بازگشایی کنیم.

  نظر روانچي

  مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه در جمع خبرنگاران درباره سخنان ویلیام هگ وزیرامورخارجه انگلیس درباره بازگشایی سفارت انگلیس در ایران گفت: سفارت ایران در انگلیس پیش از این بازگشایی شده است و اکنون سفارت ایران تحت نام سفارت جمهوری اسلامی ایران و نه توسط کشور دیگری که قبلا عمان بود، فعالیت می کند. وی افزود: کاردار ایران همانطور که کاردار انگلیس نیز رفت و آمد دارد به انگلستان رفت و آمد می کند و ما در لندن همه خدمات کنسولی که مورد نیاز شهروندان در انگلیس است ارائه می کنیم و شهروندان نیز از اینکه بعد از مدتها این خدمات ارائه می شود راضی هستند. روانچی با اشاره به اینکه انگلستان به زمان بیشتری نیاز داشت تصریح کرد: مقدماتی برای بازگشایی سفارت انگلستان در تهران لازم بود که در حال انجام است و امروز آقای هیگ اعلام کرد که به زودی سفارت انگلیس در تهران بازگشایی خواهد شد. البته چند ماه است که سفارت انگلیس از حالت اینکه سوئد بخواهد حافظ منافع باشد درآمده است و اکنون آماده می‌شود که سفارت را بازگشایی کنند.

  منبع: روزنامه آرمان
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.