• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پزشکی » سياست هاي كلي جمعيت ابلاغ شد
  کد خبر : 1850106

  سياست هاي كلي جمعيت ابلاغ شد

  سياست هاي كلي جمعيت ابلاغ شدReviewed by Aryan on May 22Rating: حضرت آيت ا… خامنه اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي سياست هاي كلي <جمعيّت> را كه براساس بند يك اصل 110 قانون اساسي و پس از مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام تعيين شده است، ابلاغ كردند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري…

  سياست هاي كلي جمعيت ابلاغ شدReviewed by Aryan on May 22Rating:
  رهبری - خامنه ای
  حضرت آيت ا… خامنه اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي سياست هاي كلي <جمعيّت> را كه براساس بند يك اصل 110 قانون اساسي و پس از مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام تعيين شده است، ابلاغ كردند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، متن ابلاغيه رهبر انقلاب به روِساي قواي سه گانه و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به شرح زير است:
   
  بسم ا… الرّحمن الرّحيم
  با عنايت به اهميّت مقوله جمعيّت در اقتدار ملّي و با توجه به پويندگي، بالندگي و جواني جمعيّت كنوني كشور به عنوان يك فرصت و امتياز؛ و در جهت جبران كاهش نرخ رشد جمعيّت و نرخ باروري در سال‌هاي گذشته، سياست‌هاي كلي جمعيّت ابلاغ مي‌گردد. با در نـظـر داشـتن نقش ايجابي عامل جمعيّت در پيشرفت كشور، لازم است برنامه‌ريزي‌هاي جامع براي رشد اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور متناسب با سياست‌هاي جمعيّتي انجام گيرد. همچنين ضروري است با هماهنگي و تقسيم كار بين اركان نظام و دستگاه‌هاي ذيربط در اين زمينه، اقدامات لازم با دقّت، سرعت و قوّت صورت گيرد و نتايج رصد مستمر اجراي سياست‌ها گزارش شود.
  <سياست‌هاي كلي جمعيت>
  1- ارتقاء پويايي، بالندگي و جواني جمعيّت بـا افـزايـش نـرخ بـاروري بـه بـيـش از سـطـح جانشيني.
  2- رفع موانع ازدواج، تسهيل و ترويج تشكيل خانواده و افزايش فرزند، كاهش سن ازدواج و حـمـــايـــت از زوج‌هـــاي جـــوان و توانمندسازي آنان در تأمين هزينه‌هاي زندگي و تـربـيـت نـسـل صـالح و كارآمد.
  3- اختصاص تسهيلات مناسب براي مادران بويژه در دوره بارداري و شيردهي و پوشش بيمه‌اي هزينه‌هاي زايمان و درمان ناباروري مردان و زنان و تقويت نهادها و مؤسسات حمايتي ذي‌ربط.
  4- تحكيم بنيان و پايداري خانواده با اصلاح و تكميل آمـوزش‌هـاي عـمـومـي دربـاره اصالت كانون خانواده و فرزند پروري و با تأكيد بر آموزش‌ مهارت‌هاي زندگي و ارتباطي و ارائه خدمات مـشـاوره‌اي بـر مـبـنـاي فرهنگ و ارزش‌هاي اسلامي- ايراني و توسعه و تقويت نظام تأمين اجـتـمـاعـي، خـدمـات بـهـداشـتـي و درماني و مراقبت‌هاي پزشكي در جهت سلامت باروري و فرزندآوري.
  5- ترويج و نهادينه‌سازي سبك زندگي اسلامي- ايراني و مقابله با ابعاد نامطلوب سبك زندگي غربي.
  6- ارتقاء اميد به زندگي، تأمين سلامت و تغذيه سالم جمعيّت و پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي، بويژه اعتياد، سوانح، آلـودگـي‌هـاي زيـسـت مـحـيـطي و بيماري‌ها.
  7- فرهنگ سازي براي احترام و تكريم سالمندان و ايـجاد شرايط لازم براي تأمين سلامت و نگهداري آنان در خانواده و پيش‌بيني ساز و كار لازم براي بهره‌مندي از تجارب و توانمندي‌هاي ســـالــمــنـــدان در عـــرصـــه‌هـــاي مــنـــاســـب.
  8- تـــوانــمـنــدســازي جـمـعـيّــت در ســن كــار بــا فرهنگ‌سازي و اصلاح، تقويت و سازگار كردن نـظــامــات تــربـيـتــي و آمــوزش‌هــاي عـمـومـي، كارآفريني، فني  حرفه‌اي و تخصصي با نيازهاي جامعه و استعدادها و علايق آنان در جهت ايجاد اشـتـغال مؤثر و مولّد.
  9- باز توزيع فضايي و جغرافيايي جمعيّت، متناسب با ظرفيت زيستي با تأكيد بر تأمين آب با هدف توزيع متعادل و كاهش فشار جمعيّتي.
  10- حفظ و جذب جمعيّت در روستاها و مناطق مرزي و كم تراكم و ايجاد مراكز جديد جمعيّتي بويژه در جزاير و سواحل خليج فارس و درياي عمان از طريق توسعه شبكه‌هاي زيـربنايي، حمايت و تشويق سرمايه‌گذاري و ايجاد فضاي كسب و كار با درآمد كافي.
  11- مديريت مهاجرت به داخل و خارج هماهنگ با سياست‌هاي كلي جمعيّت با تدوين و اجراي ساز و كارهاي مناسب.
  12- تشويق ايرانيان خارج از كـشــور بــراي حـضــور و ســرمـايـه گـذاري، و بهره‌گيري از ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي آنان.
  13- تـقـويـت مؤلفه‌هاي هويت‌بخش ملي (ايراني، اسـلامي، انقلابي) و ارتقاء وفاق و همگرايي اجـتـمـاعـي در پـهـنـه سـرزمـيني بويژه در ميان مرزنشينان ؛ و ايرانيان خارج از كشور.
  14- رصد مستمر سياست‌هاي جمعيّتي در ابعاد كمّي و كـيـفـي بـا ايـجاد ساز و كار مناسب و تدوين شـاخـص‌هـاي بـومـي تـوسـعـه انـساني و انجام پژوهش‌هاي جمعيّتي و توسعه انساني.
  سيّدعلي خامنه‌اي30/ارديبهشت/1393
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.