• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » خاتمی : به کارگیری هنر در امور خیریه اوج زیبایی است
  کد خبر : 1850045

  خاتمی : به کارگیری هنر در امور خیریه اوج زیبایی است

  رئیس جمهوری سابق کشورمان با بیان اینکه دولت توان این را ندارد که به همه نیازها پاسخ دهد، گفت: به کارگیری هنر در امور خیریه و کمک به علم آموزی دانش آموزان محروم، اوج زیبایی است.

  خاتمی : به کارگیری هنر در امور خیریه اوج زیبایی استReviewed by Aryan on May 19Rating:

  خاتمی

  حجت الاسلام سید محمدخاتمی شامگاه گذشته (یکشنبه) از نمایشگاه دست‌ها و سطرهای مهربان که در فرهنگسرای نیاوران به نفع مدرسه‌سازی به نمایش درآمده است دیدار کرد.

  وی در جمع هنرمندان و خیرین با طرح این سئوال که «آیا هنر در طول فلسفه قرار می‌گیرد یا در عرض آن؟»، گفت: به نظر می‌رسد که هنر، فلسفه، عرفان و حتی علم جوشش جان آدمی است.»

  رئیس بنیاد باران اضافه کرد: در کسب علم یا خلق یک اثر هنری و عرفانی، آدمی منفعل نیست وچیزی را فقط منعکس نمی‌کند بلکه آن راخلق می‌کند.

  رئیس جمهوری اسبق کشورمان عرفان را نشانه هستی‌شناختی دانست وتصریح کرد: عرفان، فلسفه وعلم جوششی است که جان انسان در مقابل هستی بروز می‌دهد و مقوله هنر در کنار این موضوعات می‌گنجد.

  خاتمی، ذات هنر را اصیل دانست که «خودش هدف و بنیاد محسوب می‌شود و باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.» و با طرح این سوال که «در زمینه متعهد بودن یا نبودن می‌توان گفت آنجانی که تجلی‌گاه هنر، خالق هنر و بروز پیداکننده آن می‌باشد، متعهد هست یا نیست؟»، گفت: اگر هنرمند متعهد بود جلوه جان او متعهد می‌شود و اگرنبود متعهد نمی‌شود؛ این موضوع بستگی به آن دارد که به چه متعهد باشد و پس از آن، تعهد پیدا می‌شود.

  رئیس دولت اصلاحات با تاکید بر اینکه هیچ انسان غیر متعهدی وجود ندارد، گفت: کار هنرمند بستگی به آن دارد که به چه چیزی متعهد است؛ هنر برای خودش اصیل است.

  خاتمی در ادامه گفت: در میان تجلیات جان آدمی، هنر دلپذیر‌ترین تجلی جان انسانی به شمار می‌رود؛ به غیر از هنر، فلسفه و عرفان نیز همین عملکرد را دارند ولی هنر به سبب زیبایی دلپذیر‌تر است.

  وی به هنر شعر به عنوان خردمندی اشاره کرد و افزود: هنر شعر و حتی خطاطی (خوشنویسی) اوج تجلی کامل جان آدمی است.

  رئیس جمهوری اسبق کشورمان به خوشنویسان وشعرا اظهار داشت: خط و خوشنویسی فارسی و عربی زیبا است؛ اگر شعر وهنر کلام ملفوظ است خط کلام مکتوب می‌باشد.

  خاتمی اظهار داشت: خوشنویسی و خط در اسلام امری مقدس بوده و شخص هنرمند به قصد قربت به عنوان عبادت زیبایی را هدیه می‌کند.

  رئیس دولت اصلاحات که به بازدید آثار خوشنویسی شده اشعار سهیل محمودی پرداخته بود این نمایشگاه را بسیار زیبا دانست و عملکرد دست اندرکاران آن برای کمک به مدرسه سازی برای محرومان را کاری نیک عنوان کرد.

  خاتمی به دیدار اخیر با برخی مسوولان آموزش و پرورش گذشته وکنونی اشاره کرد و گفت: گفتم که کارهای بزرگی می‌توان انجام داد چرا که اکنون صحبت از میلیون‌ها نوجوانی‌ست که به خاطرفقر مادی و محرومیت‌ها توفیق تحصیل و یا ادامه آن را ندارند.

  خاتمی در جمع هنرمندان این نمایشگاه که عواید آن برای مدرسه سازی استفاده می‌شود، برتلاش نسبت به رفع محرومیت نوجوانان محروم از تحصیل در جامعه تاکید کرد و افزود: دولت واقعا توان ندارد که همه نیاز‌ها در این باره را پاسخ دهد.

  وی اضافه کرد: باید با انجام کار خیر در مدسه سازی وایجاد آموزشگاههای شبانه روزی امکان تحصیل رابرای بخش محروم از علم فراهم آورد.

  رئیس جمهوری اسبق کشورمان تصریح کرد: اوج هنر آنجایی است که شعر و خط در خدمت بسط علم وسواد باشند وموقعیت برای فرزندان این سرزمین ایجاد کنند.

  نمایشگاه آثار خوشنویسی شده سهیل محمودی از شعرای کشورمان که تمامی فواید آن برای مدرسه سازی برای محرومان هزینه خواهد شد عصر یکشنبه به همت موسسه مهر گیتی درفرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

  سهیل محمودی و ساعد باقری به همراه جمعی از هنرمندان در مراسم بازدید حجت الاسلام خاتمی از نمایشگاه خوشنویسی حضور یافتند؛ هنرمندان با اهدا تابلوی شعر از رییس جمهور اسبق کشورمان تقدیر به عمل آوردند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.