• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار , سیاسی » ظریف: فعلا به توافق نامه عمل می کنیم
  کد خبر : 1846265

  ظریف: فعلا به توافق نامه عمل می کنیم

  ظریف: فعلا به توافق نامه عمل می کنیم

  ما هیچ اختلافی نداریم. در حال حاضر ما کاملاً به مفاد توافقنامه عمل می‌کنیم. به همین دلیل هم هنوز وارد جزئیات نشده‌ایم. اعتقاد داریم که این یک فرصت استثنایی برای ایجاد اعتماد متقابل است.

  ظریف: فعلا به توافق نامه عمل می کنیمReviewed by Farnaz on Feb 5Rating:

  «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه «یورونیوز» تأکید کرد که ایران در سوریه حضور نظامی ندارد.

   
  وزیر خارجه ایران مصاحبه‌ای را با شبکه «یورونیوز» داشت که محور اصلی آن سوریه و توافق ایران و ۱+۵ بود که متن آن به طور کامل در زیر آمده است.
   
  یورونیوز: مشکل اصلی این توافق (ژنو بین ایران و ۱+۵) کجاست؟ چرا ایران و آمریکا با یکدیگر در اینباره مشاجره دارند؟
   
  ظریف: ما هیچ اختلافی نداریم. در حال حاضر ما کاملاً به مفاد توافقنامه عمل می‌کنیم. به همین دلیل هم هنوز وارد جزئیات نشده‌ایم. اعتقاد داریم که این یک فرصت استثنایی برای ایجاد اعتماد متقابل است.
   
  یورونیوز: هفته‌ای نبوده که شما نگویید که به برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهید و آمریکا هم پاسخ ندهد که ایران اجازه این کار را ندارد، بنابراین بلافاصله پس از کنفرانس خبری مذاکرات ژنو، شما اعلام کردید که برنامه هسته‌ای ایران ادامه پیدا خواهد کرد، جان کری آمد و گفت آنها اجازه این کار را ندارند… مردم حق دارند بدانند چه می‌گذرد؟
   
  ظریف: مفاد اصلی توافق کاملا شفاف است. بخشی از برنامه هسته‌ای ایران که منظورم ادامه غنی‌سازی اورانیوم پنج درصدی است، ادامه دارد. بخش‌هایی هم وجود دارد که ما توافق کردیم آن را ادامه ندهیم و آن غنی‌سازی بیش از پنج درصد است.
   
  یورونیوز: پس سرو صداها تنها برای مصرف داخلی است؟
   
  ظریف: تلاش کردم به آنچه درباره آن توافق کردیم، وفادار بمانم و آنرا برای مصرف داخلی تغییر ندهیم. برای همین هم درباره آن توضیحات اضافی ندادم. ایران تلاشی نمی کند تا برای برد در این پرونده به طرف مقابل ضربه ای وارد کند. چرا که ما معتقدیم که این رفتار بصورت پایدار جوابگو نخواهد بود. توافق کرده ایم که در هجدهم فوریه در وین دیدار کنیم ودرباره بخش‌های مساله ساز این توافق گفتگوکنیم.
   
  یورونیوز: بسیار خوب، در ازای توقف بخشی از برنامه هسته ای ایران، آیا درست است که ایران هفت میلیارد دلار دارایی بلوکه شده خود را بصورت مرحله مرحله، دریافت می کند؟
   
  ظریف: از تحریم‌ها کاسته می شود… ما از همان ابتدا اعتقاد نداشتیم که این تحریمها مشروع هستند، این پول دارایی ایران است وهیچ ابزار قانونی بین المللی برای جلوگیری از دسترسی ما به این دارایی وجود ندارد. بخشی از این پول برای ما قابل دسترس خواهد بود مثلا درآمد ایران از محل فروش فراورده ای پتروشیمی. این خود، مقداری پول است. من در مورد مبلغ دقیق به دلار بحث نمی کنم چرا که این تنها شروع کار است و ما در پایان شش ماه به رقم دقیق آن خواهیم رسید.
   
  یورونیوز: خوب، نهایتا شما بخشی از دارایی بلوکه شده تان را دریافت می کنید اما نه بصورت پول نقد. آنچیزی که به ایرانیها تحمیل شده است این است که ما این پول را آزاد می کنیم و اما نه بصورت نقد، به شما کالا می دهیم با قیمتی دلبخواه خودمان؟
   
  ظریف: خیر این طورنیست. ما در حال حاضر می توانیم بخشی از این پول را بصورت گشایش اعتبار برای خرید کالا اما از هر کسی که خودمان بخواهیم. دوست ندارم که چیزی به من تحمیل شود و هیچگاه انچه را که دیکته شود نمی پذیرم.
   
  یورونیوز: اما آنها بر صادرات نفتی سقفی قائل شده‌اند؟
   
  ظریف: آنها از قبل (قبل از توافق ژنو) برای صادرات نفت، سقفی تعیین کرده بودند. توافقشان این بود که این سقف را بالاتر نبرند. همانطور که پیشتر گفتم، تحریمها علیه ایران از همان ابتدا غیرقانونی بوده اند، اما ما در دنیایی زندگی می کنیم که با مشروعیت اداره نمی شود. جهانی، که متاسفانه، در آن نقش قدرت سیاسی و اقتصادی آمریکا و دیگر بازوهای اقتصادی در قانع کردن کشورها و نهادهای خصوصی دیگر بارز است.
   
