• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » 6 نکته درباره دستگیری 6 جوان Happy
  کد خبر : 1850156

  6 نکته درباره دستگیری 6 جوان Happy

  6 نکته درباره دستگیری 6 جوان HappyReviewed by Aryan on May 25Rating:  6 جوان که کمی رقصیده و فیلم شان را در اینترنت منتشر کرده بودند،‌ ظرف 6 ساعت توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند. سپس صدا و سیما آنها را پشت به دوربین ردیف کرد و درست مانند تبهکاران مواد مخدر یا تروریست ها…

  6 نکته درباره دستگیری 6 جوان HappyReviewed by Aryan on May 25Rating:

   6 جوان که کمی رقصیده و فیلم شان را در اینترنت منتشر کرده بودند،‌ ظرف 6 ساعت توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند. سپس صدا و سیما آنها را پشت به دوربین ردیف کرد و درست مانند تبهکاران مواد مخدر یا تروریست ها ،‌ از آنان اعترافات تلویزیونی گرفت و بر روی انتن فرستاد!

  در این باره نکاتی چند قابل تأمل جدی است:

  1 – یک سوال: آیا این فیلم چند دقیقه ای جوانان – که به ادعای خودشان می خواستند چهره ای شاد از جوان ایرانی در دنیا ترسیم کنند- مصالح نظام را به خطر انداخت یا برخورد چکشی با آنان و سپس تلویزیونی کردن ماجرا؟ 
  آنها یک ترانه معروف بین المللی به نام “هپی” را تقلید کرده بودند – همانند صدها کلیپ دیگری که در همه جای جهان در تقلید از ترانه مذکور ساخته شده و بدان شهرت جهانی داده است – و به همین دلیل، برخورد با آنان ابعاد بین المللی بیشتری پیدا کرد و صدها رسانه در سراسر دنیا، تیتر زدند که در ایران چند جوان را به جرم رقص و شادی بازداشت کرده اند.
  happy


  نگاهی به رسانه های خارجی بیندازید تا ببینید در جریان این ماجرا، چه فضایی علیه جمهوری اسلامی در جهان ایجاد شد. 

  2 – با توجه به ادبیات رسمی جمهوری اسلامی و نیز آموزه های شرعی ،‌ کار این جوانان موجه نبود. اما آیا نمی شد به جای عملیات پلیسی و ایجاد هزینه برای کشور،‌ آنها را احضار و تذکر داد و امر به معروف و نهی از منکرشان کرد؟‌ چرا نمی خواهیم متوجه شویم که اقدامات پلیسی علیه جوانان ، هزینه زا و موجب بدبینی است و هیچ فایده ای هم ندارد. تشکیل پرونده و ایجاد سوء سابقه برای جوانانی که قرار است در این کشور کار کنند،‌ منهدم کردن آینده آنهاست و تبدیل شان به مخالفان دائمی نظام.

  3 – آنچه این جوانان کردند،‌ هر چند موجه نبود ولی کار جدیدی هم نبود. همین الان هزاران کلیپ مشابه از ایرانیان در فضای اینترنت وجود دارد. آیا باید پلیس وظایف سنگینی که دارد را رها کند و به دنبال این باشد که چه کسی رقصید و چه کسی فیلم خودش را در اینترنت منتشر کرد؟!

  6 نکته درباره دستگیری 6 جوان


  4 – کار تلویزیون هم بسیار نابخردانه بود. با چه استدلالی دستگیری چند جوان را به عنوان اقدام موفقیت آمیز پلیس بر روی آنتن فرستادند؟‌ چند جوان کلیپی ساخته بودند که فضای جغرافیایی اش مشخص بود و در انتهای کلیپ هم نام و مشخصات خود را ذکر کرده بودند. حال آیا شناسایی و دستگیری آنها خیلی افتخار داشت و مثلاً‌ مانند دستگیری ریگی بود که برنامه تلویزیونی برایش بسازند؟ منصفانه باید گفت که پلیس،‌ کارهای خوب زیادی در این کشور انجام می دهد و همین امنیت نسبی عمومی هم که وجود دارد رهین زحمات نیروهای پلیسی و امنیتی است. حال بین آن همه کار ، خبطی به نام عملیات 6 ساعته برای دستگیری چند جوان معمولی را پررنگ می کنند و در بخش خبری 20:30 پخش می کنند و عجیب این که فرماندهی پلیس هم زیر بار مصاحبه در این خصوص می رود!

  5 – این که پلیس توانسته ظرف 6 ساعت این ها را دستگیر کند، افتخاری نیست که باید پخش تلویزیونی شود بلکه در مواردی که پلیس دزدان و کیف قاپان و مزاحمان نوامیس مردم و زورگیرها را با این سرعت شناسایی و بازداشت می کند، باید با افتخار اعلام شود کما این که در جریان دستگیری سارقان مسلح طلافروشی ها که با سرعت دستگیر شدند،‌ این اتفاق افتاد.

  6 – برخی گفتند که این جوانان با این کارشان عرف جامعه را نادیده گرفته و افکار عمومی را جریحه دار کردند. 
  واقعیت این است که هم اکنون دو عرف عمومی و رسمی در جامعه ما ایجاد شده است(هر چند که عبارت “عرف رسمی”‌ تسامحاً به کار رفته است). این نشانه خوبی برای یک جامعه سالم نیست. آنچه در رسانه ها و در ادبیات مسوولان به عنوان عرف و افکار عمومی بیان می شود،‌ همان عرف رسمی است که در بسیاری از موارد، منطبق با عرف عمومی نیست.

