• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار » لاسمای صادراتی صرف ساخت داروهای کمیاب می شود
  کد خبر : 1846170

  لاسمای صادراتی صرف ساخت داروهای کمیاب می شود

  لاسمای صادراتی صرف ساخت داروهای کمیاب می شود

  ماجرای خرید پلاسمای خون چند سالی است که در کشور باب شده و حکایت از ورود بخش خصوصی به تهیه پلاسما و صادرات آن به کشورهای اروپایی برای تهیه داروهای مشتق از پلاسما دارد.

  لاسمای صادراتی صرف ساخت داروهای کمیاب می شودReviewed by Farnaz on Feb 5Rating:

  اهداي پلاسما به جاي اهداي خون در شهر تهران کاری معمول شده است و این موضوع در حال پیگیری می باشد

  طی ده ماهه گذشته سال 92 یک میلیون و 663 هزار و 584 واحد خون در کشور اهدا شده است و استان تهران بیش از 17 درصد خون اهدایی از کل خونهای اهدا شده در کشور را تامین کرده است و مقام اول بیشترین میزان اهدای خون را به دست آورده است. با وجود اين در تماس چند تن از شهروندان با تهران پرس گويا پايگاه انتقال خون تهران واقع در خيابان وصال اين روزها تست سي بي سي ندارد و به همين خاطر هم نمي تواند از داوطلبان خون بگيرد. آقاي علوي كه ظاهرا دخترش براي اهداي خون به اين پايگاه مراجعه كرده در اين باره به خبرنگار اجتماعي تهران پرس مي گويد:‌ اين در حالي است كه هر از چند گاه سازمان انتقال خون از طريق رسانه ها اعلام كمبود و نياز به خون مي كند اما وقتي افراد داوطلب مراجعه مي كنند بايد به خاطر نبود تجهيزات دست خالي برگردند. بنا به تاكيد وي اما در همين پايگاه آدرس يكي از مراكز خصوصي پلاسما را به دخترش مي دهند و پس از گرفتن پلاسما 25 هزار تومان هم به وي داده مي شود.

  بیماریهای نوظهور با داروهای وارداتی مشتق از پلاسما

  ماجراي خريد پلاسماي خون چند سالي است كه در كشور باب شده و حكايت از ورود بخش خصوصي به تهيه پلاسما و صادرات آن به كشورهاي اروپايي براي تهيه داروهاي مشتق از پلاسما دارد. “کامران باقري لنکراني” وزير بهداشت اسبق در اين باره گفته بود: در کشور موضوعي به نام فروش پلاسماي خون وجود ندارد و اگر مبلغي نيز به اهداکنندگان پلاسما داده مي شود به خاطر تشويق اين افراد است. از اين پلاسما اما داروهاي مهم و ارزشمندي همچون فاکتور 9، آلبومین و IVIG ساخته مي شود كه واردات آنها هزينه هاي گزافي را بر ساختار بهداشت و درمان كشور تحميل مي كند. به گفته رییس سازمان انتقال خون نيز این اقدام از سال 1380 آغاز شده و از آن زمان سالانه 30 تا 40 هزار لیتر پلاسما استحصال می‌شد. اما سال گذشته به رقم بزرگی دست یافتیم و موفق به ارسال بالغ بر 150 هزار لیتر پلاسما به اروپا برای استحصال دارو شدیم.

  تهران پرس“>تهران پرس طی گزارشی که منتشر شد موضوع اهدای پلاسما در برابر دریافت 25 هزار تومان پول را بررسی کرده بود در همین راستا یکی دیگر ازاعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با تهران پرس“>تهران پرس واکنشی به این گزارش داشته است که در زیر می خوانید:

  حمیدرضا عزیزی در خصوص دریافت پلاسمای خون به جای خون افراد اهداکننده اظهار داشت:زمانی که اهداکنندگان خون به مراکز سازمان انتقال خون مراجعه می کنند پس از اهدای خون خود پزشکان پلاسمای خون آنان را به همراه فاکتورهای 1تا13 و همچنین پلاکت های موجود در خون را جدا می کنند.

  وی در ادامه افزود:پلاکت موجود در خون افراد حدود 24 ساعت قدرت ماندگاری دارد و به همین جهت سریع پلاکت ها را به صورت فریز درآورده و فاکتورها و پلاسمای خون را جهت ساخت داروهای ترکیبی و جدید به خارج از کشور صادر می کنند.

  پلاسمای اهداکنندگان به صورت جدا گرفته نمی شود

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این که داروهای ساخته شده از مشتقات پلاسمای خون حاوی بیماری های نوظهور می باشد خاطرنشان کرد:پلاسمای صادر شده به کشورهای اروپایی صرف ساخت داروهای کمیاب و خاص می شود و هنگام ورود به کشور از نظر علمی و پزشکی مورد تایید مسئولین وزارت بهداشت قرار می گیرد.

  عزیزی در ادامه تاکید کرد:خون اهدایی توسط افراد ابتدا از نظر بیماری های هپاتیت واچ آی وی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت سالم بودن خون مارک استاندارد توسط سازمان انتقال خون زده می شود.

  وی درباره وضعیت تجهیزات فرسوده سازمان انتقال خون این گونه اظهار داشت:مجلس و به خصوص کمیسیون بهداشت تاکید کرده که برای نوسازی و به روز کردن وسایل انتقال خون از دولت بودجه کافی گرفته شود تا در پروسه اخذ خون دقت بشیتری صورت پذیرد.

  دریافت پلاسما با رضایت انجام می شود

  حسن تامینی در خصوص دریافت پلاسمای خون به جای خون افراد اهداکننده اظهار داشت:برخی از گزارش هایی که در مورد دریافت پلاسمای خود در قبال دریافت مبالغی که در رسانه ها آمده است به هیچ عنوان مورد تایید نیست و دریافت پلاسما در سطح جهان امری عادی و است.

  وی در ادامه افزود:افرادی که برای اهدای خون خون به مراکز انتقال خون مراجعه می کنند با افرادی که به مراکز خصوصی دریافت پلاسمای خون که توسط سازمان انتقال خون نظارت می شوند تفاوت دارد.

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این که دستگاه های مجهزی جهت دریافت پلاسمای خون وجود دارد که مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون است خاطرنشان کرد:این دستگاه ها خون افراد را دریافت سپس پلاسمای آن ها را جدا کرده و در آخر خون را به داخل بدن بر می گرداند که این امر حتی به گفته بسیاری از متخصصان برای سلامتی افراد خوب و مفید است.

  تامینی در ادامه تاکید کرد:پلاسمای دریافتی از اهداکنندگان صرف ساخت داروهای کمیاب و خاص استفاده می شود و درآمدزایی خوبی برای دولت و سازمان انتقال خون و همچنین برای اهداکنندگان پلاسمای خون دارد.این موضوع موجب می گردد که سرمایه گذاری در این بخش توسط بخش خصوصی بیشتر صورت گیرد.

  وی درباره فرسوده بودن تجهیزات سازمان انتقال خون که باعث تعطیلی برخی از مراکز انتقال خون گردیده است اظهار داشت:خوشبختانه در بودجه سال 93 دولت نگاه خوبی به بهداشت و درمان داشته است و همین امر باعث می گردد که در آینده شاهد نوسازی و توسعه سیستم انتقال خون به خصوص در تهران باشیم.

  تهران پرس آمادگی دارد تا سایر نظرات کارشناسان در این زمینه را منتشر نماید.

  منبع: تهران پرس
  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.