• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » فرهنگی و هنری » قيمت کتاب در طول 4سال دولت دهم چقدر گران شد؟
  کد خبر : 1850049

  قيمت کتاب در طول 4سال دولت دهم چقدر گران شد؟

  قيمت کتاب در طول 4سال دولت دهم چقدر گران شد؟ Reviewed by Aryan on May 19Rating: آمار نشر كتاب يكي از شاخص‌هاي توسعه فرهنگي – اجتماعي به شمار مي‌رود که با بررسي و مقايسه‌ آماري مي‌تواند سياستگذاران اين عرصه را براي برنامه‌ريزي و شناخت نقاط قوت و ضعف ياري کند. به گزارش ايبنا طي دهه…

  قيمت کتاب در طول 4سال دولت دهم چقدر گران شد؟ Reviewed by Aryan on May 19Rating:

  آمار نشر كتاب يكي از شاخص‌هاي توسعه فرهنگي – اجتماعي به شمار مي‌رود که با بررسي و مقايسه‌ آماري مي‌تواند سياستگذاران اين عرصه را براي برنامه‌ريزي و شناخت نقاط قوت و ضعف ياري کند.

  نقد کتاب
  به گزارش ايبنا طي دهه 80 قيمت کتاب روند صعودي را پشت سرگذاشته، در سالهاي آغازين اين دهه اگرچه ثبات و شيب ملايم افزايش قيمت ديده ميشود، اما هرچه به سال 90 نزديکتر شدهايم اين روند شتاب و افزايش بيشتري يافتهاست. اين درحاليست که اکثر مخاطبان نوسانات قيمت ارز در بازار کتاب، وضعيت ناشران خصوصي و دولتي، و اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها در زمينه کتاب را دليل تورم و افزايش قيمت‌ها قلمداد مي‌کنند. لازم به ذکر است که بهاي کتاب باتوجه به اجرايي کردن مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها در سال جديد، روند صعودي خود را حفظ کرده، اما با توجه به ارائه آمار کامل از طول سال‌هاي گذشته و اينکه هنوز زمان کمي را از سال جديد پشت سر گذاشته‌ايم، طبيعتا گزارش آماري قيمت کتاب سال 93 در اين گزارش ارائه نشده و اين آمار از سال 1388 تا 1393 مي‌باشد.

  بر اساس اين آمار، بهاي کتاب به طور ميانگين در تمام موضوعات در اين بازه زماني، قيمت کتاب بالغ بر 2.5 برابر رشد داشته است که البته اين عدد در بين کتاب‌هاي مختلف با درصد کمتر و بيشتري روبرو بوده است؛ بطوريکه کتاب‌هاي کمک آموزشي با بيشترين رشد (حدود 4 برابر) و کليات با کمترين افزايش مواجه بوده است.اما با توجه به اينکه افزايش تعداد صفحات کتاب‌ها در اين سال‌ها بر قيمت تمام شده کتاب تاثير مستقيمي دارد، مروري بر آمار بهاي تمام شده هر صفحه کتاب در موضوعات مختلف نشان دهنده ي روند افزايش بهاي کتاب در 5 سال اخير خواهد بود.بر اساس اين آمار، بهاي هر صفحه کتاب بطور ميانگين در تمام موضوعات، از سال 1388 تا ابتداي 1393، بيش از 100درصد افزايش داشته، که بهاي هرصفحه کتاب‌هاي علوم عملي بيشترين افزايش را به خود اختصاص داده است.

  با اين همه افزايش قيمت کتاب در مقايسه با افزايش قيمت ساير کالاها و خدمات مصرفي مردم بالاتر نبوده است و در مقايسه با ساير کالاهاي موجود در بازار، قيمت ارزاني دارد؛ اما در کنار اين موضوع بايد قبول کرد که مشکلات اقتصادي مي تواند زمينه اي براي خريد کمتر کتاب باشد.براي مقابله با کاهش آمار مطالعه، در مواجهه با اين افزايش قيمت، بازهم کمک‌هاي دولتي اولين موردي است که به اذهان خطور مي‌کند؛ اما بايد به دنبال راهکارهايي براي گسترش و رشد آمار مطالعه در کشور بود، چراکه دولت همواره براي کتاب يارانه پرداخت کرده، ولي نتيجه مطلوب براي بالا بردن سرانه مطالعه در کشور را ايجاد نکرده است.راهکارهايي از قبيل اعطاي بن کتاب به قشرهاي مختلف که از لحاظ مالي تأمين نيستند، با نظرات و انتقادات مختلف در توزيع آن، به اجرا درآمد؛ اما با يک حساب سر انگشتي مي توان دريافت که براي اکثر قشرها بويژه آنها که در شهرهاي ديگر سکونت دارند يا يارانه اي تدارک ديده نشده يا اين مقدار بن تعلق گرفته، قابل اعتنا نيست.يکي از راه‌هاي مفيد، افزايش مراکز کتابخانه اي است که دولت مي‌تواند با حمايت و ارائه خدمات و امکانات کتابخانه‌اي، در جهت ارتقاء سطح مطالعه عمومي اقدام کند. همچنين چاپ کتاب‌هايي با کاغذهاي کاهي و با امکانات ساده و جيبي نيز مي‌تواند تسهيل کننده اين امر باشد و معاوضه کتاب، هديه دادن کتاب و حتي فروش کتاب‌هاي دست دوم مي‌تواند تا حدي گراني کتاب را دور بزند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.