• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » خوب‌های اردیبهشت ماه را بشناسید !
  کد خبر : 1850136

  هنوز بوی انسانیت می آید

  خوب‌های اردیبهشت ماه را بشناسید !

  خوب‌های اردیبهشت ماه را بشناسید !Reviewed by Aryan on May 24Rating:   انسان های خوب زیادی در ایران زندگی می کنند و کارهای خوب زیادی می کنند که اکثراً در حاشیه خبرهای دیگر قرار می گیرند و کمتر بدان ها توجه می شود.   “خوبان ماه ” ، عنوان بخش جدیدی است که از فروردین…

  خوب‌های اردیبهشت ماه را بشناسید !Reviewed by Aryan on May 24Rating:

   

  انسان های خوب زیادی در ایران زندگی می کنند و کارهای خوب زیادی می کنند که اکثراً در حاشیه خبرهای دیگر قرار می گیرند و کمتر بدان ها توجه می شود.
   
  “خوبان ماه ” ، عنوان بخش جدیدی است که از فروردین 93 در عصرایران آغاز شده است. در انتهای هر ماه ، کسانی که کار خوب و ارزشمندی انجام داده اند به عنوان چهره های آن ماه معرفی می شوند.
  هدف از این بخش، ترویج اخلاق و فضیلت های انسانی است و تشویق کسانی که با کارهای قشنگ شان ، فرهنگ ساز هستند.

  بی گمان ، آنچه در این بخش می آید ،‌ معرفی همه خوبان ماه نیست چه آن که کارهای خوب بسیاری،‌ هرگز رسانه ای نمی شوند. “خوبان ماه”‌مشتی نمونه خروار از میان خوبانی است که خیلی هایشان هر روز از کنارمان رد می شوند ، بی آن که بشناسیم شان.
  معلم

  معلمی که به همه ما درس انسانیت آموخت

  موسی فردی ،‌ دبیر زبان انگلیسی مدارس شهر گِرمی (استان اردبیل) است. او دانش آموزی دارد که به دلیل غده ای در گوشه چشم راستش ،‌همیشه غمگین و خجل بود و به گفته آقای معلم ” وقتی که از این دانش آموز دختر سوالی می شد، به جای تفکر در پاسخ آن ، حواسش به پوشش مقنعه یا چادرش بود تا بخشی از صورتش دیده نشود.”
   
  این دبیر که 26 سال سابقه تدریس دارد ، وقتی دید دانش آموز بی بضاعتش رنج می کشد،‌ برغم آن که خود مشکلات مالی داشت ،‌ هزینه جراحی صورت دانش آموزش  را تقبل کرد و اینک دانش اموز او که تا دیروز گوشه گیر و رنجور بود با اعتماد به نفس و روی گشاده در کلاس حاضر می شود.
  به گفته موسی فردی، همسرش با مدیریت مخارج خانه او در این امر خیر یاری کرد و دکتر مظفر حیدری جراح و متخصص عمومی بیمارستان ولایت گرمی و محمد اکبری مسوول تزریقات و پانسمان مطب وی نیز با اطلاع از این نیت خیر از دریافت بخشی از هزینه های عمل جراحی و مراقبت های بعدی صرف نظر کردند. 

  موسی فردی ، با این کار خود،‌ نه تنها سلامتی را به یک دانش آموز بی بضاعت هدیه کرد ،‌ بلکه درس انسانیت را بار دیگر به همه ما یادآور شد.
  او ،‌ همسرش و همه کسانی که در این مسیر قدم خیر برداشتند،‌بی گمان خوبان روزگار ما و چهره های دوست داشتنی اردیبشهت 1393 خورشیدی هستند.

  چهره های اردیبشهت 1393
  مردی که محیط زیست ایران مدیون اوست

  نهم اردیبهشت بود که با انتشار خبری در رسانه ها، مردم ایران با مردی به نام جواد قریب آشنا شدند. او در بروجرد زندگی می کند، بازنشسته است و مغازه ای هم دارد. اما کار مهم اش ،‌ پاکسازی طبیعت از زباله هایی است که خیلی از ما ،‌با بی توجهی به محیط زیست ،‌ آنها را در کوه و دشت رها می کنیم و خواسته یا ناخواسته،‌ به تخریب تدریجی طبیعت می پردازیم.

  قریب که متولد 1333 است، از 16 سال پیش تا کنون به طور روزانه به کار پاکسازی طبیعت می پردازد. او هر روز زباله‌های رها شده در دشت و صحرا را در کیسه‌هایی که همراه دارد، جمع می‌کند، تا رفتاری اجتماعی و ارزشمند را را در جامعه نهادینه کند.

