• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » اخذ جريمه ديرکرد توسط بانک ها حرام است
  کد خبر : 1850586

  اخذ جريمه ديرکرد توسط بانک ها حرام است

  اخذ جريمه ديرکرد توسط بانک ها حرام استReviewed by Aryan on Jun 7Rating: سيف: صدور مجوز تأسيس بانک جديد متوقف شده است رئيس کل بانک مرکزي که به قم سفر کرده بود، با ابراز نگراني علما و مراجع درباره افزايش بي رويه تعداد بانک ها و جريمه ديرکرد در سيستم بانکي روبه رو شد. به گزارش تسنيم، ولي ا……

  اخذ جريمه ديرکرد توسط بانک ها حرام استReviewed by Aryan on Jun 7Rating:
  علما
  سيف: صدور مجوز تأسيس بانک جديد متوقف شده است

  رئيس کل بانک مرکزي که به قم سفر کرده بود، با ابراز نگراني علما و مراجع درباره افزايش بي رويه تعداد بانک ها و جريمه ديرکرد در سيستم بانکي روبه رو شد. به گزارش تسنيم، ولي ا… سيف در سفر روز پنجشنبه به قم با آيات عظام مکارم شيرازي، نوري همداني، موسوي اردبيلي، جوادي آملي و سبحاني و همچنين حسيني بوشهري مدير حوزه علميه قم ديدار کرد. آيت ا… مکارم شيرازي در ديدار با رئيس کل بانک مرکزي، نسبت به رشد بي رويه بانک ها و جريمه هاي تأخير هشدار داد و گفت که اين مسائل باعث مشکلاتي شده است و بانک مرکزي بايد جلوي اين مسئله را بگيرد.

   

  انتقاد از گسترش قارچ گونه شعب بانک ها

  استاد عالي حوزه علميه قم با اشاره به گسترش قارچ گونه شعب بانکي اظهار کرد: در همين قم خياباني هست که بيش از ۱۰ شعبه بانک کنار هم هستند و مثل سبزي سبز مي شوند و مردم فکر مي کنند که بانک ها درآمد کلاني دارند و بدهکاري مردم از سوي ديگر به بانک ها زياد شده است و سريع دست به مصادره خانه مردم مي زنند، اين در حالي است که به جاي فروش، بايد خانه را رهن بدهند و بدهي خود را بردارند. مبلغ عالي حوزه علميه قم تصريح کرد: منابع بانکي غير از قرض الحسنه، حساب هاي جاري است و براي بانک سود خالص است و هيچ هزينه اي براي بانک ندارد و بانک به نظر مي رسد مي تواند بخشي از حساب جاري را که در گردش است، براي قرض الحسنه اختصاص دهد. استاد عالي حوزه علميه قم با اشاره به اضافه شدن بانک ها و جريمه هاي بانکي، تصريح کرد: از يک طرف بانک هاي زيادي تأسيس شده است و از سوي ديگر وام مي دهند و جريمه مي کنند و اين جريمه هاي تأخير در حکم تعزير است و وظيفه حاکم شرع است و مال بيت المال است نه بانک، در اين صورت بهتر است ملاحظه کنند و جريمه را از کساني که ندارند، صرف نظر کنند.

   

  آيت ا… نوري همداني: جريمه ديرکرد بايد به بيت المال واريز شود

  سيف سپس به ديدار آيت ا… نوري همداني رفت و اين مرجع تقليد، با اشاره به عدم وجود فقر در اسلام، خاطرنشان کرد: اقتصاد خيلي زود خود را در جامعه نشان مي دهد و اکنون در جامعه فقر وجود دارد و مشکلات را نبايد گردن تحريم بيندازيم. مرجع تقليد شيعيان تأکيد کرد: در دنيا طوري فعاليت مي کنند که قيمت ها در شهر و روستا يکسان است و بر آن نظارت مي کنند اما در ايران ما اين طور نيست و بالا و پايين شهر قيمت ها فرق دارد و اين از تحريم نيست بلکه از نبود نظارت است. استاد عالي حوزه علميه قم خاطرنشان کرد: يکي از کارهاي دولت محترم بايد قيمت گذاري بر اجناس و نظارت بر يکسان بودن آن در تمام کشور باشد به طوري که تخلف از آن داراي مجازات باشد و اين کار نشده است. آيت ا… نوري همداني افزود: فرهنگ قرض گرفتن از اروپا آمد که در آنجا بانک ها صاحب همه چيز هستند و دولت ها را بر سر کار مي آورند و از مردم کاري ساخته نيست. مرجع تقليد شيعيان افزود: اين فرهنگ زيبنده نظام اسلامي نيست و جريمه ديرکرد حرام است و پولهاي مردم بايد در راه توليد و کشاورزي حل شود. آيت ا… نوري همداني تصريح کرد: جريمه ديرکرد يعني کسي کار خلافي کرده است و بايد جريمه شود. از نظر اسلامي اين بايد به بيت المال برود زيرا جريمه مال خلافکار است نه مال کسي که استيصال پيدا کرده است.

