• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » خطر زیست محیطی این بار به سراغ تالاب انزلی رفت
  کد خبر : 1850676

  خطر زیست محیطی این بار به سراغ تالاب انزلی رفت

  خطر زیست محیطی این بار به سراغ تالاب انزلی رفت Reviewed by Aryan on Jun 16Rating: مديركل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: كاهش 8 متري عمق تالاب انزلي در برخي از نقاط نگران كننده است. محمدرضا برجي در گفت‌وگو با ايسنا ، اظهار كرد: تالاب انزلي يكي از مهمترين اكوسيستم‌هاي طبيعي گيلان است كه به…

  خطر زیست محیطی این بار به سراغ تالاب انزلی رفت Reviewed by Aryan on Jun 16Rating:
  تالاب بندر انزلی

  تالاب بندر انزلی

  مديركل حفاظت محيط زيست گيلان گفت: كاهش 8 متري عمق تالاب انزلي در برخي از نقاط نگران كننده است. محمدرضا برجي در گفت‌وگو با ايسنا ، اظهار كرد: تالاب انزلي يكي از مهمترين اكوسيستم‌هاي طبيعي گيلان است كه به دليل افزايش ورود آلودگي‌هاي صنعتي، كشاورزي و خانگي به 11 رودخانه گيلان كه نهايتا به تالاب مي‌رسند هم اكنون در ليست سياه كنوانسيون رامسر قرار دارد. وي با بيان اينكه احياي اين فاز با همكاري جايكا از سال 89 آغاز شد و مطالعات اوليه و فاز نخست به مرحله اجرا درآمد، اضافه كرد: نتايج اين همكاري‌ها، مطلوب بود اما اگر مطالعات واقعي‌تري انجام مي‌شد، هم اكنون نتايج مطلوب‌تري نصيب استان مي‌شد.

  به همين دليل هم اكنون مطالعات فاز اول مورد بازنگري قرار گرفته است. برجي با بيان اينكه فاز دوم پروژه جايكا كه از سال جاري آغاز شده در مدت پنج سال بايد به اتمام برسد، ادامه داد: امسال 10 ميليارد تومان براي انجام فاز دوم پروژه بين‌المللي جايكا تخصيص داده شده است و با توجه به اولويت‌ها، احياي تالاب اجرايي مي‌شود. مديركل محيط زيست گيلان تاكيد كرد: براي كاهش روند تخريب تالاب بايد نگاه همه جانبه نسبت به احياي تالاب با درنظر گرفتن منافع حاشيه‌نشينان و ذينفعان داشته باشيم. وي ادامه داد: ورود آلودگي‌هاي گوهررود و زرجوب و همچنين شيرابه‌هاي جايگاه دفن زباله سراوان از جمله آلاينده‌هاي زيست محيطي تالاب انزلي است. ما برنامه داريم تا بخشي از اعتبار تالاب انزلي را به احياي اين رودخانه‌ها اختصاص دهيم و لازم است دستگاه‌هايي كه در اين خصوص مسئول هستند در جهت نجات اين رودخانه ها تلاش كنند زيرا افزايش آلودگي اين رودخانه‌ها سلامتي مردم را تهديد مي‌كند.

  برجي افزود: اگر ما امروز براي كاهش آلودگي‌هاي زيست محيطي گيلان اقدام كنيم باز هم دير است زيرا غول آلودگي در رودخانه‌هاي گوهررود و زرجوب مي‌دود و حركات براي كاهش ورود اين آلودگي‌ها لاك پشتي است. وي تاكيد كرد: براي جلوگيري از تخريب روز افزون تالاب انزلي از همين امروز بايد بپا خيزيم زيرا با افزايش آلاينده‌ها هر روز با گونه‌هاي مختلف گياهي و جانوري در تهديد انقراض مواجه مي‌شويم. گفتني است ، از جمله زيباترين مناظر آبي منطقه، تالاب بين‌المللي انزلي است. اين تالاب محل تخم ريزي آبزيان و پناهگاه و مامن پرندگان بومي و مهاجر است. در داخل تالاب جزاير زيبايي وجود دارد و دو شهر زيباي بندرانزلي و آبكنار در ساحل آن قرار دارند. تالاب انزلي از جالب‌ترين و بزرگترين زيستگاه‌هاي طبيعي جانواران ايران محسوب مي‌شود و هر ساله پذيراي تعداد زيادي از پرندگاني است كه از سوي كشورهاي همسايه شمالي به ايران مي‌آيند. تالاب انزلي به دليل موقعيت جغرافيايي از نظر ميزان بالاي رطوبت و آب با هيچ يك از تالاب‌هاي ايران قابل مقايسه نيست.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.