  این نیک مرد بروجردی برای این کار ،‌ دستمزدی نمی گیرد بلکه عشق او به طبیعت و عزمش برای فرهنگ سازی است که باعث شده است بیش از یک و نیم دهه مشتاقانه به محیط زیست کشور خدمت کند و تلنگری باشد بر همه ما که وقتی به دل طبیعت می رویم،‌با یادآوری کاری که او می کند ،‌ شرم مان بیاید که زباله ای بر دل طبیعت بریزیم.

  قریب با جمع آوری زباله ها در کیسه هایی که با خود می برد ،‌ به همه ما یاد می دهد که وقتی به طبیعت گردی می رویم،‌کیسه زباله ای با خود ببریم و پر شده اش را در اولین سطل زباله مسیر بازگشت بیندازیم.

  جواد قریب ، دوستدار و حافظ محیط زیست کشورمان هم بی تردید از خوبانی که می توانیم به او به عنوان یک هم میهن افتخار کنیم.

  چهره های اردیبشهت 1393
  “طبقه حساس”‌به نوع دوستی

  فیلم طبقه حساس،‌ علاوه بر آن که ساعات خوشی را برای تماشاگرانش در سینما رقم زده ، در اردیبهشتی که گذشت ،‌ جان سه اعدامی را از مرگ نجات داد.
   

  در مراسم اکران خیریه که به همت تهیه کننده و پخش کننده فیلم «طبقه حساس» برگزار شد، مهتاب کرامتی و مهناز افشار در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان، حسین هدایتی مدیرعامل سابق باشگاه استیل آذین ۱۰۰ میلیون تومان، پخش کننده،تهیه کننده و سازندگان  فیلم «طبقه حساس» ۲۸ میلیون تومان، منیژه حکمت و علی سرتیپی تهیه کنندگان «شهر موش‌ها» ۱۰ میلیون تومان، بهاره رهنما و پیمان قاسم خانی ۱۱ میلیون تومان، مصطفی انصاری ۱۰۰ میلیون تومان، الهه کولایی ۵۰۰ هزار تومان و هومن بهمنش ۵ میلیون تومان کمک کرد و رضا بهبودی نیز مبلغی را کمک کرد اما نخواست که آن را اعلام کنند.

  همچنین در ادامه برنامه؛ صندوقی برای جمع آوری سایر کمک‌های مردمی در بین تماشاگران سینما گردانده شد و تماشاگران هر کدام بنا به وسع خود از ۵۰ هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان را به صورت نقدی یا با استفاده از دستگاه کارت خوان به انجمن حمایت از زندانیان کمک کردند.

  در پایان مراسم مبلغی بیش از ۶۵۰ میلیون تومان جمع آوری شد که پخش کننده و سازنده فیلم «طبقه حساس» و بانک پاسارگاد اعلام کردند باقیمانده مبلغ تا سقف ۷۰۰ میلیون تومان را پرداخت می‌کنند تا این سه جوان از اعدام رهایی یابند.

  تهیه کننده و پخش کننده فیلم “طبقه حساس”‌،‌ چهره هایی که دست به جیب شد و مردمی که با حضور در این اکران خیریه کمک کردند و نیز مسوولان بانک پاسارگاد به خاطر تقبل تکمیل کردن مبالغ جمع شده برای آزادی سه جوان از زندان و اعدام،‌ همگی شایسته آنند که خوبان ماه نام بگیرند و به عنوان چهره های مهربان ماه اردیبشهت 1393 معرفی شوند.

  چهره های اردیبشهت 1393
  بهاره رهنما و عوامل اکران خیریه “چ”
   

  با پیشقدمی بهاره رهنما و همکاری پخش کننده فیلم “چ”‌و موسسه فیلمیران ،‌ اکران ویژه و خیریه فیلم “چ”‌در سینما فرهنگ تهران انجام شد تا نوجوانی که ناخواسته وارد یک نزاع شده و نهایتاً‌ به اعدام محکوم شده بود از مرگ رهایی یابد.
   

  رهنما در این مورد می گوید: از سال گذشته تا به امروز در مراسم مختلف برای آزادی جوانان محکوم به اعدام شرکت داشتم و به عنوان سفیر حمایت از کودکان همیشه تلاشم بر این بوده است که بتوانم در این مراسم خیریه حضور داشته باشم و کاری کنم. در تمام دنیا کودکان زیر 18 سال وقتی مرتکب جرم می شوند، از اعدام رهایی پیدا می کنند. 

  در این اکران،‌یک سوم پول دیه با حضور تعدادی از سینماگران مانند بهنوش بختیاری، علی سرتیپی، شیرین بینا و … تأمین شد و قرار شد در فاز بعدی ،‌بهنوش بختیاری پیشقدم شود تا با کمک هنرمندان و مردم ،‌ بقیه پول دیه تأمین شود.

