• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , اقتصادی » مردم با حذف یارانه فقیرتر نمی شوند
  کد خبر : 1848888

  مردم با حذف یارانه فقیرتر نمی شوند

  مردم با حذف یارانه فقیرتر نمی شوند

  یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به برخی باورهای نادرست درباره فقیرتر شدن مردم با حذف یارانه بنزین گفت: بهترین راه فقر زدایی توزیع پول در میان مردم نیست.

  مردم با حذف یارانه فقیرتر نمی شوندReviewed by Farnaz on Apr 14Rating:

  دکتر محمد حسن قدیری ابیانه در پاسخ به سوال نظرسنجی برنامه پایش که «به نظر شما کدام گروه ها برای انصراف از دریافت یارانه های نقدی بیشتر اولویت دارند؟ ۱- پزشکان و مهندسان، ۲- تجار و کارآفرینان و ۳- مدیران دولتی»، گفت: همه این اقشار نباید یارانه بگیرند، هر چند در برخی موارد درآمد مهندسان یا کارآفرینان می تواند بیش از کل حقوق هیات دولت باشد.

   
  ابیانه در ادامه با اشاره به نتایج نظرسنجی برنامه به یک باور رایج اشاره کرد و گفت: تصور مردم از درآمد مدیران بالاست.
   
  این کارشناس اقتصادی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره چرایی عدم توزیع صحیح یارانه و راه حل آن گفت: ثروت عمومی باید به بهترین نحو هزینه شود تا هم وضع مردم و هم سرمایه گذاری ها برای پیشرفت کشور و ملت موثر باشد.
   
  وی درادامه با ارائه آمار وارقامی مقایسه ای درخصوص صادرات نفت، درآمدها و هزینه های دولت قبل وبعد از تحریم، به میزان بالای پرداخت یارانه سوخت از سوی دولت در مقایسه با میزان فروش نفت و عواید حاصل از آن اشاره کرد و افزود: با صرفه جویی یارانه های پرداختی، ۳۰ میلیارد دلار صرفه جویی می شود که می توان با آن پروژه های عمرانی بزرگی را راه اندازی کرد.
   
  قدیری ابیانه در پاسخ به این سوال که فرهنگ عمومی تا چه حد در خدمت اقتصاد است، گفت: نباید تنها دست بگیر داشت. نمی گویند هزینه های دولت چه می شود. دولت در همه جای دنیا از مالیات کسب درآمد می کند.
   
  وی در ادامه از روند اعطای یارانه به دارندگان خودرو و محروم ماندن اقشار ضعیف تر از این مزیت افزود: یارانه به سوخت اختصاص می یابد و آن کسی که ماشین دارد و مصرف می کند از یارانه پرداختی دولت به ازای هر لیتر سه هزار تومان استفاده می کند در حالی که برخی حتی کفش هم برای پوشیدن ندارند و از این مزیت استفاده نمی کنند. در نهایت هم ثروتمند طلبکار می شود و بیشتر می خواهد.
   
  وی اضافه کرد: یک باور عمومی غلط وجود دارد که می گوید: در اثر برداشتن یارانه بنزین، فقرا فقیر تر می شوند. این فرمول اشتباهی است که برای فقیرتر نشدن، سهم فقرا را از بیت المال بدهیم به ثروتمندان.
   
  سهم هر ایرانی از صادرات نفت؛ ماهانه نیم بشکه
   
  این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: سهم هر ایرانی از صادرات نفت ماهی نیم بشکه است.
   
   محمدحسن قدری‌ابیانه با حضور در برنامه پایش به بررسی وضعیت اقتصادی کشور پرداخت و گفت: ثروت عمومی که متعلق به همه مردم است باید به بهترین نحو هزینه شود که هم زندگی مردم بهتر شود و هم باعث پیشرفت اقتصادی کشور گردد . الزاما تولید ثروت بهترین راه نیست، دنیا دنبال این است که از پس اندازهای کوچک کارهای بزرگی کند اما ما در ایران دنبال خرد کردن سرمایه های بزرگ هستیم . خرد کردن سرمایه‌های بزرگ برای دادن یارانه نقدی غلط است.
   
  وی افزود : ثروت عمومی باید در خدمت پیشرفت کشور باشد، گاهی توزیع ثروت چه نقدی و چه کالایی بدترین راه ممکن است . مردم تصور می کنند که در امد نفت خیلی زیاد است ، این یک تصور غلط است . ما قبل از تحریم روزانه ۲ مییلون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کردیم . این بدان معنی است که میزان سهم هر ایرانی از صادرات نفت ماهی کمتر از بک بشکه بود. بعد از تحریم و در بودجه های سال ۹۲ و ۹۳ پیش بینی شده روزی یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر شود، این یعنی روزی یک میلیون بشکه کمتر از میزان فروش نفت قبل از تحریم هاست . میزان صادرات نفت‌خام در ایران از حدود یک بشکه به کمتر از نیم بشکه به ازای هر نفر در هر روز رسیده است.
   
  به گفته وی ما روزی یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در داخل کشور مصرف می کنیم، این یارانه هایی که در ایران می دهند مربوط به بخشی از نفت است که در داخل مصرف می شود . باید به سمت تولید ثروت برویم و نباید به نفت متکی باشیم، اگر نفت خام را بشکه ای ۱۱۰ دلار در نظر بگیریم، که هر بشکه حدود ۱۵۸ لیتر است بنابراین ما هر لیتر نفت خام را در خارک حدود ۷۰ سنت صادر می کنیم که با احتساب دلار سه هزار تومانی، لیتری ۲۰۷۵ تومان می شود.
   
  قدیری ابیانه ادامه داد: اگر بنزین بخریم بشکه‌ای ۱۳۰ دلار باید بدهیم و اگر صادر کنیم بابت هر بشکه ۱۳۰ دلار عاید کشور می شود . یعنی قیمت تمام شده بنزین در بندر با احتساب قیمت نفت خام ، لیتری ۲۴۵۰ تومان ، چه صادر کنیم و چه وارد کنیم تمام می شود . در حال حاضر هزینه تمام شده فراورده های نفتی اعم از گازوییل و بنزین لیتری یک دلار معادل حدود سه هزار تومان است.
   
  مهمترین محورهای سخنان دکتر محمدحسن قدری‌ابیانه، کارشناس اقتصادی به شرح زیر است:
   
  – همه در ایران دست بگیر دارند و فرهنگ تولید جا نیفتاده است.
   
  – یک باک بنزین ۶۰ لیتری یارانه‌ای معادل برنج مصرفی یک سال یک نفر است.
   
  – روزی معادل دو تن طلا تو باک بنزین ماشین‌ها ریخته می‌شود.
   
  – سود قاچاق سوخت از سود مواد مخدر هم بیشتر است.
   
  – بیش از بودجه موردنیاز آزادراه تهران – شمال در تعطیلات نوروز به عنوان یارانه سوخت دود شد.
  منبع: ایسنا
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.