  یورونیوز: آیا خودتان را یک قربانی می بینید؟
   
  ظریف: من جامعه جهانی را قربانی این سیاستها می بینم، چرا که اجازه داده شده که قدرت، حقانیت را به زیر سوال ببرد.این یک واقعیت است اما من نمی خواهم وارد بحث در اینباره شوم.
   
  ما در شرایطی هستیم که می خواهیم گامی به جلو بگذاریم و نوع دیگری از رابطه را با جامعه جهانی پایه گذاری کنیم. همانگونه که مطلعید تنها شش ماه است که کارمان را آغاز کرده ایم، و وارث وضعیتی شده ایم که چندان دلبخواه ما نبوده است. بدلیل اشتباهاتی که ما مرتکب شدیم ایالات متحده توانست نظراتش را به جامعه جهانی تحمیل کند. این رویه سالمی از سوی این کشور نیست اما به هر حال، رویه ای است که جریان دارد.
   
  یورونیوز: شما از شرکتهای نفتی و کارتل های بین المللی دعوت کرده اید که به ایران بیایند و قراردادهای نفتی امضا کنند. حالا، اگر تاکنون قراردادی امضا شده، در چه مواردی با آنها به توافق رسیده اید؟
   
  ظریف: این تنها آغاز کار است و چند شرکت هم هستند که هیچ قراردادی امضا نکرده اند.
   
  یورونیوز: آیا نسخه های از این قراردادها را در اختیار عموم قرار خواهید داد؟
   
  ظریف: معمولا، قراردادهای نفتی، اسناد عمومی نیستند، در هیچ کشوری اینطور نیست. در هر قرارداد نفتی، بندهایی است که محرمانه است اما ما محدودیت های قانونی داریم. ما سعی داریم تا بخش نفتی ایران بروی سرمایه گذاران جهانی باز شود و وزارت نفت ما هم در حال تنظیم انواع جدیدی از توافقنامه هاست. مطمئنم که نمونه ای از این توافقها، بمحض آماده شدن در اختیار عموم قرار داده خواهد شد تا هر کسی، هر شرکت نفتی بتواند از این آغاز جدید در بازار ایران بهره ببرد. شرکت های نفتی از این امر استقبال می کنند اما جزییات هر قراردادی که با هر شرکتی می بندیم، تابع ضوابط محرمانه بودن موارد مندرج در قرارداد است.
   
  یورونیوز: مردم، ایرانیان نگرانند که شما در این موقعیت، در مقابل فشارهای جامعه بین المللی تسلیم شده اید. آنان از این بیم دارند که این قراردادها به سود کارتلهای نفتی است و ایران را به دوران قاجار بازمی گرداند.
   
  ظریف: این موضوع قطعا اتفاق نمی افتد. افکار عمومی در ایران حق ابراز عقیده دارد و بهترین روش برای آن صندوقهای رای هستند. آنها در گذشته این را نشان داده اند. اگر رفتار ما را خارج از حدود منافع ملی بدانند، بار دیگر رای نخواهند داد.
   
  یورونیوز: بسیار خوب، به تخصص شما یعنی حوزه سیاست خارجی بپردازیم، اخیرا گفته اید که تمام نیروهای خارجی موظف به ترک سوریه هستند و باید کشور را تخلیه کنند و تصمیم گیری را به مردم سوریه بسپارند. در این صورت، چرا سپاه قدس همچنان در سوریه است و هنوز حضوری بسیار قوی در این کشور دارد؟
   
  ظریف: آنچه که قبلا گفته ام و بر این موضع استوارم این است که آینده سوریه ب
   
  دست مردم سوریه خواهد بود، این مردم سوریه هستند که باید بدون دخالت خارجی سرنوشتشان را تعیین کنند. حالا، ایران قول می دهد که از یک راه حل سیاسی حمایت می کند.
   
  یورونیوز: اما شما حضور نظامی در آنجا دارید؟
   
  ظریف: ما هیچ حضور نظامی نداریم، دولت سوریه دولتی شناخته شده از سوی سازمان ملل است، این کشور یک کرسی در این سازمان دارد و ایران هم دارای روابط دیرینه با آن دولت است. معتقدم کسانی که از گروههای تروریستی حمایت می کنند، از گروههایی که در لیست تروریستهای سازمان ملل قرار دارند؛ آنها باید جوابگوی کمکهای مالی و تسلیحاتی اشان به آن سازمانهای تروریستی باشند. من قانونی را نمی یابم که مخالف رابطه با سوریه باشد اما ایران هیچ نیروی مسلحی در سوریه ندارد.
   
  یورونیوز: سوال آخر، از زمانی که آقای روحانی به قدرت رسیده است، آمار اعدام در ایران بطور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است، در این مورد چه چیزی می توانید بگویید؟
   
  ظریف: قوه قضائیه ما مستقل است و انتخاب رییس جمهوری تاثیر ناچیزی بر قوه قضاییه داشته است. البته، ما در امور قضا دخالت نخواهیم کرد. قطعا خواستار کاهش عدد اعدام در تمامی کشورهای جهان هستیم، خواستار احترام بیشتر به حقوق بشر در تمامی دنیا هستیم و قطعا کارنامه حقوق بشر ما جای بهبود دارد. اما ما این دولت زمان بیشتری برای تاثیر گذاری در همه عرصه های زندگی در ایران لازم دارد.
  منبع: فارس
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.