  کسانی که در این روزگار غریب که هر کسی سر در گریبان خود دارد ،‌در اندیشه زدودن اشکی از چشم ها هستند ،‌ بی گمان خوبان جامعه ما هستند و شایسته تقدیر و سپاس های بی پایان.

  چهره های اردیبشهت 1393 
  دکتر هاشمی و چشمانی که بعد از 2 سال دیدند


  شوخان براخاسی دختر شش ساله اهل دیوان دره کردستان است که بر اثر حساسیت به پنی سیلین دو سال پیش از دو چشمش نابینا شد و با وجود دو جراحی در بیمارستان فارابی تهران نور به چشمانش برنگشت.
   
  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شخصاً‌ در فروردین ماه  با استفاده از پیوند سلول های بنیادی چشم راست شوخان را جراحی کرد. هر چند این کار خوب وزیر در فروردین انجام شد، ولی منتظر ماندیم تا نتیجه عمل مشخص شود و سرانجام در اردیبهشت ماه ،‌خبر رسید که به لطف خدا ، چشمان شوخان بار دیگر می بیند و او دیگر مجبور نخواهد بود تا آخر عمر با نابینایی سر کند.
   
  آن طور که ایرنا در شرح حال این دختر معصوم نوشته، شوخان دو سال پیش هنگامی که تنها چهار ساله بود، برای درمان سرماخوردگی به بیمارستان دولتی دیواندره رفت، ولی مدتی بعد از تزریق پنی سیلین، بینایی خود را از دست داد.
   
  پزشکان بیماری را سندرم استیون جانسون تشخیص دادند که به زبان ساده می شود حساسیت به برخی داروها از جمله پنی سیلین، پزشکان گفته بودند بعید نیست چشم های دختر درگیر این سندرم شود که پیش بینی درست بود و جانسون، دید چشم های شوخان را گرفت، اما امروز دیگر شوخان نابینا نیست.

  هر چند در ماه گذشته ،‌ اجرای طرح تحول نظام سلامت در وزارت بهداشت ، کار بزرگی بود که قابل تقدیر است ،‌اما آنچه دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی درباره شوخان انجام داد، فراتر از وظایف سازمانی اش بود و به عنوان یک کار خیر در کارنامه شخصی اش ثبت شد و فارغ از سمت وزارتی اش ،‌ نام او را در دفتر خوبان ثبت کرد.
   

   چهره های اردیبشهت 1393
  مردم مهربان “روانسر”


  تعداد زیادی از اهالی شهر «روانسر» در استان کرمانشاه با تجمع در مزار یک مقتول از خانواده او خواستند تا از خون قاتل فرزندشان بگذرند.

  شرق ماجرا را چنین روایت کرده است که جمعی از بازاریان، اعضای شورای شهر، فعالان مدنی و شخصیت‌های مذهبی و فرهنگی شهر روانسر ابتدا بر سر مزار «امید مرادی» -مقتول- حاضر شدند و سپس مقابل منزل خانواده مقتول رفتند و با اعزام هیأتی به داخل خانه آنان، از اولیای دم خواهش کردند که بزرگواری کنند و قاتل را که در یک اتفاق ناخواسته مرتکب قتل شده بود،‌ عفو کنند.

  این قتل 12بهمن سال 87 به‌وقوع پیوست و در جریان آن جوانی به‌نام عادل دوست خود امید را از پا درآورد. عادل مغازه کبابی داشت و قتل در همین مکان اتفاق افتاد. روز حادثه امید با عادل تماس گرفت و از او کباب خواست. وقتی امید به کبابی رسید دو دوست شروع به شوخی کردند که در میان این شوخی ها ، چاقو در قلب امید فرو رفت. امید بعد از انتقال به بیمارستان جانش را از دست داد.

  در زمانه ای که خیلی ها برای تماشای اعدام جمع می شوند،‌شنیدن این که در یکی از شهرهای کرمانشاه،‌ مردم برای تقاضای عفو و اهدای زندگی تجمع می کنند،‌ خبر امیدوار کننده و مسرت بخشی است. امیدواریم که خانواده محترم امید،‌ با بزرگواری عفو پیشه کنند.

  مردم روانسر کرمانشاه که به زندگی می اندیشند و در برابر زندگی دیگران هم بی تفاوت نیستند،‌خوبان ماه و چهره های انسانی اردیبشهت 1393 هستند.
   