   

  آيت ا… جوادي آملي: مردم اگر اختلاس ببينند از دين خارج مي شوند

  آيت ا… جوادي آملي نيز در ديدار با رئيس بانک مرکزي گفت: مردم عمل مي خواهند و اگر اختلاس ببينند، از دين خارج مي شوند و امام مشخص کرد دين خيمه اي همه جانبه است و همه مردم را پوشش مي دهد و به باور و درک مردمي نيازمند است. وي تصريح کرد: توجه به اقتصاد و فرهنگ نياز امروز جامعه است و از نظر قرآن کريم، مال ستون است و اگر سخني از اقتصاد مقاومتي مي رود، به اين علت است که مال در فرهنگ ديني و قرآن ستون اقتصادي جامعه است. مرجع تقليد شيعيان افزود: اگر جيب ملت خالي باشد، اشتغال و ازدواج و درآمد هم نيست و اقتصاد مقاومتي به  معناي جيب پر ملت است زيرا ملتي که جيبش خالي باشد، اهل سازش است و با شعار نمي توان استقلال مملکت را حفظ کرد.

   

  آيت ا… سبحاني: ديرکرد گرفتن حرام است و بايد اين مسئله حل شود

  آيت ا… سبحاني نيز در ديدار با رئيس بانک مرکزي اظهار کرد: در زمينه خسارت تأخير، تعارضي بين قوه مجريه و فقها وجود دارد و ديرکرد گرفتن حرام است و بايد اين مسئله حل شود. مرجع تقليد شيعيان افزود: اين را همه قبول دارند که دولت ناظر خوبي است اما مجري خوبي نيست و بايد کاري کنيم که بانک تجارت نکند و کار دست مردم باشد اين در حالي است که بانک هاي ما اکنون همگي در حال تجارت هستند و تجارت را قهراً از دست مردم مي گيرند. استاد عالي حوزه علميه قم تصريح کرد: پيشنهاد من اين است که تجارت از بانک ها به تدريج گرفته شود و به دست مردم سپرده شود و ممکن است اين پيشنهاد عملي نباشد اما شما به آن دقت کنيد تا اين مسئله را اصلاح کنيد.

   

  آيت ا… موسوي اردبيلي: بايد موانع توليد رفع شود

  همچنين آيت ا… موسوي اردبيلي يکي ديگر از مراجع تقليد در ديدار رئيس کل بانک مرکزي، گفت: مسئولان بايد تمام تلاش خود را انجام دهند تا مشکلات معيشتي مردم مرتفع شود. به گزارش مهر، آيت ا…سيد عبدالکريم موسوي اردبيلي، در ديدار ولي ا… سيف، اظهار داشت: نامه هاي متعددي به صورت روزانه به دست ما مي رسد که در اين نامه ها مردم مشکلات اقتصادي خود را مطرح مي کنند. استاد برجسته حوزه عنوان کرد: امروز برخي از کارخانجات در کشور دچار مشکلات متعددي هستند که بايد براي از ميان برداشتن مشکلات و موانع توليدي آنان فکري اساسي کرد. وي همچنين بر بهبود يافتن شرايط اقتصادي کشور و نيز کاهش نرخ تورم و مهار گراني ها تأکيد کرد و گفت: بانکداري اسلامي بايد در سيستم بانکي کشور برقرار باشد.

