• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نظر هاشمی درباره نماز جمعه / بیایم خیلی چیزها را می‌گویم
  کد خبر : 1850615

  نظر هاشمی درباره نماز جمعه / بیایم خیلی چیزها را می‌گویم

  نظر هاشمی درباره نماز جمعه / بیایم خیلی چیزها را می‌گویم Reviewed by Aryan on Jun 10Rating: 26تيرماه 88 روزی فراموش‌ناشدنی برای مردم ایران است، روزی که آیت‌ا… هاشمي به عنوان خطيب نماز جمعه تهران آن را با نخستين نماز جمعه تاريخ انقلاب اسلامي ايران مقايسه كرده و پس از آن روز آیت‌ا… دیگر تمایلی…

  نظر هاشمی درباره نماز جمعه / بیایم خیلی چیزها را می‌گویم Reviewed by Aryan on Jun 10Rating:

  هاشمی و نماز جمعه

  26تيرماه 88 روزی فراموش‌ناشدنی برای مردم ایران است، روزی که آیت‌ا… هاشمي به عنوان خطيب نماز جمعه تهران آن را با نخستين نماز جمعه تاريخ انقلاب اسلامي ايران مقايسه كرده و پس از آن روز آیت‌ا… دیگر تمایلی برای حضور در تریبون نمازجمعه نداشت چون دید که تندروها آن روز را به کام مردم تلخ کردند. اضافه شدن نام حجت‌الاسلام صديقي به ائمه‌جمعه موقت تهران یعنی نباید دیگر منتظر حضور آیت‌ا… در پشت این تریبون بود اما برای بسیاری باورنکردنی و سخت بود. آیت‌ا… هاشمی در گفت‌وگویی که سال 91 با آرمان داشت در پاسخ به این سوال که «چند وقتی است که مردم از خطبه‌های حضرتعالی محروم هستند، صداوسیما هم جلسات شما را حدود 30ثانیه پخش می​کند، حضرتعالی هم یکبار گفته بودید که مایل هستم از همه این سمت‌هایی که دارم، کناره‌گیری کنم…» گفته بود که «اگر حالت قهر پیدا نکند، بله. ولی نمی‌خواهم از این نظام جدا شوم و تا حدی که مقدور است و توان خدمت داشته باشم، می​مانم.» و درباره دلیل عدم حضور خود در نمازجمعه بسیار شفاف پاسخ داد: «اگر بخواهم به نمازجمعه بیایم و جمعیتی همانند نمازجمعه آخری بخواهد بیاید، مساله شکل دیگری به خودش می​گیرد. به‌علاوه اینکه مایلم افراد دیگری نمازجمعه را اقامه کنند. من همه حرف​ها را در نمازجمعه زده​ام.» آن روز که آیت‌ا… هاشمی این‌گونه سخن گفت، دولت دهم بر سر کار بود و فضای آن دوران با این روزها که عطر اعتدال در فضای کشور بر تندروی غلبه کرده است، تفاوت‌های اساسی دارد و انتظار بود تا آیت‌ا… بار دیگر به حضور در پشت تریبون نمازجمعه بیندیشد اما دیروز مسئول سابق ستاد نمازجمعه تهران که از حامیان آیت‌ا… هاشمی است روایت دیگری را مطرح کرد؛ روایتی که شاید امیدها برای حضور مجدد آیت‌ا… در پشت تریبون نماز جمعه را کمرنگ کند.