  چهره های اردیبشهت 1393
  پلیسی که برای انجام وظیفه اش سیلی خورد

  روزنامه جمهوری اسلامی ماجرا را چنین روایت کرده که در یکی از محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه،‌ خودرویی به دلیل سرعت غیر مجازتوسط یکی از افسران پلیس راه متوقف می شود. راننده که فرماندار یکی از شهرستان های استان بوده ، برای فرار از قانون خود را معرفی می کند ولی افسر وظیفه شناس به او می گوید که فرماندار بودنش توجیه کننده تخلف رانندگی نیست و باید قانون درباره همه به طور یکسان اعمال شود. 

  هر چند اصرار پلیس به اعمال قانون باعث می شود آقای فرماندار با سیلی به گوش مأمور راهنمایی و رانندگی بنوازد اما این افسر وظیفه شناس -که نامی از او برده نشده- برغم آن که می توانست از فرصت دوستی با فرماندار بهره مند شود،‌اما قانون را بر همه چیز مقدم دانسته و حتی به بهای خوردن سیلی از فرماندار قانون شکن، حاضر به تخطی از قانون نشده است.

  وجود چنین روحیه قانونمدارانه ای به ویژه در برابر صاحبان قدرت، بسیار ارزشمند است و این افسر قانونگرا که در برابر یک مقام قدرتمند محلی از شرف شغلی و اجرای قانون نگذشت،‌ تهدید شد و سیلی هم خورد ، در زمره چهره های ماه قرار دارد.
   

  آنان که بخشودند و زندگی بخشیدند

  هر چند در ماهی که گذشت ، افرادی به دلیل ارتکاب به قتل عمد، قصاص شدند ولی در این میان ،‌ برخی اولیای دم ،‌ با بزرگواری  از حق قانونی و شرعی شان گذشتند و به کسانی که در آستانه قصاص و مرگ بودند،‌ فرصت دیگری برای زندگی و جبران اشتباهات شان دادند. عفو در عین قدرت برای انتقام ،‌ هنر انسان های بزرگ است و همه آنان که در اردیبهشت این گونه کردند،  بزرگان عصر ما هستند هر چند که شاید نام شان را ندانیم ولی قدرشان را باید دانست. آنان تلطیف کننده روح جامعه در میان خشونت هایی هستند که منجر به مرگ عزیزان شان شده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۵)  • نام...

   سلام و تشکر.
   مدتی ست که ایمیل های ایران ویج رو دریافت نمیکنم.
   لطفا راهنمایی کنید. سپاسگزارم

  • ali

   از شما بخاطر انعكاس اين وقايع بسيار ممنونم و اميدوارم باز هم شاهد اين قبيل اتفاقات در كشورمان باشيم و شما بازهم ما را در جريان اينگونه اخبار قرار دهيد ، مسلما اطلاع رساني شما تاثير بسزايي در تشويق هموطنان براي كمك به يكديگر و ايجاد احساس مسوليت در قبال همنوع خواهد داشت .

  • طاهره

   خیلییییییییییییییییی مطالبتون جالب بود من مطابی رو که ایران ویچ برام میفرسته رو خیلی دوست دارم
   شاید نظر ندم ولی از مطالب استقبال میکنم

  • Amir

   خوشحالم خیلی زیاد واقعا تبریک به این ایرانی های وارسته. برای همین هم هست که من عاشق ایران و ایرانیم.علیرغم داشتن گرین کارت امریکا هنوزم در ایرانم و هیچوقت هم از این سرزمین پر از احساس و عشق نمیرم. چند وقت پیش رفته بودم کانادا باور کنید دلم برای ایرانیهای آنجا سوخت .همشون تنها هستن تنهای تنها
   و خیلی هاشون بیکار و کار غیر مرتبط با تخصصشون انجام میدن. ای کاش کمک میکردیم تا در مورد معضلات رفتن و مهاجرت بیشتر اطلاع رسانی میکردید. کی دلش میاد ایران را تنها بگذارد اینجا بهشت نیست ولی سرزمین خودمونه

  • Anahita

   وقتی تیتر مطلب رو دیدم خاستم نخونده پاکش کنم پیش خودم گفتم باشه بابا اصلا هیچکی نمیره بهشت فقط شهدا میرن شمام رفتین سراغ پاچه خاری و مطالب 1000 بار تکرار در روز

   اما
   این مطلب توی این کشور واقعاً نو بود .. فکر هرکی بوده دمش اساسی گرم .. ایول به فکر خوبش
   ممنون از همه بچه های ایرانویجی
   ممنون از همه شماهایی که فقط شعار نمیدین و سفت و سخت پای حرفتون و اعتقادتون وایسادین
   از عمق وجودم آرزو میکنم یه روزی همه ایران با شما هم صدا و همراه بشه
   واقعاً بچه های لایقی هستین بهتون تبریک میگم

  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.