  به عنوان مثال، همین بحث موسیقی را در نظر بگیرید؛ آنچه از موسیقی و خوانندگان در محافل رسمی و صدا و سیما پخش می شود کجا و خوانندگان و موسیقی هایی که در سی دی های داخل خودروها و خانه های اکثر مردم  وجود دارد کجا؟! این تنها یکی از مصداق های دوگانگی در سطوح رسمی و عمومی عرف جامعه است.

  آنچه این جوانان انجام دادند،‌ مخالف با عرف رسمی بود ولی آیا عرف عمومی نیز در این باره عیناً منطبق با عرف رسمی است؟‌ جوانان دستگیر شده، تنها بخشی از عرف عمومی را از لایه های زیرین و البته غیر مخفی به رو آورده بودند.

  هنر مسوولان باید این باشد که این دو عرف را به هم نزدیک و بر هم منطبق کنند و الّا تظاهر و ریاکاری عمومی جامعه را دچار بیماری عصبی می کند و از درون می پوساند.

  آینه گر نقش تو بنمود راست   خود شکن آیینه شکستن خطاست

  منبع: جعفر محمدی - عصرایران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۸)  • نام...

   این که پلیس با وجود انجام عملیات های افتخارآمیز بر علیه دزد ها و قاچاقچی ها و جنایت کار ها به یک عملیات بر عیله چند تا جوون خوشحال (!) افتخار کنه مسخره س

   ولی به نظر من اونجای کار اون جوونا اشتباه بوده که خودشونو تو کلیپ معرفی کردند؛ من فکر میکنم این مورد پررویی و گستاخی اونا رو نشون میده که نباید بی جواب بمونه

   البته جوابی معقول و در شأن نظام؛

  • محمد

   من همین امروز با این سایت اشنا شدم و کابر همیشگی این سایت هم میشم چونکه خیلی رک ساده و بدون سانسور حرف هایتان را میزنید و واقعیت را میگویید “نه مثله خیلی از سایت های خبری فقط دروغ بگویید”

  • Rahgozar60

   http://www.radiofarda.com/content/f10-iran-arrests-dancers-with-happy-pharrell-williams-clip/25392202.html
   حرفی ندارم فقط برو به این لینک ببینید جونای ایرانی چی نظر میدن!!!!!!همینقد بسه!
   “ظرف دو ساعت شناسایی شده و بعد از ۶ ساعت همگی دستگیر شدند: “این توصیفی است که فرمانده پلیس تهران از دستگیری تعدادی جوان ارائه کرده است؛ جوانانی که در یک فراخوان جهانی شرکت کرده و کلیپی با موضوع شادی ساخته بودند. احتمالا آنها اگر می‌دانستند بابت یک کلیپ پنج دقیقه‌ای دستگیر و پشت به دوربین برنامه “بیست و سی” مجبور به اعتراف و ابراز ندامت خواهند شد، در پایان این کلیپ، نام خود را ذکر نمی‌کردند. در این صورت سردار ساجدی‌نیا هم نمی‌توانست رکورد شناسایی و دستگیری ۶ جوان هنرمند، قاطعیت و سرعت عمل پلیس را به رخ بکشد.

   از جریحه‌دار کردن عفت عمومی تا اعتراف به اقدامات مجرمانه متاسفم

  • r

   عالی بود مردم ما سوراخ دعا گم کردن

  • آیلین

   این رسم دیار ماست درمملکت ما شادی ورقص حرام اندر حرام است فقط عزا وگریه است ک مجاز است.خدایا این مملکت عقب افتاده رو از مانگیر

  • امیر

   این کار برای این بو تا از مردم زهر چشم بگیرند تا کسی جرات نکنه دیگه از این کارها بکنه

  • مهسیما

   البته هر کشوری قوانین مدنی و حقوقی خود را دارد ولی اگر براستی این فیلم اینقدر مستحجن و قابل توبیخ باشد ؛ بسیار گستاخانه تر از آن فیلمها ؛ مشروبات الکی ؛ مواد مخدر وخودفروشی مشهود دختران در ساعات پایانی روز تا ساعات اولیه صبح در خیابانهای معروف تهران چگونه پیدا می شود ؟شاید آن موقع خلاف کردن آزاد است ؛ شاید وجود محله های معروف فروش مواد مخدر مانند عظیمیه کرج و …..موضوع مهم و نگران کننده ای نیست…..
   بهر حال ما باید همیشه یک موضوع مسخره برای منحرف کردن اذهان عمومی داشته باشیم تا جریانات مهم و اختلالات وحشتناک امور کشور نادیده شوند ….
   این هم شگردییست……الله اعلم

  • سورناsorena

   به نظر من با ملایمت با اونا رفتار میکردن این کار پلیس از نظر روانی ضربه ای شدید به اونا زد میتونستن ملایم وبا راهنمایی اونا رو به کاری اشتباهی که کردن متوجه و اصلاح کنند اما الان اونا منظورم جوانان ایرانی هم دین گریز وهم ضد نظام شدن شاید در ظاهر بیان نکنند اما در دل تنفر پیدا کردن با نرمی آهن سخت نرم میشه تا برسه آدم ما باید جوانان رادیندار بار بیاوریم نه دین گزیزبا رفتار صحیح نه با سختی و زبری بلکه با نرمی با تشکر سورنا

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.