  ناگفته‌هایی از آخرین نمازجمعه

  مسئول سابق ستاد نماز جمعه تهران، ناگفته‌هایی از آخرین نمازجمعه اقامه‌‌شده به امامت آیت‌ا… هاشمی را بیان کرد. حجت‌الاسلام مسعود مرادی در سایت آیت‌ا… هاشمی نوشت؛ «پس از ترور مقام معظم رهبری که در آن زمان نماینده حضرت امام(ره) در شورای‌‌عالی دفاع و امام‌جمعه تهران بودند، آیت‌ا… هاشمی‌ اولین نمازجمعه خود را در تاریخ 12/ 4/1360 اقامه کردند. ناگفته نماند که از زمان مرحوم آیت‌ا… طالقانی تاکنون تهران سه امام‌جمعه ثابت و 11 امام‌جمعه موقت به خود دیده است که درحال حاضر تهران 5 امام‌جمعه موقت دارد.» در ادامه این سخنان آمده است: «کناره‌گیری آیت‌ا… هاشمی از تریبون نمازجمعه در سال 88 در پی وقایع روی داده پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری صورت گرفت؛ آنجا که افراد مختلف و گروه‌‌هایی‌ یا به‌ صورت آگاهانه یا ناآگاهانه و استفاده از هر تریبونی به برخی مسائل دامن زدند. اولین موضوع هم بحث امام‌جمعه‌ای ایشان بود. بعضی از افراد با تحریکات مختلف، فشارهایی می‌آوردند تا نمازجمعه‌ای را که به امامت ایشان برگزار می‌شود ناتمام بگذارند. آنقدر فضا را مسموم کردند که خود آیت‌ا… هاشمی‌ یک نوبت در نمازجمعه غیبت کردند. تا اینکه در نوبت بعدی که همان روز 26تیر بود با تدبیر مقام معظم رهبری، ایشان پس از غیبت در نمازجمعه قبلی به نماز آمدند. با هماهنگی به‌عمل‌آمده، این نمازجمعه با شیوه هرچه بهتر برگزار شد اما از آنجا که درگیری‌ها در اطراف دانشگاه به‌صورت پراکنده بین گروه‌ها به‌وجودآمده بود، اوضاع رفته‌رفته بدتر می‌شد. گاز اشک‌آور شلیک می‌شد تا آنجا که دود این گاز به‌ سمت جایگاه تریبون نماز آمد. دیگر قدرت نفس‌کشیدن نداشتیم. آقای هاشمی هم به‌ سختی نفس می‌کشید و اشک از چشمانش می‌آمد. ما پشت‌‌سر آقای هاشمی ایستاده بودیم. آقای هاشمی می‌خواست هرطور شده حرفش را بزند. دستمالی را خیس کردیم و دراختیارش قرار دادیم تا ایشان بتوانند به سخنرانی خود ادامه دهند. وقتی قبل از دو نماز ایشان را می‌دیدم، بسیار آرام و با طمأنینه بودند. با تبسم به‌ سمت تریبون رفتند. می‌خواستند حتما حرفشان به مردم برسد. اوضاع که شدت گرفت، نگران مردم بودند. ایشان بیشتر نگران مردم و جوانان بود که برای آنها اتفاق خاصی نیفتد. با توجه به شرایط نامناسب، یک گروه قلیلی سعی داشتند ساحت نماز، امام‌جمعه و مردم را بشکنند و توهین کنند و آنها را مورد اذیت و آزار قرار دهند.»

  می‌خواهند از آیت‌ا… انتقام بگیرند

  مرادی نوشته است: «آیت‌ا… هاشمی یکی از شخصیت‌های برجسته و از ستون‌های اصلی و شناسنامه‌دار انقلاب اسلامی است. ایشان از کسانی بود که با حضرت امام ارتباط مستمر داشت و علمای کشور و فرهیختگان را برای مبارزه با نظام ستم‌شاهی سازماندهی می‌کردند، آن زمانی که بسیاری از افرادی که در حال حاضر ادعای انقلابی‌بودن می‌کنند مبارزه را قبول نداشتند، چندصباحی مبارزه کردند و عقب‌نشینی کردند، اما ایشان نقش موثری را ایفا می‌کرد و در تکوین و پیداش انقلاب نقش به‌سزایی داشت. متاسفانه در سال‌های اخیر گروه‌ها و افرادی که در انقلاب نقش نداشتند یا در مسئولیت‌های کلیدی کشور مسئولیتی را نپذیرفتند یا افراد نا‌آگاه که از ایشان زخم‌های فراوان دیده‌اند برای اینکه این مرد شجاع و غیرتمند را از چشم‌های مردم بیندازند و او را در بین مردم هتک حرمت کنند، از هیچ کاری فروگذار نبوده و نیستند. با جوهای نامناسب و انگ‌زدن‌ها و شعارهای واهی و با انواع توطئه‌ها و سخنان، شخصیت ایشان را ترور می‌کنند و می‌خواهند از او انتقام بگیرند.»

  هرگز به نمازجمعه بازنمی‌گردم

  در بخش دیگری از این نوشته آمده است: «همین چند روز قبل، از ایشان برای اقامه نمازجمعه سوال کردم. ایشان با قاطعیت گفتند هرگز به نمازجمعه بازنمی‌گردم و این پاسخ را به خیلی از دوستان دیگر و علما و فرهیختگان و نخبگان و مردم که از ایشان درخواست داشتند، گفتند. آیت‌ا… هاشمی اعتقاد داشته و دارند که من اگر بیایم و نمازجمعه بخوانم باید خیلی چیزها را بگویم. اگر بخواهم خیلی از مسائل را بگویم ممکن است وضعیت به‌ هم بخورد. اگر هم نگویم این نگفتن باعث ساقط‌ شدن عدالتم خواهد شد. البته این نظر ایشان است و نظرشان بسیار محترم است اما آقای هاشمی مربوط به خودشان نیستند، مربوط به جامعه اسلامی و همه مردم و نظام هستند. جامعه که نباید از نظرات ایشان محروم شود. بزرگان جامعه، مسئولان عالی‌رتبه، مراجع تقلید و… همه باید از ایشان بخواهند و این‌‌بار مسئولیت و تکلیف را برعهده وی بگذارند تا جامعه بیش از این در محرومیت سخنان ایشان نباشد. به‌یقین اگر به این سمت پیش برویم، برای ایشان چاره‌ای نیست که بپذیرد و ان‌شاءا… این‌گونه شود.»

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۱)  • ali

   خدا خیرشون بده که نمیاند اما اگر ناگفته هاش باعث ساقط شدن عدالته هر طور هست باید بیاد وناگفته هاش را بگه چون به هر حال ایشون راه رو امام حسین وحضرت زینبه. دوما اکبر اقا هم از احمدینژاد کپی برداری کرده وا ( میگم)

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.