   

  مدير حوزه هاي علميه کشور: مشخص نيست چه ضرورتي دارد اين  همه بانک در کشور باشد

  آيت ا… حسيني بوشهري، در ديدار با رئيس کل بانک مرکزي، اظهار کرد: در بحث مذاکرات ژنو گاهي احساس مي شود با يک لبخند، اقتصاد دچار تغيير مي شود و همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامي گفته اند، سياست بايد درون زا و برون نگر باشد که با يک لبخند اقتصاد دچار تغيير نشود و با يک اخم مشکل ايجاد نشود. مدير حوزه هاي علميه کشور خاطرنشان کرد: امروزه بانک ها بسيار گسترش يافته اند و مشخص نيست چه ضرورتي دارد اين همه بانک در کشور باشد که با همديگر رقابت هم کنند و سودها را بالا ببرند و در نهايت بانک مرکزي مجبور شود حد سود را مشخص کند. عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به پايين بودن درصد سود در کشورهاي خارجي، تصريح کرد: درصد سودي که بانک هاي خارجي مي دهند، بعضاً بسيار کم است و هم سپرده گذار سود کمتري مي گيرد و هم کسي که تسهيلات مي گيرد، سود کمتري مي دهد و آنها ادعاي بانکداري اسلامي هم ندارند ولي ما از ابتداي انقلاب تلاش کرديم تا بانکداري اسلامي حاکم شود. خطيب جمعه قم تصريح کرد: ديگر مشکلي که وجود دارد، سودها و جريمه هاي تأخير است و مکرراً به ما مراجعه مي کنند که بانک مي خواهد خانه ما را ضبط کند و بخشي از ايشان، ضمانت کرده اند و حتي وام متعلق به خودشان نيست.

   

  سيف: صدور مجوز تأسيس بانک جديد متوقف شد

  همچنين رئيس کل بانک مرکزي در ديدار با مراجع تقليد اظهار کرد: صدور مجوز بانک جديد متوقف شده است و مجوزهايي که اخيراً صادر مي شود، براي قانونمند کردن فعاليت هايي است که قبلاً جريان داشته و مجوز نداشته اند. ولي ا… سيف افزود: سياست بانک مرکزي ادغام بانک هاي کوچک و متوسط در يکديگر و تشکيل بانک هاي بزرگ و توانمند است که در سراسر کشور شعبه داشته باشند و بتوانند امور بانکي را به طور گسترده انجام دهند زيرا بانک هاي فعلي تنها در مراکزي که براي ايشان نفع داشته باشند، حاضر هستند.

   

  جريمه هاي تاخير ابزاري براي اجبار بدهکاران به پرداخت بدهي هايشان است

  وي خاطرنشان کرد: برخي از بدهکاران بانکي هم اکنون مستأصل هستند و نمي توانند بدهي خود را پرداخت کنند ولي برخي داراي توانمندي هستند و نمي خواهند بدهي شان را پرداخت کنند که جريمه هاي تأخير ابزاري براي اجبار آنها براي پرداخت است. سيف تصريح کرد: در مورد توسعه بانکي، شوراي پول و اعتبار گفته است بانک ها بايد براساس قانون ايجاد شعبه کنند و حتي يکي از بانک هاي خصوصي که بر اثر ادغام چند بانک به وجود آمده است، هم اکنون در حال کم کردن شعب از ۷۰۰ شعبه به ۱۷۰ شعبه است که اين امر با اعتراض مردمي روبه رو شده است. وي با ارائه گزارشي از وضعيت بانکداري در کشور به مراجع تقليد گفت: در گذشته منابع قرض الحسنه  در جاهاي ديگر استفاده مي شد که اين امر با ابلاغ بخشنامه اي ممنوع شد و بانک ها مکلف به گزارش دهي مستمر در اين زمينه شدند و اميد است در اين خصوص فعاليت نظام بانکي سروسامان يابد. سيف افزود: هم اکنون درخواست دريافت تسهيلات قرض الحسنه بانکي از سوي مردم بسيار زياد است که به دنبال تخصيص منابع و اعتبارات جديد براي پرداخت اين تسهيلات هستيم.

   

  انتقادات وارده به سيستم بانکي را مي پذيريم

  وي گفت: امروز انتقاداتي به سيستم بانکي کشور وارد است که اين انتقادات را مي پذيريم و تمام تلاش خود را خواهيم کرد تا بر اساس آئين نامه هاي بانک مرکزي به فعاليت هاي بانکي خود ادامه دهيم. رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه تا بانکداري اسلامي فاصله داريم عنوان کرد: در بانک مرکزي شوراي فقهي وجود دارد که در اين شورا علماي حوزه علميه و اساتيد دانشگاه مسائل مختلف بانکداري اسلامي را مورد بحث و بررسي قرار مي دهند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.